Nikad ovako !

Ne znam, ovo za alternator mi je rekao majstor, da nece da valja da traktor radi bez baterije, ne mora da znaci da ce crci diode, ali je moguce.
 
Hoće da crknu ako si ga upalio na struju, pa skinuo akumulator. Tada alternator dobije pobudu i krene da pravi struju. Ako upališ na zalet, onda ne crkava ništa jer nema uopšte struje u instalacijama. Provereno ;)
 
Olalija ne pali sa starterom a ja imao famu od paljenja rusa na vuču. Prvi put oslabio akumulator, ajd treba da se setvospremira uzeo slobodan dan. Povucemo ga, upali i teraj u polje. Posle 2 km bum, crče kardan od prednje vuče. Sreća samo kardan, ostade karter čitav. Od tada nisam rusa nikada palio na vuču, a kardan kupljen kod dangera i nikada više nije bilo problema. A bilo više puta ciju ciju, njegovo punjenje i pražnjenje jednog akumulatora mi je išlo na zivce.
 
Ne znam, ovo za alternator mi je rekao majstor, da nece da valja da traktor radi bez baterije, ne mora da znaci da ce crci diode, ali je moguce.
Da ispitamo na jednoj forteri da li puni akumulator u radu ukljucili svijetla i odspojili akumulutar , nismo imali instrument , motor radio i svjetla radila i odspojene kleme akumulatora i onda u radu ponovno spojili akumulator. I nista joj nije bilo , osim sto je utvrdio da je akumulator bio otkazao, sam se praznio vrlo brzo. A neznam ni koliko sam puta vido da slepaju bez akumulatora traktore i voze da li im je otisao alternator ne znam.

Cekaj pobuda alternatora radi do 14,4V i tu odrzava napon , manji je ako je velika potrosnja ali ne bi smio biti veci ako nema potrosnje, teoretski kad napuni akumulator vrlo je mala potrosnja ili je nema, pa alternator ni ne proizvodi struju.

Diode se izgore kad spojis pogresno akumulator , provjereno , moj otac je to dva puta napravio , prvi puta sam mjenjao diode a drugi puta mjenjao citav alternator, barem na zetoru je bilo tako, plus klemu na minu a minus na plus , zasto jer su cesi jedno vrijeme imali one trake koje se stavljale na kleme a ne livene kleme i bez problema se mogle zamjeniti , a kako je zimi skidao u proljece nije bio vise siguran kako ide , a obadvije prilicno dugacke.

Bio sam u autobusu i to skoro novom kad mu je podivljao alternator i izgorjela su sva svjetla cak i unutra autobusa , pocela su nenormalno jako svijetliti i mrak, i vanjska svjetla na autobusu izgorjela i to nocu.
 
Poslednja izmena:
Moja rakovica ceo zivot pali nizbrdo. :haha: :haha:

Kako dovedem elektricara da opravi tako neko negde zakaci i nesto izjebe i opet ne radi...(ili ne puni alternator,crkne brava,izgori osugurac,otkaci se nesto,vuce na masu itd itd) I onda smo navikli,akomulatori se pune na ispravljacu stoje na traktoru,kad hoce da se upali povezes kleme i direktno. Ko debili...:haha:
 
Puni ja 14.4 bez obzira na potrosace (alternator na odredjenoj masini ima deklasiranu snagu i potrosaci na tom vozilu su po pravilu manji od toga). Na autu u skrivenim menijima imam mogucnost da gledam sve zivo pa izmedju ostalog rad alternatora koji je 14.4 na leru do 14.5 na 3000rpm motora nebitno sta radi od potrosaca a sta ne. Na Armatraku je talodje 14.4 merenu unimerom bez obzira na gas. Mozda na nekim obrtajima tipa 600rpm bi bilo malo manje.

Akomulator skladisti struju na 12V kad je ispravan. Kada dodje na ispod 10.5v uz malu kapacitivnost onda je otpis akumulatora.

@Musovac
Stricev 533 je 90ih radio bez akumulatora. Tovario stajnjak leti i nista drugo nije radio. Mrzilo ih prebacivati akumulator sa 539 nego ga naparkiraju na uzvisenje pored stajnjaka i slobodnim padom upali sam sebe
 
Bas tako,ista situacija i kod mene.Kada radi sa utovarivacem po dvoristu pali nizbrdo.A kad treba na njivu da ide stavimo akomulator za svaki slucaj ako se nekom ugasi. :)

I dobra fora je kad treba zimi da upali nema muke i verglanja,zaletim nizbrdo do betona i na betonu upali kakav god da je minus.Znam da ce te reci da to nije dobro zbog X stvari,ali tako radi zadnjih 20 godina. :)
 
Ako traktor ne može da upali drugačije nego na gurku, i tako godinama, koga zabole za alternator, on je tu najeftinija karika u tom lancu...
 
Postoje klipovi na YouTube kako Rusi inverter aparat koriste za starter paljenja
jel to moguće????????

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Ево почели су и путеве да ору. Мало земље...
8165e02e6542636d6fdfcd0eaf7fe78a.jpg
f0624c663211148db228099fb3ff3219.jpg


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Pa to je samo pošetak,da vidiš kod Karađoke koliko oru do puta,nije ni čudo što se raspada asfalt,a da vidiš samp koliko jarak pored puta smeta da se ore i to na ovom mili bg- subotica,ti su drva problem isto,npr. neki bunjevci kad su radili njima smetao koren ili panj od jablana ,jedno 2 m imo u prečniku ali su ga uspešno obišli.
Da im se da Vojvodina cela malo bi bilo.a kad treba poravnati put,nedaj bože da spusti tanjiraču.
 
До пре неколико година сећам се према суботици да је било простора од пута до њиве пчелари су били паркирани.
Не знам да ли идеш оним путем од карађорђева па иза пољопривредне школе и изађеш на пут према томиславцима. Бициклистичка стаза.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
До пре неколико година сећам се према суботици да је било простора од пута до њиве пчелари су били паркирани.
Не знам да ли идеш оним путем од карађорђева па иза пољопривредне школе и изађеш на пут према томиславцима. Бициклистичка стаза.
Strašno. Ljudi su postali gladni zemlje preterano. Još se posle buni kad mu gaze "njivu" a on uzoro pola puta, ne mož da prodješ.
(alternator na odredjenoj masini ima deklasiranu snagu i potrosaci na tom vozilu su po pravilu manji od toga).
Osim ako to vozilo nije Belarus. :)
 
Nazad
Vrh