Naknada za oduzetu zemlju

Hukipepe

Član
Učlanjen(a)
10 Feb 2016
Poruka
59
Lokacija
Ruma
Evo jednog razmisljanja za koje cete odmah reci da nema smisla u ovim vremenima, ali bih ipaK želeo da ga ljudi pročitaju:
postoji cinjenica koja se toliko zanemaruje i oko koje se ''glasno'' ćuti - pedesetih godina dvadesetog veka je masovno oduzimana zemlja preko tzv. agrarnog maksimuma, koji je iznosio 10 hektara po gazdinstvu. 1992 godine je ta zemlja (većinom) vraćena bivsim vlasnicima i time se smatralo da je nepravda ispravljena. Niko ne pominje taj period od 40 godina (1952 -1992) kada su vlasnci bili lišeni zemlje, odnosno, štetu koja je naneta tim poljoprivrednicima kojima je zemlja oduzeta.


Evo najprostije racunice:


1 hektar zemlje, ovde u Sremu, se daje u arendu ( godisnji zakup) za oko 425 evra . Uzmimo da je cene zakupa za tih 40 godina, o kojima govorim, minimalna, tj. 100 evra godišnje.

40 godina x 100 evra = 4000 evra x neka bude prosek oduzete zemlje samo 5 ha, dolazi se do cifre od 20.000 evra.


Za toliko su ovi poljoprivrednici, minimalno, osteceni, odnosno za taj novac su mogli da prošire svoje imanje, da kupe mehanizaciju.


O tome se naveliko ćuti, sve sa tezom da ''kulaci treba da budu srećni sto su dobili zemlju nazad''. Treba da budemo zadovoljni zato sto nam je vraćeno naše, oteto? U prosečnom selu u Sremu (verovatno je tako u celoj Vojvodini), je tih godina posle rata od pola stanovnika sela oduzeta zemlja i data onoj drugoj polovini stanovnika. Neki su dobijali 10-12 jutara (to je ekvivaklent danjašnih 30-40 jutara). Oduzeta zemlja je napravila puteve, škole, kuće, domove zdravlja. Možda će neko reći da preterujem, ali ovo je agrarna zemlja, ne bi se domaći tajkuni okrenuli poljopriverdi tek tako.

Vidim da raznorazni agrani analtičari, ministri i akademici SANU predlažu podelu po 50 ha državne zemlje mladim poljoprivrednicima, sa ciljem oživljavanja sela, smanjenja nezaposlenosti ...Opet davanje nečije zemlje nekom besplatno.

Ne bih dalje o nepravdi, znamo u kojoj zemlji i kakvim vremenima zivimo.


Moj predlog je da se deo te nepravde ispravi tako sto bi se deo državne zemlje DAO BESPLATNO onim poljoprivrednicima (naslednicima koji se bave poljoprivredom) kojima je zemlja oduzimana posle rata, u skladu sa kalkulacijom koju sam naveo. Druga mogućnost je da se istim tim poljoprivrednicima proda državna zemlja, ali sa znatno umanjenom cenom, opet imajući u vidu štetu koja im je naneta i to NA PERIOD OTPLATE OD 40 GODINA (isti period koliko im je zemlja bila oduzeta).


OVO NIJE POLITIČKI PAMFLET, ILI PRAZNO KUKUMAVČENJE. IDEJA MI JE DA SE NA NEKI NAČIN OKUPIMO, PODNESEMO PREDLOG U SKUPŠTINI VOJVODINE, SA SAMO JEDNIM CILJEM - DA OSTANE TRAJNO ZABELEŽENO ŠTA SE DESILO, JER DEDOVI I PRADEDOVI OD KOJIH JE ODUZIMANO SU POMRLI, NESTAJU I MLAĐI NASLEDNICI. POKUŠAO BIH DA STUPIM U KONTAKT SA NEKIM IZ ODBORA ZA POLJOPRIVREDU SKUPŠTINE VOJVODINE, DA VIDIM KOJI SU USLOVI DA PREDLOG UĐE U NEKI VID PROCEDURE. AKO NEKO OD ČLANOVA FORUMA IMA IDEJU KAKO TO IZVESTI, AKO IMA NEKI ADVOKAT MEĐU NASLEDNICIMA, MOLIO BIH DA IZNESE PREDLOG.

Hvala
 
Sve si ti ovo lepo napisao...

Čak si sam i dao odgovor na svoj zahtev, on glasi:

Oduzeta zemlja je napravila puteve, škole, kuće, domove zdravlja.


Elem dok je društveni sistem bio utemeljen na socijalnoj jednakosti ta zemlja vam je bila oduzeta.

Kad je društveni sistem prestao da se temelji na socijalnoj jednakosti zemlja vam je vraćena.

Sve benefite socijalzma ste uživali kao i svi drugi građani po načelu: svako prema mogućnostima, svakom prema potrebama.

Prema tome, ničim niste oštećeni.

Doviđenja, prijatno.
 
Jb .te ispade da do "45-te ovde bili samo pacovi i zmije , nije bilo ni puteva ni skola ni fabrika sve socijalizam napravio , pre toga bila prvobitna ljudska zajednica.
Samo kad se malo dublje zaceprka vidi se da istorija industrijalizacije seze malo dalje ,a ove frankestajn komunisticke firme na prvi znak potresa su pojele same sebe.
 
Treba tu traziti ostetu i za dusevnu bol,pa kamatu,divdende,pa ima tu mesta za jos sto-sta da se uzme jos koji evro.Budite vi kolege sretne sto su vam vratili oteto ne jos da zakerate jer moglo je i da ne bude nikada vise vraceno.Da su poslusali Seselja ne bi mnogi ovde videli ni travku od te svoje zemlje ja bi bio sretan ako nam ikada vrate oteto ali kako stvari stoje izgleda ce biti nikada i dzabe kraljevske tapije i ku..rci palci i potvrde o oduzimanju i trista cuda!
 
Jb .te ispade da do "45-te ovde bili samo pacovi i zmije , nije bilo ni puteva ni skola ni fabrika sve socijalizam napravio , pre toga bila prvobitna ljudska zajednica.
Samo kad se malo dublje zaceprka vidi se da istorija industrijalizacije seze malo dalje ,a ove frankestajn komunisticke firme na prvi znak potresa su pojele same sebe.
Zato što su ljudi govna pa gledaju samo sebe,uvek je bilo tako,danas nebi bilo pola ljudi u Srbiji ,otišli bi svi u zapadnu evropu,a ovde bi bilo ko u seriji jagodići jedan ima lepu belu šulju,a drugi trofrtaljke od jutanog džaka.
 
PODNESEMO PREDLOG U SKUPŠTINI VOJVODINE, SA SAMO JEDNIM CILJEM - DA OSTANE TRAJNO ZABELEŽENO ŠTA SE DESILO,
Ман'те се људи ћорава посла! Све и да сутра то буде "забележено" ко ће то да чита? Ваљда је свима јасно да овај народ изумире и да га ускоро неће бити тако да "забележено" неће никоме ништа значити.
С' друге стране отимање и пљачка су у људској природи са континуитетом до данс. Опет ће враћено (а и стечено) бити отето. Отима се тамо где има а не где нема. Значи, пљачка је у току само су облици другачији. Сад то лепо законски (нисам рекао праведно) одраде извршитељи и сл.
 
Treba tu traziti ostetu i za dusevnu bol

U slučajevima kada se tokom restitucije ne vraćaju iste parcele ovaj zahtev smatram osnovanim.

Zemlja je trajno dobro i kao takvo ima i emotivnu vrednost.

Isto to smatram i u slučajevima obavezne komasacije.

Po mom dubokom pravničkom, pravedničkom i ljudskom ubeđenju to je anticivilizacijski čin.
 
Jb .te ispade da do "45-te ovde bili samo pacovi i zmije , nije bilo ni puteva ni skola ni fabrika sve socijalizam napravio , pre toga bila prvobitna ljudska zajednica.
Samo kad se malo dublje zaceprka vidi se da istorija industrijalizacije seze malo dalje ,a ove frankestajn komunisticke firme na prvi znak potresa su pojele same sebe.
Браво.:ppozdrav:
 
Mislim da bi vama kome je vracena zemlja malo vise znacilo da se desi to tih famoznih ideja za mlade pa da dobiju zemlje, da ostanu sa vama u selu pa da vasa deca nebudu 50 km daleko od vas u gradu, jer nema dece da se oformi razred u skoli. Kako ste toliko sebicni, midlite da ste sami sebi dovoljni?
 
Surova istina da su prošla ta vremena kada si bio gazdurina (dolazili šiptari da kopaju,bosanci da beru kukuruze) od isključivo maxim zemlje iliti 10 hektara,danas ko ima toliko jednostavno preživljava sa te površine...nerentabilno je da kupiš bilo koju mašinu za tu površinu,a po meni nije bilo ni to normalno tad da sa 5 kj. pšenice kupiš novog Golfa i za 3 vagona žita mali Ferguson...Ovde kodnas kruže razne priče da su neki kupili nazad svoju zemlju od onih kome su dodelili,pa sam čuo i za slučaj da je jedan koji dobio 8 kj. dao za kožni mantil jel bože moj nije voleo da radi i da se sunča,pa ima slučaj gde je tako lako dobiljena zemlja prodata 10 ha za svega 300 kg. šećera,tako da u mnogim slučajevima nije funkcionisalo to davanje tuđeg...nekima je bilo špansko selo zemljoradnja...:ppozdrav:
 
Surova istina da su prošla ta vremena kada si bio gazdurina (dolazili šiptari da kopaju,bosanci da beru kukuruze) od isključivo maxim zemlje iliti 10 hektara,danas ko ima toliko jednostavno preživljava sa te površine...nerentabilno je da kupiš bilo koju mašinu za tu površinu,a po meni nije bilo ni to normalno tad da sa 5 kj. pšenice kupiš novog Golfa i za 3 vagona žita mali Ferguson...Ovde kodnas kruže razne priče da su neki kupili nazad svoju zemlju od onih kome su dodelili,pa sam čuo i za slučaj da je jedan koji dobio 8 kj. dao za kožni mantil jel bože moj nije voleo da radi i da se sunča,pa ima slučaj gde je tako lako dobiljena zemlja prodata 10 ha za svega 300 kg. šećera,tako da u mnogim slučajevima nije funkcionisalo to davanje tuđeg...nekima je bilo špansko selo zemljoradnja...:ppozdrav:
Na zalost mnogi bi ponovo oduzimali,i davali onima koji nemaju,i opet bi ti koji nemaju procerdali sve sto im je dodeljeno,komunisticka misao je jos prisutna,opasna je to bolest.
 
Sam pojedinac da pokusa da ostvari neku naknadu nema sanse, da se skupe mnogo njih pa da probaju zajednicki, ko zna :sta:
Verovatno bi to moralo da ide i do nekog medjunarodnog suda
 
U potpunosti se slazem sa cinjenicom da ih treba terati do groba i naplatiti im svaki moguci teroristicki cin nad sirotim seljacima i kad tad ce to isplatiti jer nece ni ova drzava vecno ostati dno dna. A pravo na nadoknadu i naplatu, svega konfiskovanog i za sav pretrpeni strah i svu bedu nacinjenu kad tat ce doci vreme. Ako ne ja, moji ce sinovi ili unuci to ciniti i nece duzni ostati prema njima.
A vi koji mislite suprotno svaka vama cast! Niste vi vasi roditelji, dede ili pradede prosli kroz to i ne znate sta je to, zato zacepite usta i nikome nije ni stalo do vaseg misljenja.
Jos uvek ima od tih kojima nije vracena konfiskovana zemlja a krenuli su 91-92 god. Medju takvima sam i ja odnosno konfiskovana dedovina, ne zato sto su bili mocni u selu vec zato sto se nekome digo, protiv, pa eto od ukupnih 12.5 kj uzeli im 10.5 kj!
Pradeda u zatvor i pokupili im svu stoku, zivine, psenicu kukuruz, brasno i sve ostalo na sta su naisli po dvoristu i kuci!
Moja pokojna majka je imala 8 god. tetka 4 a ujak se te godine rodio. Godinama jedva su za hranu imali, da bi deda sa babom otisli 67 u lager u Italiji a potom za Ameriku jer tu se vise nikako nije moglo dalje opstati.
Pa sad vi pametnjakovici postavite se u kozi tim ljudima i budite puni sebe i dalje, ne razmisljajuci kroz sta su sve te porodice prosle!
Zato sam za to da ih treba goniti za svako zlo koje su cinili svakoj porodici u zemlji.:ppozdrav:
 
Јел узимано у име државе јесте онда је држава дужна да надокнади штето просто јел њихова јесте јесу ли направили им штету јесу нек плате просто Нек узму з од арапа земљу и продају кинезима и исплате оштећену страну то јест попшлацију која је наследила
 
Pa sad vi pametnjakovici postavite se u kozi tim ljudima i budite puni sebe i dalje, ne razmisljajuci kroz sta su sve te porodice prosle!

A neki pametnjakovići bi mogli da porazmisle i zarad kakvih patnji je:
od ukupnih 12.5 kj uzeli im 10.5 kj!
Pradeda u zatvor i pokupili im svu stoku, zivine, psenicu kukuruz, brasno i sve ostalo na sta su naisli po dvoristu i kuci!



Dalje,
Јел узимано у име државе

Ne, uzimano je u ime naroda, a zarad socijalne jednakosti.
 
Al si ti tezak! Aj pitaj ti autora da li se tema i pitanje odnosi samo na one koji su konfiskovani preko zemljisnog maksimuma ili i na ostale koji su konfiskovani a imali su manje od 10 ha.
A samo da znas da ima jako mnogo slucajeva gde su porodice konfiskovane bez obzira da li su imali manje ili vise od 10 ha.
Po tebi ovi koji su ostali sa 1kj - 2, bolje su prosli od onih kojima su konfiskovali samo viska od 17 kj?
 
Zato što znam da ima takvih slučajeva konfiskacije u velikom broju i zato što znam zašto se to činilo, odgovorio sam !

Tebi je sve jasno, iako se pokušavaš prikazati nevinašcetom, tako ja dalje na tu temu ne učestvujem.

Tadašnji sudovi su svoje rekli, a današnje rehabilitacije taj deo osude ne opovrgavaju te bi i u tom delu bilo bespredmetno raspravljati.
 
Sta ti znas? O kakvom prikazivanju pricas i kakvo nevinasce?!
Svi koji su konfiskovani ispod 10 ha su nepravedno konfiskovani, u stvai apsulutno svi su nepravedno konfiskovani, ali ovi manji siroti paori koji su ostali bez icega nisu bili bas po volji nekim seoskim udbasima pa eto, ako mozemo da im naskodimo i unistimo zasto ne bi? O tome se radilo u vecini slucajeva.
 
Nazad
Vrh