Motorne testere

"Pijačarsko" SAE30 preko cele godine....
Izuzetno, po Zimi, ako je jak minus, dodati - malo nafte, i dobro promućkati !!!
 
Sipam ulje koje prosipam iz traktora nakon 200 sati, tako vec 6 7 godina bez problema. A od prosle godine zimi sipam zejtin umesto ulja i secem senazu sa motorkom.
 
Sipam ulje koje prosipam iz traktora nakon 200 sati, tako vec 6 7 godina bez problema. A od prosle godine zimi sipam zejtin umesto ulja i secem senazu sa motorkom.
Ne znam koliko je dobar zejtin za to jer znam, kad se osusi, lepi se...

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Redji je pa ga trosi malo vise ali ne greje se lanac i mac jer nije kao drvo kad sece, a i ne sece se dugo pa nije bilo problema

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Теби за сено и не треба подмазивање ланца .

- - - - - - - - - -

Koji su, da tako napišem, prvi simptomi kada se lanac istupi.... (za nas neiskusne da teramo a da ne preteramo :osmeh:)....?

Кад се ланац иступи прво што осетиш је да мораш тестеру да притежеш да би ишла у дрво, тад исбацује струготину величине креча у праху. Кад је оштар пусти леву руку док стружеш дебелу облицу и осетићеш како сама вуче у дрво. Ако то не осећаш ланац је туп.А видиш и по потрошњи мешавине и уља за ланац.. Порасте потрошња.

- - - - - - - - - -

Jel mora lancol da se sipa ili može neko drugo motorno ulje za lanac?

Можеш које хоћеш али не сме да буде ни много густо ни много ретко. Али нису луди произвођачи кад препоруче које.уље може да се сипа. Може и прерађено али од кола и процеђено због опиљака . Тракторско прерађено никако.
 
Glavni razlog zasto se proizvodi lancol je taj da se sacuva ekologija. Motorno ulje jako zagadjuje okolinu, iako se to nama cini zanemarljivim.
A svakako da mozes lanac podmazati bilo kojim uljem.
 
Lancol, pilol, testerol... su retka ulja, lako ga uljna pumpa izbacuje, ali je i lepljivo (za razliku od svih ulja koja ste pominjali), pa se i vraća sa lancem i tako ga celog podmazuje. Dobro ulje i podmazivanje se najbolje vide kada se skine dekla mača i vidi nabijena i slepljena piljevina (koju treba skanjati da testera ima bolje hlađenje). U kineske testere sipaju ljudi i ulje iz raznih motora, crno kao ugalj, ali za te testere su jeftini delovi, pa niko ne mari. A o ekologiji, zaštiti čovekove okoline - mislim da ne misli ni 0,1% onih koji seku drva, na žalost. Naša deca i unuci će ispaštati zato.
 
Sa lancolima je vrlo nezgodno, jer ukoliko se blagovremeno ne ciste pojedini delovi testere ono toliko spekne da se bukvalno samo mehanicki moze skidati. Ja sam nekoliko cilindara morao peskariti da bih ocistio rebra.
Pumpe za ulje najvise otkazuju zbog vremenskog zgusnjavanja lancola.
Ja iz tog razloga ne preporucujem koriscenje lancola vec jeftinija mineralna ulja.
 
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL] [/IMG]
slike.php
[/URL] [/IMG]
slike.php
[/URL] [/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL] [/IMG]
Neke iz rada...
 
To dali je zeleno ili crveno mislim da prvenstveno rade za raspoznavanje mesavine,za dvotaktnu vazdusno hladjenu masinu tj testeru ti je bitno da Ima API TC specifikaciju tj da je za vazdusno hladjenje a ne NMMA TC-W3 tj vodeno mada obicno imaju ilustraciju pente na pakovanju tako da je tesko pogresiti sledece da ima Jaso FD imas jaso fa,fb,fc,i fd kao najveci standard i ISO-L-EGD za kojeg su navedene informacije da je isto kao jaso fd+test za cistocu klipa+deterdzenski efekat(dodatni test od honde u trajanju od 3h).
 
Imam video ali ne znam da postavim..Moze i vece,ali mi nemamo potrebe za vecim testerama 365-ce zavrsavaju posao.
 
Crevo ne naleže na onu rupu, neposredno pre ležišta-mesta uljne pumpe....
Prvo to proveri....

Može se razbušiti rupica na kućištu na koju naleže mač sa lancem, radi povećanja protoka ulja i količine koja stiže za podmazivanje lanca....
Burgijicom, recimo, da je rupica, čini mi se 2.5, razbišiš sa 3-jkom...
A može i kako Mirosti reče, stavljanjem creva većeg FI...
Apropo lanaca, OK ako je lanac Stihl original, ali kod nas su uglavnom kopije, da je to preraslo u epidemiju....
Donese mi rođak iz Njemačke lanac za 180-ku, i kupim ovde "na metar", NISU ISTO....
Ni približno....
Tako da većina ljudi ima loše iskustvo sa Stihl "original" lancima....

Ovdje kod ovlastenog prodavca stihl dobijes sve u originalnim kutijicama. Ja nisam bas nesto previse upucen u kvalitetu ali u trgovini imas motorke proizvedene "made in Germany" to su takozvane sumarske ili profi(241,261 ... itd.) kako ih tko zove i one su skuplje i vecinom imaju tamniji auspuh , navodno trgovac kaze da ih testiraju jos kod proizvodjaca. Onda postoje one jeftinije , za amatersku ili povremenu upotrebu , proizvedene "made in USA". I postoje jos jeftinije (neki modeli) proizvedene made in China i to sve lepo pise na kutijama i na motorkama. Recimo 171 je made in USA i skuplja za 80-90E od kineske 170 , prakticno isti model.

Za lance ne znam ali vecina amera na youtubu tvrde da su lanci proizvedeni u Njemackoj bolji od onih proizvedenih kod njih(made in USA) , isti je proizvodjac Stihl. Moguce da proizvode lance i u kini kad tamo proizvode i motorke.
 
Jel mora lancol da se sipa ili može neko drugo motorno ulje za lanac?

neko hipoidno koje ce teze da se skine sa lanca tipa 90 bi verovatno leti bilo dobro - ja sam sad sipao 15w 40,mada primetio sam da zavisi kako je lanac naspanovan ako ga vise zategnes teze se natopi uljem,zelis da bude taman dovoljno zategnut da kad sa 2 prsta ga lagano podignes iz maca i pustis tek ima dovoljno sile da se vrati a kad na sredini maca nategnes jako da ceo lanac mozes da izvadis iz maca a kad pustis sam se vrati i kad rukom obrces da ne osetis da se nigde `zakopava`.
 
Pozdrav drustvo,nijesam imao problema odavno,ali sad sa nekom starom partnerkom nece da upali dok skinem svjecicu i uspem malo goriva u stublinu,i sve normalno radi dok se izgasi,i cim je izgasim vise nece da upali dok ponovo ne uspem gorivo u stublinu
 
Nazad
Vrh