Nikad ovako !

A i te sajle sto ima da se kupe po pijacama i tome vise ne verujem.. Jedne zime krenuo ja malo da se vozikam sa Uazom po snegu i da obidjem babu koja zivi na drugom kraju sela,bilo je to predvece vec je padao mrak,i tada se samo ugasi Uaz,ja verglam dodajem gas ama nista,goriva ima,kad ono crkla pumpa za benzin... Ja pozovem caleta da dodje sa Ladom Nivom i da me doslepa do kuce.. U ladi je bila ta sajla sa pijace plave boje,ali posto sam ja bio u dosta dubokom snegu,naravno na poljskim putevima Lada nije mogla da me makne iz snega,pa je moj cale dosao na ideju da cimne,u tom trenutku sajla pukne,onaj deo zakacen za Ladu sa sve sa kukom pogodi me u rao od stakla sa leve strane i odleti po njivama vise je nismo ni nasli,a deo koji je ostao zakacen kukom za Uaz lupi o haubu.. Sve u svemu ta kuka mi je prosla svega par centimetara od stakla a i od glave.... Od tad verujem samo ogromno debelim sajlama i bez ikakvog cimanja...:
 
Te pijačne sajle služe samo da bi mogli da pokažete kada vas zaustavi saobraćajna policija. Dalje od toga je već prevelik napor za nju.
Vi to neki ljubitelji sovjetskih proizvoda? :osmeh:
 
Duže sajle za izvlačenje nečega , na primjer navlačenje drvata kad se obara i slična šlepanja zbog bezbjednosti dobro je kompletnu uvući u staro baštansko crijevo za vodu kao bužir , ako pukne , ništa.
 
To za lance i sajle treba obratiti pažnju. Ni sajla nije svemoćna. Kruta veza je najsigurnija.

Ja sam mojim Vladimircom jednom upalio neki ogroman kamion na potezanje. Ljubazno me je čovek zamolio i ja pristao mada nisam smeo da mu obećam da ćemo uspeti. Kamion je grdosija, a na sanduku je imao natovaren neki ogroman čelični sud sa debelim zidovima. Usrao sam se dok sam ga video. Crkao mu akumulator, a niotkuda k'o uz inat nit snažnijeg traktora nit nit bagera, nit kamiona.
Al, šta ćeš, majstori i jedan i drugi iako sam ja tada imao tek trideset godina, a on i manje. Ja sam mu odmah rekao da imam samo tu sajlu što vidi na prednjoj poteznici, debljine oko jednog palca(i više nego dovoljno na vladimircu). On samo odmahne rukom i kaže da ima on rudu. E to je pos'o! Ja mu kažem da ubaci u neki od viših stepena prenosa, a da ću ja njega povući mojom trećom u rikverc - nos u nos i to da drži prvo na kvačilo da me pusti da zalaufam, da iskoristimo tu njegovu masu u našu korist umesto protiv nas i da spremi već drugu nogu na kočnicu da me ne bi hitnuo u nečije dvorište kad upali. Uspelo je iz prvog pokušaja da smo se obojica čudili. Pita on šta je dužan, ma ništa naravno - Srećan put! Ipak on meni nekako ubaci u džep kombinezona 200 dindže za :ppozdrav:.

Godinu ili dve pre tog događaja sam izvlačio neki mali ali fensi autić. Išli švaleri u prirodu pa se zaglavili na suvom tj. naseli karoserijom na izbočinu na putu. To je teška nedođija, ali imali su sreće više nego pameti. U daljini su zujale motorne testere. Napešačio se čovek dobar kilometar dok je stigao do moje ekipe. Oči samo što mu nisu iskočile kad me je ugledao kako se pojavljujem sa traktorom iza močvarnog rastinja vukući deblo iz vode. Objasni on meni šta i kako i ja mu kažem da pođe peške nazad do auta, da ću doći ja dok izvučem drva da mogu moji kompanjoni dalje da seku.
Spremio on čovek i sajlu onu kao za bandži, što je tada(pre četiri-pet godina) bila poslednja reč tehnike, i čeka da me zakači. Nije mi se svidela ta praćka ni malo, a još manje one dve glomazne kuke na krajevima pa smo zakačili za moju dobru, staru krutu sajlu.
Kaže on meni:
- Idem ja u auto da upalim pa ću i ja da pomognem malo mojim točkovima.
- Gospodine, Vaši pogonski točkovi jedva da i dodiruju podlogu pa neće biti od neke pomoći. Nije to zaglavljivanje u dubokom blatu gde preti opasnost od cepanja ili sukanja karoserije pa da morate i Vi da "pomažete". Nego Vi samo dobro drž'te volan, palčeve van točka volana i nogu spremnu na kočnici da vam ne bih ubacio tegove u gepek kroz zatvorena zadnja vrata kad prikočim. Izvučem ja njega lako, nego švalerka mu se nešto nadurila i ode čovek ko popišan.
:sjasi:Nikad ovako! Nemojte se švalerati u prirodi ako nemate džip 4x4 ili barem Vladimirca! :haha:

A neki drugi traktor osim valdimirca nikako? :haha:
 
Te pijačne sajle služe samo da bi mogli da pokažete kada vas zaustavi saobraćajna policija. Dalje od toga je već prevelik napor za nju.
Vi to neki ljubitelji sovjetskih proizvoda? :osmeh:

Od mene nema veceg ljubitelja Sovjeta... Imam Vladimirca,Belarusa,Ladu Nivu I Uaz 69 a uskoro stize i Belarus T40... Upravu si za tu sajlu samo moze da izdrzi vozikanje u gepek...
 
Lanac ili vlacek sam dosta puta kidao i do sada nikada nije leteo kao sto vecina tvrdi. A za sajle je odavno poznato da nikada ne treba biti izmedju traktora kada se sajla zateze.
 
Negdje polovinom 90_tih mi se pokvari 128_ca na izlazu iz Beograda, dodje breat sa golfom da me sljepa, ali kren'o u svatove bez k.... odnosno zaboravio sajlu naravno nemam ni ja istu u gepeku.Ne imajuci kud nadjem u gepeku onaj uski dugi peskir sto se koristi u svatovima, izuvrcem ga da dobije na jacini, svezemo i pici. Jest da su nam branici bili udaljeni samo metar...
 
A neki drugi traktor osim valdimirca nikako? :haha:

Može, ja rekoh barem Vladimirca.

- - - - - - - - - -

Pa kolega, jel smo rekli nema erotike. :haha:

Nema erotike. Kruta sajla je ona što se ne tegli, dakle prava sajla.
Ove bandžike držim u Ladi baš kao što reče jedan kolega samo da pokažem pol'cajcima da imam. Može i za šlepanje neispravnog vozila na asfaltnom putu da posluži, ali za paljenje na potezanje ne. Za to nosim parčad od starog sintetičkog pajvana.
 
@miroslav, dva dva sela od mog,ovog leta,neiskusni i neizivljeni vozac je prevrnuo svom gazdi kombajn clas mercatora,nije bio pod alkoholom,nego puna brzina i smotao u stranu a i imao u bunkeru vise od polovine zrna,to je bilo na ravnici u trenutku okretanja brzina plus nagazio u rupu vecu pa kombajn se nagnuo bas nad kanalom i tako ostao. Ima srece sto je ostao ziv,ne zbog kombajna nego zbog njegovog gazde,bas danas sam pricao sa gazdom njegovim,oce da ga ubije,stalno mu sranja pravio,a to sa kombajnom slag na tortu.

jel taj balvan telektualac ima placeni radni staz kod tog gazde ili je radnik onako radi kod ovog
 
Mogao je traktor da ih bobije samo tako,oni ga jos pridrzavaju,samo se nadvlace po ceo dan rade li oni sa tim traktorima jos nesto sem sto se nadvlace...: http://www.youtube.com/watch?v=yl33F8A-ALI




- - - - - - - - - -

Sve gore od goreg,pogledajte ovaj sudija ili sta je vec pokusao je da ga zadrzi rukama on mislio to je bicikla...:haha:

http://www.youtube.com/watch?v=DCGmdJzPG_o
 
jel taj balvan telektualac ima placeni radni staz kod tog gazde ili je radnik onako radi kod ovog

Pa radi godinama kod tog gazde,ne verujem da ima staz placen,a ni ne treba mu,kolika je budala crno mu se pise. Kao sto njegov gazda kaze,on i da cisti stale i to mu je puno za odgovornost a kamoli za radne masine
 
1353446332712.jpg

Pre ovih snegova,komšija krenuo da izvlaci neke balvane (bez kočnica i bez akumulatora)...balvan ga povuce na dole,nije moga da se zaustavi pa prejaši balvan i zadrži se na sajlu---u tom položaju čekao da ga izvučemo!
 
Nazad
Vrh