Nikad ovako !

Koliko znam njiva je a gazda je hteo da se vuce stajnjak iako je znao da je strasno. Inace, taj isti gazda je mene snimao i komentarisao letos kada smo probali gruber na 30cm dubine. Kad cujete komentare bice smeha i suza. Cekam da covek nabavi konacno kabel koji povezuje foto aparat sa racunarom.
 
[video]http://videa.hu/videok/jarmuvek/kiugranak-a-csuszo-autobol-auto-baleset-jeg-4QCcyOhKnZ8ePwm1[/video]
Dolazi zima!
 
Clan "Diklofen" mi je reko da ovo uslikam i stavim pod ovu temu, on ce znati o cemu se radi, ne znam sta je uzrok ali parcela je velika i ima toga dosta ovakvog

8zeihi.jpg


---------- Poruka napisana u 16:45 ---------- Prethodna poruka je at 16:41 ----------

fwnn81.jpg
 
Ja sam to video pre par dana kad sam dolazio u Bački Petrovac.Tabla je ogromna sa sistemom za navodnjavanje na sebi.Stalni tragovi su ostavljeni.E sad ono što sam ja primetio je da je širina sejalice koja fali uvek u polaznom delu njive ,a ne gde je sejalica završavala prohod.Šta može biti uzrok tome ne znam ali je greška ogromna.....
 
Ne bi me čudilo da su se majstori naderali rakije pa su zaboravljali da spuste sejalicu na vreme
 
Mislim da to nije u pitanju jer je greška za greškom.Da je alkohol u pitanju bar bi nekad spustili na vreme.Oni su verovatno mislili da ona seje ,a ona to nije radila.E sad zašto nemam pojma.To se dešavalo u setvama sa Tivama ali ne ovako često i u ovoj meri.
 
E o tom nisam razmišljao.A to je najverovatnije uzrok takve setve, jesenas u setvi pšenice bio sam na imanju Pionira u Srbobranu, oni su sejali sa OLT Eta sejalicom i pre nego što počnu red prvo uključe kardan i dodaju gas na traktoru i sačekaju malo pa tek onda kreću.
 
Prvo ni jedna žitna sejalica koja ima turbinu ne radi sa vakumom nego sa nad pritiskom koji služi za transport semena a setveni aparat je mehanički kod ETA 48 se nalaze dva setvena aparata tipa Accord, a Tiva i IMT imaju nazubljeni valjak za svaki red.Prilikom setve agregat se kreće velikom brzinom i kada dolazi na kraj parcela ne smanjuje brzinu i točak koji daje pogon setvenom aparatu se usled inercije nastavlja dalje okretati i dolazi do zagušenja setvenog aparata semenom jer se smanjio dotok vazduha sa oduzimanjem broja obrtaja na traktoru kod ponovnog puštanja i povećanja obrtaja nije dovoljan pritisak da izbaci nagomilano seme i zato nastaju ove praznine.Nekada su pomoćni radnici pri svakom okretanju agregata okretali pogonski točak sejalice dok je traktorista podizao broj obrtaja na odgovarajući broj.Na Accordovoj sejalici od 6 m hidromotor za pogon vazdušne turbine se okreće na 4500 o/min.
 
Znaci li to ako bi se na ovratinama zaustavio traktor pa onda podigao agregat da se tocak nebi nastavio kretati usled inercije.???:sta:
 
Nazad
Vrh