Nikad ovako !

IMG-20210522-102625213.jpg
 
Mi donesemo kuci pa popalimo.

Zabranili da bacamo u kante. Kad bi bar organizovali skupljanje ili jos bolje otkup ili neke vaucere... Ali o tome niko ne misli.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ne znam kako drugi rade ali ja nakon što sam video da čovek sipa vodu za piće u flašu od herbicida, ja svaku flašu probušim u tri zone. To sam negde davno jednom pročitao i toga se pridržavam. Naravno nakon svakog sipanja hemije flašu prvo isperem vodom.
 
Struka preporučuje sledeće (slušao skoro neko predavanje pa da prosipam pamet malo):
Sipati, isprati, probušiti, na štapu ili slično ocediti, odvojeno čuvati poklopce i flaše do organizovanog odvoza.
Stim da kod mene na jugu do pre neku godinu kontejnere po selu nismo imali a kamo li odvoz boca i otpada od hemije 🤔
 
Nije ni kod nas ništa bolje.Svu praznu ambalažu nosim kući i ređam u jednu prostoriju koja se ne koristi.Pre par godina su dolazili i odnosili ambalažu ali više to ne rade ali to opet ne daje nikome za pravo da baca po ataru i kanalima.Narod je stoka i to velika.
 
По закону, сва амбалажа мора да се рециклира или нешкодљиво уклони. То је пре пар година заживело, конкретно у мојој струци. Односили су све бочице од лекова и вакцина. Сад само однове од вакцина зато што спада у медицински отпад. А бочица од лекова имамо чудо једно. И одједном нико се не јавља. Иначе би требало да се враћа произвођачу али пошто све иде преко посредника дошло је до тоталног застоја.
 
Odnošenje je bilo u saradnji sa SECPA, odneseš, predas i dobiješ potvrdu.Na sajtu opštine su objavljivali termine redom po selima a dešavalo se da uopšte i ne dođu.Glavni i odgovorni čovek na prijemu ambalaže bio je veoma ljubazan i slatkorečiv da si glat mogao da ga resetuješ pesnicom međ rogove.
 
Kod nas ti iz SECPE dolaze svake godine.Bude u lokalnim vestima kad i u koje vreme dolaze u selo.Kad predaš praznu ambalažu,dobiješ plastične dzambo vreće za sledeću godinu.
 
Dve tri godine dolazili ali prošle nisu ,a neće ni ove ,a firma kao iz Niša ,imaće kad počne da priča o vaučerima ,pa ni subvencije ne dobijamo a ne za otpadnu ambalažu,pa gde su samo džakovi od veštaka,tek tog najlona ima koliko oćeš,a niko se ne gura da ga sakupla.
 
Kakava crna reciklaža. Daleko smo mi od toga.


Jel može neko da mi kaže nakon gledanja videa šta je pogrešno sa ovim aparatima kojih ima mislim u nekoliko po gradova Srbije, a trebali su da budu padan sličnim aparatima po zapadnoj Evropi?

Inače ove plastične boce i kanistri od otrova su napravljeni od polietilena visoke gustine koji je mnogo zahvalniji za reciklažu od drugih plastika (PET boca itd.)
Meni bukvalno bude žao da popalim tolike lepe bele boce koje su vema kvalitetno napravljene. Ja mislim da bi nakon pranja i inspekcije komotno mogle ponovo da se koriste.
Kanistar od 10 l ne kvalitetniji od ovih od totala košta 500din !!!. A ko god se bavi ratarstvom ne zna šta će sa njima i upalio ih je stotne.
Na ide mi u glavu kako se to ne isplati da se reciklira? Dobro, većina reciklaže nije isplatljiva i mora biti subvencionisana, ali kod ovih boca mislim da to nije slučaj.

Mislim šta reći kad mi izvozima otpadne metale koji bukvalno treba samo da se pretope. Dal je moguće da se nekome više isplati da kopa rudu iz zemlje, radi sve što treba da bi dobio tu tonu npr. gvoždja nasuprot tome da je otkupi za 15 din po kili?! Koliko mi je poznato nijedna naša topinica ne reciklira otpad već se sve vozi na zapad i tamo se prodaje za duplo veći keš!
 
Kod nas su postavili metalne kaveze/kontejnere za skupljanje ambalaže od hemije. Na sve izlaze/ulaze iz sela i lepo su obeleženi. Nemam slike a i svakako to nije za ovu temu. Svaka čast onom ko se setio. Sad samo da isprate ideju do kraja i redovno prazne i pravilno unište.

Sent from my motorola one zoom using Tapatalk
 
recikliranje jedino ima smisla ako se isplati... evo slucaj Amrikanaca (do pre par godina, kad je puko ko kula od karata)... Od svega sto se doveze na njhove deponije za reciklazu, samo malo materijala (uglavnom skuplji metali) se odvoji posto se isplati da se kod njih reciklira.. sve ostalo se pakovalo i islo je u kontejnere brodovima za Kinu... Zasto tamo? Zato sto gomila brodova dovozi robu iz Kine u Ameriku, a vracaju se prazni, i onda je prevoz do Kine takoreci bagatela bio (brod se vraca, i onda bolje da bilo sta prenosi bud zasto, nego da ide skroz prazan)... Onda u Kini radna snaga kosta promil od one u americi, i ondda su mislili da je Ok da njihove stotine hiljada radnika to rucno preturaju i izdvajaju sve sto bi moglo da se reciklira, i reciklirali su (posto nisu imali dovoljno svojih sirovina, pa su tako dobijali jefitnu sirovinu)... I dok nisu shvatili da u tom otpadu ima svega i svacega, i da su ljudi koji to rade masovno poceli da oboljevaju, i onda je zdravstveni sistem poceo da trosi milione na lecenje tih ljudi, i odna su u jednom trenutku (2017ta cini mi se) rekli da vise nece da uvoze otpad i da recikliraju jer ih lecenje kosta vise nego sto zarade na sirovinama koje se dobiju..
I onda je americki sistem reciklaze (koji je funkcionisao ko gore sto sma ukratko opisao) jednostavno propao, i sad sav otpad, posto se ne siplati da se reciklira, bacaju na svoje deponije i sad to postaje sve veci problem naravno..
Recikliranje kao industrija jedino moze da psotoji ako se isplati, a isplatilo se dok ima jeftine radne snage koja to moze da radi i sortira.. Sirovine (nafta i derivati) od kojih se dobija plastika su relativno jeftine (iako tako ne deluje po cenama naseg dizela i benzina, ali to je druga prica), da je jeftinije proizvodinti novo nego sto kosta ceo proces recikliranja (ne deluje tako na prvi pogled, ali najveca cena recikliranja je sakupljanje, sortiranje i sve ostalo, lako je to kad je sve odvojeno ponovo "pretopiti" i dobiti neki recikliran proizvod, ali ovo sve pre toga kosta mnogo vise nego sto vredi to sto je na kraju dobijeno, i onda ceo sistem pada u vodu....
da ne pisem vise, ko zeli moze da pogleda na youtube, ima zanimljivih filmica i dokumentaraca na tu temu (ne znam jel sve istinito, ali mi deluje kao verodostojna prica sta se desilo)...
 

@mealy,​

mislim da si u pravu. Uvijek se radi kako je isplativije. Dopunio bih te samo mojim saznanjem (pročitao ili gledao neku emisiju) da je u razvoju nova tehnologija sortiranja. Pojednostavljeno, sve se samelje gotovo u prašinu i onda strojevi automatski odvajaju na više razina. Navodno se na taj način može doći natrag do elementarnih sirovina iz kojih je neki proizvod izrađen. Cijena će sigurno igrati važnu ulogu, ali čim se izbjegne veliki udio ljudskog rada, možemo biti optimistični.
 
Pa cekajte pricate o isplativosti ? A gdje je ekoloski aspekt ? Zasto bi recikliranje moralo biti isplativo ? Ajde da malo doplatimo ali ce biti cistija priroda . Uglavnom savecinom se treba sloziti sto je rekao mealy osim da reciklaza mora biti isplativa
 
Nazad
Vrh