mirosti
Član
Bradonja k'o da je potomak/rodjak jova kapicica..
Neznam sto se raspravljate sa covekom..
Neznam sto se raspravljate sa covekom..
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
a da ti kao pravni zastupnik branis tadasnju vlast
Ti stvarno nisi normalan!A zašto nisu imali da plate otkup, a ?!
Tako silni domaćini, pa nemaju da plate porez, tcccc... Sramota.
Jel vidiš kako su te izbrukali pred svetom i upropastili ti karijeru ?!
Kako ti da budeš priznat kao dobar, pošten, ugledan domaćin sa takvim precima ?
Ajajaaj... eh sudbino kleta... Da deca po šoru upiru prstom na tebe: nema da plati porez, nema da plati porez...
Moji su bre nosili i predavali preko razrezanog !!!
Govorili komisiji: ajde, ajde, od Boga je ostalo da sirota treba pomoći.
Ima da se zna, bre, ko je gazda, bio i osto 100% !!!
Doš'o đavo po svoje.....Ne znam za vaše krajeve, ali u mom kraju od svih tih ulizica, uvlakača, udbaša, od tih što su peruškom čistili ambare i uzimali poslednje kilo brašna iz kuće, od njih i od njihovoh porodica nema ništa! Sve je to rasulo. Neko to od gore vidi sve...
Član 150.
Pravo predlaganja zakona i drugih opštih akata imaju svaki narodni poslanik, Vlada, skupština autonomne pokrajine ili najmanje 30.000 birača.
Zaštitnik građana i Narodna banka Srbije imaju pravo predlaganja zakona iz svoje nadležnosti.
Preobimno citiras ali evo ti uvelicao sam deo koji nerazumem?Kako je izgledala “pravična” naknada oduzetog zemljišta u vreme „narodne dinastije“ Karađorđevića ?
Kao ilustraciju ću navesti konkretan primer, s tim da ovom prigodom neću navoditi ime i prezime, kao ni ostale lične podatke vlasnika poseda koji je došao pod udar AgRefa.
Veleposednik, po nacionalnosti Mađar, sa teritorije Županije Subotičke imao je 1340 kj poseda.
„Agrarna Zajednica“ iz B. Topole sejuna 1921.g. obratila Županijskom agrarnom uredu u Subotici sa zahtevom da se taj posed oduzme.
Subotički ured utvrđuje da postoje uslovi za konfiskaciju sadržani u „Naredbi“ i predmet prosleđuje Agrarnoj direkciji Novosadskoj, koja u septembru 1922.g. donosi rešenje o eksproprijaciji pomenutog poseda.
Veleposednik ulaže žalbu na rešenje Agrarne direkcije pozivajući se na privremenost Uredbi i Naredbe i zahteva da se konačna eksproprijacija ne vrši do donošenja zakona kojim bi se regulisalo i pravo na odštetu.
Ministarstvo za agrarnu reformu u novembru 1922.g. žalbu odbija kao neosnovanu s obrazloženjem da je svrha eksproprijacije sa ekonomskog stanovišta opravdana i dokazana.
1923.g. veleposednik se obraća Ministarstvu sa moilbom da mu se odobri prodaja dela poseda, manjeg od predviđenog maksimuma.
1924.g. Ministarstvo odbija njegovu molbu jer: „prema rešenju Ministarstva za agrarnu reformu, i napred pomenutoj, naredbi ministra istog resora iz 1920. godine, veliki posednik kao strani državljanin nije imao pravo na uživanje maksimuma, odnosno njegov celokupan posed dolazio je pod udar agrarne reforme“.
Veleposednik se ne slaže s takvim rezonovanjem, smatrajući da su takvim odlukama povređena njegova prava garantovana, između ostalog, odredbama Trijanonskog ugovora.
Navodi i okolnosti da on nije svojevoljno napustio svoj posed i dom, već ga je na to primorala grupa pijanih žandarma i oficira (navodi imena i činove pojedinaca), od kojih su neki do nedavno bili Carsko-Kraljevski oficiri. (austrougarski) Te da su mu tom prilikom porazbijali i vinsku burad i upropastili vino, kao i da su se nepristojno ophodili prema njegovojj supruzi koja je zašla u pozne godine.
Stoga je 1925.g. podneo tužbu Međunarodnom arbitražnom sudu u Hagu protiv Kraljevine SHS tražeći da mu se vrati zakonom predviđeni maksimum.
!929.g. veleposednikov zastupnik se obraća ministarstvu sa predstavkom za vansudsko poravnanje.
Nudi opciju vansudskog poravnanja ukoliko mu država bez odlaganja vrati na slobodno uživanje maksimum zemljišta predviđen zakonskim odredbama.
U predstavci je upućena i molba ministru da odredi sprovođenje revizije na posedu.
Revizija je trebalo da pokaže da, iako je sva zemlja, navodno, bila razdeljena agrarnim interesentima, postoje površine koje se mogu vratiti vlasniku jer na posedu ima masa “dobrovoljačkih” parcela, koje pod tom titulom iskorišćuje svako drugi samo ne dobrovoljci.
Time su, u stvari, aludirali na različite zloupotrebe s zemljištem koje su se dešavale u praksi, jer se neretko događalo da agrarni interesenti dobijenu zemlju, protivno važećim propisima, izdaju u zakup, prodaju ili neraspodeljene parcele bespravno koriste.
Ministar poljoprivrede je, nakon nekoliko dana, izdao naredbu Županijskom agrarnom uredu u Novom Sadu da hitno podnese detaljan izveštaj o aktuelnom stanju na posedu tužioca, kao i o eventualnoj mogućnosti da se revizijom oslobode neke površine u svrhu povraćaja.
Županijski agrarni ured se obraća Agrarnoj direkciji, Odeljenju za agrarnu reformu Ministarstva poljoprivrede, ona dalje Kraljevskoj Banskoj upravi u Novom Sadu, a ova Savetniku Kraljevske banske uprave u Novom Sadu, koga je zatim i na njegov zahtev Ministarstvo svojim rešenjem ovlastilo da izvrši uviđaj i podnese izveštaj ! ! ! (pazi administrativni put batice, Kafka je malo dete !)
Ministar izveštaj dobija u septembru 1930.g. i u njemu se konstatuje da je na posedu naseljeno 72 dobrovoljca, s porodicama, koji su tamo i živeli i dobijenu zemlju najracionalnije obrađivali „tako da su od zemlje koja je stalno bila izdavana u zakup stvorili prvoklasne i dobro obrađene oranice“. (72x8=576kj, a nesretniku je oduzeto 1340 kj ! Koga ono od današnjih tajkuna hvališe neki dan da državnu zemlju obrađuje prvoklasno ?)
Uz izveštaj je stiglo i mišljenje Kraljevske Banske Uprave u NS u kome se preporučuje: „Pitanje posednikovog maksimuma neka se reši novim zakonom, kao što će se rešiti pitanje i ostalih poseda, koji su izdeljeni, a maksimuma ne dostižu“ ! (Pravimo se blesavi na uzurpaciju 764 kj ! U tom trenutku je zakonski maksimum 500kj i moglo se poravnati sa veleposednikom !)
Nakon donošenja Zakona o likvidaciji agrarne reforme na velikim posedima u junu 1931.g. godine, utvrđeno je od strane Agrarnog odeljenja Kraljevske banske uprave da nije bio sproveden postupak o utvrđivanju objekata agrarne reforme prema odgovarajućoj naredbi iz 1925. godine.
Poljoprivredno odeljenje Kraljevske banske uprave je stoga naložilo nižim agrarnim instancama da se u skladu sa Zakonom utvrde objekti agrarne reforme na posedu i sprovede eksproprijacija zemljišta već oduzetog za svrhe agrarne reforme. (dakle sve vreme mu je zemlja oduzeta protivpravno !)
.
Nakon što je sproveden postupak za utvrđivanje objekata agrarne reforme i utvrđeno činjenično stanje na posedu, Kraljevska banska uprava je u januaru 1932.g. donela zvaničnu odluku o eksproprijaciji zemljišta.
U odluci je, na osnovu prethodno prikupljenih podataka, precizno navedena površina celog poseda kao i površine užeg, odnosno šireg maksimuma koje se ostavljaju vlasniku.
Velikom posedniku je ovom odlukom kao uži maksimum ostavljeno 4kj, a na ime šireg maksimuma dobio je 2 kj . (Od 1.340kj oduzetih !!!)
Konačno rešenje o eksproprijaciji velikog poseda donelo je Ministarstvo poljoprivrede 31. jula 1932.g.
U rešenju je precizirano da su površine koje su ostavljene velikom posedniku oslobođene svih ograničenja u pogledu raspolaganja.
U skladu s Pariskim sporazumima, koji su bili potpisani 28. aprila 1930, odštetu za eksproprisano zemljište trebalo je da uplati Kraljevina Jugoslavija u, za te svrhe osnovan, Agrarni fond iz kojeg je, potom, veliki posednik trebalo da dobije naknadu.
* * *
„U pogledu eksproprijacije velikih poseda mađarskih državljana, za koje važe odredbe Zakona o uvodu o sporazumima odnosno obaveza, koje potiču iz Trijanonskog ugovora itd. između Mađarske i pobedilačkih sila od 27. maja 1930.god. postupiće se na taj način, što će se saobrazno gore navedenom Zakonu eksproprisati odmah u svrhu agrarne reforme celokupni posed i preneti u zemljišnim knjigama na državu.
Zatim će se odmah sopstvenicima povratiti i na njih preneti u zemljišnim knjigama stavljajući im ga na slobodno raspolaganje onaj maksimum, koji je predviđen odredbama ovog Zakona.“
Kako je i u navedenom rešenju Ministarstva precizirano, država je odštetu za eksproprijaciju trebalo da „odsekom“ uplati u fond.
Potpisivanje Pariskih sporazuma usledilo je nakon dugih rasprava o načinu rešavanja problema s kojim su bile, pored Kraljevine Jugoslavije, suočene i Rumunija i Čehoslovačka.
Naime, protiv sve tri države bio je podnet, usled sprovođenja agrarnih reformi, priličan broj tužbi Međunarodnom sudu od strane mađarskih državljana.
Na Međunarodnoj konferenciji za reparacije održanoj u Hagu početkom 1930. godine, Čehoslovačka, Rumunija i Jugoslavija postavile su zahtev da se, kao uslov za smanjenje reparacija i drugih obaveza Mađarske, likvidiraju tužbe mađarskih državljana kojima je traženo poništenje eksproprijacije i puna odšteta za posede pod udarom agrarne reforme.
Diskusija je okončana u Parizu potpisivanjem četiri sporazuma poznata pod imenom Pariski sporazumi.
Drugi i treći od tih sporazuma odnosili su se na pitanja u vezi s agrarnom reformom u Jugoslaviji, Čehoslovačkoj i Rumuniji, kao i na rad mešovitih izbranih sudova.
Prema članu I drugog Sporazuma odgovornost tužene strane u svim parnicama koje su bile pokrenute do 20. januara 1930. pred Mešovitim izbranim sudovima od strane mađarskih državljana protiv Jugoslavije, Rumunije i Čehoslovačke zbog agrarnih reformi padaće isključivo na jedan fond ‒ „Agrarni fond“.
Kapital Agrarnog fonda formirao se uplatama koje su pored tri zainteresovane države trebalo da izvrše i Mađarska na osnovu reparacija, Velika Britanija, Francuska, Belgija i Italija.
Kraljevina Jugoslavija se obavezala da će uplaćivati godišnje anuitete u iznosu od milion kruna počev od 1931.g. pa do 1944.g. godine zaključno.
A, potom je od 1944. do 1967. godine trebalo da uplaćuje po 1.672.672 krune, s tim što je ugovoreno da će se kapital Agrarnog fonda smanjivati po 387 kruna za svako katastarsko jutro koje je ostavljeno od početka sprovođenja agrarne reforme tužiteljima-mađarskim veleposednicima.
U posebnom memoaru mađarske delegacije koji je predat Haškoj konferenciji i predstavljao aneks A Sporazumu III izneto je da se sve pokrenute parnice mađarskih državljana odnose na 150.000 kj eksproprisanog zemljišta, te da „Mađarska delegacija misli da bi 80 miliona zlatnih kruna bilo dovoljno da se mađarski državljani odluče povući svoje tužbe...ova suma odista odgovara ošteti od oko 500 zlatnih kruna po jutru“.
Vlasti Kraljevine Jugoslavije su smatrale, na osnovu prikupljenih podataka, da bi na teret Agrarnog fonda zaista moglo da padne oko 150.000 kj.
* * *
Postoje dokazi da je Kraljevina uplatila samo prve dve rate u A. fond, dakle za 1931. I 1932.g.
* * *
E eto tako je to radila poštena narodna dinastija Karađorđevića.
Otimali, progonili, pravili se blesavi na uzurpacije, tvrdili kako kolonisti uzurpirano prvoklasno obrađuju i da bi bilo šteta vratiti vlasnicima i ono što im po zakonu pripada.
Da napomenem da je spor koji sam opisao i dalje "živ". Postoje neke međudržavne radne grupe koje se tim bave.
Odkud ja da to znam?Strani drzavljanin a kao veleposednik?To kao da ja sad imam u Nemačkoj 1000 hektara.Kako da to imam?Šta ti tu nije jasno ?
Хоћеш да кажеш да велики бој "нових" потражилаца (који траже надокнаду или повраћај дедовине) у ствари траже туђу имовину тј. имовину у чији су посед дошли (њихови преци) захвањујући Карађорђевићима?Da napomenem da je spor koji sam opisao i dalje "živ". Postoje neke međudržavne radne grupe koje se bave ovom problemima.