Napajati telad iz kofice ili sisanje?

otvori mu usta i sakom guraj oko nedelju dana pa ce se naviknuti
 
Poslovica kaze gladan pas i kuhane jabuke jede,daj koncentrata i samo malo dijeteline saku-dvije kad mu guzica ogladni da vidis oce li jesti.Moze se neckati 3 dana ali cetvrti ce jesti da sve puca pod zubima.
 
Neka pređenja pokazuju da telad koja sisaju imaju bolji prirast od onih sa cucle koja takođe dobijaju mleko, a ne zamenu. Moguće objašnjenje je da u prvim mesecima života teleta važnu ulogu ima relacija majka-tele (psihološki momenat). To moze biti značajno za tovljače, a što se tiče mlekarstva ja sam za kanticu već 15 god.
 
U pravu si zx ali danas tko "muze drzavu"taj posluje a tko muze krave posluje ali sa pozitivnom nulom pa bilo na kanticu ili ne.Praksa je sta vise drzis vise para okreces a zarada je ista bar kod nas a mislim da ni kod vas nije puno bolje.Samo pricam svoje iskustvo ali nerusim ljudima moral jer ga ni ja negubim ali razmisljam puno vise nego prije godinu dana.
 
Neznam ja sam dosad kupio dva telete imali su oko 12 dana kad su stigli sada su vec pet nedelja .Sada sam nasao jos dva ali od osam nedelja ce covek da mi ih proda dva prava simentalca ko lutke su samo da skupim pare imam jos dve nedelje fore .
Pa cu bas da uporedim koji ce bolje napredovati posto su vrsnjci .Ja sam malo uporan nisam nikad drzao bikove imao sam zelju da probam i eto poceo sam haranu imam svu svoju sto se tice hranjenje necu ni osetiti objekat imam pa reko da ne zvrlji prazan

Samo me kopka dali da ih vezem ili da ih pustim u slobodan tov mogu i jedno i drugo pa me interesuje vase misljenje
 
zavisi sta imas dolje ispod njih ako nije resetkasti pod vezi to jer cu ti biti lakse odrzavati i nece biti ozljeda i masnica jer sam sve to iskusio kao mali kad mi je otac drzao 220 bikova u turnusu.Postavi im pojilice ili cak ni nemoras ako neces 2 puta dnevno ih napajaj i mirna bosna ravan srem.
 
Da nemam resetkast pod ,to je neka supa od vise odeljenja pa u jednom odeljenu, sam sam cosak ogradio velicine 3m sa 4m ogradjeno cevima pa sam mislio tu da ih pustim .vodu sam sproveo kroz ceo objekat i struju .nivelacija i kanali za osoku postoje provetravanje je ok jer je tavanica na 3.5 m visine.
a i imam i pregonski boks tako da mogu da ih preterem u drugi boks kada budem cistio ja mislim da nece biti problema ako budu slobodni samo da se ne tuku
 
moze i tako zasto ne istjeras ih u dvor ako zatreba dok ocistis,
 
Mi smo pre davali iz kante da piju kao vodu ali onda smo bili na nekom seminaru bas u vezi toga i pricali su o tome kako je puno bolje da tele sporije pije tj na cuclu jer se vec prilikom sisanja pocinje hraniti sa tim mlekom (taj proces sto tele radi da moze da iskoristi to mleko koje popije) dok kad srkne odjednom kolicnu mleka ogromnu puno mu teze svariti.
Sto se tice deteline kazu da ne valjda da se daje samo koncentrovana hrana jer u buragu postoje mali koncicic koji se ostete od deteline i ne mogu da se povrate dok koncentrat ne smeta.
Naravno nece tele crknuti niti ce mu sta faliti ako se ne radi ovako koliko godina smo mi pogresno radili,ovo su samo nijanse kojima se postize bolja iskoriscenost hrane i veca produktivnost pa ko voli nek izvoli.
p.s.ne postoji tele koje se ne moze nauciti iz kante da pije bez cucle,nama se pre svi pili,nekim glupavijima je trebalo duze da nauce ali naucili su,video sam da je pisano o ovome pa reko iako ne radim vise ovako da napisem :)
trenutno na cuclu mi pije 16 teladi.
 
Imam tri krave koje se otele otprilike u isto doba godine,u leto u roku od dva meseca i telad iskljucivo pustam da sisaju prirodno kod krava 3 puta dnevno i to KOLIKO HOCE tj. dok se ne zasite.Desi se i da promene mesta pa svako sisa kod druge krave a ne kod svoje "mame",ne dajem pet para sto naprave haos po stali,pet minuta posla i sve je u redu, a ja sedim sa strane i nadgledam-milina.Nikad nisam imao problema sa upalom vimena kod krava ili prolivom kod teladi a bavim se ovim poslom 12 godina.Krave su simentalke i osemenjavam ih istim a musku telad prodajem vec u uzrastu od pet do osam nedelja i postizem kilazu u proseku 80-100 kg.,sa prosecnom cenom teleta od 380 do 420 eura sto je priznacete pristojna cena.Krave provode vreme na pasnjaku od 15 aprila do kasne jeseni,udaljenom oko 2 km od sela,za sisanje u podne krave vracam kuci pa ponovo nazad,kad nauce vec i same krecu kad je podne kuci.Sasvim prirodno sto rece onaj Memedovic na RTS-u.
 
a koliko kostaju ta telad otp od 10ak dana i koja je verovatnoca da mogu da se kupe? i ima li razlike u ceni izmedju simentalca i holstajna?
 
Pa mogu se naci mada ko ima vise komada taj ostavi sebi u grupu,kao i ja npr.,a ko ima jednog ili kad nemam grupu pa ga nemam de drzati prodajem.
cena holstajna kod nas je 200e a simentalca tj domace sareno(retko ko ima cist simentalac iako ga svi tako zovu kosta 250e.
 
Nazad
Vrh