Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
neka treba da ima prpirki i nesuglasica ,samo sto se mi proizvodjaci odma izjasnimokosmo i sta smo dok neki pojedinci glume neke anonimuse, neka i oni slobodno kazu ko su i sta su i cije interese zastupaju,malo rasprave nece faliti jedino tako moze da se realnosagleda situacija i priblize stavovi. dosta je vise bilo da se preko ledja nas proizvodjaca bogate svi ostali u lancu ,a kad padne proizvodnja pada ceo lanac a mnogo ljudi je u ovom poslu ,razumem da je svetsko trziste malinama pretrpano svim i svacim , i da su se nasi izvoznici dobro snasli da prodaju robu vise nego konkurencija,skidam im kapu za to alnemoj preko ledja nasi ledja proizvodjaca sve da se lomi treba podeliti profit ravnomerno pa ako se zadesi neka losa godina da teret loseg poslovanja snose svi a ne samo proizvodjac to je bila praksa do sada a za dalje videcemo sta ce biti
 
Ma ovo mi je omiljena tema.zaj*bali ste ove Spanske serije.Za pojedine je najbolje da se nista ne promeni i navijaju da propadne ovaj ugovor sa Austrijancima,da bi oni bili u pravu.Pa sta i ako propadne?Nesto se pokrece sa mrtve tacke za malinare,a i to nesto znaci.Bez uvrede ali koliko ja znam niste imali bankarske garancije ni pre pa ste ziveli.
Da sam ja hladnnjacar isto bih postupio a bogami i vi.Svako gleda sebe i da napuni dzepove a za druge ga bas zabole.Pa bre ljudi najobicniji budjavi svercer gleda da ubije cenu a kamoli tamo gde se zarade mere hiljadama evra.E sad ako se ne opametite i ne izgurate ovo ko kraja nestacete.A ako se to ne daj Boze desi sami cete biti krivi.
 
Poslednja izmena od urednika:
Iz neznam kog razloga nisam mogao da pisem na ovom forumu nekoliko dana pa evo me ponovo.
Kako sam sinoc na sastanku cuo Unija trazi od nas proizvođaca da potpisemo ugovor pre samih hladnjacara,a razlog je kako kazu da bi imali orjentaciju koliki se prinos ocekuje bez obzira sto su vec overili ugovor na 50 000 tona.Pa dobro cemu to.Zasto nije unija prvo sklopila ugovor sa hladnjacarima pa nas obavestila ko i gde otkupljuje malinu za njih.
Evo dajem primer.Ja potpisem ugovor sada neznajuci gde i kome u mom mestu da predam malinu,sada niko kod mene u Arilju sem malih hladnjaca(a nemogu sve da prime toliku kolicinu))nece da potpise ugovor sa Unijom.Sta sad.Javi se unija i kaze mozes da predas malinu u Pozegi kod tog i tog ili u primera radi u Cacku i ja sad treba da teram malinu u Pozegu ili Cacak,pa nisam jos toliko lud.
Zato se pitam zasto Unija nije prvo potpisala ugovor sa hladnjacarima da znamo gde smo.Kao sto sam vec nekoliko puta rekao sve mi je ovo sumnjivo i veoma mutno.

Pitanje za Vilamet 2002.Kako to da se stalno pojavis ovde sa nekim sturim ili kako ti kazes nezvanicnim informacijama koje nisu iz "prve ruke".Ti koji si u Uniji i koji si bliski saradnik a i prijatelj sa Terzicem nedas ovom narodu nikakvu zvanicnu informaciju.Nemoras nama nekolicini koji smo iz Arilja(mi znamo mnogo toga i bez tebe) vec ostalom narodu koji je jos u neizvesnosti i nezna sta da radi.

Zastoo?????
 
Logično je da treba prvo potpisati ugovor sa proizvođačima, da se utvrdi količina maline, koja može da se obezbedi. Verovatno i sada Unija pregovara sa hladnjačarima, ali nije ista pozicija Unije u pregovorima kada je malina ugovorena i kada nije. Koliko znam u Arilju ima više hladnjača, tako da ako neka ne postigne dogovor sa Unijom, već se bude orjentisala na uvoz, to ne znači da ostale neće pristati.
 
Iz neznam kog razloga nisam mogao da pisem na ovom forumu nekoliko dana pa evo me ponovo.
Kako sam sinoc na sastanku cuo Unija trazi od nas proizvođaca da potpisemo ugovor pre samih hladnjacara,a razlog je kako kazu da bi imali orjentaciju koliki se prinos ocekuje bez obzira sto su vec overili ugovor na 50 000 tona.Pa dobro cemu to.Zasto nije unija prvo sklopila ugovor sa hladnjacarima pa nas obavestila ko i gde otkupljuje malinu za njih.
Evo dajem primer.Ja potpisem ugovor sada neznajuci gde i kome u mom mestu da predam malinu,sada niko kod mene u Arilju sem malih hladnjaca(a nemogu sve da prime toliku kolicinu))nece da potpise ugovor sa Unijom.Sta sad.Javi se unija i kaze mozes da predas malinu u Pozegi kod tog i tog ili u primera radi u Cacku i ja sad treba da teram malinu u Pozegu ili Cacak,pa nisam jos toliko lud.
Zato se pitam zasto Unija nije prvo potpisala ugovor sa hladnjacarima da znamo gde smo.Kao sto sam vec nekoliko puta rekao sve mi je ovo sumnjivo i veoma mutno.

Pitanje za Vilamet 2002.Kako to da se stalno pojavis ovde sa nekim sturim ili kako ti kazes nezvanicnim informacijama koje nisu iz "prve ruke".Ti koji si u Uniji i koji si bliski saradnik a i prijatelj sa Terzicem nedas ovom narodu nikakvu zvanicnu informaciju.Nemoras nama nekolicini koji smo iz Arilja(mi znamo mnogo toga i bez tebe) vec ostalom narodu koji je jos u neizvesnosti i nezna sta da radi.

Zastoo?????

Vidi, sasvim je normalno potpisati ugovor prvo sa proizvodjacima, videti koja se kolicina ocekuje, pa onda potpisati ugovor sa hladnjacama i dobiti bankarske garancije iz Austrije...

Ja ne znam sta je sa tobom covece... Cak i da ova prica ne uspe da se realizuje, dobro je, napravljen je neki napredak, mrdnuli smo se iz visegodisnjeg ukopanog rova...
Ako ti iz bilo kog razloga nisi dobro sa nekim od glavnih ljudi u uniji, to je tvoj problem... ne treba zbog toga da stvaras zabune medju proizvodjacima koj nisu iz Arilja... A mozda si i placen za to protivljenje, nije iskljuceno...
 
Majstor Dule slazem se s`tobom da je dobro da se nesto mrda.Sve ostalo je na strani zolovca.
Ja sam postavio pitanjeVilametu 2002 da pojasni malo onima koji su malo dalji od Arilja o cemu se to pricalo na sastanku.Njegov odgovor: O svacemu.Vrlo konkretan odgovor.:bravo:i na kraju opet ona Vilametova 2002 prica da svi koji drugacije misle su hladnjcari,zlonamerni itd.Na kraju i ti mozda je placen da misli drugacije.
Da li mozda mislis da je zolovac i letos na protestima bio placen da dobija pendreke ,dok su Vilamet ,"vodja" i jos po neki dobijali informacije telefonom pa ih onda prepricavali na forumu.
Ima ljudi koji su odrasli i razmisljaju svojom glavom i neveruju vise u sarene laze.
 
zbog ovakvih komentara pojedinaca razmisljam da neposecujem ovaj forum , licno mislim da je opravdano da hladnjacari na ovom forumu neprihvate ovu pricu ali da obicni proizvodjaci komentarisu ovako kao zoolovac me zaista cudi. Konkretno on nije placen i nema nikakve veze sa hladnjacarima ali najvise od nas sumnja u ovu pricu,pa ponavljam dajmo sansu pa cemo videti.Unija nema drugu alternativu od trenutno ponudjene , a to je da moramo prvo potpisati pa onda da se vidi koliko je narod zainteresovan na osnovu toga idemo pred hladnjacare da vidimo ima li price sa njima , konkretna zamisao je da svak predaje malinu na mestima gde je dosad predavao i to je sinoc receno naravno da ako to neuspi da prica propada, pokusavamo da medju hladnjacare uvedemo vid konkurencije da se bore ko ce vise skladistiti i nadajuci se da ce prihvatiti, nisu samo mali hladnjacari zainteresovani za ovo vec i pojedini veci koi sada trenutno rade sa malom zaradom ili nikakvom. konkretno vlasnik Frukoma Arilje je komentarisao nekoliko puta u medijima oko ovog posla ali ga u zadnje vreme nema pa i ovim putem pozivam ako ima neko u njegovo ime da odgovori dali posle svega razotkrivenog postoi sumnja u Austrijsku firmu i ima li interes ukoliko mu bude ponudjeno posao skladistenja. sinoc je receno i da je obecana i bankarska garancija od strane firme ali i to tek po potpisivanju ugovora , pre toga nece niko da razgovara sa nama a ako to nebude po dogovoru koi je sinoc iznet znamo koga da hvatamo za gusu.

---------- Poruka napisana u 00:06 ---------- Prethodna poruka je at 00:00 ----------

licno mislim da je zoolovac propmenio misljenje kad je video Terzica da vozi dzipa i nemoze me ubediti u suprotno.
 
ja nepoznajem tog Terzica al ne vidim u cemu je problem da covek vozi dzipa od nekih 10 , 20 hiljada eura,posto ima dosta povrsine pod malinom, i licno moje misljenje je da i mi proizvodjaci malina imamo nekoga u skupstini ko ce da zastupa nase interese,paako ne bude dobar sledi mu istorija , jer u suprotnom sto bude zaradio za 4 god mandata moze da izgubi mnogo vise narednih godina ,licno mislimda je covek ,a svom mestu i da mu treba pruziti sansu, dosta je bilo da sa nama mlati ko hoce cak i policija
 
upravo sam saznao u kancelariji br 10 u opstini Arilje da su ljudi iz Vilameta uspeli da na pregovorima sa vladom izbore djubrivo , konkretno kan po ceni od 25 din po kg i petnaestica pancevacka po ceni od 46 din po kg uz garanciju vlade da narod plati do prvog oktobra ove godine. Odnosi se na one koi imaju prijavljeno domacinstvo i to ogranicene kolicine , 350 kg po hektaru kulture petnaestica i 750 kg kana. Neznam zbog cega vlada nije ostavila duzi rok za potpisivanje , upis traje 23,24,i 25 marta dakle danas sutrai prekosutra a nigde jos nije objavljeno u medijima.Neznam dali se to odnosi samo za Arilje ili i za ostale krajeve ali kod nas je sve moguce, kao da nismo u jednoj drzavi. Sad treba vrsiti pritisak pred izbore.............
 
Vidi, sasvim je normalno potpisati ugovor prvo sa proizvodjacima, videti koja se kolicina ocekuje, pa onda potpisati ugovor sa hladnjacama i dobiti bankarske garancije iz Austrije...

Ja ne znam sta je sa tobom covece... Cak i da ova prica ne uspe da se realizuje, dobro je, napravljen je neki napredak, mrdnuli smo se iz visegodisnjeg ukopanog rova...
Ako ti iz bilo kog razloga nisi dobro sa nekim od glavnih ljudi u uniji, to je tvoj problem... ne treba zbog toga da stvaras zabune medju proizvodjacima koj nisu iz Arilja... A mozda si i placen za to protivljenje, nije iskljuceno...

Kako kaze nas narod.koga su zmije ujedale i gustera se plasi.
Neznam sta ima lose u tome sto sam pozvao Vilamet 2002 da da bar jedno zvanicno saopstenje i ne objasni kao predstavnik Unije ovom narodu na forumu dokle se stiglo sa pregovorima,vec stalno neka nezvanicna saopstenja koja kako kaze nisu iz prve ruke.Pa dokad vise tako,a tako mogu i ja da kazem da imam nezvanicnu informaciju da od ovog posla nema nista(naravno ne iz prve ruke)
 
Pokušaću da nepristrasno sagledam ovu situaciju.

Neposredno pred izbore pojavljuje se neka Austrijska firma "CWS Best Food" koja malinarima nudi nekakve fantastične otkupne cene, bankovne garancije i sl.

Prvi simptom je da ta firma ne postoji online. Pretraga "CWS Best Food" ne prikazuje ništa drugo osim domaćih novinskih članaka, što je prilično čudno uzevši u obzir da ta firma potpisuje nekakve ugovore o otkupu maline vredne 60 miliona evra, a za firmu niko nikada nije ni čuo.

Takođe "CWS Best Food" ne postoji u Austrijskom registru kompanija, ali doduše to je moguće ako je firma registrovana u poslednjih godinu dana, pa nisu još uvek predali nijedan finansijski izveštaj.

Dakle dve vrrrlo simptomatične stvari, ja da sam malinar lampica za uzbunu bi već gorela uveliko.

Dalje, firma "CWS Best Food" se pojavljuje na tržištu Srbije, želi da kupi 50.000 tona maline direktno od proizvođača i logično je da će se obratiti nekom udruženju malinara jer je nepraktično da oni komuniciraju direktno sa svakim proizvođačem ponaosob.

E sada, ono kako bi trebalo da se radi je da oni prvo kontaktiraju sa udruženjem, vide da li ima interesa, prikupe egzaktne podatke, zatraže ponude od hladnjačara, i tek onda izađu sa konkretnom finansijskom ponudom.

Međutim, CWS Best Food odmah kontaktira udruženje malinara i nudi otkupnu cenu od €1.21/tona, bez da uopšte zna koliko će ga još koštati hladnjačari (šta ako hladnjačari traže 5 evra po toni za svoje usluge?!?).

Onda dolazi pitanje bankovnih garancija. Bankovna garancija u vrednosti od 60 miliona evra košta oko 600.000 do 1.000.000 evra. To je bespovratni trošak koji se plaća banci da bi bankovna garancija uopšte bila izdata. Takođe vidim da se po temi provlače neke dezinformacije oko bankarskih garancija, nekakvi redovi i sl... Bankarska garancija pre svega treba da je neopoziva (ako onaj ko je dao garanciju može da je opozove u bilo kom trenutku, onda je ona bezvredna). Dalje, tekst bankarske garancije mora da bude nedvosmisleno jasan oko načina naplate (bez suvišnih procedura i bez odobrenja davaoca), i treće banka koja izdaje garanciju mora da bude ozbiljna, i na kraju svega neka domaća banka mora da prihvati tu garanciju i aminuje da je sve ok, kako bi naplata mogla ići direktno. Tek data bankarska garancija ima nekog smisla.

E sada, tu dolazimo do najkritičnije stavke. Zašto bi bilo koja firma, dala garanciju na 60 miliona evra, pri tome je ta garancija košta čistog troška 1 milion evra nekom tamo udruženju, a da nema nikakve čvrste garancije zauzvrat?
Šta sprečava malinare da kada dođe vreme berbe i cena maline bude 1.5 evro, da oni svoju malinu prodaju drugome, a Austrijanci ostanu kratkih rukava, iako su pukli milion evra na garanciju?


Dakle, da bi Austrijanci (ili bilo ko pri čistoj svesti) dao garanciju, istu garanciju mora dobiti i od udruženja malinara, što je složićete se naučna fantastika. Trenutno u Srbiji ne postoji banka koja može da da garanciju na 60 miliona evra, osim ako iza toga ne stane direktno država Srbija sa svojim garancijama.


Kada se celokupna situacija realno i trezveno sagleda, prosto se vidi da je sve to samo jedna šuplja predizborna priča...
 
stojim iza napisanog teksta bbq (koji ce odmah biti napadnut da je hladnjacar na ovom forumu a pojedini clanovi ce odmah iz protesta otici na drugi forum) jer zele da im je tamo lepo "u njihovim iluzijama" i da im nik ne smeta drugacijim i slobodnim misljenjem i dodajem:
-trazi se od proizvodjaca malinara da potpisu ugovor sa unijom malinara iako istim nisu pokazani detalji zajednicke prodaje austrijancima (ugovor o kupovini 50000 tona) javnost tog ugovora proizvodjacima omogucava sigurnost potpisivanja svog ugovora sa unijom malinara i prodaju svoje sveze robe....

-da li je predizborna prica to neznam, znam samo da je ovo opasna prica unije malinara koja vec rasteruje velike tradicionalne kupce srpske maline (koji su culi za ugovor sa austijancima preko novina i preko svojih prestavnika u srbiji)i koji ne zeleci da rizikuju (monopolsko ponasanje unije malinara i njihova zelja da svu srpsku malinu prodaju samo jednom kupcu) traze alternativna resenja (u drugim zemljama proizvodjacima maline) tako da rizikujemo ne da podignemo cenu iduce godine nego rizikujemo da izgubimo trziste (jednom izgubljen kupac tesko se vraca) na duze staze i veci broj sezona u buducnosti. ovo nije informacija iz druge ruke vec mogu licno da je potvrdim. (na slucaju mojih kupca o kojima sam pisao na ovom forumu-bebi hrana, koji ne zele da rizikuju i cekaju rasplet ove "drame" koja jos nije postala tragedija za srpsko malinarstvo ali moze uskoro da bude) krivci se naziru

-zaista se nadam da u uniji malinara ima strucnih ljudi (ako ne neka pozovu bbq) i da ne obacavaju i garantuju svih 50000 tona austrijancima (bez svih garancija dole napisanih) jer ce im ukoliko cena na trzistu krene da raste sto je sasvim moguce (velika je susa za sada u evropi -u spaniji od oktobra meseca nije pala ni kap kise, ani u drugim krajevima nije mnogo bolje) a na alternativnim trzistima proizvodjaca maline ne bude dovoljno maline) da cena srpske maline dostigne nivo iz 2008 i 2009 godine (oko 2.5 eura po 1kg za svezu), da unija ne otkupi dovoljnu kolicinu kojom moze izpuniti svoj ugovor potpisan i overen kod "austriskog notera" kao pisu pojedinci (kakva smesno- zalosna garancija od strane kupca)tako da nas austijanci onda mogu sa pravom tuziti i traziti ostetu. Trazim od drzave da slucajno ne bude garant ovog posla, (to treba da bude neka od banaka u srbiji za koju se odluci unija malinara ako uspe da je nadje kako kaze bbq) oni koji veruju ovom poslu neka zaloze svoju imovinu i zemlju moze i tako (ako udruzenje ima 10000 malinara x10000 eura imovine licne i garancija je tu).
Igrajte se sa svojim imovinom ne trzite garacije drugih u ovoj zemlji (u ovoj poker partiji) u pokeru se ponekad i dobija a na kraju uglavnom sve izgubi. Unija kaze da je ovaj posao siguran (na televiziji , novinama, sastancima) pa vi koji ste clanovi i znate sadrzinu ovog ugovora koji je za vas siguran -onda izgubiti nemozete.

- proizvodjaci koji potpisu sada ugovor sa unijom u ovom trenutku bice samo oni "upaljeni" koji misle da drzava, hladjacari, preprodavci, ili austrijanci odredjuju cenu -ponavljam po hiljaditi put cenu odredjuje trziste odnosno ponuda i potraznja,

- prst na celo malinari ili ugovor sa austrijancima ne videlo unijo malinara (bar proizvodjacima pokazati i dati kopiju da bi se konsutovali sa svojim pravnim savetnicima) ako ne javnosti....

- nece u slucaju ovog "istoriskobg ugovora za srpske malinare" biti bezanja iza coska kod hladnjacara koji plati vise (na prime nekim pancevcima) , unija malinara odnosno vi proizvodjaci koji budete potpisali isti bicete obavezni da isti ispunite po 1.21 eura) jer austrijanci nisu domaci dobri hladnjacari (ponavljam ima i losih) i nece odustati od potpisanog ugovora ako im je u koristi...

-kumovih i mojih (nadam se 18 tona sveze maline vilamet i nesto mikera,) bez ikakve unije i predugovora i ugovora, prodacu onom ko mi ponudi posle berbe u septembru za najbolju cenu (skladisticu ponovo svoju robu u javnom skladistu) a drugi neka rade po svojoj volji...i prosle sezone sam bio "corava koka" za sve sa ovog foruma kada sam svoju robu zamrzao u javnom skladistu , (protiv odluke svih unija i udruzenja koji su bojkotovali javna skladista i pomoc drzave) pa sam "ubo neko zrno"

-jos jednom ponavljam da nisam protiv ovog ugovora ako je cist jasan transparentan profesionalno uradjen sa detaljno opisanim pravima i obavezama obe strane potpisnika uz "nopozivu bankarsku garanciju po vidjenju, izdatu od austriske banke prvog reda" od strane kupca, svim garancijama (imovinom svih proizvodjaca koji su sigurni u ovaj ugovor i potpisnika ovog ugovora i njihovom izdatom hipotekom kao prodavaca nekoj nasoj banci koja treba da izda kontra garanciju kupcu ) i tako obezbedjuju pravog kupca (da nebi ni on izgubio kako rece bbq) i svim aneksima koji omogucavaju da se ukoliko dodje do poremecaja na trzistu (na primer +-5%) cena u ugovoru revidira.Ukoliko se ne uradi ovako ili na jos neki bolji nacin od ovoga , sve ovo moze postati velika partija pokera u kojoj je kako pre neki dan napisah ulog "40 godina srpskog malinarstva" a pogotovu njegova buducnost ....
 
Poslednja izmena:
ma ta firma cws po meni je neka mesetarska firma koja se bavi svim i svacim, verovatno imaju neopranog novca pa eto prilike da bude opran to je cela stvar ,isti slucaj je bio u skorijoj proslosti , samosu nase firme tako nesto radile , i u oba slucaja je proizvodjac dobro prosao,a mene ne interesuje koji su ti putevi imaju nadlezne sluzbe za to, pa nek i one traze svoj procenat kao i do sada sto su radile
 
ma ta firma mora da je neki ogranak alkaide a posao mora da je namestio Boris Tadic a unija mora da je neka sektaska organizacija.........pa ljudi pocinjem da se smejem pa ovde su poceli da daju komentare i oni koi nemaju nikakve veze sa malinom pa zar to nije smesno pa nije cudo sto svi predjosmo na drugu adresu
 
vilamete ocemo cinjenice dosta vise politike radi se o nasem malinarstvu postajete isti kao losi hladjacari "gurate vazne stvari u stranu" i odmah ucenjujete , kritikujete svako drugo misljenje i dobru volju drugih a pogotovu brigu za nase malinarstvo, ono pripada svima ne samo uniji malinara, svim ljudima koji zive i rade od maline, ( a takvih je mnogo u srbiji) dajte ugovor proizvodjacima,malo transaparentnosti nije na odmet (ostavite tadica, sektaske organizacije, alkaidu) dje su pare ? (odnosno kako je sastavljen ugovor ?)to je glavno pitanje....(otisli ste na drugi forum, tamo vam je dosadno, i svi misle isto i svi se tapsu.... jer nema ovakvih kao bbq, zolovac, moja malenkost i drugi ... koji ne zive od jednoumlja, vec razmisljaju svojom glavom ) pa ste se vratili....nemoze se tako "ko svraka na dva kolca"....vise vernosti i istrajnosti (nema ovde krivina pa "dajmo malinu pancevcima za 2 dinara vise" i napustimo one dobre hladjacare koji su nas godinama podrzavali, davali djubrivo, novac i zasadei ostalo) ovde su argumenti i jasna volja svih ljudi koji slobodno misle zato ne napustam moj stav i nemenjam moje misljenje o mojim postovima ne napustam ovaj cenjeni forum (ni kad me moderatori baniraju)...a jos manje kad me kritikuju i najcrnjim imenima nazivaju moje kolege malinari koji ne misle kao ja (to pravo imaju-da nemisle kao ja, ali samo argumentima) ... ovo je mesto za jedinstvo i borbu suprotnosti....zato zivimo slobodno, mislimo slobodno...jednoumlje je za nama....20 i vise godina iza nas...
 
Poslednja izmena:
Prvi simptom je da ta firma ne postoji online. Pretraga "CWS Best Food" ne prikazuje ništa drugo osim domaćih novinskih članaka, što je prilično čudno uzevši u obzir da ta firma potpisuje nekakve ugovore o otkupu maline vredne 60 miliona evra, a za firmu niko nikada nije ni čuo.

Firma ipak postoji...
http://www.cws-bestfood.com/
 
Najbolje bi bilo da raspisemo tender za nase maline pa ako nasi (dobri) hladnjacari kao sto rece Vladan daju 2 dinara vise i obezbede bankarsku garanciju i sve druge papire kao sto zahtevate za Austrijance ja cu im prodati svoju malinu, a dati im necu ni za dinar manje po cenu ne branja.A ponuda i potraznja (formiranje cene na svetckom trzistu) koju si pominjao je upravo ovo,ljudi nude odredjenu cenu i to je to.Inace vec sam pisao,ako je nasa malina najbolja a jeste mora da je i plate vise nego cileansku,poljsku i druge.
Inace me najvise zanima sta je po vama pojedinima resenje,dati nasu malinu po 60 dinara i da nam platite iduce godine(L O P O V I J A D N I li ste, muka mi je citati postove tako pametnih glava pardon dobrih i briznih hladnjacara za nase maline)
 
nema resenje jedino po mom misljenju sledeci korak je proglasiti brend i to je ono sto ja zelim da sledece guramo . Nije vazan toliko oblik maline ni krupnoca vec ono sto cini nasu malinu , veci procenat sastojaka za farmaceutsku industriju i veci procenat suve materije cak do tri puta nego u malini drugih zemalja. To nam je jedina sansa posle price sa Austrijancima jer imamo sve sto cini brend i jedino tako mozemo da guramo jacu cenu
 
@Majstor Gera

Nije da želim da vam se mešam u posao, ali...
Taj link upućuje na neaktivan sajt, gde su date e-mail adrese koje može otvoriti i malo dete.
Vrhunac svega je što Google maps na toj adresi ne nalazi tu firmu, što znači da je ili ugašena, ili fantomska.
Čista prevara, kakvih je ovde u Srbiji već puno puta bilo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh