Naša tradicionalna jela

Pozdrav drustvo.Secam se,kada sam bio mali da je zimi baka cesto pekla jabuke.Bile su to kozare,stara sorta jabuke koja je dobro opstajala u trapu.Onako pecena se malo poseceri i kada se malo ladne kasicica i polako...:ppozdrav:
 
Evo jedno Backopetrovacko tradicionalno jelo:
img3273.jpg
 
Mnogo dobro, samo fale dobri momci za stolom da isprazne tepsiju.:osmeh:::svaka cast:: Eeee zato ja imam 120 kg. Pa ja to ocima jedem.::namigivanje::
 
Miroslav k
Svaka čast za recept i za prilog.Za ovakvu klopu su potrebni ozbiljni igrači,ako postoji neko takmičenje u jedenju ovog jela zovi me u ekipu :bravo::haha:
 
To moj tast lepo pravi. Divno jelo i pravi muški specijalitet - zbubaš sve u rernu i nemož da nevalja!
 
Šta naši stari, ma ja sam to jeo i u zabavištu i u osnovnoj školi za užinu. Ja to dan danas-ponekad fruštikujem i kod kuće ponekad, ali češće u preduzeću. Aj' što ja je'm masti i 'leba što idem u opancima i štrimflama na pos'o i što mi žena paorkinja, ali sam zarazio sotim još i po' kolektiva, a med' njima i one koji nisu iz paorske kuće. Moj lični izbor je guščija mast, a može kao zamena i ćureća mast jer toga barem imam. Neke kolege sad donose i svinjsku mast otkuće. Ja sam donirao prvu turu masti i kesicu sitne, ljute paprike, a lebac kupi ko kad stigne. Ove godine pravimo po prvi put i kolektivni disnator. :svinja:
 
Vec sam pisao o tome, a evo ponovicu. Pekara u Backoj Palanki prodaje parcad hleba namazanu sa mascu i odozgo so i paprika i posao sasvim zadovoljavajuce ide.
 
Video sam to valjda još jesenas na televiziji.
Inače ja sam danas za ručak imao klot-paprikaš i kao desert neki ženin tradicionalni specijalitet koji se prenosi po ženskoj liniji sa kolena na koleno. I tašta ih divno pravi a zovu se "buchty". Ne znam da li za to jelo postoji srpska reč koja bi ga tačno opisivala. Za sada samo ovaj recept, mada verujem da onima koji razumeju nije ni potreban, ali potrudiću se da ga prevedem ako uzmognem ili ću postaviti makar ženinu verziju jednom kad ona bude imala vremena da mi izdiktira.

http://www.toprecepty.sk/recept/273-buchty-na-pare/

- - - - - - - - - -

Prevod recepta:

Sirovine:
700g polugrubog brašna(to je valjda ono oštro brašno, pojma nemam), 400-500ml mleka (po potrebi), 40g šećera u prahu, 30gkvasca, jedno jaje, so, 20g maslaca ili ulja(naše babe koriste radije mast), pekmez i za posipanje šećer u prahu, mak ili kakao(znam da naše babe 'oće da stave i rogač).

Postupak:
Od mleka, šećera i kvasca napravimo ukvasu. Od brašna, prstohvata soli, jajeta, rastopljene masnoće i uskisle ukvase umesimo testo i ostavimo da uskisne. Zatim na dasci posutoj brašnom izvaljkamo testo na nebljinu od oko 1cm, iseckamo na kvadratiće od oko 7x7cm(tačnu veličinu prilagoditi ipak svom ukusu), u sredinu svakog kvadratića stavimo po pola kašike pekmeza i svaki kvadratić spakujemo tako da dobije oblik polulopte(donja strana je ravna). U veću, širu šerpenju nalijemo oko 5cm vode i grejemo da proključa. Zatim privežemo na nju platno, može da posluži čista kuhinjska krpa(pažnja, platno mora da bude zategnuto!) Stavljamo opet na šporet i kad voda ponovo počne da vri smanjujemo temperaturu tako da polako vri. na platno ređamo poluloptice od testa tako da ostavljamo prostora između njih i ceo taj lonac pokrivamo odozgo drugim loncom ili posudom (dnom okrenutim na gore) tako da ne bi para mogla da beži napolje. Buhte tako parimo 10 minuta. Gornji lonac otkrivamo, buhte povadimo i stavljamo u novu posudu. Gotove vrele buhte posipamo mlevenim makom ili kakaom i šećerom u prahu i prelivamo otopljenim maslacom.
 
A moze od gore da se nasecka mladog luka,moze i beli deo a moze i zeleni.
I sad u NS-u kad potrefim u pekari da ima nesto bas vruce ide pod noz pa 'leba i masti,steta jesti sa bilo cim drugim taj hleb. :osmeh:
 
Moja žena daje deci kad imaju gripu da jedu hleba i guščije masti, pa odozgo malo soli, ljute paprike i sitno seckan beli luk. Kod nas se beli luk ili gricka ili seče porcelanskim ili plastičnim nožem jer navodno gubi neka blagotvorna svojstva ako dođe presek u dodir sa metalom, makar i da je nerđajući čelik u pitanju, kaže kineska mudrost.
 
Pihtije od boba,Potrebno je:1 kg boba,2-3lista lovora,1dclulja,5čenova belog luka,malo aleve paprike(tucane,domaće),so po ukusu.U veću šerpu staviti bob i naliti mlakom vodom.Poklopiti šerpu i ostaviti da tako prenoći.Sutradan ocediti bob,oljuštiti ga,naliti vodom,pa ostaviti da opet prenoći.Narednog dana staviti bob da se kuva na umerenoj temperaturi.Odmah dodati lovorov list i 50 ml.ulja a posoliti pred kraj kuvanja tj.kada bob omekša.Onda bob ocedimo,propasiramo i vratimo u istu vodu da se dalje kuva.Kada masa počinje da se steže pihtije su skuvane.U pihtije ćemo dodati naseckani beli luk, pa ih razliti u sudove.Kada se pihtije stegnu isečemo ih na kocke.Prelijemo ih sa 50 ml. ulja koje je prethodno pomešano sa alevom paprikom.
 
Suve paprike punjene pasuljem: 500 gr. pasulja staviti da se kuva,prosuti prvu vodu i naliti drugom vodom.Suve paprike stavimo 10-15 min. u vrelu vodu da bi omekšale. Šoljicu pirinča operemo i ocedimo.Dve glavice crnog luka sitno iseckamo i propržimo na ulju da dobije zlatno žutu boju.Kuvani pasulj ocedimo, pomešamo sa proprženim lukom, dodamo začine( so, malo bibera, malo aleve paprike, po ukusu) i 100 gr. mlevenih oraha.Ovom masom puniti paprike. Zatim ih poredjati u posudu za kuvanje. Naliti vodom i dodati malo kuvanog paradajza. Tečnosti tek toliko da ogrezne.Kuvati na tihoj vatri.

- - - - - - - - - -

Čitajući primetila sam pitali ste za kitnikes.Ja imam ovaj recept:Oprene i očišćene dunje( 4-5 komada) iseckamo na kockice, stavimo ih kuvati, oko 2 sata. Kada se skuvaju, ocedimo ih i izgnječimo da dobijemo kašu. U tu masu dodamo oko 500 gr,šećera. Tako dobijenu masu kuvamo , uz stalno mešanje. Masa treba da se zgusne.(kada povučemo varjačom da se vidi trag na dnu šerpe)Šerpu skinemo sa vatre dodamo 200 gr. mlevenih oraha i promešamo_Ovako dobijenu masu izlijemo u podmazan pleh, ostavimo da se dobro ohladi. Zatim isečemo na trouglove.
 
Da malo osvježimo temu. Evo jednog zaista starog recepta iz mojih krajeva: Čorba od bundeve (tikve, buče, masirače...). Za ovo jelo najbolja je starinska sorta bundeve, ali ništa se ne pogriješi ako se koriste i tikvice.
Bundevu je potrebno dobro oprati i očistiti od sjemenki, ako je mlada, izrenda se zajedno sa koricom i nasoli da pusti vodu. Za to vrijeme na malo masnoće preprži se malo brašna i kad porumeni doda se crvene mljevene začinske paprike. Na to se dodaje dobro ocijeđena bundeva i sve zajedno se još malo peče uz neprestano miješanje. Sve se zalije najprije kiselim mlijekom a zatim se po potrebi doda još svježeg mlijeka. Dobro se promiješa da se masa ujedini i doda još sitno nasjeckanog bijelog luka i listići peršina i kumina. Lagano se posoli i popapri. Kad je skoro kuhano, doda se nekoliko žlica kiselog vrhnja. U novije vrijeme od začina se koristi i vegeta, ali ovo jelo tada gubi na svojoj izvornosti. Uz ovu čorbu odlično ide kosani odrezak.
 
Nazad
Vrh