Najbolji plastenici

Dobra plastenik. Trebalo bih malo odraditi oko provetravanja, veca vrata.
 
sve plastenike sam sam pravio i izasli su me dosta jeftiniji. nije to nikakva nauka. kada sam pravis, iskonstruises sve sam kako ti odgovara. ako ti drzava daje novac za osnovna sredstva, naruci cevi i folije,a ostalo odradi sam kako zelis. mislim na konkrtnu duzinu,sirinu,odabir cevi, rastojanje lukova ili stubova. imas dosta ljudi na forumu koji ce ti rado pomoci o izgradnji, jer dosta njih ima vec dugo plastenike i iskustva sa snegovima i vetrovima.
 
Ako dobro odradis proizvodnju, plastenik ti igra malu ulogu. Sa klasicnim mozes postici dobre rezultate kao I sa ovim savremenijim.
 
Ја имам један мали пластеник од ПВЦ-а , изграђен пре 4 године издржао све тестове. ( 3,2 х 17 х 1.7)
Цеви су фи 40 савијене у правилан круг. Побојене у земљу 50 цм, растојање међу луковима 1 м , повезани са две цеви . Подбочен је сваки лук са два дрвена колца. Фолија израелска 150 мик, коштао у то време 170€
 
Ја имам један мали пластеник од ПВЦ-а , изграђен пре 4 године издржао све тестове. ( 3,2 х 17 х 1.7)
Цеви су фи 40 савијене у правилан круг. Побојене у земљу 50 цм, растојање међу луковима 1 м , повезани са две цеви . Подбочен је сваки лук са два дрвена колца. Фолија израелска 150 мик, коштао у то време 170€
Pvc sam imao i ja ali sam izbacio pre 8 godina.
Po meni samo za hobi proizvodnju i cevi jedu folju svejedno kakav je kvalitet.
đes ti pavlica jesi živ...
 
@janosh
Ne bih se slozio.Prvo u vecem plasteniku se komotnije radi ako nista drugo.Sto se tice rezultata,isto tako.
Sto veci plastenik veci stepen iskoriscenja,a to znaci automatski znaci bolji rezultati na istoj parceli i dalje znaci vise novca
 
@janosh
Ne bih se slozio.Prvo u vecem plasteniku se komotnije radi ako nista drugo.Sto se tice rezultata,isto tako.
Sto veci plastenik veci stepen iskoriscenja,a to znaci automatski znaci bolji rezultati na istoj parceli i dalje znaci vise novca
Jura potpuno se slazem sa tobom:ppozdrav:
 
Normalno da ce se na vecoj povrsini vise proizvesti to neko ne spori. Procitaj Jura tvoj post iz ove teme br. 62. Mozes da ulozis u jedan 6 000, a moze I sa 3 000 e. Da ne kazem I sa manje, a rezultat isti. Opet zavisi do proizvodjaca, nije sve do modernog plastenika.
 
Da mozes uloziti i 3000 i 6000 u plastenik koji je istih dimenzija iste povrsine i zapremine.Razlika je samo u necijoj tamo zaradi.
Hocu da kazem da plastenik i te kako igra ulogu ako poredis nekakav mali plastenik i plastenik koji je iole za neku ozbiljniju proizvodnju.
Podrazumevam da taj neko zna i ume da to odradi.
Ja imam recimo plastenik 40x7m i plastenik 39x6m.Visina prvog je 3,5m a ovog drugog ispod 3m,ne znam tacno.Razlika u njima je ogromna,razlika je i kakvu foliju stavis.Sve to kada se skupi ili oduzme utice na zaradu,a ona je osnovni motiv.E sada potpuno je druga prica ako plastenik 40x7m uradis sam ili ga kupis od neke firme.Razlika je u ceni neverovatna a isto je sve.
 
Da mozes uloziti i 3000 i 6000 u plastenik koji je istih dimenzija iste povrsine i zapremine.Razlika je samo u necijoj tamo zaradi.
Hocu da kazem da plastenik i te kako igra ulogu ako poredis nekakav mali plastenik i plastenik koji je iole za neku ozbiljniju proizvodnju.
Podrazumevam da taj neko zna i ume da to odradi.
Ja imam recimo plastenik 40x7m i plastenik 39x6m.Visina prvog je 3,5m a ovog drugog ispod 3m,ne znam tacno.Razlika u njima je ogromna,razlika je i kakvu foliju stavis.Sve to kada se skupi ili oduzme utice na zaradu,a ona je osnovni motiv.E sada potpuno je druga prica ako plastenik 40x7m uradis sam ili ga kupis od neke firme.Razlika je u ceni neverovatna a isto je sve.
Jura, hoces da kazes da je mnogo bolji rezultat u prvom plasteniku zbog visine plastenika? Sto visociji plastenik, manje su temperaturne oscilacije u njemu. Ali, sa druge strane, ukoliko je mnogo sirok plastenik, tesko ga je provjetravati. Sto se tice sirine, po mom misljenju 6 metara je napogodnija sirina, naravno sa vertikalnim bocnim stranama, mada ukoliko je visoko bocno provjetravanje, moze i do 8 metara.. Da sam sebi radim plastnik, bocno provjetravanje bih u najvisoj tacki podigao na najmanje 2 metra, a plastenik bi bio visok 3,5 metara, sirok 6, dug oko 35 metara. Parapet bi isao na nekih 70-75 cm. Plastenik je pogodan do one visine do koje ide bocno provjetravanje, sve preko je slabo ili nikako iskoristiv. U julu i avgustu, svi cvjetovi iznad bocnog provjetravanja otpadaju zbog visoke temperature, a dobro znamo da paradajz u plasteniku ide na oko 2 metra.
 
Poslednja izmena:
Мислим да су вам пластеници предугачки у односу на ширину. Максималан однос би требао бити 1 : 5, баш због проветравања.
 
[quote name="seljak veseljak" post=938478]Ја имам један мали пластеник од ПВЦ-а , изграђен пре 4 године издржао све тестове. ( 3,2 х 17 х 1.7)<br />
Цеви су фи 40 савијене у правилан круг. Побојене у земљу 50 цм, растојање међу луковима 1 м , повезани са две цеви . Подбочен је сваки лук са два дрвена колца. Фолија израелска 150 мик, коштао у то време 170€[/QUOTE]<br />
Pvc sam imao i ja ali sam izbacio pre 8 godina.<br />
Po meni samo za hobi proizvodnju i cevi jedu folju svejedno kakav je kvalitet.<br />
đes ti pavlica jesi živ...<br/>

Есам Љубиша...
 
Koliko kosta da se namesti bocno provetravanje?
Pa, ako radis sa cijevima 3/4, jedna pocincana cijev od 6 metara je oko 10 evra, dok su crne jeftinije.. Uklopis cijevi, namotas najlon na njih i to je to.. Npr, za plastenik od 30 metara ti treba 10 cijevi, da napravis sa obije strane. Ako je plastenik bio lucni, onda ti treba jos 10 cijevi, kako bi pricvrstio najlon odakle ce poceti provjetravanje.. Ja sam napisao kako je kod mene rjeseno, e sada negdje je radjeno sa lajsnama.. Provjetravanje poskupljuje plastenik, ali vrijedi svakog dinara.

Sve ukupno, oko 200 evra za pocincane cijevi, ili oko 140 evra za crne. Tu je jos oko 25 evra plasticnih ili mesinganih selni za pricvrscivanje najlona za cijevi. Na sve to jos treba nekoliko komada cijevi koje ce fiksirati cijevi koje se namotavaju.
http://www.starigrad.ba/userfiles/image/vijesti_12/avgust/0808_plastenik_sumarska.jpg

Na ovoj slici se moze vidjeti kako otprilike kod mene izgleda.. Ovo sto sam napisao je jedno od najskupljih rjesenja, ali je i najoptimalnije..
 
Profi lajsne za bocno provetravanje je oko 5,5 evra za duzni metar.Ovo sto ti imas je nesto prirucno.Doduse i ja sam razmisljao o necemu takvom.
E sad planiram nesto da uradim u dogledno vreme,ali 65x10m.To je po meni plastenik koji je maksimalan bez bocnog provetravanja.Ako ima bocno provetravanje moze ici i na 100m duzine.Plastenik 40x7 funkcionise i bez bocnog provetravanja.
 
Profi lajsne za bocno provetravanje je oko 5,5 evra za duzni metar.Ovo sto ti imas je nesto prirucno.Doduse i ja sam razmisljao o necemu takvom.
E sad planiram nesto da uradim u dogledno vreme,ali 65x10m.To je po meni plastenik koji je maksimalan bez bocnog provetravanja.Ako ima bocno provetravanje moze ici i na 100m duzine.Plastenik 40x7 funkcionise i bez bocnog provetravanja.
Na mom plasteniku je podcinkovani U profil, u koje ide dupla plasticna lajsna i tako ga zatvara, namotava se na cijevi 3/4. Ja sam napisao u postu drugacije, jer je jednostavnije napraviti sa selnama i cijevima 3/4. Meni iskreno izgleda nemoguce da toliki plastenik ide bez bocnog provjetravanja.. Paprike dobro sve to trpe jer ne rastu visoko, i imaju dosta lista.. toplota ide pod krov, pa u prizemnom dijelu plastenika nema velikih vrucina.. ali paradajz, neshvatljivo mi je da se gaji u plastenicima bez bocnog provjetravanja..
 
kod mene u selu imas sve tipove plastenika.Ono sto nisam ja probao neko drugi jeste i sl.A ima nekoliko vrhunskih proizvodjaca tako da sam u sve to donekle upucen.Plastenik 40x7 bez bocnog provetravanja i celogodisnja proizvodnja paradajza je nesto sto je realnost
 
Dali ti plastenici dimenzija 40* 7 nove generacije imaju duplu foliju? Mislim da su svi plastenici koji nose foliju siru od 8 metara, a pri tom se ne greju za vrlo ranu proizvodnju su malo problematicni.
 
Nazad
Vrh