Naša telad

Zanimljivo,kod nas ga neke firme koje se bave distribucijom semena reklamiraju kao odlicnu kombinaciju za melezenje sa holstajnom.Holstajn je poznat kao krava sa tesnijom i neznom karlicom i veliko tele moze da napravi veliki problem.Ne znam kakav im je kvalitet mesa ali znam da su tovne karakteristike veoma dobre.
 
Pa ako je rec o dobroj kombinaciji za tov to jeste super kombinacija...u praksi sam sreo puno krizanaca i hranijo jih,neki povuku na holstajn a neki na belgijanca,limuzina,sarolea,... Ovaj je bijo bas belgijanac,znaci sve karakteristike belgijanca,jos ga je telila prvotelka ne krava. Kolega pripusta sve prvotelke sa mesnim pasminama. Sto se tice kvaliteta mesa,kako je meni rekao jedan deda koji od nas kupuje telad za tov i tovi oko 50 na godisnjem nivou,meso nije za prehvaliti. Mesari i nisu zadovoljni kvalitetom i bojom. Moguce je,da je to samo kod nas jer on sve prodaje domacoj klanici MDK dok je u drzavama EU situacija puno drugacija ako uzmemo u obzir,da Ceska,Poljska,...maksimalno pritiskaju na belgijanca :D Ima odlican prirast i kao tele i kao bik,ali postoji opasnost odkazivanja srca. Ja se malo srecem sa drugim pasminama sem simentalca. Ukrstene sa Holstajnom izbegavam izuzev neke bas kalitetne,jer je i sama prodaja teska,ljudi ne zele mlecne pasmine u tovu.
 
To je generalan problem sa teladima mlecnih rasa.Vise puta sam razmisljao da predjem na cisto tovne rase.Belgijsko govedo mi je veoma primamljivo ali iz iskustva znam da sve sto ima ekstremne predispozicije ima i velike pojedinacne mane.
 
kupljen malac nedavno od preprodavca.kad sam kupio licio mi je 100% na simentalce,ali kako raste prije bi rekao holstajn.sta vi kazete...
fotografija0164.jpg

fotografija0190.jpg
 
Nije holnstajn , lep je ovo telac samo je u uzrastu kad su najruzniji ,nit je tele nit formirano june.
Samo ti ovo dobro hrani i bice dobar bik .
Slikaj ga za nekih 1.5-2 meseca bice lepsi sigurno.
 
hranit cu ga naravno star je oko 2.5-3 mjeseca a jel mu smijem u obrok davati kukuruznu silazu sa zrnom,koncetrat jede odlicno vec mjesec dana isto tako i sijeno.necu ga dati na vagu vec do nekih 500 600 kg i onda ide pod noz u mom dvoristu,ostane vise::novac:: nego da dam mesarima.svake godine tako radim i u prosjeku ostane vise oko 200 eura na biku od recimo nekih 550-600 kg

 
Od kad je mjerilo da je simentalac ako ima bijelu glavu?Ima puno drugih karekteristika za simentalca osim bijela glava,ovaj nema ni frizuru na toj glavi kao u simentalca.Prednje noge su mu kao u srne a jaka noga i deblja kost su meni (možda i griješim) jedna od važnih karakteristika za telca koji ide u tov.

- - - - - - - - - -

Biće on dobar ali nije ni simentalac čisti,kod nas je to teško naći svi idu na mliječne rase i sve je iskrižano.Moj jedan telac zadnja 3-4 dana slabo jede koncetrat,malo je dobijao veću dozu pa se izgleda zasitio.Mrljavi ide mi na živce,ako nastavi još par dana macola mu ne gine pa u škrinju.
 
bas sam i ja to htio da kazem prnjavor3.jeli mogce da mu je oskudna ishrana kumovala u sitnijoj kosti iako je poprilicno krupan(bio je najkrupniji u boxu od 10-oro teladi).nakon sto sam ga kupio saznao sam da taj covjek kupuje telad od 3-4 dana i hrani ih mlijecnom zamjenicom kao mlijeko u prahu dok ne dodje musterija i onda prodaje.cak sam i ja muku mucio s njim kad sam ga tek doveo kupovao sam mu i sam to mlijeko u prahu 15-ak dana jer nije nista htio da jede osim sijena.
 
Nije presudno ali ima uticaja,on ima malo sitnije kosti genetski.Biće on super vidi se na prvoj slici da ima formu.Sad je čoklje,najružniji u prelazu a kasnije će biti ok.Ne vodi brige samo hrani i biće ok.Svi oni otrblave i dlaka im bude takva.Nije on ni h od holštajna,holštajn ima posve drukčiji oblik glave.
 
Od kad je mjerilo da je simentalac ako ima bijelu glavu?Ima puno drugih karekteristika za simentalca osim bijela glava,ovaj nema ni frizuru na toj glavi kao u simentalca.Prednje noge su mu kao u srne a jaka noga i deblja kost su meni (možda i griješim) jedna od važnih karakteristika za telca koji ide u tov.

- - - - - - - - - -

Biće on dobar ali nije ni simentalac čisti,kod nas je to teško naći svi idu na mliječne rase i sve je iskrižano.Moj jedan telac zadnja 3-4 dana slabo jede koncetrat,malo je dobijao veću dozu pa se izgleda zasitio.Mrljavi ide mi na živce,ako nastavi još par dana macola mu ne gine pa u škrinju.
To je merilo od uvek.Svaki simentalac ako ima bar 51% svoje krvi ima belu glavu.Znaci moze biti holstajnski melez ali ako je povukao 51% na simentalca onda ce imati belu glavu,vecinski belu.To su podaci sa veterinarskog fakulteta.To se i pokazalo kod mene.Imam holstajna i svaki melez mi je imao belu glavu.
 
To je merilo od uvek.Svaki simentalac ako ima bar 51% svoje krvi ima belu glavu.Znaci moze biti holstajnski melez ali ako je povukao 51% na simentalca onda ce imati belu glavu,vecinski belu.To su podaci sa veterinarskog fakulteta.To se i pokazalo kod mene.Imam holstajna i svaki melez mi je imao belu glavu.
Ja sam u moju kravu holstajn koja je melez takodje ubacio cistokrvnog simentalca bik Wido, a ima crno belu glavu tj vise crnu nego belu... KAko njega da ocenima?? SImentalac ili ce ipak povuci na babu ili na majku?? Baba mu je cist holstajn(Iz PKB) a majka je iz Vet. stanice Prokuplje davne 2009 godine..??
Vojkane da li svako tele koje ima belu glavu simetnalac? Tj vuce gene simentalske? Da li se to odnosi i na holstajn??
 
Mir Bozji Hristos s rodi !!! Bela glava iza usiju,krive i debele noge a iznad repa onaj krug skroz crven bez ijedne tackice beleza (ili skroz bel bez crvenila ) ;) tako ja odmeravam simentalca

- - - - - - - - - -

Pogledaj kako ima fink formiran stomak od zamjenice...kao sto ostale kolege kazu samo ga dobro hrani ;) super je
 
Nazad
Vrh