Nikad ovako !

Da ispitamo na jednoj forteri da li puni akumulator u radu ukljucili svijetla i odspojili akumulutar , nismo imali instrument , motor radio i svjetla radila i odspojene kleme akumulatora i onda u radu ponovno spojili akumulator. I nista joj nije bilo , osim sto je utvrdio da je akumulator bio otkazao, sam se praznio vrlo brzo. A neznam ni koliko sam puta vido da slepaju bez akumulatora traktore i voze da li im je otisao alternator ne znam.

Cekaj pobuda alternatora radi do 14,4V i tu odrzava napon , manji je ako je velika potrosnja ali ne bi smio biti veci ako nema potrosnje, teoretski kad napuni akumulator vrlo je mala potrosnja ili je nema, pa alternator ni ne proizvodi struju.

Diode se izgore kad spojis pogresno akumulator , provjereno , moj otac je to dva puta napravio , prvi puta sam mjenjao diode a drugi puta mjenjao citav alternator, barem na zetoru je bilo tako, plus klemu na minu a minus na plus , zasto jer su cesi jedno vrijeme imali one trake koje se stavljale na kleme a ne livene kleme i bez problema se mogle zamjeniti , a kako je zimi skidao u proljece nije bio vise siguran kako ide , a obadvije prilicno dugacke.

Bio sam u autobusu i to skoro novom kad mu je podivljao alternator i izgorjela su sva svjetla cak i unutra autobusa , pocela su nenormalno jako svijetliti i mrak, i vanjska svjetla na autobusu izgorjela i to nocu.
Kad se spoji akumulator naopako diode su okrenute tako da su direktno polarisane, prave kratak spoj sa plusa na masu i kroz njih protece ogromna struja, stotine ampera.
2 stvari mogu unistiti diode - prevelika struja i preveliki inverzni napon koji probije diode. Ali to bi morao da bude udar reda sigurno preko 50-60 V ako ne i vise.

Zbog svoje prirode koju nije lako objasniti bez dobrog poznavanja elektrotehnike (za one koji znaju ponasa se vise kao strujni nego naponski izvor). Kada se spoji sa induktivnoscu rotora (kad regulator iskljuci pobudu struja pobude i dalje tece jos neko kratko vreme) dobijamo rezultat da alternator moze da izazove velike naponske udare pri smanjenju opterecenja ako nema neceg na izlazu sta moze tu energiju da primi. Akumulator je tu idealan, a mogu da posluze i svetla (ali ne LED vec obicna halogena). Dakle ako skidate akumulator dok vozilo radi (sto nije preporucljivo) obavezno popalite sva moguca svetla za to vreme.
 
Ево почели су и путеве да ору. Мало земље...
8165e02e6542636d6fdfcd0eaf7fe78a.jpg
f0624c663211148db228099fb3ff3219.jpg


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
Lako se resi. Uvede se prinudan zakup na onolio koliko odoru od puta. Cena sitnica-1000din po meru kvadratnom.
 
Nisam siguran koliko je to dobro,koliki je napon na tim inverterima.Šta se dešava s akumulatorima ako je napon na inverteru preko 40v.Ako i palite tako bilo bi dobro da se napravi još jedna kutija u koju bi se stavila ili sklopka velike amperaže preko koje bi išla struja startovanja a špulnu od sklopke da pali kontakt brava samo toliko koliko se vergla anlaser ili da se stavi jači relej preko kojeg će ići napon 230v i jedna utičnica u koju će se uključiti inverter.Špulnu relea bi opet trebalo da startuje kontakt brava.Ovim bi se dobilo da bi se struja startovanja pojavila na anlaseru samo toliko koliko držite bravu za paljenje uključenu.Nadam se da sam pojasnio.
 
Većina novijih traktora prilikom kočenja uključuje prednju vuču da bi kočili i prednji točkovi, tj. preko kardana. Kod kočenja dolazi do tzv. 'ukopavanja' pa koče više prednji nego zadnji, i eto ode prednji most kao i kardan prednje vuče. Ovo je moj zaključak. Ako sam pogrešio, ispravite me.
 
Verovali ili ne tako koči i svaki mtz Rus duplak!!!!!!!!!
Od onog mog STALJINA pa na dalje
Ima rolnice u uključivaču prednje vuče i ako se prednji točkovi vrte brže od zadnjih on uključi prednju vuču!!!!!

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Kako mislis da se prednji okrecu brze od zadnjih ?
Uvek se proporcionalno okrecu prednji i zadnji, osim ako zadnji blokiraju sto se na MTZu bas i ne desava da zakuca skroz.
 
Возио сам неколико белоруса и ни на једном нису радиле кочнице на оба точка. Један је само кочио кад се иде уназад и то једва. Уосталом кочнице су ту само да се зауставиш "а не свако мало да скачеш по њима". Тако су ме давно научили и то и дан данас примењујем.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Kako mislis da se prednji okrecu brze od zadnjih ?
Uvek se proporcionalno okrecu prednji i zadnji, osim ako zadnji blokiraju sto se na MTZu bas i ne desava da zakuca skroz.
Tipa oba zadnja ukočiš da crtaju po putu a prednji se vrte!!!!
Ima neka centrifugalna spojnica!!!!!
Kao i što bi trebao da upali sam kad se zadnji vrte brze od prednjih




Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Retko koji rus da pise zadnjim kocnicama, imao sam ih nekoliko u dvoristu i da pise jako tesko kao ferguson.
A tek prednji da zakoce a zadnji da se vrte .... to samo ako blokira nekom greskom.
 
Imao 1221 radio sa njim par dana, 892rm radio par nedelja bio kod mene i 3 kom 820 sa kojima sam ozbiljnije radio dobro koce ali nisu pisali ni jedan.
 
Nazad
Vrh