Napajati telad iz kofice ili sisanje?

Učlanjen(a)
21 Avg 2009
Poruka
4.721
Lokacija
Stubal, Kraljevo
Meni je mnogo lakše da telad od prvog dana napajam iz kofe sa cuclom.Nema proliva zbog prevelike količine mleka u jednom podoju.Nema skakanja i frke po štali itd...Kakva su vaša iskustva i čemu dajete prednost?
 
Odma cucla. Kravu ni ne vidi, a ne vidi ni ona njega, te nema ni dranja. A i kad bi trebao svakog da pustam da sisa, dan bi mi bio prekratak...
 
ja sam prosle godine odranijo 6 kom muske teladi,sve sa kofom,nikada nisam koristio cucle i slična pomagala,samo u početku damu malo da sisa prst i polako ruku spustiš u mleko i to par puta,posle samo kofu pred njega i naslonim uz ogradu,pa neka udara koliko hoce,tako kada se kofa nasloni nemoze daje prevrne,a telad sam odranio sa milkinadom
@GRUNT ako mozes dami napisešeš gde uzimaš simentalce i pošto?
 
milos bota je napisao(la):
ja sam prosle godine odranijo 6 kom muske teladi,sve sa kofom,nikada nisam koristio cucle i slična pomagala,samo u početku damu malo da sisa prst i polako ruku spustiš u mleko i to par puta,posle samo kofu pred njega i naslonim uz ogradu,pa neka udara koliko hoce,tako kada se kofa nasloni nemoze daje prevrne,a telad sam odranio sa milkinadom
@GRUNT ako mozes dami napisešeš gde uzimaš simentalce i pošto?
Nekupujem telad samo sto bude od mojih krava,a ponekad kupim crno belu telad za klanje po 4 5 kom,sisavcad po 120e
Post je spojen: [time]1267389817[/time]
_________________________________________________
Zoran Kostović je napisao(la):
Kako ubediti ove koji se prave važni?
Znas kako ih ubediti,pusti ih da ogladne pa da vidis posle heheheh
 
Retko koje tele ne nauči da pije mleko bez obzira kako im davao,ja sam ih do pre 5-6 godina pojio iz činije a sada na cuclu i mislim da je tako malo sporije ali bolje
 
Zoran Kostović je napisao(la):
@milos bota
Objasni malo kako to sa kofom a bez cucle.

ne napajas tele čim se oteli nego malo sačekas sat do dva,jer ako odma napajas zna da zeza,

samo daš prst da sisa kako sisa prst tako spuštaš u mleko,kako sisa prst tako vuče mleko,
neki nauče posle dva tri puta neki malo duže,samo da znaš zna nekad da zaboli prst,posle kada nauči bez prsta samo stavis kofu pred njega,inaslonis uza zid,u neki ćošak,i malo pridžiš da ne prevrne,popije mleko za 5 minuta
 
Miloše,ja sam isto tako radio i ide brže ali hoće da imaju proliv-imaš ti alavih teladi
 
trenutno nemam teladi,krave sam prodo pre dve godune,a prole godine sam oranjivo za tov sve bikove jos nisam prodo,pa nisam ni uzimo novu turu teladi,sto se proliva tiče to sam resavo sa praskom koji uzimam u veterinarskoj stanici na merenje(mislim da se zove neospilan ili nesta slično)telad su dobijala po 4-4.5 litre zamene dva puta na dan od početka,aza proliv je bitno oreagovati na vreme i po prestanku proliva davati prašak jos dva dana zbog sigurnosti
 
Što se tiče prevencije proliva najvažnija je naravno higijena posuda iz kojih se napajaju telad. Ja sam stoga protiv da piju direktno iz kante uz pomoć prsta, jer ne može se u štali svaki čas trčati i prati ruke. Jednostavnije je napajati tele iz kante sa cuclom koja se postavi na stalak, sipa se određena količina mleka i neka sisa... Ja trenutno imam troje teladi koji sisaju. Svima je "mama" jedna krava, ova koja se poslednja otelila. Posle 2-3 nedelje već polako seno lucerke, a posle 6 nedelja i koncentrat i nema problema.
 
Moji sisaju sta da mu muzem i davam pa nisam udaren nek sam muze.
 
Nazad
Vrh