Motorne testere

Na husqvarni 268 kad skinete deklo,mac,lanac i gledate u kvacilo sa leve strane povise je crna okrugla plastika na kojoj je ufrezan krst za srafciger ,zavijanjem ili odvijanjem te plastike podesavate protok ulja...ima 4 polozaja 1 2 3 4
moguce je da je ulje redje te ga pre izbaci ali svakako se bazirajte da je lanac uvek masan posle secenja...
 
Ma jedno dva puta sam usuo retko ulje tj. staro ulje od auta 5W 30 neznam da li se zbog njega sta nije pokvarilo ali odma sam nastavio sipat modricin testerol i tek tad sam primetio tu veliku potrosnju,
 
Ako nađeš dobar, ispravan primerak može poslužiti. Ako je zapuštana ja bih je izbegao jer original delova nema, samo kineske kopije.
Snaga oko 4ks, mada na netu ponegde stoji 5,5ks.
Mač 40cm, lanac 3/8, itd..

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
To ti je kao pitanje, dali je mnogo dati 300€ za dobru Ladu.:D
Auto ko auto, može da preveze, ali bi je u današnje vreme ipak retko ko kupio.
Ti si domaćin čovek, ne verujem da voziš Ladu, tako da smatram da trebaš imati i moderniju/savremeniju motornu testeru.
Ne mislim time na ove najnovije 2mix mašine, već recimo na dobru S036/044 ili Husqu 365/372.
Nije stvar fenseraja, već jednostavno nema delova, loša amortizacija, preteška za svoju snagu, jednom reči prevaziđena.
 
Imam ja husqvarnu 266se,cale kupio novu u Svedskoj '86 godine i komplet sve rezervne delove,ali mislio sam neka jos jedne nek sece lomove. Ali ne vredi,zvao sam drugara i kaze da nema delova za tu stilku
 
Evo nabasao slucajno i novije modele. Dovezao covek pun kombi svega svacega iz Ch.
U ponudi ima stihl 064,640 i 660.
Husqvarna 372. Sve su tu od 300 do 380e
I na izgled slicnog stanja. E sad sta uzeti? Sta se bolje pokazalo?
 
Navedene mašine nisu iste klase...zavisi za šta nameravaš da je koristiš...Stihl 064,640, 660 su surove profi mašine, velka stabla i ozbiljan svakodnevni posao.Za H372xp može se reći da je takođe ozbiljna profi mašina,ali da je čest alat u domaćinstvima gde gazda ne želi ga posao iznenadi...dakle, brza i za svoju snagu lagana profi testera.Nemoj da misliš da su takve mašine odradile mali broj sati zbog izgleda...Ako su donete sa zapada, lepo izgledaju jer se tamo vodi računa o alatu i održavanju.
 
lanac-i-turpija.jpg



Krenem jutros da sečem malo drva i testera seče u koso, plus nije to to vidno sporije preseče drvo. Spakujem testeru i u Stihl-ov servis koji mi je u blizini... dijagnoza: lanac tup, čovek mi naoštrio lanac i usput mi objasnio kako se oštri. Kupim novi lanac da imam u rezervi i naravno turpiju. Majstor je naoštrio smo tako... "sama seče".
 
Jeste "čuvena" MS180... Čovek oštri ručno turpijom, navodno nevoli i nepreporučuje mašinski jer kako reče onda se "skida puno materijala"... uglavnom on je to nekako sa lakoćom naoštrio da mi je u tom trenutku delovalo nestvarno da lanac može tako lako da se naoštri, a naoštrio je baš... oštrenje je 300 i neki dinar, plus sam dobio čas obuke oštrenja. Kaže čovek što da se zezaš da dolaziš zbog toga bolje nauči sam, ako treba i jedan lanac da sjebeš bolje nego u pola posla da nosiš lanac na oštrenje. Tako da ću sledeći put probati sam a kupio sam i novi lanac za "nedaj Bože"...
 
I da, kolega je pre neki dan kupio Stihl-ovku trenutno daju 5 godina garancije na njihove proizvode, uslov je samo da jednom godišnje doneseš testeru na pregled kod njih.

Kolega je hteo da kupi Huskvarnu i kad je otišao kod njih ladno mu rekli da su Huskvarne samo profi testere za preporuku a ove manje baš i ne žele da preporučuju jer nije to neki kvalitet, naj jeftinija tastera koju oni preporučuju je oko 45000din... odma se okreno i otišo u Stihl-ovu prodavnicu i kupio 180-tku.

Tako da eto komentar na kvalitet tih manjih Huski u rangu 180-tke.
 
Ondak sam ja jeftin...😇
Naplaćivam 150 dinara oštrenje lanca, 22-25 zuba...
Kontam, turpija košta maksimum 150, nek' na svakom oštrenju zaradim jednu turpiju, u redu je...
Aaaaa, moraću da dignem makar na 250... 😂
Varijabilni troškovi, euribor, itd...🤪
 
Pa da 150 je baš malo, onaj ko puno radi i seče taj zna sam da oštri a ovi kao ja za jednom eventualno dva puta godišnje da oštre nije to puno para... sve između 200 i 300 din je korektno.

Kutija cigara jbte.
 
Oštrenje lanca u servisu u B palanci 250din
Nosio sam komšijine 4 lanca pre par dana


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Nije tacno da se sa masinskim ostrenjem skida puno materijala....
Sa masinskim ostrenjem se moze lepo i kvalitetno naostriti lanac kao profesionalac sa turpijom...
Zar mislite da je u fabrikama lanaca turpijom ostre lanci??
Za masinsko ostrenje je bitno par parametara...a to su
-izbor i granulacija tocila
-radijus tocila
-obrtaji tocila
-konstrukcija same masine i njeno podesavanje uglova

ko zeli da pogleda nek se pravilno ostri masinski nek se vrati 50tak strana u nazad...detaljno sam opisao ceo proces ostrenja..gde se sa zuba lanca skida 0.10-0.20mm i lanac je kao novi
e sad...jedan od glavnih problema je sama masina...da pogledate u nekim internet oglasima videcete da se cenovno masine krecu od 3000din do 50.000 din
ta masina od 3000 sigurno je da nece naostriti lanac kako valja,cak naprotiv samo ce ga sprziti jel se prebrzo vrti...
konkretno imam profesionalnu masinu Tecomec Jolly star koja radi posao odlicno u rangu sa Stihl masinom i kad se naostri ne zaostaje ni sekund od novog lanca iz kutije

cena ostrenja je po meni realna za 200 din...sa tom cenom radim vec zadnjih 5-6 godina...doduse uvek ima onih koji vicu da je jeftino...jel za tih 200 se izduva cela testera,filter vazdiha i sredi mac...a ima i onih kojima je skupo 200din(njima bi i dzabe bilo skupo)...

Mislim da je greska Stihl kompanije u Srbiji sto im serviseri nisu u obavezi da imaju i Stihl ostrace...kad bi tako bilo mnogo njih bi promenilo misljenje o masinskom ostrenju
 
Nazad
Vrh