Nikad ovako !

iz moje skromne kolekcije fotografija :osmeh:
možda sam nekad ranije postavljao ali evo ponovit ću za one koje nisu videli
most izmedju Prigrevice i Stapara
b1000146.jpg
[/IMG]
b1000147.jpg
[/IMG]
 
Taj most je predvidjen za manje terete. To je bila dizalica od mnogo tona. Galetin mozda zna bolje podatke. Inace jako nezgodan most. Velik uspon je na njega, a most nije u pravcu puta, vec napravili najkraci moguci most.
 
Да је мост био пројектован за веће тежине НЕ би се срушио.....Ова дизалица има бар 40 тона тежине, ако не и више. Сећам се да када су обнављали цркву у Дивошу, тј. торањ, да та самоходна дизалица, слична овој није смела да пређе преко надвожњака, па су ишли заобилазним путевима до њега...
 
šleperi idu i sa 6o tona ukupne nosivosti pa neruše mostove
mislim da je zakočio na polovini mosta a on se od starosti i dotrajalosti zaljuljao i pukao
 
Dok sam radio tesku bravariju radio sam sa kolegom starijim iz mostogradnje. Najgora stvar za bilo koji most je bocno uvijanje . Projektovani su da se pomeraju gore dole pod opterecenjem ali bocno uvijanje je najgore po te konstrukcije uopste. E sad kad se doda velika masa i da je most pod uglom takoreci i kocenje takvog tereta na sredini mosta dolazi do bocnog uvijanja i smicanja elemenata.Starost mosta i ko zna koji jos faktor.Ali za ovo znam da je vrlo zeznuto za mostove sto mislim da je u ovom slucaju. Bas smo jednom pricali o gazeli i mozda vecina ovde nezna da gazela kad je pravljena i pre zavrsetka samog se umalo nije srusila. U toku jedne noci je se culo pucanje elemenata i uzbuna celoj firmi bila gde su vise od 48 cas neprekidno ojacavali sve zivo i sve elemente koji su poceli pucati i koji bi mogli. Materijal za grede nije bio te specifikacije koje je trebao biti i nije mogao podneti tu tezinu u startu
 
највећи проблем за мостове је, ако се погоди фреквенција осциловања, која доводи до његовор рушења, поред овога вићо што си написао...за газелу је било потребно тачно 2000 војника да ударе стројев корак преко ње и она би се урушила...мало ми је нелогично да је човек закочио и да се због тога он урушио...овде је по среди нешто друго, а без испитивања могу само да нагађам што се то тако збило....једино ако је мајстор ложио машину, па нагло закочио, па ето срушио се мост услед преношења позамашне тежине на сам мост...много је ту нејасних параметара да би се мгло рећи е због тога и тога је он пао....
 
Nazad
Vrh