Navodnjavanje na voćnjaku

Evo stizu polako vrucine,a samim tim postaje aktuelno navodnjavanje.Odlucio sam da vodove radim okitenom i da postavim kapljace na kojima mogu da regulisem protok,tako da bih izjednacio zalivanje u celom vocnjaku koji je u nagibu.E sad koje kapljace uzeti i gde?
 
Ja sam juce postavljao sistem, isinoc pusten u rad i danas navodnjavao ceo dan sa vise komada pumpi za probu.
Posto je visinska razlika izmecu reke i vocnjaka 40m a 400m u duzinu + 250m glavni vod na koji se kace laterale,
iz reke je vodu vukla pumpa prikacena na Benasi frezu i gura vodu nekih 250m ( 2cola) pa sam tu zakacio Hondu wb20xt
koja je gurala vodu dalje i u sistem direktno.
Navodnjavana je povsina od 1.2ha (podeljena na dva dela), kapaljke su na 50cm 2l/h.
e sad, potrosnja kod honde je malo veca nego sto sam ocekivao, ali ako je prepravim na plin i to ce biti jos bolje (nesto manje od 1l/h bezolovnog).


Terati vodu sa dve pumpe...zivog ce te pojesti. Neznam kakav je teren kod reke i imas li mogucnosti da stvoris recimo 5-10 metara visinsku razliku vode i da postavis hidraulicnu ram pumpu...jeste da ce terati manju kolicinu vode do tvog vocnjaka ali bez ijednog dinara izdatka..ima da radi ko singerica dan i noc od djurdjovdana do mitrovdana. A sama ram pumpa te nece kostati ni 50 eura..
Cisto kao razmisljanje..ja planiram da nesto slicno radim kod mene stim da je ukupna daljina 450 metara + 25 metara u visini

Evo jedan video kako jedna takva ram pumpa tera vodu na 700 metara
http://www.youtube.com/watch?v=R5gstL0mLDQ
 
Poslednja izmena:
E upravo ovaj posao me ceka narednih dana.Mozes li reci koja si creva uzeo i gde i koje kapljace ces koristiti?Naravno i cene.A ovo sto ide po vrhu kocica,jel sajlica ili je zica?
 
Imate li ideju kako da formiram zalivni sistem u vocnjaku? imam 3 reda po 40m i planiram jos 2reda na jesen... trenutno zalivam sa pumpom i okitenom sam stigao do vocnjaka sa3/4 cola,sad kako dalje... moje razmisljanje je: nastavio bih sa okitenom recimo pola cola pa kacio na 30-50cm od zemlje u redu-zbog kosenja,koje je rucnom kosom(ledjnom:)))))... i recimo probusio rupe na njemu u blizini voca,2-3mm burgijom i tu bi trebalo da izlazi voda:) mislim da je taj sistem najjeftiniji...ipak,ja sam student... u pitanju je ravnica...
kap po kap otpada jer bi ga zivuljke izgrizle u potrazi za vodom a i zbog kosenja...
 
Neće ga ništa pojesti stavi KPK i ne razmišljaj na svakih 7-8-10 m zabodi kolac i na njega razvuci žicu 3-4 mm i tu okačiš KPK.
To je sve ukupno malo dužine to bi terala i obična mreže (vodovodna ) ako je imaš na placu.To da bušiš crevo ti i nije baš ideja ali ako si već rešio stavi kapaljke pored sadnica.Nikakvo bušenje creva i pomisao da će biti ok ne dolazi u obzir neće biti ravnomeran pritisak pa će i navodnjavanje biti neravnomerno.
 
Ali kap po kap ce praviti ulegnuca od tereta vode,pa ce opet biti neravnomerno.... pricao sam sa komsijom koji ima maline i kaze mi da je nemoguce ispraviti kap po kap crevo-pravi ulegnuca,jedino da vezujem na 15cm za zicu...
a inace creva kpk su mu iskljucana i izgrickana..
inace voce je na tri metra...
 
Zamisao nije losa,samo sto sam ja planirao da na okiten stavim kapljace koji su jeftini 10-15 din,po dva za svaku vocku.Mogu da se steluju tako da bi dobio prilicno ujednaceno zalivanje.Ako samo probusis rupe,na onim blizim ce ici mnogo vise vode nego na onim udaljenijim od dovoda vode.
 
ja sam kao privremeno resenje uzeo okiten i busio rupe, odmah da kazem da to nije najbolje resenje, kao sto je kolega napisao , pritisak nije isti na svim rupama, prva sadnica dobije mnogo vode, a poslednja nista... mozda ova varijanta da se stave kapaljke...

ja sam hteo da pitam u vezi KPK creva, sva koja sam nasao su na razmaku 60cm , a meni voce na 3m i 2,5m , da li postoje KPK creva sa vecim razmacima i da li postoji mogucnost da se uzmu creva sa razmacima 60cm i da se zapuse one kapaljke koje ne trebaju ?
mislio sam na trake za povrtare , sa vec uradjenim kapaljkama... sad citam temu i vidim da to i nije bas najbolje resenje za vocnjak..
kakva su vasa iskustva sa tim trakama, cena im je pristupacna ?
 
Najbolje resenje ti je okiten,samo u te rupe ubodes kapljace,imas sa podesavanjem protoka,cena je 10-15din po komadu.
 
Ja sam stavljao kapljače koji su projektovani za 4l/h, a zbog dobrog sistema i pritiska tu količinu izbaci za pola sata i to dosta ravnomerno!
 
FruitBoy da li moze malo detalja oko ovog tvog sistema, na kom razmaku su ovi stubici sto drze crevo , od cega su , kako si pricvrstio creva , zicu , na kojoj visini , koja su creva u pitanju , cena ... uffff brdo pitanja :) ako budes raspolozen , opisi nam malo ceo sistem , detalje , hvala :)
 
Fruit Boy,i mene ovo zanima.
pravim kpk sistem od 35 redova po 250 m, pa se mislim kako ovako nesto u opste nije hrdjavo resenje!
 
Ljudi moji pravite citavu nauku. Iznogude imam vec 4 godine kpk u ataru i nista ga ne kljuca i ne jede. Ako je komsija zakacio crevo za zicu na svaka 3 metra normalno da pravi ulegnuca. Pogledaj slike sto je fritboj postavio.
Napicis kolac na njega zicu ii na nju crevo sva matematika. Ako ti je veci razmak stavi na okiten kapljace a ne kpk.
 
Šljive su sađene na rastojanju 4x3 u trougao. Znači, između redova 4 m, a između voćaka u redu 3 m s tim da se sadnica u jednom redu nalazi u sredini između 2 sadnice u drugom redu, ako kapirate.
S tim u vezi, stubići su postavljeni u svako drugo polje. Žica je pocinkovana debljine nekih 3mm. Postavljena je na vrhove bagremovih stubića, pomoću U eksera. Stubići su premazani u donjem delu bitulitom, da bi se sprečilo truljenje, a visina napolju im je oko 50cm. Laterale su debljine pola cola i za žice su pričvršćene plastičnim vezačicama. Kapljači imaju projektovani protok 4l/h, s tim da je ovde zbog pritiska protok duplo veći ( što je dobro, ako mi treba manji pritisak, mogu slabije odvrnuti slavinu itd). Isti su postavljeni na 35 cm od voćke, 2 komada oko jedne. Mislim da je to dovoljno, jer planiram da tu bude gro korenovog sistema, koje je podosta već otišlo u dubinu za svoje godine. Time ću i hraniva moći lokalno da dodajem, manje će biti rastura. Svaki red može zasebno da zaliva, jer na početku svakog postoji slavina.
Kajsije su sađene na 4x4 u trougao, a kolac je postavljen između svake voćke.
Nisam slikao kad sam osposobio i sve pustio u rad, biće za koji dan, al sam jako zadovoljan.
Zaboravih da dodam da sam na krajevima redova postavljao zatezače žice, a samu žicu ručno zategao i to dosta dobro, tako da nema "stomaka" u redu zbog mase vode.
Ne bih da reklamiram ovde firmu gde je nabavljena oprema, koga zanima nek me kontaktira u inbox. Mogu reći da je kapljač ovog protoka oko 15din, laterala oko 31 din/m, spojka 12 din i čep valjda isto tako (spojka mi je služila za nastavljanje laterala, a čep za zatvaranje iste na kraju, logično).
Slikaću ovih dana sve, pa okačiti. Inače, nije to ništa posebno, bitno samo da odradi svoju funkciju.
Za dodatna pitanja tu sam!
Pozdrav


p.s.

Ovo je inače pravi kpk, ona traka sa rupicama je samo plastično crevo, tek toliko da kažem :osmeh:
 
Ja sam danas pazario materijal za navodnjavanje u sljiviku.Okiten za glavni razvod 50m,okiten za laterale 16mm 400m,160 kapljaca koji se podesavaju od 0-70l.Nisam uzeo kompenzujuce zato sto ce ici slobodnim padom bez pritiska.Kompenzujuci traze bar 0.5bar da bi kako tako funkcionisali.Uzeo sam jos sitnica,slavina,cepova,razvodnika,spojki...Mislim da cu ove kapljace uspeti da nastelujem da koliko toliko dobijem ujednaceno kapanje.Nece svaka vocka dobiti u mililitar isto ali mislim da ce to biti dobro.Cena za sve to je oko 16.000din.Ovih dana da nabavim kocice i zicu pa krece postavljanje.

 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh