Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Crevo KPK 16 mm ako su dužine do 100 m. Kapljači na razmaku od recimo 40 cm. Kad provlačiš crevo u cik cak između stabala gubiš na dužini i svaka druga kapaljka zaliva relativno blizu stabla a i svaka druga između stabala. Tako da se stvori mokar trag. Ta creva su oko 25 RSD/m al se prodaju u koturu.
 
Meni danas urađena kalkulacija za sistem kap po kap na 3,6ha.
Imam posađen od jesenas orah 10x10x10m u trougao, a između sejem pasulj.
Imaću 100 redova pasulja po 300m i 12 redova voća po 300m. Biće ukupno negde oko 35.000 metara trake, a zaboravih tačno koja je u pitanju...
Neka koju miš ne jede, kao kvalitetnija i košta na tu količinu 6,3din. Pogledaću ovih dana o kojoj se traci tačno radi.
Bunar bušim fi 125 na nekih max 15m dubine, jer ovde u Mačvi nemamo problem sa vodom. Ima je konstantno na toj dubini.

Pumpa je neka dizel 3 cola 900l/min, verovatno Kina, http://www.goglasi.com/frame?eid=44847260&q=''pumpa za navodnjavanje''honda U radnji preko koje mogu da dobijem predračun zbog subvencija, kosta 450e, na crno 350e sa Kosova brzom poštom. Ne znam šta da radim, ne daje mi se 1000e za DMB...
Ova legalna kombinacija sa svom pratećom opremom, troškovima i bunarom izlazi oko 4000e.

Šta mislite da li da čekam uredbu i pokušam da povratim polovinu novca ili da kupujem sve na crno i uštedim 1/3 para odmah?
Konkurs za subvencije navodnjavanja je izašao za BG, ali se pominju subvencije samo za 1ha. http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1591449
Ko zna šta će ostati za nas...
 
Meni danas urađena kalkulacija za sistem kap po kap na 3,6ha.
Imam posađen od jesenas orah 10x10x10m u trougao, a između sejem pasulj.
Imaću 100 redova pasulja po 300m i 12 redova voća po 300m. Biće ukupno negde oko 35.000 metara trake, a zaboravih tačno koja je u pitanju...
Neka koju miš ne jede, kao kvalitetnija i košta na tu količinu 6,3din. Pogledaću ovih dana o kojoj se traci tačno radi.
Bunar bušim fi 125 na nekih max 15m dubine, jer ovde u Mačvi nemamo problem sa vodom. Ima je konstantno na toj dubini.

Pumpa je neka dizel 3 cola 900l/min, verovatno Kina, http://www.goglasi.com/frame?eid=44847260&q=%27%27pumpa%20za%20navodnjavanje%27%27honda U radnji preko koje mogu da dobijem predračun zbog subvencija, kosta 450e, na crno 350e sa Kosova brzom poštom. Ne znam šta da radim, ne daje mi se 1000e za DMB...
Ova legalna kombinacija sa svom pratećom opremom, troškovima i bunarom izlazi oko 4000e.

Šta mislite da li da čekam uredbu i pokušam da povratim polovinu novca ili da kupujem sve na crno i uštedim 1/3 para odmah?
Konkurs za subvencije navodnjavanja je izašao za BG, ali se pominju subvencije samo za 1ha. http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1591449
Ko zna šta će ostati za nas...
pozdrav prijatelju ja sam kupio u sapcu pumpu viladzer u njihovom predstavnistvu za 24000 din tera 6 bara 600 litara u minuti a imam i orginal pumpu hondinu visokog pritiska koju sam platio 72000 hiljade pre 5 godina i nista nije bolja od te viladzerove pumpe cak je ova bolja od honde ja sa njom teram tifon f63 sa diznom 16 za sta tebi treba neznam ali ovo je pumpa vrh i pored toga ja sam je stavio na plin tako da ne razmisljam o dizelu uopste a ove sa kosova neuzimaj uopste imaju lose turbine ja imam dve kuci i mogu ih baciti kolko su dobre razmisli dobro uostalom idi pogledaj pumpu u sapcu

- - - - - - - - - -

pozdrav prijatelju ja sam kupio u sapcu pumpu viladzer u njihovom predstavnistvu za 24000 din tera 6 bara 600 litara u minuti a imam i orginal pumpu hondinu visokog pritiska koju sam platio 72000 hiljade pre 5 godina i nista nije bolja od te viladzerove pumpe cak je ova bolja od honde ja sa njom teram tifon f63 sa diznom 16 za sta tebi treba neznam ali ovo je pumpa vrh i pored toga ja sam je stavio na plin tako da ne razmisljam o dizelu uopste a ove sa kosova neuzimaj uopste imaju lose turbine ja imam dve kuci i mogu ih baciti kolko su dobre razmisli dobro uostalom idi pogledaj pumpu u sapcu
imas subvencije i na ovu pumpu

- - - - - - - - - -

pozdrav prijatelju ja sam kupio u sapcu pumpu viladzer u njihovom predstavnistvu za 24000 din tera 6 bara 600 litara u minuti a imam i orginal pumpu hondinu visokog pritiska koju sam platio 72000 hiljade pre 5 godina i nista nije bolja od te viladzerove pumpe cak je ova bolja od honde ja sa njom teram tifon f63 sa diznom 16 za sta tebi treba neznam ali ovo je pumpa vrh i pored toga ja sam je stavio na plin tako da ne razmisljam o dizelu uopste a ove sa kosova neuzimaj uopste imaju lose turbine ja imam dve kuci i mogu ih baciti kolko su dobre razmisli dobro uostalom idi pogledaj pumpu u sapcu
imas subvencije i na ovu pumpu
 
Da bi gurao polovinu sistema od 3,5km, treba mi minimum 1000l/min pumpa. Ne kažem, nije loš Vilidžer, imam njihovu leđnu prskalicu, već dve sezone radi besprekorno.
Razmišljam logikom da me služi par godina i da je bacim ili kupim opet novu. isplati se...
Traka me izlazi baš mnogo oko 2000e
Znam da ima jeftiniji varijanti, ali nema fiskalnog računa. Cekaću još par dana uredbu, pa da vidim isplati li se.

Ta kombinacija sa plinom mi se sviđa, jel si sam radio prepravku?
 
Da bi gurao polovinu sistema od 3,5km, treba mi minimum 1000l/min pumpa. Ne kažem, nije loš Vilidžer, imam njihovu leđnu prskalicu, već dve sezone radi besprekorno.
Razmišljam logikom da me služi par godina i da je bacim ili kupim opet novu. isplati se...
Traka me izlazi baš mnogo oko 2000e
Znam da ima jeftiniji varijanti, ali nema fiskalnog računa. Cekaću još par dana uredbu, pa da vidim isplati li se.

Ta kombinacija sa plinom mi se sviđa, jel si sam radio prepravku?
ja ti pricam da kupis u prodavnici dobijas fiskalni racun e sad zavisi sta tebi treba ili protok ili pritisak posto vi u macvi imate vode kolko hocete imam ja dosta prijatelja u macvi pa znam, ja sam sam pravio sistem za plin video sam od jednog coveka pokazao mi kako da ga ugradim na pumpu ja imam jednu hondu jednu kinesku pumpu i viladzer i sve mi rade na plin sa bocom plina zalivam sistem kap po kap recimo bostan 24 sata sa plinskom bocom na malom jacem leru tako mi rade sve tri pumpe u sezoni i ne razmisljam o dizelu uopste
 
Pa treba mi protok, jer imam blag pad terena na sve strane od mesta predvidjenog za bunar. Sad gledam ovu Vilidzer dizel, malo skuplja od kineza.
Ne bi trebalo da imam neka veća opterećenja motora, jer će sve ići maltene prirodnim padom ili po ravnom.
Rade ti pumpe 24h, pa jel to može? Vidim da je za svaku benzin varijantu max 2 do 3h rada? Mada ako može na plin, može i 24h na leru :D
 
Pa treba mi protok, jer imam blag pad terena na sve strane od mesta predvidjenog za bunar. Sad gledam ovu Vilidzer dizel, malo skuplja od kineza.
Ne bi trebalo da imam neka veća opterećenja motora, jer će sve ići maltene prirodnim padom ili po ravnom.
Rade ti pumpe 24h, pa jel to može? Vidim da je za svaku benzin varijantu max 2 do 3h rada? Mada ako može na plin, može i 24h na leru :D[/QUOTEnemislim bukvalno non stop ali rade celo leto i nemam problem zato sto zalivam u etapama hektar po hektar 3 sata jedan hektar pa drugi i tako dalje a sa tifonom zalivam neprekidam pun gas pa kad se raspadne odes kupis drugu i nastavs daljei sad mi je na kinezu otisla radilica otisao sam u viladzer i kupio lezaj na radilici sve je to isto motori su im isti ali turbine su razlicite vazno je da ima delova gde hoces da se moze brzo opraviti
 
Da li neko zna, kakav povratni ventil da trazim za onaj moj bunar (plasticne cevi fi40)?
Da li da uzimam one mesingane, jel uopste ima u toj velicini?

Ili da trazim neke plasticne?

Ovi svi ventili, i povratni i nepovratni, sto sam ja radio sa njima, su na navoj. A za ovu cev plasticnu nemam blage veze kako da spojim to?! Jel se to lepi, navrce, ...?


Ima li neko da je radio sa tim?

I posto ce biti nepovratni ventil, teoretski ispod njega ce uvek biti stub vode, i necu moci bez rastavljanja zimi da je ispustam. Ne znam koliko je dovoljno u zemlju da ga spustim, da ne bi mrzlo. Znam da je 80cm gde sigurno nece mrznuti, makar kod nas, ali to mi je nesto puno da kopam, da budem iskren :)
 
Drugari hteo bih da vas zamolim za savet vas iskusnijih. Treba da postavljam sistem kpk u kupinjaku. Kupinjak je na nagibu i ima 17 redova po 53-54m. Iznad kupinjaka je cisterna od 5500l i iz nje je izvedeno kablo od cola koje ce ici po vrhu i iz njega izvodim kablove sa kapaljkama. Kupina ima ukupno 900, na metar razmaka i jel mi bolje da kupim crevo sa ugradjenim kapaljkama ili da ja ugradjujem sam, takodje ne znam kakve bi mi kapaljke trebale, jel one sa stelovanjem protoka da bi otprilike imao isto vode na dnu i na vrhu ili neke obicne.. Poz
 
Da li neko zna, kakav povratni ventil da trazim za onaj moj bunar (plasticne cevi fi40)?
Da li da uzimam one mesingane, jel uopste ima u toj velicini?

Ili da trazim neke plasticne?

Ovi svi ventili, i povratni i nepovratni, sto sam ja radio sa njima, su na navoj. A za ovu cev plasticnu nemam blage veze kako da spojim to?! Jel se to lepi, navrce, ...?


Ima li neko da je radio sa tim?

I posto ce biti nepovratni ventil, teoretski ispod njega ce uvek biti stub vode, i necu moci bez rastavljanja zimi da je ispustam. Ne znam koliko je dovoljno u zemlju da ga spustim, da ne bi mrzlo. Znam da je 80cm gde sigurno nece mrznuti, makar kod nas, ali to mi je nesto puno da kopam, da budem iskren :)

dupli nipli pa nepovratni ventil

- - - - - - - - - -

Drugari hteo bih da vas zamolim za savet vas iskusnijih. Treba da postavljam sistem kpk u kupinjaku. Kupinjak je na nagibu i ima 17 redova po 53-54m. Iznad kupinjaka je cisterna od 5500l i iz nje je izvedeno kablo od cola koje ce ici po vrhu i iz njega izvodim kablove sa kapaljkama. Kupina ima ukupno 900, na metar razmaka i jel mi bolje da kupim crevo sa ugradjenim kapaljkama ili da ja ugradjujem sam, takodje ne znam kakve bi mi kapaljke trebale, jel one sa stelovanjem protoka da bi otprilike imao isto vode na dnu i na vrhu ili neke obicne.. Poz

uzmi stelujuce ili traku 10-15 cm razmak kapaljki samo zatvaraj ventilima na pola reda
 
@ nikaragva

ako ti je ta cev polietilenska od 40 mm onda prvo stavi adapter (poluspojnicu) da pređeš sa cevi na navoj pa onda taj nepovratni ventil zaviješ na taj navoj.

SPOJNICA%20m.jpg
 
Mda ovakav bunar http://www.dodaj.rs/?A/Zb/36dTJZKu/img1047.jpg

Da li ce ta spojka da zadihtuje dobro?
Imam jednu takvu kolenastu, zensku, koju stavljam na onu belu cev sto se vidi na slici, pa onda idem colovskim navojem, ali ne dihtuje dobro. Moram obmotati sve spojeve sirovom gumom, da bi kako-tako dihtovalo.

Problem je sto se ti povratni zarezi ne urezu tako dobro u plastiku, i samim tim ne zadihtuje.

Mislio sam da ima nesto sto mogu da nataknem na cev i zalepim, kao sto su sastavljali kada su pravili bunar. A da s druge strane bude navoj.
 
U tom adapteru postoji i jedna zaptivna gumica i kada povratni zarezi usled stezanja pritisnu cev ona se na drugom delu, baš kod te zaptivne gumice, širi i pritiska gumicu o zid adaptera tako da ne dolazi do curenja.
Ti adapteri se koriste isključivo za PE cevi odnosno okitene. Zelene i bele cevi imaju tvrđi zid zato njih moraš da "zavariš" sa odgovarajućom poluspojnicom.
 
Poslednja izmena:
uzmi stelujuce ili traku 10-15 cm razmak kapaljki samo zatvaraj ventilima na pola reda

Meni treba 900 kapaljki, danas gledao neke kapaljke kaze nemaju stelovanje ali nema veze ako je nagib na svaku isto ide sto mi ne izgleda istinito a kostaju 25 din po komadu, druge sam gledao na internetu one sto se steluju sa imbus kljucem pise po 5 din komad sto i nije skupo pa da uzmem obicno plasticno kablo od pola cola i ubusavam pored svake kupine i na kraju nastelujem?
 
To obicno plasticno crevo, verovatno mislis na alkatan/okiten, ce ti izgoreti na suncu vremenom. Uzmi neko UV stabilno.

I gledaj da kapaljke okrenes ne gore, a ne na dole. Manje ce se prljati od gvozdja i slicnih prljavstina.

Makar ja tako okrecem one trake za navodnjavanje. Ne znam da li vredi i za te kapaljke, ali vredi se raspitati.
 
To obicno plasticno crevo, verovatno mislis na alkatan/okiten, ce ti izgoreti na suncu vremenom. Uzmi neko UV stabilno.

I gledaj da kapaljke okrenes ne gore, a ne na dole. Manje ce se prljati od gvozdja i slicnih prljavstina.

Makar ja tako okrecem one trake za navodnjavanje. Ne znam da li vredi i za te kapaljke, ali vredi se raspitati.
Da na obicno mislim ono sa plavim linijama, a kapaljke ove https://www.kupujemprodajem.com/Kapaljka-za-sisitem-kap-po-kap-11472029-oglas.htm
 
Meni treba 900 kapaljki, danas gledao neke kapaljke kaze nemaju stelovanje ali nema veze ako je nagib na svaku isto ide sto mi ne izgleda istinito a kostaju 25 din po komadu, druge sam gledao na internetu one sto se steluju sa imbus kljucem pise po 5 din komad sto i nije skupo pa da uzmem obicno plasticno kablo od pola cola i ubusavam pored svake kupine i na kraju nastelujem?

ja koristim sve traku od 5-6-7 din i to menjam kad zapusi red po redi ili se nesto zezne ali ja imam bas dosta pod sistemom,sto mi je pod nagibom steluj ventilom na pola reda
 
Nazad
Vrh