Nikad ovako !

Svaki ruski traktor ima fabricki ugradjenu sklopku mase.
 
Jesenas sam i ja imao akciju, na oranju mi se između kardana prednje vuče ispod kabine zaglavila slama od soje (nepitajte kako i zašto...), i to planulo od trenja u transportu, dvesta metara do kuće, ja izleteo sa S1 , kad on ni da prsne, a kazaljka na manometru na ivici zelenog polja. Iz plamena sam rukom izčupao većinu mase, dojurio kući na crevo od česme, i tako ugasio žar , a kinesko govno sam više puta olupao o beton, i gle čuda, ni posle toga se nije aktivirao :haha:
 
Jednom prilikom sam gasio motor na beraču pepsijem jer nisam mogao ničim drugim da priđem.Ala je to bilo iskustvo.Pušio sam ali nisam nikada bacao pikavce kroz prozor niti bilo gde već u jednu flašu sa malo vode.Vozim,berem i oseti se paljevina sve više i više.Obilazim okolo i ništa se ne vidi kada eto dima iz pravca motora koji se nalazi baš ispod komušaljke.Kukuruzna svila i zrno nekako dospeli na izduvnu granu i lepo se zapalili a mesta za prići nigde.Sva sreća pa sam imao sok jer pp aparat nisam niti mi je ikada više trebao a nosio sam ga posle toga obavezno.
 
Ja sam nosio jedan s9 u kombaju,pa kad sam drugaru gasio kombajn od tad nosim s9 s6 i s3..zlu ne trebalo..s9 nam bio mali kako je to krenulo da gori pa smo poskidali majice i zemlju vatali medj kukuruzima i bacali gore na motor,bunker,akumulator..
 
Jednom prilikom sam gasio motor na beraču pepsijem jer nisam mogao ničim drugim da priđem.Ala je to bilo iskustvo.Pušio sam ali nisam nikada bacao pikavce kroz prozor niti bilo gde već u jednu flašu sa malo vode.Vozim,berem i oseti se paljevina sve više i više.Obilazim okolo i ništa se ne vidi kada eto dima iz pravca motora koji se nalazi baš ispod komušaljke.Kukuruzna svila i zrno nekako dospeli na izduvnu granu i lepo se zapalili a mesta za prići nigde.Sva sreća pa sam imao sok jer pp aparat nisam niti mi je ikada više trebao a nosio sam ga posle toga obavezno.


A sta mislis beres kukuruze usluzno i negdje na pola obavljenog posla osjetis neku paljevinu... Izadjes iz traktora kad gazda na uvratinama gleda kako kukuruzovina gori. ja trk do njega sta to ne gasi od cega se zapalilo a on mrtav-ladan:" Pa ja zapalio, dok ti oberes taman ce sve izgorjeti." Ja fino iskipao kukuruze sto sam nabrao u prikolicu i rekao mu kad izgori nek me zove da dovrsim posao i on se jos na mene naljutio jer "on to uvijek tako radi"...

E, meni neces...
 
Nisam imao takvih specijalaca na svu sreću.Jesu palili ali tek kada se sve mašine i prikolice sklone iz njive.Znali su da se penju na berač da gledaju kako radi a ja sam to mrzeo najviše od svega,uvek sam vikao,terao ih dole i svađao se jer nikada ne znaš da li će gurnuti ruku u komušaljku ili će jednostavno neki remen uhvatiti pantalone,košulju i ko zna šta pa ubogaljiti ili usmrtiti čoveka pa da ga ja nosim na duši ceo život.Sa ljudima je najgore i najteže raditi.
 
foto_17275.jpg


Ume da pomogne kod traktora, a nije jako skupo.


Neke skupe vjerojatno mogu da iskljuce strujno kolo od 300 ili vise ampera kad kod dobrog akumulatora glavni vod od elektropokretaca dodje na masu (ako nema potrosnje svako ce iskljuciti) ali vecina jeftinih Made in Turska , Kina , Rusija/Ukraina ce ostati "zavareni" jer su im kontakti slabi.
 
Imali smo mi jednog lika sada je pokojni mi kosili zito i on vazda za nama isao i kosimo mi zito neko zlo od vremena kao danas uprzilo sve prsti i ocu ostalo jedna strafta od 2m i negde na pola njive on uzme i podpali slamu za kombajnom majko mila kad je to krenulo,a traktor sa dve prikolice pune u njivi kad sam ga ja mamuznuo po gasu mtz52 super tada bio aktuelan. Jadnik vristi grebe i sad otac ne vidi iza sta se desava nego gleda da ja bezim iz njive kad odjednom njemu kombajn nadvije div pa da vidis tek njega onako u pokretu izasao na stepenicu,a vatra se otela kontroli kad je on tek omamuzao jadnog univerzala kako je izleteo iz njive ljudi preko prelaza na koji kad ulazis u njivu jedva predjes koliko je uzan on je to trecom pun varijator preleteo i izleteo na put a uz kur komsije na tim njivam nisu u dobrim odnosima vazda se tuzili zbog medja pa ovome izgorelo voce uz medju ma katastrofa dok su vatrogasci stigli ono samo ostalo zgariste i onda mi da izvucemo situaciju pisali izjavu da je pozar nastao od varnice iz auspuha da nebi bilo tuzbi i ostaloga,a i krvoprolica.
 
Zbog specijalnih gazda i jos specijalnijih njiva cika Bobo od ove godine vise ne radi usluge... Il travnato, il priprema nikakva il poleglo... Neka to kosi netko drugi, imam i mojeg dosta.

Letio je kolega s kombajnom u kukuruze prije par godina, odvrnula se remenica varijatora i poceli kapati uzareni komadi remenica na zemlju, kad je to uhvatilo, spasavaj se kako god znas i uspio je uteci u kukuruze s kombajnom a njiva na kojoj je kosio na svu srecu okruzena kukuruzima pa nije izgorjelo nista strasno...
 
Moj prijatelj piroman spalio 100 hektara pre nekoliko godina, kada se vatra sa njegove njive proširila. Celo selo gasilo požar, vatrogasci iz Šapca dolazili. :osmeh: A ja mislio ozbiljan čovek, ima 70 godina.
 
Što se tiče instalacije, najsigurnije držati pri ruci dobar čekić od bar 1kg, ako nešto krene po zlu najbrže rastavi klemu ili automat na alnaseru :osmeh:.
Kod mene na kombajnu, uvek na dohvat ruke S9 (nije kinez) koji je već proveren :osmeh:, i naravno servisiran redovno, balon od 5lit kod sedišta (kome više verujem nego PP aparatu), plus još jedan S9 (jes kinez ali...) pozadi u alatu, i nekoliko flaša sa vodom, da se nađe :osmeh:.
 
Ma i na divljem zapadu je bilo nekog reda i zakona ovde je kao u kameno doba vlada zakon jaceg.
 
Nazad
Vrh