Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kakve veze ja mogu imati sa tim što je neko 2006 u Prilkama napravio hladnjaču i nazvao je "Vilamet". Ujedno kapacitet te hladnjače je beznačajan za ukupnu priču.
Odgovornost za ovakve stvari je individualna, i ona se utvrdjuje sudskim postupkom (koji još nije završen). Naravno sve to podrazumeva posojanje institucija sistema, ali to je već neka druga tema.
Pre svega vilamet je sorta maline.
"Vilamet 2002" sam odabrao jer sam te godine bio član upravnog odbora te organizacije, koja je organizovala nezapamćene proteste na petlji Požega. Otkupna cena je sa 30din pomerene na 57din. Potom su i inostrani kupci korigovali svoje ponude. Na kraju su svi bili zadovoljni i malinari i hladnjačari i država. Danas nisam član (a ni 2006 g nism bio nešto aktivan) udruženja koje nosi to ime.

Skladištenje maline ništa ne rešava, jer su problemi mnogo dublji, i nemoguće ih je prevazići bez podrške države. O tome se ovde pričalo i tek će se pričati.
 
Poslednja izmena:
vilamete sa tobom se ne slazem na temu "da skladištenje maline ništa ne rešava" jer zamrzavanje i cuvanje maline je preduslov (da nam sveza roba moze negde zavrsiti a ne propasti a da smo mi proizvodjaci vlasnici robe a ne kao sto je cesto slucaj, malina "predata" nekoj hladjaci koja tako postaje vlasnik robe iako nije platila istu) to je dalje preduslov da se organizujemo i sami u okviru coopa organizujemo preradu , razvijemo udruzivanje i od sirovine maline pravimo zajedno sa mlekarama takodje u coopu vocni jogurt ili da nabavimo liniju za toplu preradu (takodje u okviru coopa kao na zapadu- adrese razlicitih coopova dao sam vec na ovom forumu) pa organizujemo prodajnu sluzbu za vocne prelive djemove, ili gotove vocne kolace,sokvove, farmaceutsku industriju ili druge finalne proizvode... koje tako mozemo prodavati na stranom ili domacem trzistu (za tako razvijeno udruzivanje i razvijen finalni proizvod naravno treba nam pomoc drzave ali kroz jeftine razvojene kredite domace banke a ne skupe lihvarske kredite koje nude strane banke ili zasto da-ne zajednicki kapital zajedno sa stranim partnerima direktno ) ono sto malinari traze od drzave a to je da im garantuje ili plati dodatak za "neku"imaginarnu netrzisnu cenu i to jos za otkup sveze robe ( a ne za razvijen finalni proizvod) je "neostvariv san" jer toga na zalost nema u liberalnom kapitalizmu i slobodnom trzistu (a nismo deo EU a jos manje u nekadasnjem komunizmu u kome je takva ekonomska politika bila pravilo) da bi kao tamo imali pristupne fondove iz Brisela (usput budi receno i ti fondovi prestaju da postoje u godinama koje prestoje zbog ekonomske krize koja gazi) tako da borba za vecu cenu sveze maline (gde je realna cena maline oko 3 eura za 1 kg svezeg vilameta ali je zato trzisna mnogo manja u ovom trenutku) ide kroz nase organizovanje i udruzivanje ( i prodaju preradjenih skupljih proizvoda) znas dobro vilamete da su neke hladnjace u arilju posle protesta obecali cenu od 100 dinara za svezu (dobijajuci kredite od fonda za razvoj) te iste hladnjace tu istu robu jos nisu prodale jer su hladnajce koje koje nisu obecale vecu cenu te koje sada prodaju griz za ispod jednog eura (orginal i za 0.90 eura) gde je tu ekonomska logika , i to sam pisao tada kada se o tome odlucivalo rekavsi da ce se roba prvo prodavati (izvoziti) u regionima gde nema te takve ja je zovem "silovane doplate" (gde je malina placena manje oko 0,80 eura) a da ce ariljska roba ostati neprodata .... ako se nastavi takva praksa i iduce godine ariljske maline vise biti nece.....ja nisam protiv udruzivanja u politicke organizacije malinara vec sam protiv ovakvih "nerazumnih i kratkorocih i neodrzivih ekonomskih zahteva" o vecoj ceni sveze maline po svaku cenu....malina nije psenica i da se mora jesti i kupovati kao hleb... malina je luksuzni proizvod i kao takva se prodaje samo onima koji za taj luksuz imaju para u zemlji i svetu ...takvih je u ovo vreme stvarne ekonomske krize sve manje zato se moramo pravilno prestrojiti i udruzivati... da bi sacuvali proizvodnju srpske maline za ova i bolja vremena....bilo je jos ovakvih vremena ... ja pamtim dugo... pa smo i tada uspeli da prebrodimo.... glavu gore i budimo jedinstveni...
 
Poslednja izmena:
Niko u Arilju nije platio malinu 100 din. To je prevara. Uostalom slažem se da je taj koncept neodrživ.
Rashladne kapacitete ne treba duplirati. Ljudi koji zamrzavaju i skladušte malinu to treba i dalje da rade (mada, daleko od toga da su oni nevini u celoj priči).
Osnovni problem, koji se mora prevazići je od hladnjače do krajnjeg kupca.
Moramo saznati šta je realna slika Poljske i Chielanske proizvodnje. Pa i naše.
Mora se znati kolika je, realno, potražnja.

Imaćemo zanimljive goste sredinom februara...
 
Poslednja izmena:
utoliko gore.... stvorena je fama da jeste pa su kupci bezali od tako "skupe" ili "skuplje" maline iz arilja a kupovali u drugim regionima gde je bilo "jeftinije" jos se siri prica da arilje ima problema sa vodom i zalivanjem malinjaka istom sve to daje losu sliku po meni najboljeg regiona za gajenje maline u svetu,..... drugo nije rec o gradnji novih kapaciteta vec o preraspodeli vlasnistva nad postojecim kapacitetima (veliki broj malih i velikih hladnjaca su u finansiskim problemima iz razloga sto su im novo -napravljene hladnjace ( kao pecurke su nicale u periodu eldorado -zlatne groznice sa malinom iz 2007 do 2009) nece preziveti jer u svojim "biznis planovima" nisu predvidele ovakvu krizu cene i lose prodaje a imaju visegodisnje kredite sa stravicnim kamatama od preko 10% (lihvarske kamate stranih banaka) i neprodate zalihe. Ovakve hladnjace treba da otkupe "Udruzenja malinara" (COOP) i time dobiju svoje kapacitete.(vec postojece) krajni kupac je onda stvar dobre prodaje i poslovnih kontakata koji se trebaju napraviti (klasicnim hladnjacama otkupljivacimai prodavcima zaledjene robe sirovine kroz rolend i griz dosao je kraj one ce nestati sa ekonomske seme jer za njih nece imati mesta u lancu u bliskoj buducnosti) Veliki sistemi sa velikim hladjacama zauzece njihovo mesto (kao sto je vec slucaj sa velikom zutom hladnjacom kraj pozege-crops) vise ovakvih hladjaca napravljenih ...koje ako se ne oranizujemo na nacin na koji pisem na ovom forumu pruzeti monopol i diktirati (nisku otkupnu ) cenu u bliskoj buducnosti.Jedini pravi odgovor je udruzivanje proizvodjaca u coop sa boljim kvalitetom robe i sto skupljim preradjenim proizvodima (sok, djem, prelivi vocni...itd) Trece sta ima da saznas vilamete o cileu poljskoj i ceni kad i vrapci znaju da je u poljskoj rodilo i da je cena otkupna bila i niza od nase a da je kvalitet kao i kod nas solidan i da jos prodali sve nisu kao ni mi..... na to dolazi cile koji je imao problema sa sortom miker (teski metali u malini ) koji su nadjeni u regionu gde se desila erupcija vulkana, a da je prvo kolo heritiga bilo odlicno a drugo se bere iduceg meseca... potraznja je svuda mala iako je cena svuda nikakva ... ponavljam malina je luksuzan proizvod i nemora obavezno da se jede....pusti buduce goste koji ce da nam pricaju na ovu ili onu temu ..... daj da nesto uradimo oko "pravog organizovanja proizvodjaca" i "visoke prerade naseg voca" kroz coop ....u pitanju je opstanak srpskog malinarstva....ostavi politiku sada po strani jer problem prevazilazi i nase politicare on je postao globalni.....
 
Poslednja izmena:
Samo bih pitao o kakvom problemu sa vodom pričaš. To prvi put čujem. Em malinu retko ko zaliva (retkost je da krajem juna i u prvoj polovini jula nema dovoljno vlage u zemlji, a prviše je štetno), em je kvalitet voda u zapadnoj Srbiji najbolji (Rzavska voda se pije i u Gornjem Milanovcu).
 
poljaci jesu proizveli dosta malina ali im izvoz ide lose sto se na nase maline nemoze reci,
ovako kazu poljski stucnjaci
poljska je izgubila nemacko trziste, dok su srpski izvoznici odneli veliku pobedu,preko ledja proizvodjaca srpske maline
sto kaze dalje da nasi izvoznici mogu da prodaju odlican kvalitet po niskim cenama jer su jeftino otkupili robu,dok poljaci nude los do osrednji kvalitet koji nemoze da se poredi sa nasim kvalitetom , i ja zakljucujem iz ovoga sto su poljaci rekli da smo mi jedini krivci zbog obaranja cene maline na svetskom trzistu tu mislim na nas proizvodjace jer mi smo im dali robu za onoliko para koju je kupac hteo da plati ,a to sto se nasa malina se izvozi bolje od svih nije za pohvalu, jer kupili su prosle god jeftino ove god mozda i dog , narod ce da pokrci malinjake preorjentisace se na nesto drugo mada i to jedva, to ce nasim konkurentima poljacima bbiti mnogo lakse bogatija drzava
 
Sa ovim postom Cunamija se u potpunisti slazem,nasa drzava i hladnjacari su obalili cenu malina otimanjem iste od proizvodjaca. Pisao sam vec i opet cu kako neko moze otkupiti robu ispod proizvodjacke cene,strucnjaci instituta za vocarstvo u Cacku su izracunali da je to 1,1 euro za 2011. godinu.Znaci OTETO.Kada se otkupi za nista onda se i proda za nista,odnosno hladnjacari su svoju cenu ukalkulisali i prodaju je za onoliko manju cenu za koliko su je vise oteli.Ako nista onaj gore vidi sve pa i njima posao ne ide kako su zamislili.Nas narod kaze Nemoj pa se ne boj ili oteto - prokleto.Ako nastave da otimaju ispod cene proizvoda + zarada a to je oko minimalno 1,5 eura za tri godine maline nece ni biti.
 
svi u zemlji srbiji imaju pravo da se organizuju i protestuju pa i malinari
Naravno, isto kao sto i svi drugi imaju pravo na svoj sud o tim protestima.
Evo, sajber seljak je svoj sud izneo (ja mislim vrlo slicno tome), i umesto da se ukrste argumenti krece nagadjanje da li je glasnogovornik vlasti ili ne.
Pa sta i da jeste, sta i da je Boris Tadic licno iza nika cyber seljak, valjda je vaznije od toga ko kaze je da li je receno tacno ili nije tacno.
Slucaj sa tom hladnjacom je zaista indikativan.

Malinari kazu da im je problem to sto hladnjacari uzimaju previse za sebe. Drzava im pomogne da zaobidju hladnjacare. Da ne ulazimo sad u diskusiju da li su tada po logici malinara hladnjacari mozda imali razlog za protest jer im njihova drzava otezava poslovanje. Za to se odvoji ozbiljan deo novca ostalih gradjana Srbije, malinari prihvate to a posle upropaste.
Sada kazu pa jbg, propalo, ajd dajte jos para, ako ne date mi cemo da blokiramo puteve.
Ajde?!
Ima li ova drzava jos kakvog posla osim da resava svadju izmedju malinara i hladnjacara?
Osnovni problem malinara je sto traze nemoguce i ni jedna drzava na svetu im to ne bi ispunila.
Oni traze da drazva natera kupca da kupi robu po ceni za koju prodavac kaze da je realna, da tu robu isplati odmah, ali cak ni to nije sve. Traze jos i da im kupac polaze racune posto je prodao, (sada svoju jer ju je kupio i platio) robu pa ako procene da mu je mnogo ostalo da mu ostave onoliko koliko oni misle da mu je dovoljno, a visak da mu uzmu.

Nemam ja ni protiv toga nista sve dok je to ostaje na nivou preganjanja izmedju hladnjacara i malinara. Nek se kolju do mile volje ali kad neko, bilo ko, ili malinari ili hladnjacari krenu da traze moje pare (budzet) da bi se oni medjusobno namirivali, kad krenu da meni blokiraju puteve pa onda je logicno da cu i ja nestood drzave traziti jer i ja sam gradjanin sa pravima te iste drzave. Trazicu da pare ne daje a da problem blokade resava kako zna i ume, pa ako treba aps onda aps.
 
ironman
Ima li ova drzava jos kakvog posla osim da resava svadju izmedju malinara i hladnjacara?
Osnovni problem malinara je sto traze nemoguce i ni jedna drzava na svetu im to ne bi ispunila.
Oni traze da drazva natera kupca da kupi robu po ceni za koju prodavac kaze da je realna, da tu robu isplati odmah,
ovoliko stranica ispisano i nista nisi uspeo da ukapiras ili nisi hteo ti si samo gradjanin koji nece da daje pare seljacima a sto nisi ovako napisao
oni samo taze da im hladnjacari otkupe robu ali ne po cenma kojim ih hladnjacari ucenjuju
sreca je nasa sto je rod maline 2011 bio extra kvaliteta tako da bilo koji ozbiljniji kupac koji radi sa malinama zna sta dobija inace nedaj 2 bozeta da je rod ko 2010 nebi prodali maline do 2015 godine ,a bice propasti prve lose godine sa kvalitetom e tada ce se desiti propast svih u nasem lancu i izgubicemo mi kupce a poljaci ce se vratiti , s tim sto je "papa" sa njihove strane, a nama nema ko pomoci

 
oni samo taze da im hladnjacari otkupe robu ali ne po cenma kojim ih hladnjacari ucenjuju

Pa nedaje im. Niko vas ne mze naterati da svoju robu date po ceni za koju mislite da je ucena.
Kako da resite problem taj sto je malina takav proizvod da se mora istog dana zbrinuti? Hladnjacom. Dobiliste pare za hladnjacu. Sta je sad problem?
 
1. Nismo dobili pare za hladnjaču.
2. Od države smo tražili subvencije koje voćari nemaju a drugi poloprivredni proizvodjači imaju. 10000e po radnom mestu država daje stranim investitorima.
3. O čemu će država brinuti ako ne o onome od čega živi. US je spasio automobilsku industriju, Nemačka Opel, Češka ČEZ... Srpska vlada najavljuje mere za US Steel. Samo malinari nisu bitni.
4. Od 2008 godine postoji organizovana akcija obaranja otkupne cene uz pomoć države. Počelo je nepoštovanjem Zakona o zaštiti konkuretnosti, a završilo gaženjem Ustava Srbije. Korišćene su državne agencije, policija, kontrolisano sudstvo, javna preduzeća, kontrola medija, privatizacija, pritisci preko banaka, podmićivanje aktivista malinara i svi drugi mehanizmi svojstveni jednom nedemokratskom kriminogenom režimu.
5. Nije osnovni problem malinara odnos sa hladnjačarima, već sa ljudima koji kupuju malinu od njih. Znači, mi koji smo organizovali proteste, zamerili smo se i vlasti i nekim moćnim tipovima (ili se radi o istima). I sada će neko da mi drži predavanje o demokratskom sučeljavanju argumenata. Prvo se pošalje policija koja te premlati, pa ti pošalju prijavu, pa onda ćemo da filozofiramo ko je u pravu. Da nismo internacionalizovali problem, ko zna šta bi nam uradili.
6. Jedini način da se malinarstvo spase je da se malinari kvalitetno organizuju, vlast je sve učinila da to spreči. Imamo direktne kontakte sa kupcima, ali nemamo kapital kojim bi realizovali ideje. Treba nam vlast koja radi za narod i državu, a ne za finasijere.
 
Poslednja izmena:
postovani vilamete iromanu cegovac problem nije unutar drzave hladnjaca i proizvodjaca problem je u ponudi i potraznji (i nasem nejedinstvu i neorganizovanosti) na svetskoj pijaci (primer kupine nema dovoljno cena joj je skoro 2 eura po kg u ovom trenutku za odlican torn free slicno je sa visnjom oblacinskom...) trziste odredjuje cenu maline cegovac a ne drzava i hladnjace i proizvodjaci .... seti se 2008 kada vise maline nije bilo od januara meseca griz je dostigao cenu od 3.5 eura po kg. sve ovo sto pisete su recidivi jednog proslog vremena kada je drzava odredjivala cenu maline (u komunizmu i preko energo - investa, i drugih drzavnih firmi odredjivala izvoznu cenu maline, to je moglo tada jer je srbija bila jedna od retkih drzava koja je proizvodila malinu i prakticno imala monopol -nije tada osamdesetih godina bilo ni poljaka jer su zajedno sa cileancima tek pocinjali proizvodnju maline,ni bugara ni kineza ni spanaca (koji proizvode i prodaju svezu u jesenjem i prolecnom periodu zbog viska toplih dana i sunca) nema problema izmedju hladnjaca i proizvodjaca jer hladnjace vec trecu godinu za redom gube pare na ovom poslu (primer ove godine otkupna cena za svezu 80 centi zamrzavanje i cuvanje robe bez prerade 20 centi (zamrznuti orginal se prodaje 0.90 do 0,95 eura i to ako neko ima para da ga kupi) jer je griz u daljoj preradi takodje ispod eura a rolend se kupuje po 1.15 euro centi pa gde je tu matematika (strucnjaci sa pravom kazu da proizvodnja maline kosta 1.1 eura po meni i vise ) zakljucak u ovom poslu sa malinom svi gube i proizvodjaci i hladnjacari a izvoznici nemaju gde i po takvim cenama da robu prodaju jer je trziste zasiceno i puno maline iz cilea poljske srbije.... a mi se unutar zemlje raspravljamo ko je kriv i ko koga krade (kada bude ponovo krenula potraznja i kada cene pocnu ponovo da rastu krenucemo svi u novi ekstrem preteranih cena koje ce ponovo za koju godinu unistiti trziste i tako redom .... ponavljam dugo pamtim i sve je ovo vec vidjeno, ako se pod hitno ne organizujemo ova berba 2012 bice prva u kojoj se veliki deo sveze maline nece ni brati a ni zamrzavati jer na zalost kao sirovine (bez viseg stepena obrade gde 30 godina nudimo samo griz i rolend =sirovinu , i kasnimo za drugima ) vise nikom u ovom trenutku na svetskoj pijaci ne treba... upamtite moje reci... tu ni drzava ni tajkuni ni hladnjace nece moci da nam pomognu.....bacao sam ja krompir pre par godina jer ga niko nije hteo... jednostavno cena mu je bila 0.....dok se u nasim supermarketima prodavao i uvozio pomfrit iz EU (a sledece sam ga prodavao po 120 dinara)to su pravila trzista i liberalnog kapitalizma u kojem zivimo (pravila koja prihvatamo kad nam odgovaraju a hteli bi komunizam i drzavnu upravu kad nam ne odgovara) "stvarno smo ko svraka na dva kolca".....
 
Poslednja izmena:
na zalost vilamete do guse smo u njemu (protivnik je bez lica nalicja imena i bez nacije i drzave = finansiski kapital na svetskoj berzi, nevidljiv osim u kompjuterima i protocnim kablovima ) tako da je klasna borba u ovom trenutku nemoguca
 
1. Nismo dobili pare za hladnjaču.
Nije dobio "Vilamet2002" vec je dobio "Vilamet Eko" ali svi znamo da oni nisu pravi malinari, vec ste pravi malinari samo vi...

Jedno potpitanje: da li mislis da nesto bilo drugacije da su pare legle vama na racun umesto ovim drugima?

2. Od države smo tražili subvencije koje voćari nemaju a drugi poloprivredni proizvodjači imaju.
Vocari nemaju subvencije? Hoces ti malo bolje da se informises ili da te ja ovde poklopim cinjenicama. Proveri malo kolike su trenutno subvencije u vocarstvu da ne bi pisao ovakve gluposti.

Drugo, malinari su takodje subvencionisani kroz povoljnine uslove prilikom kupovine repromaterijala itd. A sada ako neko ne konkurise za te stvari ili ga to ne zanima, opet njegov problem, ali ne moze da prica da drzava nista nije uradila povodom toga.

10000e po radnom mestu država daje stranim investitorima.
Uh uh ma da se nadjemo na milion evra, da zaokruzimo... Prvo, u Srbiji niko nije dobio vise od 7000 evra subvencija. Trece te subvencije su ustvari samo beskamatni kredit (opet dobro) jer investitor drzavi kroz tri godine koliki je minimum da drzis tog zaposlenog vrati 6200 evra kroz poreze i doprinose, sto znaci da je tu drzava na nuli.

A realna situacija, a to ti kazem iz licnog iskustva je da osim Benetona i tako par ultra velikih igraca nije dobio sredstva od SIEPE, pa cak ni oni cije investicije su vece od 10 miliona evra. Tako da je taj novac realan kao i cuveni srpski autoputevi koje mrka otvara svake godine...

3. O čemu će država brinuti ako ne o onome od čega živi. US je spasio automobilsku industriju, Nemačka Opel, Češka ČEZ... Srpska vlada najavljuje mere za US Steel. Samo malinari nisu bitni.
USA spasila automobilsku industriju. Mora da je zbog toga Detroit danas grad duhova...


5. Nije osnovni problem malinara odnos sa hladnjačarima, već sa ljudima koji kupuju malinu od njih. Znači, mi koji smo organizovali proteste, zamerili smo se i vlasti i nekim moćnim tipovima (ili se radi o istima). I sada će neko da mi drži predavanje o demokratskom sučeljavanju argumenata. Prvo se pošalje policija koja te premlati, pa ti pošalju prijavu, pa onda ćemo da filozofiramo ko je u pravu. Da nismo internacionalizovali problem, ko zna šta bi nam uradili.
6. Jedini način da se malinarstvo spase je da se malinari kvalitetno organizuju, vlast je sve učinila da to spreči. Imamo direktne kontakte sa kupcima, ali nemamo kapital kojim bi realizovali ideje. Treba nam vlast koja radi za narod i državu, a ne za finasijere.
Otprilike tako perica zamislja kako se radi posao kad ne ume da ga radi, pa mu trebaju izgovori zasto je neko drugi kriv.
 
1. "Vilamet Eko" nije udruženje malinara.
2. Pare su dobili tajkuni za podizanje novih zasada.
3. OK nije 10000 već 7000.
4. Američka država je dala novac vodećim kompanijama autoindustrije, a zauzvrat ušla u vlasničke strukture.
5. - 6. To da li je Srbija uredjena zemlja, vladavine prava, gde su svi pred zakonom isti ili ne, nije tema ovog foruma.
 
MALINARI gde ste na ovoj temi .....Verovatno necete da polemisete sa ovim SMARovima (mudroseri koji kukaju na tudcem groblju) koji nisu ni M od Malinara .. ... CUNAMI legendo svaka ti cast kad mozes da citas sva ova pros...vanja od ovih Nemalinara:ppozdrav:
 
nije samo malinarstvo u problemu ,vidim da drugi ucesnici na forumu nece da razumeju da su jos jedine pare koje treba da se opljackaju u poljoprivredi nama je mecka zaigrala pred vratima i evo izgleda prezivecemo a zivim za taj dan kad ce i mecka da zaigra pred njihovim vratima , u procentima malo ce takvih da se snadje za dalji zivot, i tek tada ce ova obmanuta vecina shvatiti da je bila u zabludi sto je podrzavala takav stav a na njihovu propast, a polako
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh