Nikad ovako !

Covek zivi blizu centra grada, a iza te zgrade gde je on zive cokoladna braca, pa je coveku bilo dojadilo jer ovo je treci put da kupuje akumulator za godinu dana, ne vidi se bas lepo na slici, ali mislim da ga je pricvrstio dole sa maticom, nisam bas zagledao
 
Očigledno nije upoznat kako akumulator "reaguje" na varnice :osmeh:

Sam akumulator nikako ne reaguje na varnice! Na varnicu reaguju samo isparenja gasova prilikom punjenja!
Ako skineš, i puniš akumulator u nekoj prostoriji, nikako nemoj raditi brusilicom, ili da varničiš...jer se bude puklo u p.m. pogotovo ako poskidaš čepove od ćelija!
 
A sta ce da bude?Eksplodira kad je skinut sa punjaca zbog isparenja.
Nekoliko puta sam na putu sam sebi izlivao stubiće pomoću grafita iz AAA baterije i komadića olova.
Znam da si vozac i cenim tvoje iskustvo,ja sam auto-elektricar i radio sam isto sto i ti ali u radionici i zasticenim uslovima.Kuci u radionici su mi eksplodirala tri akumulatora i u radionici gde sam na zanat isao dva komada.Ne ponovilo se!Akumulator UVEK ima odredjenu kolicinu isparenja i NIKAD nije nazdravlje da mu se prilazi sa otvorenim plamenom,varnicama...
 
Sam akumulator nikako ne reaguje na varnice! Na varnicu reaguju samo isparenja gasova prilikom punjenja!
Ako skineš, i puniš akumulator u nekoj prostoriji, nikako nemoj raditi brusilicom, ili da varničiš...jer se bude puklo u p.m. pogotovo ako poskidaš čepove od ćelija!

Potpisujem ali i da te dopunim !Isparenja se pojavljuju i prilikom "pražnjenja" tj. kada ga dobro izverglaš pa i onda zna da odreaguje! Iz iskustva pišem, jer mi je eksplodirao skoro ispred nosa :
 
Covek zivi blizu centra grada, a iza te zgrade gde je on zive cokoladna braca, pa je coveku bilo dojadilo jer ovo je treci put da kupuje akumulator za godinu dana, ne vidi se bas lepo na slici, ali mislim da ga je pricvrstio dole sa maticom, nisam bas zagledao
Ja mislim da nije lepo nazivati ljude tako, oni su takvi kakvi su imaju takam manje lep nacin zivota ali izrugivati se i smisljati im neke nadimke nije lepo! A sto se tice juguara bolje da je zavario celu haubu sad ima da se zainate kad vide da je blindirao akumulator i da mu odnesu ceo motor :osmeh:
 
Slažem se! Al za exploziju su potrebne 3 stvari:
1 - zapaljiva smeša(exsplozivna materija)
2 - kiseonik - KOJEG IMAŠ U IZOBILJU
3 - izvor paljenja
 
meni je akumulator 2 puta eksplodirao jedan put sam imao srece, drugi put doktor kaze da sam teze povredjen a ja sam ubedjen da sam imao mnogo vise srece nego prvi put. Tako da se vise ne zajebavam sa tim stvarima cim akumulator predje 2 godine ja ga menjam za novi nema boga vise. Jesenje vreme, teze pali trakor, ja spojim na starter akumulator i upalim traktor i umesto da sam prvo ugasio starter pa tek onda skinuo papucice sa klema ja uradim suprotno i eto katastrofe, prvi put sam prosao samo sa tusiranjem ali drugi put se odlomilo parce plastike i pravo u oko bio sam odmaknut pola metra i zazmurio sam u tom trenutu ali to je takav udarac bio da ja nisam znao dali me je nesto udarilo ili me oko pece od kiseline.. strasno...
 
Moj skolski drug zbog startera na taj nacin izgubio desno oko!!!!! Samo neznam dal od kiseline ili plastike nisam ga nikad pitao a i neprijatno mi je....
 
Pa u neku ruku, bolje da se on pati prilikom promene, nego da mu malo,malo pa ukradu akumulator! Al ipak mu reci da fiksira akumulator sa maticom M13 (jer vidim samo žabicu), da ne poskakuje, i da nebude sevanja i belaja...kako reče @Klek.

- - - - - - - - - -


Možda i nemisli vaditi...kako god okreneš, Yugo je završio karijeru, i ide na presovenje...:haha:

Ja još nisam video maticu M13, ajd pošalji mi par komada, jer tako šta nema ni u jednom standardu....:sta::sta::osmeh:
 
Meni pre neku godinu eksplodirao u raakovici ,bio sam u kabini ,srećom bez posledica.I danas palim na kombiju tako ali se pakiram da ako slučajno pukne nema šanse da me povredi.
 
Ja još nisam video maticu M13, ajd pošalji mi par komada, jer tako šta nema ni u jednom standardu....:sta::sta::osmeh:

Izvinjavam se...pogrešio sam u ovom slučaju, u principu zaš na čega sam mislio.
Al ti mogu poslati ako baš želiš, imam 2 kom od bicikla M13 matice...cena 1000din po komadu!

Ti starteri ručne izrade su jako zeznuti, jer neznaš koji je napon, i snaga trafoa( sad će svi vikati 12V...ma daj zaboravite te priče...da neobjašnjavam, blablabla...), i prilikom prikopčavanja na akumulator, filaju prevelikiu struju u istu,i tako dolazi do sranja!

Za takvo startovanje su potrebna dva čoveka!
Prikačiš pravilno na kleme,prvi uključi prekidač startera, drugi momentalno startuje, i kad upali...prvi gasi starter, jer može sve da ode u p.m....
 
Moj je neki kupovni star 30 godina ima tri brzine , na 1 I 2 nikad se nije desio problem,deda kaže da je u uputstvu pisalo da se izbegava startovanje na 3 (samo trenutno) ja sam ga baš na 3 zaverglao jel na 2 nije hteo.
 
Moj starter je rucne izrade ali je rucni rad i ujedno magistarski rad nekog profesora sa elektrotehnickog fakulteta iz Nisa. To je u sklopu apat za varenje, punjac na 12v, starter i jos nesto ali to neznam cemu sluzi a radi na monofaznu i na trofaznu struju. Trenutno je neispravan i ne mogu da nadjem majstora koji bi znao da ga popravi.. Jako dobra stvar ako se koristi pravilno
 
Nazad
Vrh