Navodnjavanje na voćnjaku

I ja bih se nadovezao na pitanje clana @jajajaja, da li moze sistem kap po kap da ide po zemlji ili mora da se veze za neke stubove?
Ako hoces da koristis trake onda mogu po zemlji i ima cak ljudi koji ih zakopavaju u zemlju.
Postavi rupice prema gore. To je preporuka proizvodjaca.
Ako hoces da koristis crijeva sa kapaljkama mi ih odovojimo od zemlje.
Takvo je nase iskustvo u nasem vocnjaku jer ako ide po zemlji hoce da se zacepe kapaljke.

----------

Da se nadovezem na ono sto sam rekao sa busenjem zemlje crijevom.
Kod mene to ide jako slabo i u livadi ali zemlja je kod nas dosta slaba odnosno
ide pola metra kvalitetne zemlje i ispod toka kamen i pijesak
kroz koji crijevo ne ide.

Ovaj lik sto sam postavio video ima odlicna iskustva a znam jos
jednog sa youtube koji ima slicno iskustvo pa ako
neko od vas proba molim vas da napise kako je prosao.
 
Imam neka pitanja pa ako neko zna voleo bih da mi pomogne. Da li je neko postavljao kap po kap u sljivi? I kako da proracunam koliko mi vode treba da bih zalio jednu vrstu? Trebala bi neka jednacina za izracunavanje da bih uporedio sa pumpom i bazenom... Unapred hvala.
 
Imam neka pitanja pa ako neko zna voleo bih da mi pomogne. Da li je neko postavljao kap po kap u sljivi? I kako da proracunam koliko mi vode treba da bih zalio jednu vrstu? Trebala bi neka jednacina za izracunavanje da bih uporedio sa pumpom i bazenom... Unapred hvala.

Zavisi na kom su rastojanju kapaljke i koliko daju vode po satu.
Ako su ti na recimo 50cm i daju 2l/h, onda je 4l/h po dužnom metru. Izmeriš koliko ti je red dug i pomnožiš sa 4 i to je za taj red po satu.

Na osnovu izdašnosti bazena vidiš koju površinu možeš da pustiš, da li sve odjednom ili u delovima.

A pumpa se bira na osnovu protoka, dužine dovodnog creva, preseka, i visinske razlike.

Ako već imaš pumpu onda otvoriš toliko redova da pritisak bude 1-1.5bar u lateralu.
 
Pa i to me malo buni na koliki razmak da stavljam kapaljke? Razmak izmedju sadnica je 1,8m... I kakva creva i kapljace da stavljam? Trazio bih neka kvalitetnija da malo duze potraju par par godina. I negde sam procitao da je mozda dobro i da se ukopaju...?
 
Ili uzmi creva za ugradjenim kapljacima , na 50-60cm ili kupis odvojeno creva i ubodbe kapljace i postavljas 30-35cm sa obe strane sadnice. Litara na sat koliko daju kapljaci ,biras po kolicini vode koju imas ,da se tu uklopis.

Svi ti okiteni namenjeni za vocarstvo su dugotrajni.
 
Ako sam razumeo,najbolje je da postavljam 35 cm ispred sadnice i iza sadnice da uhvati celokupnu povrsinu korenovog sistema?
 
Da ,tako sam ja ubadao kapljace, 35cm ispred i 35cm iza sadnice. Kod mene su kapljaci 4l/h

Ti mozes da uzmes i creva sa vec ugradjenim kapljacima ,mozda na 60cm , ali ces onda imati kapljace izmedju sadnica koji ce za pocetak bez potrebe raditi , kasnije kako se koren siri trebace i oni.

Zato sam ja isao na prvu varijantu , pa ako nekad zatreba uvek mogu da ubodem po jedan kapljac izmedju sadnica.

Mada sad razmisljam i o ovim na 60cm ,posto je i kod mene razmak sadnje 1.8m
 
Na koliko ćeš staviti kapljače to bi trebalo odrediti na osnovu zemljišta, ako je smonica onda ide ređe, ako je gajno, onda češće, ako je peskovito još češće.

50-60cm je neki optimum. Idi na 50cm, na vrhu ćeš imati mokre kružiće, ali će u dubini vlaga biti spojena.

Takođe nam nisi rekao da li je teren pod nagibom i koliki je nagib, jer ti onda verovatno trebaju kompenzujući.
 
Nema nagiba ravna nj8va kao tepsija.:) e sad malo su duze vrste od 180m i vise. Ima oko 10 takvih redova ostali su kraci. Zanima me ako ukopam koliko ukopavam u dubinu i koliko primacinjem do stabla zbog pipalice pitam. Mozda je nekom smesno pitanje ali jednostavno nemam pojma oko tih stvari... Pa sve moram da pitam..
 
Imam jednu dilemu, posadio sam 16 kalemljenih oraha na placu zalevao bi ih sistemom kap po kap po potrebi. Kupio sam kapaljke 4l/h i planiram po dve kapaljke po stablu. Montiracu reducir pritiska od 1.7 bar neznam da li da koristim okiten crevo fi 16 ili 20 duzina creva bi bila oko 170 m. Da li treba da stavim i filter posto bih koristio vodu sa vodovoda, s obzirom da se radi o malom broju sadnica.
 
Izvinjavam se možda pitanje ne ide ovde ali vidim da je aktivna tema.
Danas sam Iskopao akumulaciju
Da li da postavljam foliju za akumulaciju odmah ili na proleće?
Da li treba da stavljam nešto ispod folije ili samo na zemlju da je postavim i zatrpam okolo?

Послато са G3121 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam iskopao pre mesec dana ali cu ostaviti preko zime da se zemlja slegne i krupni komadi usitne od mraza. Na prolece prvo idu stari tepisi, itisoni, linoleumi pa tek onda folija. Koju foliju ces da stavljas. Koje debljine. Ja sam nasao neku od 200 mikrona, 14 m sirine, duzni metar 1700 d. Kasnije vidim da u Kraljevu jedan na kupujem prodajem nudi neku navodno za vodozahvate ali samo 150mikrona, medjutim mnogo jeftinija. Cena po m2 je 50d a ima sirine od 12 i 14 m.
Sta mislite da li je bolje da uzmem tu od 150 mikrona ali da je stavim duplo. To bi bilo 300 mikrona za manje para nego ova od 200.
 
Slobo ista situacija imaš poruku poslao sam ti moj br tel

Послато са G3121 уз помоћ Тапатока
 
Planiram da postavim sistem za polivanje na plantazhi zhbunastog leshnika i oraha. Ako imate pozitivna iskustva sa nekom firmom koja mozhe da isprojektuje i postavi sistem, molim vas da mi poshaljete njihove kontakte lichnom porukom. Takodje mi treba preporuka firme koja bushi arteshke bunare u Shumadiji. Hvala unapred!
 
Ja sam imao korektnu saradnju sa skalagreen iz subotice, pre par godina.
Ja sam nacrtao plan vocnjaka ,oni su sve projektovali , poslali robu i sve papire za konkurs za navodnjavanje. Sve je ispalo dobro sa njima.
 
Planiram sistem KPK u kajsiji 40 i šljivi 40 kom stare 4 g. sađeno 4 x 4m. 4 reda po 20 kom (dužina reda je 80 m).Bušiću bunar pa me zanima kolika je potreba vode za celu sezonu? Ideja mi je da preko noći napunim 2 x 1000 l cisterne koje mogu postaviti na visinu od 2 m i onda po potrebi puštati u sistem. Da li je to pametno ili je bolje odmah u sistem KPK? Matematika pokazuje 80kom x 2 kap.x 4litra = 640 l/sat ili 10,66l/min. Problem je što potopne pumpe koje sam gledao izbacuju 15-100l/min. Šta biste Vi uradili?
 
Planiram sistem KPK u kajsiji 40 i šljivi 40 kom stare 4 g. sađeno 4 x 4m. 4 reda po 20 kom (dužina reda je 80 m).Bušiću bunar pa me zanima kolika je potreba vode za celu sezonu? Ideja mi je da preko noći napunim 2 x 1000 l cisterne koje mogu postaviti na visinu od 2 m i onda po potrebi puštati u sistem. Da li je to pametno ili je bolje odmah u sistem KPK? Matematika pokazuje 80kom x 2 kap.x 4litra = 640 l/sat ili 10,66l/min. Problem je što potopne pumpe koje sam gledao izbacuju 15-100l/min. Šta biste Vi uradili?

To sa cisternom je loše jer dodatno komplikuješ i nemaš dovoljan pritisak, imao bi ispod 0.2 bara, a ako ideš KPK treba preko 1bar. Dakle direktno u sistem.

Takođe je sad pitanje koje će ti izdašnosti biti bunar, šta ako je ispod 10l/min?

Ako je iznad, ja bih išao sa pumpom od 15 20 l/min (ako toliko ima bunar) i sa više kapaljki. 2 kapaljke za drvo na 4m je po meni malo. U voćarstvu kapaljke idu na 50-75cm u zavisnosti kakvo je zemljište.
Obično 50-60cm.
 
To sa cisternom je loše jer dodatno komplikuješ i nemaš dovoljan pritisak, imao bi ispod 0.2 bara, a ako ideš KPK treba preko 1bar. Dakle direktno u sistem.

Takođe je sad pitanje koje će ti izdašnosti biti bunar, šta ako je ispod 10l/min?

Ako je iznad, ja bih išao sa pumpom od 15 20 l/min (ako toliko ima bunar) i sa više kapaljki. 2 kapaljke za drvo na 4m je po meni malo. U voćarstvu kapaljke idu na 50-75cm u zavisnosti kakvo je zemljište.
Obično 50-60cm.

Koeficijent navodnjavanja je količina vode u mm. koja se troši po 1* C srednje dnevne temperature -mm/1*C. Šta to znači i koliko treba zaliti ako je srednja t. 20*C? Da li sam dobro razumeo ako je potrebna količina za navodnjavanje 4mm to znači da je potrebno 40m3/ha
 
Parcela lesnika duzina 200m,nema visinske razlike sve ravno Vojvodina.Vodu akumuliram u bazenu za kupanje,koja bi pumpa odgovarala za zalivanje.
 
Nazad
Vrh