Nikad ovako !

Kod mame u komšiluku!
Sačuva Bog svakoga od ovakvog.
5a83d14eed6259a4b0a15ca7b4f7154a.jpg
42b658528e6f3eeb66e7e9c429de9ea6.jpg
02dafaa55d5687035603c05b0e3dfddd.jpg
 
Poslednja izmena:
I mene zanima. Kod mene ovde već 2 kuće u kratkom vremenu izgorele na istu foru. Navodno instalacija stara, uhvati gradju gore koja je suva i ode.
Ne znam zašto ljudi pogodovo kad imaju kuću sa starom instalacijum ne ugrade barem FID sklopku. Razumem da je menjanje cele instalacije skupo i često komplikovano zbog kopanja zidova itd. ali ta jedna fidovka koja monofazna košta 2000 din verujem da bi rešila većinu tih požara izazvanih strujom kao i spasila neke živote.
Ipak na šta obično nailazim u satovima tih starih kuća jeste jedan eventualno dva osigurača u kojima ima toliko licni da kada dodje do spoja bez problema iskaču ovi osigurači na banderi. (mislim da ih više stavljaju na bandere. još gore). Svetujem ljude svim srcem da ugrade FID sklopku ali uglavnom odbiju jer nekako to vide kao nepotreban trošak.

Što kažu :) "Da sam ja vlast!" uveo bih za obavezno da pored svakog strujnog brojila mora biti ugradjena FID sklopka. Ne znam zašto se to ne uradi. Razmem da je nemogoće zahtevati da ljudi u ponekad stogodišnjim kućama imaju instalaciju po standardu i sve kako treba, ali ta sklopka je jako bitna i rešava mnogo toga!

Inače jako je teško izazvati požar strujom tj. instalacijama. Uglavnom ga izazove neki neispravni uredjaj koji se zapali i prenese vatru. Mnogo, mnogo opasnija za izazivanje požara je imstalčacija na traktorima! Tako da... vodite računa sa tim!
 
Poslednja izmena:
Fidovka reaguje ukoliko se zagreje instalacija ?
Nešto su pominjali ( još u školi ) da osigurači su ti što štite instalaciju ( od pregrevanja ) a fidovka štiti ljudski život .
Naravno samo pitam jer nisam od te struke
 
Fidovka tu nebi pomogla. Čest razlog je preopterećenje koje dovede do pregrijavanja i požara (opet se dolazi do tih krpljenih osigurača koji bez problema izdrže 50-80 A), kao i oštećena izolacija (zakivanje ekserima, oštre ivice cijevi na štenderu i prenapregnuti kablovi). Mnogi kukaju da je skupo mijenjati sve, ali se lako može uraditi sa kanalicama par izvoda za veće potrošače (klima, grijalice, štednjak, bojler) pa kad se bude sve renoviralo onda uradi novu instalaciju po važećim propisima.

Takođe, loša je praksa ubacivanje jedne fidovke na kompletnu instalaciju jer bilo kakav kvar isključuje čitav objekat. Gubi se rasvjeta, zamrzivači se otope ako se ne reaguje brzo, alarmni sistemi i video nadzor su van funkcije...
 
Poslednja izmena:
Koliko je ljudi uopste kod nas i culo za Fidelovu sklopku?
Bas je to nesto o cemu nas narod razmislja, mrsko mu da licnuje cesto stare osigurace pa ubaci komad zice pun presek...
O cemu dalje da pricamo.
Naravno podrzavam da treba ugraditi Fidelovu ko nema, svakako je dosta korisna.
Kod mene samo malo jace kad zagrmi, iskoci, dosta puta bi mozda platili kucni aparati.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Koliko je ljudi uopste kod nas i culo za Fidelovu sklopku?
Bas je to nesto o cemu nas narod razmislja, mrsko mu da licnuje cesto stare osigurace pa ubaci komad zice pun presek...
O cemu dalje da pricamo.
Naravno podrzavam da treba ugraditi Fidelovu ko nema, svakako je dosta korisna.
Kod mene samo malo jace kad zagrmi, iskoci, dosta puta bi mozda platili kucni aparati.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Tako ja na traktoru na glavnom, bakarna zica od 2mm :haha: .. nije za smejanje uopste, uzeo zamenske odavno i nikako da stavim...
 
Što se tiče krpljenja osigurača to je jako loša navika, ali mnogi to rade bez imalo razmišljanja. Nije da nisam i ja nekada ranije to radio kad nemam nov, ali su toliko jeftini da je stvarno bez potrebe.
Ili da se mijenjaju sa automatskim pa je trajno riješen problem, što je opet trošak od par desetina evra.

Mada kad vidim da ovi iz elektrodistribucije stave komad žice umjesto osigurača na trafostanicama, šta očekivati od običnog naroda i instalacija po kućama/garažama.
 
Tako ja na traktoru na glavnom, bakarna zica od 2mm :haha: .. nije za smejanje uopste, uzeo zamenske odavno i nikako da stavim...
I ti osiguraci su kvalitet strast Boze.
Pod opterecenjem se pocne topiti plastika i u sred noci kad su ti svetla najpotrebnija ostanes bez njih.
Keramicke nisam video vise od 10 god.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Fid sklopka u kombinaciji sa automatskim osiguračima može značajno da umanji rizik od požara.O zaštiti ljudskog tela od strujnog udara da i ne govorimo.Mislim da se nova instalacija i ne sme priključiti na mrežu bez ugrađene fid sklopke.Kolega je u pravu kada kaže da bi trebale da budu obavezne i na starim instalacijama.Fid sklopka ne trpi neispravnu instalaciju i reaguje tako što prekine strujno kolo ukoliko struja od nekoliko delića ampera,zavisno od tipa sklopke,protekne negde van njenih polova.Obično su trofazne i imaju 3 faze i nulu.Znači ako struja ode negde van te 3 faze i nule,na primer u uzemljenje ili direkno u zemlju ili preko ljudskog tela opet u zemlju ona će da reaguje i prekine strujno kolo i zaštiti ljudski život ili instalaciju.Automatski osigurači su isto jako korisni,što se tiče instalacije ali teško da mogu da zaštite ljudski život zato što im je jačina struje mnogo veća od one koje telo može da izdrži bez posledice.
 
Fidovka reaguje ukoliko se zagreje instalacija ?
Nešto su pominjali ( još u školi ) da osigurači su ti što štite instalaciju ( od pregrevanja ) a fidovka štiti ljudski život .
Naravno samo pitam jer nisam od te struke
Nereaguje ako se zagreje instalacija (ko što kažeš, tome služe osigurači ) ali raguje ako dodje do "curanje" struje većeg od nazivne jačine na sklopci što je uglavnom dovljno da ga aktivira kvara na nekom uredjaju čak i ako ne postoji uzemljenje. Neznam koliko požara nastaje usled pregrevanja instalacije. Čak i ako je stara ipak se nalazi u zidu taku da je veoma mala šansa da se sama instalacij zapali.
Narvno potrebna je i FID i osgurači (pravilno postavljeni), ali ako bih morao da biram jedno ili drugo mislim da bih odabrao FID.
 
Evo malo da pojasnimo.


I još nešto,ne stavlja se jedna FID sklopka na instalaciju u celom dvorištu na više objekata.Ja sam stavljao na svaku etažu i svaki odvojeni objekat.I treba da se stavlja od glavnog voda svaka posebno.
 
Svaka spratna tabla mora da ima FID, a ako se radi po novim pravilima i svako kupatilo mora da ima svoj FID.Ali opet to neće spasiti od požara.
 
Po zakonu i mora fid sklopka, ali ona ne stiti od pozara vec glavu cuva. Osigurac samo brendiran, nista ne provereno. Svedok sam situacije gde gori plamenom osigurac u ne useljenoj farmi pilica ,znaci bez ikakvog opterecenja.A od pozara samo savest.Nema tog osiguraca koji ce izbiti na pregrejanom adapteru za tv,punjacu za tel., koje kakvim napajanjima.
 
Nazad
Vrh