New Holland

Jeste NH jači čak stojim iza toga ali komplikovaniji je od claasa daleko i mislim samo na novije ne ove TX,CS itd.Od novijih kombajna sam sve gledao a NH je ispao najkomplikovaniji od svih kako god da okrenem.Išao čak sa svojim majstorom koji radi slične kombajne na primer kod TC-a novog ako hoćeš da skineš remenicu od vetra moraš još 2 dodatne remenice da skineš jer prosto ne možeš da je izvučeš kod CX novog sam ga video kaiš koji se trlja sam od sebe nemam sliku tog kaiša ja kad sam to video nije mi trebao nit majstor nit bilo ko da se taj kombajn lako popravlja taj kombajn je bukvalno pravljen kao zmaj ''zašto prosto kad može komplikovano''.A kad sam pitao kupce tih kombajna da li bi opet kupili NH nisu se baš rekli su da bi ipak claasa,kejsa itd.
Imam NH CX840 i CS640.
CX-u je ovo četvrta sezona i do sada je skinuo 2500ha kod mene.Promijenio sam 1 ležaj početkom ove sezone na povratnoj masi i 3 remena od kad imam kombajn.Sve remenje koje postoji na vršalici promijene dvpjica u sat vremena uz pijuckanje pive.Remen koji češe sam od sebe je od slamotresa i taj će durati vjerovatno 30 godina,a i na nekim claasovim kombajnima sam vidio isti slučaj i to mi ni najmanje ne smeta.CX je sigurno najjednostavniji kombajn sa slamotresima koji je ikad napravljen,a to potvrđuju i brojne nagrade koje je dobio na najboljim svjetskim sajmovima.
Što se CS-a tiče imam ga tek mjesec dana i ovršio je oko 150ha bez okakvog problema.To je jedan super kombajn koji je u klasi s Tucanom i može odraditi lijepog posla.Imam par prijatelja koji imaju Claasove kombajne i nisu previše oduševljeni s istima iako se radi o lexionima serije 500.
 
Veliki transport kroz Sid:
35ktjph.jpg

2rw4vbo.jpg
 
NA kad je ovo proslo? Danas sam pola dana radio gruberom pored pruge i nista drugo osim talibana sto peku kukuruze nisam video :osmeh:
 
Kome će on to prodati ? :osmeh:

Pa ni meni neke stvari nisu jasne jer je ovo "velegrad" od 6000 stanovnika, a cijela općina ima 10000 stanovnika (zajedno s gradom) a površine jer je 4500 KM2 ali vjerojatno imaju računice držati toliko strojeva na lageru

Nastavak 3/3











 
Pšenicu, repicu, ječam. Ovo su slike iz Kanade (Centralna Alberta točnije) i oni ovdje većinu kombajniraju dvofazno tj. prvo pokose sa ovakvim strojevima (swather)






a onda nakon što vlaga padne na zadovoljavajucu razinu kombajniraju s takvim pick up-om.
 
Toga nema ovdje samo pšenica, ječam, repica, gorušica i vidio sam jednu parcelu sa lanom i jednu sa kukuruzom kojega ili siliraju ili ostave u polju za hranu stoci (kravama) kroz zimu jer je zima 6 mjeseci.
 
Istina,video sam mnogo snimaka na u tube gde prvo pokose u redove sa tim posebnim masinama, pa tek nakon par dana kombajniraju,ali zasto tako rade?,prave od jednog posla dva...
 
Ovo je sjeverni dio Kanade i kod mene temperatura je maksimalno bila 27 *C i to dva dana a obično je do 25, plus što zbog jake zime se sjetva obavlja isključivo na proljeće kraj aprila početak maja a kombajnira se u septembru/oktobru i nema uvjeta da prirodno na rastu ima zadovoljavajuću vlagu.
 
Nazad
Vrh