Navodnjavanje

Sve je to lepo ali treba da uzmes ceo tifon i da imas parcelu od 10 Ha
 
drugari ja bih kopao bunar za zalivanje deteline nekih 70 ari znaci 0.70ha, pa me zanima posto imam mali tomos motor za zalivanje koliki protok vode u bunaru mora da bude da bih mogao da zalivam njivu? i sa koliko vode zalivate po aru, ili kako se vec to meri??
 
Tomos teoretski gura 500l/min , a praktično 300-400 max. Medjutim može da radi na dosta manji protok . ja sam kopčao na neku cijev col i po činimi se , sa jako malim dotokom , možda 50ak l/min i radila je. Kolko je isplativo neznam ali je radila.
Za djetelinu neznam ali inače za bilo šta 30ak i više l/metru kv , bar 20ak.
 
Kod mene se zalivao kukuruz mali tifon ali kaplje.
2013-07-18-346.jpg
 
I kako funkcionišu mehovi za namotavanje ???

Naizmenicno puni i ispusta vodu iz tog meha, malo prevazidjen sistem, novi tifoni imaju turbinu, koja pogoni menjac gde se steluje brzina privlacenja.Nedavno sam video jednog makedonca, prepravljen da okretanje vrsi mali motor, neki koreanac ,kosta oko 18000 din. Taj decko mi kaze da je potrosnja oko 5-6 litara goriva za dan,pretpostavljam da je diesel, ne znam 100% .
 
do skoro sam navodnjavo tifonom i DMB pumpom,trosio oko 2-2,5 litre nafte na sat, ove godine doveo struju na skoro sve parcele,navodnio parcelu od 2 hektara kukuruza za 50 sati i potrosio oko 350KW struje,pumpa 7,5KW,razlika drasticna
 
Kad reče struja, jedno možda banalno pitanje : jeli radio neko i dali smije mlaz vode od topa za navodnjavanje da pada na žice 220v (sa bandera) . Nisam nikad probao , al imam jednu njivu gdje je jako teško izbjeći bandere ?
 
Не играј се. Знам за тужну причу од двојице који су се тако играли са водом и хидрантом.
 
Pretpostavljam da nebi trebalo , al sam načuo da su neki radili i da nije ništa bilo , naravno nisu prilazili . Isto tako je bilo na tv čini mi se prošle godine kako su negdje u Americi nastradali neki mladi ljudi koji su radili sezonski u polju sjemenskog kukuruza koji je navodnjavan , i nešto bilo u vezi struje kroz zemlju.
 
Nazad
Vrh