Nikad ovako !

Ako ti je za utehu nama su sa njive od 3ha za gasovod raskopali 0,8ha skoro dijagonalno i tu sa tog dela gde je prošao gasovod odneli i prodali preko 2000m³ crne zemlje.....
Njiva je bila ravna kao staklo, a sada je tu niže negde i do 50cm..... Zutu zemlju nisi mogao dohvatiti ni pri oranju od 40cm..... A sada na tom delu je žuta zemlja na 15cm otprilike.
 
U "normalnom" svetu kad poseduješ nešto što je nekome od velikog interesa, ti si "dobitnik na loto", a samo kod nas se proglašava " javni interes" i kreće pljačka i otimačina privatne (na "omraženom" Zapadu) neprikosnovene svojine...
Tamo, pronađe se kakva ruda , mineral, NAFTA, na tvojoj parceli, Ti si milioner, a ovde možeš samo da plačeš nad svojom sudbinom jer ćeš biti isteran sa vekovnog ognjišta uz nekakvu "pravičnu" , od njih određenu, nadoknadu, na koju možeš da se žališ, ali žalba ne sprečava izvršenje Rešenja......
 
Poslednja izmena:
I kod mene je bilo gaženja preko dogovorenog, i to baš dosta. Po planu je trebalo da mi za radove zauzmu celu dužinu njive u širini od 10m, i kod komšije još 5m. Rov je širine 2m i odmaknut od međe sa komšijom 2 reda. Međutim oni su i kod komšije zauzeli više od predviđenih 5m (kod njega nisu kopali već je samo ugaženo bilo), a kod mene oko 30-40 m, cela njiva je široka oko 90m. Prvo su samo iskopanu zemlju raširili na tih 10m (pored rova crna zemlja, a iza nje žuta, naravno ne striktno razdeljena), onda su pred te iskopane zemlje išli kamionima i buldožerima, i to je valda svaki šofer išao kako mu se htelo, i ukoso i pravo i po istom tragu i po različitom. Posle kad sam orao, po rovu je traktor pevao od sreće a po ugaženom od muke, nisam ni mogao dublje od 10-15cm. Za pripremu sam gazio desetak puta da usitnim grudve i nekako se uradilo da može da se poseje ali je tu slabo roda bilo (ostakak njive koji nije gažen redovan rod za tu godinu). Taman prošla ta prva godina, računam uradiće se zemljište sad sve bolje i bolje, bacim stajnjak na taj deo, uzorem na vreme, kad u proleće eto ti njih ponovo kopaju da polože kabel za struju... Uglavnom, umesto da žuta zemlja bude samo na trasi rova, ona je sad raširena na nekim deonicama bar 15-20m u širinu. Kako, ne znam...
Na drugoj njivi pored svega ovog su još lili betonski šaht, i izgleda da su ostatak betona iz miksera izručili na veliku gomilu u njivi. Ne znam čime su razbili posle tu veliku betončinu, al' ja sad svaki put kad idem na njivu ponesem jupolku i kupim betonske grudve veličine pesnice i izvlačim iz njive... Da mi je samo da vidim sad onog pravnika iz Voda Vojvodine koji je tvrdio da će posle radova njiva biti vraćena u prvobitno stanje...
 
Требао си Уроша Давидовића звати да направи од тога спектакуларни наслов у емисији. Да видиш како би брзо дошли грабљицама све да поравнају.
 
Саобраћајна културо, еве ме
fe5efde857c119d0d32d3f919da9227c.jpg
 
Nazad
Vrh