Navodnjavanje

sto se tice brzog kardana i pumpe za zalivanje obicne mislim da je to ok a sto se tice brzog kardana i tifonske pumpe(pumpe veceg pritiska) ona je mnogo teza za terati nemojte me drzati za rec ali nisam siguran da je to mnogo pametno, pitacu sutra jednog rodjaka on je terao tako i nije mu bas bilčo dobro ispitam sutra stvar i javljam detalje
 
Navodnjavam sa imt 542 i trosi mi od 2,6 do 3,7 litara zavisi od pritiska.Tifon je fi 70, 230m pumpa kaprari od 800l u minutu.
 
e ovako moj komsija ima kukuruz secerac 30 redova dugackih 200m na kraju njive je kanal, komsija ima vilidzerovu pumpu kapaciteta 600l u minutu interesuje ga na koji nacin bi mogao da zaliva kukuruz. Ali naravno bez tifona nego neki drugi nacin, ja nisam imao ideju pa reko da pitam ovde.. pozz.
 
Mi smo tako radili sa povrćem . Na početku redova "uzglavnici" , slijepo crijevo izbušiti za svaki red po rupu pa pustiti vodu u zagrnute redove . Samo njiva mora biti ravna ili blago nagnuta .
 
E pa moj komsija vam se zahvaljuje na ideji i pozvao me je sutra da mu pomognem i da probamo da zalivamo kukuruz secerac ponecu i fotoaparat pa ce biti i slika jos jednom hvala na pomoci i pozz..

---------- Poruka napisana 09-06-12 u 22:13 ---------- Prethodna poruka je 08-06-12 at 18:21 ----------

e ovako jutros je doslo do promene plana, moj komsija je predlozio da posto ja imam njivu blizu selu isprobamo sve prvo kod mene pa smo tako i uradili posto i ja imam kanal na kraju njive
ovako smo resili prelaz sa vatrogasnog creva na tanje okiten crevo
prelaz.jpg

ovako je izgledalo mesto gde curi voda
slika-za.jpg

a ovako je igledao posle 4 sata zalivanja jedan od redova
slika-za-forum.jpg
 
Jel ste sa špartačema nagrtali zemlju ili ste lopatali?
I ja se spremam za takav poduhvat je ispred voćnjaka imam jednu parcelu od o,5 ha pa reko da bunar ne curi bez veze.
 
Nagrnuli smo sa spartacem ali ne bas kvalitetno posto je moj otac isao sam, tako da bas nije bilo sjajno,morala je malo da radi motika al dobro..Nikome ne bih preporucio da lopata jer je posao i ovako poprilicno naporan i monoton. Mislim da ce se sigurno videti lepa razlika izmedju kukuruza koji smo navodnjavali danas i onog koji nije navodnjavan..
 
mali paor

Ajde malo pojasni !!! 4 sata ste zalivali jedan međuredni razmak kukuruza i to sa vatrogasnog creva na 3/4 okiten ako sam dobro video ? Pa zar vam ne bi bilo bolje, lakše, jeftinije, brže....... da na kraj vatrogasnog creva montirate top ili neku colovu izraelku ili rinku prskalicu ? Mnogo veću površinu bi zalivali za isto vreme i isto utrošenu energiju :sta:
 
Kameni to si u pravu mada ću ja ovako zalivati jer bunar sam curi pa ne trošim ništa.
A mali paor nije rekao koju su površinu zalili za to vreme.
 
Izvinjavam se sto sam bio skrt na objasnjenju, onakvih izvoda kao na drugoj slici je bilo 7 i za 4 sata smo zalili 14 redova kukuruza duzine 150m sistem je mozda spor ali vrlo dobro zaliva kukuruz.
Kameni sto se tice prskalica i topova to smo probali ali nismo bili zadovoljni, sto se tice utroska energije to sam vec napisao malo smo morali da motikamo jer kukuruz nije bio dobro zagrnut i za 4 h zalivanja smo potrosili oko 3.5 litara benzina..
 
Izvinjavam se sto sam bio skrt na objasnjenju, onakvih izvoda kao na drugoj slici je bilo 7 i za 4 sata smo zalili 14 redova kukuruza duzine 150m sistem je mozda spor ali vrlo dobro zaliva kukuruz.
Kameni sto se tice prskalica i topova to smo probali ali nismo bili zadovoljni, sto se tice utroska energije to sam vec napisao malo smo morali da motikamo jer kukuruz nije bio dobro zagrnut i za 4 h zalivanja smo potrosili oko 3.5 litara benzina..

Za ta četri sata ste po kvadratu sipali oko 1.6l vode, mislim da ste samo bezveze prosuli vodu.

---------- Poruka napisana u 15:16 ---------- Prethodna poruka je at 11:11 ----------

Izvinjavam se sad sam video da je u pitanju 600l/min, tako da je u stvari skoro 100l ako ste išli pun gas!
 
Pitanje za znalce od neupucenog(citaj mene): sta je tacno tifon? Po netu se stalno pominje tifon sa topom dok se marke proizvodjaca stalno mjenjaju! Koji dio je tacno tifon? Predpostavljam da se radi o onom velikom namotaju crijeva. Ima stric nekoliko njiva pored Save a kako je ova godina bila kakva je vec bila rece mi "pogledaj mi sisteme za navodnjavanje marke tifon" pa da odmah u pocetku razrijesim dileme sta je tifon. Na tim njivama je do sada bio ili kukuruz ili psenica. Ima li mozda neka preporuka za proizvodjaca? Ima li mozda neko u R. Srpskoj da radi ovo sa ovim topovima? :)
 
Komšo , tačno tifon je onaj uredjaj sa namotajem crijeva . Obično se misli u kompletu sa topom . Pumpa najčešće dodje posebno a može i ona biti u kompletu . Moraće da zavuče ruku u džep i izvadi min 8-10 000e plus traktorom da pogoni. Recimo radi Kondić komerc .
Gdje striko ima njive pored Save vjerovatno u mom kraju ?
 
fabrikavagonakraljevoti.png
drugari,jel ima neko iskustva sa pumpom proizvodjaca Fabrika vagona KRALJEVO tip FKV CVP-1100,koji joj je protok,itd...da li je
to 1100l/min sto joj stoji u oznaci ili ne...vidim da su dosta povoljnije od moravinih pa reko da nije neka macka u dzaku

fabrikavagonakraljevoti.png

fabrikavagonakraljevoti.png
 
Nemam iskustvo ali po obliku bi se reklo da je možda vakumska , znači da može da povuče vodu bez navlačenja ručnom pumpom . Protok bi mogao biti toliki , praktično dabome nešto manji , ali one obično nemaju baš visok pritisak pa na to trebaš obratiti pažnju kako misliš navodnjavati. Obično su te vakumske dobre ako je ravno , netreba ići daleko itd .. Vidi kolko piše da je pritisak ili visina dizanja.
 
ma svestan sam da od onoga sto pise na pumpi u vezi protoka nema nista....moracu da odem da vidim o cemu se radi
 
Nazad
Vrh