Mulčeri (tarupi) za voćarstvo i vinogradarstvo

Meni je ovaj napravio covek iz prijepolja. Jos nisam radio sa njim ali mislim da ce mi zavrsavati posao
2ns8c1z.jpg

22ksyc.jpg
 
Evo dokle smo mi stigli, nismo daleko odmakli, treba jos neke stvari da se odrade na strugu, pa nastavak krajem ove nedelje, a nadam se i zavrsetak. Kacenje je od cevi 60x40, a lim je 6mm i deluje dosta jako. Zanima me koji je najbolji sistem da se prikace nozevi na nosac? Ovo sa prethodne slike mi se ne svidja, jer su nozevi fiksni.
307u7o9.png
 
SimkeVa , obavezno slike i reci mi molim te , gde si kupio reduktor ? Koji je odnos prenosa reduktora i od čega su prednji točkovi ? :cao:
 
Mislim da su ti ti točkići uski i da će da potanjaju,a trebalo bi da budu i veći i da stoje na krajevima tarupa da bi radili svoj posao , kada sam pravio ja sam tu pogrešio a moji točkići su makar dupolo širi od tvojih,sad kada bih pravio stavio bih točkiće od kolica. Neznam šta planiraš pozadi valjak ili? Ako planiraš valjak netreba da ti ide po celoj duzini kao kod mene dovoljno je mali valjak maksimum 1 metar duzine,a da bude što veći prečnik. Što se tiče noževa ja sam moje uradio da mogu da budu i fiksni i rotirajući ,praksa je pokazala da tarup sa fiksnim noževima bolje radi,i da mu treba manji gas na traktoru
 
Mada sa fiksnim noževima zna biti problem kad naiđu na prepreku... krtičnjak i sl. mislim da je sigurnije sa rotirajućim noževima.
 
Ništa se ne dobija sa rotirajućim nožem ,ako naidje na prepreku on će samo da obleti i da spasi nosač i osovinu za onih 10-20 cm koliko je on dugačak a onda nastupa udarac nosačem
 
Bice slika, bar mi je to lako. Gledali smo da prodjemo sto jeftinije, pa smo uzeli IMTov reduktor (nekada se dobijao uz traktor i pokretao je vrsalicu ili cirkular), njega smo imali kuci, a prilicno je jak i ima odnos 1:1.8, a odnos traktor tarup je priblizno 1:3,5. Tockovi su od onih starih rucnih kolica, sto se koriste po skladistima, siroki su 50mm i dosta su jaki, felna je livena sa 2 lezaja i oblozena necim prilicno jakim, ne mogu da utvrdim sta je, ali tockovi su neosteceni. Sto se njih tice, dugo smo razmisljali sta bi moglo. Prvo su u planu bili metalni, ali smo odustali posto bi opet trebalo juriti materijal, nositi nekome da napravi kucista i osovinu. Posle sam na internetu naleteo na plasticne tockove sto idu na rucne viljuskare (dobija se komplet tocak sa lezajevima i osovinom, a ima poprilicnu sirinu) ali gde god smo gledali, bilo je malo teze dobiti, posto vecina nema na stanju, a ne znaju kada ce dobijati. Na kraju smo ove nasli na otpadu i dobili ih skoro dzabe. I ja se plasim da ce propadati u zemlju, ali bar njih nije tesko zameniti, ako se naleti na neke bolje. Nazad smo planirali valjak, bice maksimalno mozda 1.10m posto planiramo i uskocni disk, pa moramo i za njega da ostavimo mesta, mislim da je cev precnika negde 150-180mm. Inace ljudi posecujte otpade, nemojte da vam bude tesko. Mi smo cev za valjak koja je debljine 5mm duzine 1.20m, jos jednu okruglu cev od nekih 2m fi65 i ova dva tocka uzeli za 1200din.
Vasovac je l' nije problem ako mozete da mi slikate kako ste pricvrstili nozeve, ako uopste mozete dok je ovako tarup na zemlji.
 
Nevidi se ništa ovako da se slika,probaću da ti opišem na svakoj glavi ima po 4 noža na početku noža je šaf od motičica tarupa za zmajev berač oko njega se okreće nož kada se koristi kao rotirajući.na tri cm od ovoga šafa je probušen i nosač i nož i tu se provuče šaf m 10 koji služi kao sigurnosni šaf kada u nešto udari da pukne i da nož obleti, ili ga izvadiš i imaš rotirajuće noževe. inače noževi nisu pravi već grifovani tako da je sečivo niže za 4 cm od mesta gde se vezuje za nosač koji je u obliku zvezde sa 4 kraka
 
Razumeo sam. Hvala! Reci mi jos kako vise koristis, fiksne nozeve ili letece? I da li se taj saf sto drzi noz zavari za nosac ili ne? I mi smo u jednom trenutku hteli da grifujemo nozeve, ali smo odustali iako mislim da je mozda bolje sa grifovanim.
 
Kako ste probušili gibanj, jeste morali da ga ožarite pa onda izbušili?

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Evo nekih slika iz izrade naseg tarupa, malo su losije posto je slikano uvece u garazi. Jos nismo zavrsili, bilo lepo vreme pa se radilo po polju. Inace valjak smo za*ebali, trebao je da bude veci, minimum precnik 200mm.
9i47b8.jpg
iyq7o7.jpg

ldut4.jpg

s5wbnn.jpg
 
Evo mi zavrsili, ostali jos kaisi da se kupe i da trava poraste. Zahvat 1.60m, 2 nosaca sa po 3 noza (rezni deo 17cm, postavljeni kao sto je Vasovac objasnio, zahvaljujem mu se na pomoci), bocno pomeranje, 4 visine kosenja, najnize 2cm, odnos priblizno 1:3,5. U planu je da se za sledecu godinu ugradi i uskocni disk i stavi zastita za kaise, ako je ne stavimo i pre. :ppozdrav:
2jbdd0.jpg
vwyczq.jpg

20a8nt4.jpg
104ruq8.jpg
 
Odlično kolega svaka čast,samo jesi dobro proverio sajbnu kako si okreno da nebude usporen umesto ubrzan.
imo sam jednu od landina pa ovako okrenuta bila usporena.
 
Vizuelno mi deluje da si pogodio.Sad gledah imam sajbnu od univerzala,ona bi ovako bila dvapit usporena.
 
Nazad
Vrh