Nikad ovako !

Ma, slažem se da nije baš idealno odabrano vreme za ljuštenje, što reče Pidikanac i trebalo je onda da podrlja istog dana ili kao što ja volim da zavežem za plug strnjikaš i jedno krilo drljače sa improvizovanim drvenim nosačem da odmah u jednom prohodu i poravnam koliko toliko...
Hoću samo da kažem da nije cilj ove operacije da lepo izgleda oranje. Svakako mora u jesen orati na propisnu dubinu jer ovo u suštini i nije oranje.

- - - - - - - - - -

Ovde tanjirača ili gruber bi odradio lepši posao.

Pazi, ne može tanjirača da zameni u potpunosti plug strnjikaš. Što se tiče mehaničkog uništavanja zatečenih korova i provociranja novog nicanja korovskih biljaka tanjirača radi posao, ali nema onog efekta prevrtanja plastice za "180 stepeni". Ipak i tanjiranje ima nekih svojih prednosti nad ljuštenjem, a to je brzina kao najznačajniji faktor kod većine.

Što se tiče grubera, ja lično mislim da je to nepotrebno duboka obrada za strnjiku.
Po meni br. 1 je plug strnjikaš, pa tanjirača ili neka druga plitka obrada. Po meni je najgora pocija da se strnjište ostavi tako kako jeste i čeka se da niknu korovi iz "betona" pa da se poprskaju totalom. Tako gro korovskih semena ostaje u zemlji da čeka povoljne uslove za nicanje i iznikne sa narednom kulturom u plodoredu.

Još jednom ponavljam, ja se ne bih ponosio da mi oljušteno strnište izgleda ovako, ali ne bih ni da se rugam jer ne znam koji je tip zemljišta.

- - - - - - - - - -

Možda čovek nema adekvatnu tanjiraču i gruber da bi to uradio već mora sa plugom.

Nije nema adekvatnu tanjiraču ili gruber, za to postoji specijalan plug, ne makar koji. Bilo je u emisiji kod Uroša Davidovića, ne mogu sad to da pronađem, mehanizator iz IMT-a je objašnjavao lepo o ljuštenju strništa. Cilj "igre" je što širi i ujedno što plići zahvat na ujednačenoj dubini.
 
Ne treba mu plata, poklone mu taj traktor nakon testiranja i još mu ga drugarski, besplatno natovare ultom na kiper i iskipuju pred kuću. :haha:
 
Pazi, ne može tanjirača da zameni u potpunosti plug strnjikaš. Što se tiče mehaničkog uništavanja zatečenih korova i provociranja novog nicanja korovskih biljaka tanjirača radi posao, ali nema onog efekta prevrtanja plastice za "180 stepeni". Ipak i tanjiranje ima nekih svojih prednosti nad ljuštenjem, a to je brzina kao najznačajniji faktor kod većine.

Što se tiče grubera, ja lično mislim da je to nepotrebno duboka obrada za strnjiku.
Po meni br. 1 je plug strnjikaš, pa tanjirača ili neka druga plitka obrada. Po meni je najgora pocija da se strnjište ostavi tako kako jeste i čeka se da niknu korovi iz "betona" pa da se poprskaju totalom. Tako gro korovskih semena ostaje u zemlji da čeka povoljne uslove za nicanje i iznikne sa narednom kulturom u plodoredu.

Još jednom ponavljam, ja se ne bih ponosio da mi oljušteno strnište izgleda ovako, ali ne bih ni da se rugam jer ne znam koji je tip zemljišta.


Krle, ali sta ako nemaju svi plug strnjikas, ja npr nemam a hteo sam ove god prvi put da uzorem kad skinem psenicu, sad se plasim da ne namestim ovo sto je na slici...ne rugam se ni ja, samo ne bih znao sta da radim posle da popravim, nemam tesku masineriju....moze li obican plug da uradi, ali da lici na nesto....moguce da je cvek radio po blatu kako pisu ovde pa su zato ovakve sante...
 
Ovaj cova garant uzurpuje zemljiste pa poorao onako da ga komsija ne pretekne...ja tako radim i ne stidim se
k1mw.jpg
[/IMG]
 
Krle, ali sta ako nemaju svi plug strnjikas, ja npr nemam a hteo sam ove god prvi put da uzorem kad skinem psenicu, sad se plasim da ne namestim ovo sto je na slici...ne rugam se ni ja, samo ne bih znao sta da radim posle da popravim, nemam tesku masineriju....moze li obican plug da uradi, ali da lici na nesto....moguce da je cvek radio po blatu kako pisu ovde pa su zato ovakve sante...

Kao plug strnjikaš može da posluži npr. OLT "Ferguson". Polovnjaci, dvobrazdne varijante se prodaju u našim krajevima vrlo jeftino jer je nepogodan za jesenje oranje zbog relativno niskog klirensa i usled toga ogromne sklonosti ka zagušenjima biljnih ostataka između gredelja i ravni tla. Malo ko danas ljušti strnjiku na klasičan način, a i ako to i čini, onda većina njih ima neki traktor osrednje snage(60ks) na koga ide najčešća varijanta strnjikaša sa 3-4 plužne glave. Te dvobrazne vuče bez problema i 533 i slično jer se prevrće plitak sloj, a sa svakim centimetrom dubine oranja se otpor rapidno povećava po eksponencijalnoj funkciji, ne po linearnoj. Zato traktori male snage mogu komotno da ljušte strnjiku sa 2x12'' dok isti muku muče sa 1x14'' pri jesenjem oranju. Za ljuštenje strnjike je važno da zahvat bude što širi(barem 12'', a da su pri tom daske pluga tako dizajnirane da omogućavaju prevrtanje plastice i pri veoma malim dubinama oranja. Dobro bi bilo i da je raonik sa "nosom". Taj IMT-ov strnjikaš(ne znam kako se tačno zove, u glavnom dali su mu neko uobičajeno muško ime), ima čak nekakav nos okrenut na gore. Podrazumeva se i da brzina kretanja traktora mora biti veća nego kod dubokog oranja, opet u cilju potpunog prevrtanja plastice, bukvalno naopačke - strnjikom na dole, korenjem u vis.

Nemam ni ja tako neki hi-tech plug strnjikaš nego modifikovani OLT "Ferguson" koga tek planiram da modifikujem, ali ono baš junački.

Nije tragedija i ako namestiš ono kao na slici, ali pod uslovom da ga istog dana razbiješ lakom drljačom ili još bolje oljuštiš u predvečerje, pa podrljaš odmah sutradan u svitanje(oko 4:00). U ostalom, videćeš kad počneš da radiš pa ako se lepi za plug ili se tako jako kaiša, mani još koji dan. Teorija kaže ako je moguće strnjiku ljuštiti istog dana kad se skosi usev, ali to se valjda odnosi na sušne uslove, a ne kao što je sad ili 2010.
 
Poslednja izmena:
Ja i imam traktor od 60ks i imt plug 756, bas me zanima kako ce to ici, jer mi je jedna parcela ritska i u jesenje oranje uvek muku mucim, posto nemam veci traktor...kontam da ce mozda ici lakse ako sad jedan deo skinem i prevrnem, mozda ce se lakse orati u jesen, a mozda se i varam, u glavnom poenta mi je da ubijem korove, a i cuo sam price od starijih ljudi da bolej rodi kukuruz kad se tako radi, dva puta ore...a vidjao sam te plugove sto si pisao, sa 3, 4 brazde, ali to kod nas nema, jako jako retko ko to ima...i to kad maju to voze Rusi stari sa 5, 6 glava malih...u glavnom razumeo sam te, brze bolje cu odma i podrljati, mozda i spremacem preci, videcu kakva bude zemlja...okacicu slike bas da mi kazete kako je moglo i ako je moglo bolje i gde sam zeznuo....
 
Jedan od razloga zasto se nije ljustilo zadnjih godina je da 756 ne moze plitko da ore na nekih 15cm,a da ujedno i lepo izmesa zetvene ostatke. Ove godine cu pokusati sa fergusonom i malim plugom IMT 2 brazde da vidim kako ce ici.
 
Ja sam prosle godine ugario(prvi put,do tada sam ostavljao strnjiku pa total i u jesen duboko oranje) sa plugom imt757 na nekih 12-15 cm.Kako je bilo suvo leto u jesen mi se sva slama vratila na povrsinu pri dubokom oranju.Gadno je izgledalo.
Ove godine jecam sam poorao duboko pa sta bog da.Postavio slike u temi Strnista i rad sa njima.
Sa strnistem od psenice jos ne znam sta i kako cu.Ako bude dovoljno vlage onda cu i to najverovatnije poorati duboko.
 
Postoji razlog zašto se strnjika ljušti plitko i nije bitno kako će da izgleda tada ili kada uzoreš duboko. Najlepše izgleda oranje kada spališ slamu, što bi u stvari bio zločin prema toj njivi.
Kad uzoreš odmah duboko i ostaviš do proleća još će ružnije izgledati to oranje sa poniklim korovima nego sa izoranom slamom. Slama koja je bila u zemlji pa izorana na površinu svakako će brzo istrunuti.
Da li je važnije, ako već imamo mogućnosti, da učinimo što je najbolje za svoju zemlju ili da se opterećujemo da li će neki bracika kazati: "Gle onaj, na šta mu liči oranje, k'o svinja nosom da je izrila!"

- - - - - - - - - -

vidis to nisam znao.....

Zavisi od dasaka pluga. Ovakav meni radi posao i to tako nekih 10-15cm. Širina zahvata je 2x12'', a to mu dođe ukupno oko 60cm.
1.jpg


Za traktor od 60 ks kupiš dva ovakva i napraviš od njih jedan trobrazni. Da, dobro si pročitao - trobrazni. Od dva dvobrazna može da se napravi jedan trobrazni, a ne četvorobrazni. Taj trobrazni bi bio sigračka za 60 ks pri ljuštenju strnjike na optimalnoj dubini. Kad voziš dovoljno brzo, tačno vidiš kako cepa sloj zemlje kao kad se podseca ona trava u rolnama za stadione i kotrlja ga preko daske bukvalno kao kad bušiš metal oštrom burgijom pa izlazi špen onako na froncle.
 
Da ne bi dalje isao u :off_topic: imas u temi OLT Plugovi kako sam ja napravio trobrazni plug od dva dvobrazna.. Imao sam dva komada kao sto ima Krle i od njih sam napravio jedan sa 3 brazde...
 
E super ideja, nisam nikada o tome razmisljao, bar tih plugova moze da se nadje svuda...pogledacu i sta si ti uradio, verovatno cu i ja tako, bas cu mudrovati ovo leto i nabudziti nesto za sl god bar, za ovo cu sa mojim kako tako uraditi....
 
Vatrogasno vozilo sa natpisom na madjarskom, najverovatnije komsije.(ako vozilo nije neka donacija).
 
Po kabini bih rekao da je vozac ostao nepovredjen ili ti minimalno povredjen... A traktor se da srediti...
 
Zanimljivo kako su drva uvezana, nisu se rasturila. Je l' on to vukao obe prikolice?
I gde je sad Mirko da vidi šta se desi kad čovek menja brzine u brdu. :osmeh:
Kako je neko skoro rekao, proceniš kojom ćeš brzinom izaći (ako nisi siguran - nižom) i nema menjanja, ni uzbrdo ni nizbrdo.
I gde nađe brda u Mađarskoj?

-Milan
 
Nazad
Vrh