Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo mene opet ovde (DULEmajstor)......

Ja sam razgovarao sa nekim ljudima i cena ce se kretati od 70 do 90 dinara, sto je stvarno sramota, kada se uzme da je kurs evra veci, to je daleko manje nego prosle godine.........

Cisto sumljam da i ako je sunce spali, da ce da daju neku vecu cenu...
 
Danas prvo branje kod mene u malinjaku. Kvalitet extra. Predao sam u Zem, Zadrugu Arilje, kao i svih godina do sada. Da li gresim, vreme ce pokazati, jer mi jos nisu isplatili proslogodisnju. Mozda i uspemo mi Ariljci da je spasimo od zatvaranja, jer zadruge su nam potrebne ako mislimo da uticemo na neku cenu i prihod od ove proizvodnje.
 
Prosečan rod nije 6t/h već skoro tri puta više. Ne znam što se svi hvataju za tih 6 t po hektaru kada kod nas neki proizvođači postižu 20 do 25 t/h. Što se tiče moje struke ja se njome bavim ali se bavim i malinom zadnjih 30 godina. Stvarno više nemam nameru da ovde raspravljam sa ljudima koji o ovome nemaju pojma a ovde su samo radi provokacije.

Molim sve da ovde napišu cenu koja je to veče bila u njhovom kraju.


U Krupnju danas 99,oo i 106,oo FCO hladnjaca tj otkupno mesto. Mnogi malinari se zale da ce ove godine malina brzo da prodje i da ce biti dosta manje branja nego obicno.
 
Sabac danas 100 ---110----i --120 kako gde i kako kome... toje sto se tice otkupni mesta .
A pijacarski dileri skidaju ina 120-130.... sa 170-180 .... sabacka trznica dnevno od njih 10-ak potrosi oko 200 kg ...??/ znaci da se malina malo konzumira u Sapcu. Inace u trznici se prodaje od 180--do--220 kg
 
dragi moji forumasi nisam se javljao ovih dana jer imam obaveze oko berbe..... mene neinteresuje otkupna cena sveze maline jer cu svu malinu smrznuti kao i prosle godine u orginal, pa cu da vidim , cene koje vidim po hladjacama 85 dinara za svezu za prvu klasu i 70 dinara za drugu klasu (za otkup sveze) + 7 do 10 dinara za transport u zavisnosti od daljine prevoza vredjaju zdrav razum, protiv svake su ekonomske logike ali su jos jedna potvrda da sam bio u pravu u mojim tekstovima na ovom forumu. zao mi je ali voleli me vi ili ne ja sam u pravu ja se studiozno bavim ovim pitanjem oko cene maline pa zato nisam ni iznenadjen..... jedini nacin da cena maline skoci je da losi hladnjacari nemaju dovoljno sveze robe u otkupu sto u prevodu znaci da proizvodjaci moraju zamrzavati svoju robu.....i poremete zelje i trziste za ove druge sto su alavi..... no kao i uvek niko me neslusa svi su pametniji od mene (javicu vam cenu kada budem prodavao orginal- sav mi je u Gap sertifikatu).... kvalitet nase maline (prvo kolo -pocetak) vilamet je kao nikada do sada..... beremo u plitkim gajbicama od najvise 1.5 kg , beremo ujutru i uvece......brzo zamrzavamo i procenat rolenda mi je u orginalu vise od 80% .... suve materije je vise od 11% vanseriski kao nikada na pocetku berbe za vilamet......cekam ponude za vasu zamrznutu malinu miker u orginalu (uskoro pocinje berba) , imam trziste i spreman sam na saradnju .......(moj kupac bebi hrane mi dolazi iduce nedelje)
 
Poslednja izmena:
LESKOVAC mizernih 80 dinara, sramota
visnja 100 dinara

---------- Poruka napisana u 22:50 ---------- Prethodna poruka je at 22:46 ----------

 
MPopovic Sa 16000 h koliko je pod malinama u Srbiji a sa tom tvojom tvrdnjom da je prosek 3x veći Srbija bi bila najveći proizvođač maline na svetu a sa 20 ili 25 th u svemiru a to što se ti 30 god. baviš malinom džaba ti kad ti je matematika loša strana ,Traži od učiteljice da ti vrati pare.
 
iromane sramota je za cenu maline..... visnja je i ove godine precenjena (to je samo industriski proizvod) i to ce unistiti trziste visnje iduce godine u srbiji ... kada se bude ponovo prodavala ispod svake cene (ko i pre 3 godine za 15 dinara po kilu... ali vase je visnjarsko (kao i nase malinarsko) pamcenje kratko jer se nebavite statistikom.... visnjari radite protiv sebe ali to jos neznatei.... jos niste svesni .... jer razmisljata "daj sada sve i odmah" svetsko vocarstvo je kontinuitet a ne "o... ruk" no ta pravila jos ne poznajemo u srbiji sve dok nas maljem trziste ne udari strasno o glavu (kao prosle i ove godine nas malinare) .... pisao sam o tome ranije kada se "malina vinula do neba".....niko me nije tada slusao, kada su prosle godine losi domaci hladnjacari davali niske cene ....ni tada me niko slusao nije ......mi ne postujemo ekonomska pravila, i pravila trzisne utakmice...... zato nam se ista obijaju o glavu....racionalnost nije nasa osobina vec samo ekstremno ponasanje i "stihisko" privredjivanje.....koje odbija sve "eventualno verne dobre domace i one najbolje svetske kupce koji traze poslovnu stabilnost"...zato je bolje kupovati na drugoj strani, u drugim nekim zemljama gde se pravila postuju......tamo gde je sisanje zanat a ne ekonomsko pravilo gde se jedne godine sisaju do glave proizvodjaci a druge oni drugi kupci (kao sada kupci visnje-koji ce sigurno "uzvratiti udarac tad kad...u to nesumljajte i procitajte ovaj teks iduce godine.... ) .... to je nered haos, i to nije dobro...ovakvo vocarstvo u srbiji je jedna velika stihija odnosno "elementarna nepogoda" odakle beze svi oni koji se ponasaju racionalno a pogodovu pravi svetski kupci ......srbija je zemlja gde svezu jagodu kupuju " kvazi rusi -moldavci" i cena joj je mnogo velika kad je nigde nema ali tik kvazi rusa odnosno preprodavaca moldavaca ili azerbejdanca nigde nema (ko prosle godine za jabuku) kada u drugim zemljama rodi... to se zove stabilno poslovanje to je prava "otimacina" sa jedne ili druge strane.... pa zar na toj osnovi da ulazemo u vocarstvo nista tu nema dobroga.... prst na celo .....japanci ovakvo ponasanje zovu "hari-kiri" pravo u stomak.....i to ne u tudj nego u svoj....
 
Poslednja izmena:
radite protiv sebe ali to neznate jer razmisljata "daj sada sve i odmah"
Pa jbt evo treci put te pitam a ti ne odgovaras
Sta treba da uradim sad kad mi kupac nudi 110 dinara za visnju?
Jel treba da mu kazem necu toliko mnogo mi je i lose ce da se odrazi ne cenu visnje dogodine?
 
Pa jbt evo treci put te pitam a ti ne odgovaras
Sta treba da uradim sad kad mi kupac nudi 110 dinara za visnju?
Jel treba da mu kazem necu toliko mnogo mi je i lose ce da se odrazi ne cenu visnje dogodine?
nepricam tebi licno radi sta hoces i ti i drugi..... analiziram drugacije i mislim drugacije "radim projekciju za dalje" ja sam vec u berbi 2013" to je moja mala prednost.....
 
da slobodan sam i svoj i malo po malo pravim "svoje kupce koji mi veruju i kojima ja verujem " i veruj mi jedino tako moze.... (ti to neznas sada jer ti je mnogo lepo u tvojoj sarenoj lazi zvanoj "cena visnje 2011 i 2012"- razgovaracemo iduce godine, ja idem kamen po kamen, tesko mi je , mnogo tesko , pogotovu prosle a pogotovu ove godine, ali je polako "temeljito" sve bolje kako idem napred....).... strategije su nam razlicite ali su nam ciljevi isti....zato j....dok mozes sve oko sebe pogotovu one najvaznije poslednje kupce..... to je kratkovida poslovna logika.....
 
Poslednja izmena:
ti to neznas sada jer ti je mnogo lepo u tvojoj sarenoj lazi zvanoj "cena visnje 2011 i 2012"-

Evo sad znam, ti si me prosvetlio.
Da ne pretvotimo ovu temu u temu o ceni visnje, takva postoji pa mozemo tamo o njoj, ali ovde samo toliko da sam ja visnju proizvodio i kad je bila 15 dinara i sad kad je 115, i dobro znam da to sto ti prices veze blage sa realnosti nema niti je to moguce.
Nacin poslovanja za koji ti tvrdis da primenjujes ( a vidi se da ga ne primenjujes jer ti ocigledno nije dovoljno poznat pa ti se cesto desi da napises apsolutne besmislice) je moguc u drugacijem ekonomskom okruzenju i sa drugacijim proizvodoim.
Ekonomsko okruzenje koje je kod nas je takvo da se apsolutno nista ne moze predvideti samim tim sto generalna poljoprivredna politika drzave ne postoji (demagoske price nisu politka) a proizvod je takav da u mnogome zavisi od faktora na koje se ne moze uticati.
U takvoj situaciji kad su najvitalniji faktori apsolutno nepredvidivi je nemoguce dugorocno planiranje plasmana.
Ali tebi je valjda lepo kad uspes sebe da prevaris da si neki strateski mag pa zato to i radis.
To sto malo koga osim sebe mozes u to da uveris je nebitno, vazno je da ti uspes da se samoobmanes i da se zbog toga lepo osecas, sta ostali misle stvarno nije vazno.
 
Danas prvo branje kod mene u malinjaku. Kvalitet extra. Predao sam u Zem, Zadrugu Arilje, kao i svih godina do sada. Da li gresim, vreme ce pokazati, jer mi jos nisu isplatili proslogodisnju. Mozda i uspemo mi Ariljci da je spasimo od zatvaranja, jer zadruge su nam potrebne ako mislimo da uticemo na neku cenu i prihod od ove proizvodnje.
Koliko sam uspeo da dobijem informaciju Zem zadruga Arilje je dobila reprogram dugova na dve godine ali da se snalazi za pare da je od banke nece dobiti. Slazem se da je treba pokrenuti jer je ona bila garant bolje cene i veliki konkurent ali mislim da od toga vise nece biti nista jer dug je ogroman oko 12 000 000 eura. Za ove sto nam demantuju cifre o proizvodnji samo da kazem da je zadruga otkupljivala pre par godina kolicinu u jednoj sezoni vecoj od 9 000 tona.Konacno i cena u Arilju , Stanic (trenutno najveci otkupljivac) 8 dinara kilogram maline (osam ).
 
u prijepolju cena maline vilamet 90 dinara dovezeno u hladnjacu, u pozegi 85 dinara + troskovi transporta do hladnjace, u potkopaonickom kraju 80 dinara proizvodjacima ,jedna mizerija opsta, zamrzavajte svoju malinu !
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh