Motorne testere

Kad budeš sekao drva,ako ti potroši pola rezervoara ulja na jedan rezervoar goriva,to je normalno...
Zavisi i od gustine ulja koje koristis za podmazivanje lanca,ako koristis originalno Stihl ulje,ovo bi bila neka normala,a ako koristis SAE30 onda za nijansu manje,ali po meni,bolje od originalnog (retkog) koga ima na sve strane a najmanje na lancu. ..
 
Nije normalno da trosi pola rezervara ulja na jedan rezervoar benzina.
E sad, sto vecina 180-tki tako radi to je drugi par opanaka.
Ima tu vise uzroka slabe dostave ulja, ali najznacajniji je fabricki lose crevce od rezervoara do pumpe. Ja sam na svoju ugradio rekonstruisano crevce povecanog unutrasnjeg precnika(ima da se nadje-srpski proizvod). Od tada radi kako treba, ostaje oko cetvrtinu posle potrosenog goriva.
 
Ja rekoh kako je uobičajeno kod modela motorne testere koju odnedavno imamo obojica....
A mogu da kažem kako sam rešio taj "problem" na mojoj staroj 018ki....
Proširio sam kanal posle uljne pumpe i ugradio crevce većeg kapaciteta od uljnog rezervoara do kanala gde se nalazi uljna pumpa i tada je mala Stihl-ka povećala potrošnju ulja na oko 2/3 do 3/4 rezervoara ulja na rezervoar goriva..
OVO NI SLUČAJNO NE RADITI na novoj jer je pod garancijom,da ne bi došao u situaciju da je izgubiš(garanciju)...
 
Ok znači nemam razloga za brigu to je njega da je tako nazovem falinka,nisam ni mislio da pipam išta.Šta mislite o ovom ulju za mešavinu
_vyr_11627Oregon-2T-oil-1L.jpg
 
Moja je preporuka da u prvo vreme,barem dok ne razradiš testeru,ne eksperimentišeš s uljima za mešavinu,već koristiš originalno Stihl-ovo ili Husqvarnino,proverena i dokazana 2T ulja u praksi...
Nedaj Bože da joj se nešto desi,pa je moraš nositi u ovlašćeni servis,prvo što će serviser uraditi to je da izprazni rezervoare,i kada vidi da je mešavina"neodgovarajuća",,iskomplikovaće ti se život bez veze...
Jedino nemoj poštovati njihove "preporuke" o količini 2T ulja za mešavinu,već na 4l benzina sipaj 100ml ulja...
 
dolmarka izbacuje ulje dok radi na leru...pogon pumpe joj je direktno vezan za radilicu
dok kod konkretko ms180 pumpa radi dok se vrti lanac cim lanac stane pumpa neradi
tzv usteda ulja..
 
U garanciji sipajte samo stil ulje za mesavinu i njihovo preporuceno za lanac. inace u slucaju neke intervencije (ne daj Boze) nece priznati garanciju.
 
Ja ne razumem tu teoriju da 2godine treba cekati da bi zamenio gumeno crevce.
Znaci treba potrositi i vodilicu i 5 lanaca da bi kao imao neku garanciju.
Ta masina je toliko proverena da joj se nema sta pokvariti..
 
Ovakvo ulje sa slike dugo koristim u Dolmarki i nikad nisam imao problema pa zato pitam,znači ovo je ok?Kako je ti kolega razradjuješ?
Pravio sam se nevešt i priglup pa ih zajebo da mi naprave i sipaju i mešavinu i ulje za lanac, jer ništa od toga ne znam, pa da je "razrade" oni...::namigivanje::
Dok se testera "razrađivala" na leru, otpraših do Najlona da malko obiđem i vidim šta ima, pa se kroz neko vreme vratio, a motorka tek potrošila pola rezervoara...
Rekoh, moram hitno ići, i ne mogu više čekati da se "razradi", pa ugasiše testeru, a ja otišao kući, s pola rezervoara mešavine i skoro punim rezervoarom ulja...:cool:
Naravno, stigoh kući, pa iskoristih tih pola rezervoara na nekim okrajcima od Topole sa Pilane, na nekom srednjem gasu, uz povremeno turiranje tu i tamo, pa kad efektivno (i korisno) potroših ostatak rezervoara, ugasih motorku, pa drugi dan opet pola rezervoara na nekim tanjim šljivama i par bagremčića...
Sada sledi jedan pun rezervoar da potrošim, opet nekog normalnog testerisanja,i naknadno, opet neki drugi dan opet rezervoar, pa posle može da je upregnem kako hoću...
Sipaj OBAVEZNO jaču mešavinu, dok je ne "razradiš", a posle kako hoćeš...
mirosti
Jb-ga, svi mi to vrlo dobro znamo, ali oni moraju naći neki način da se eventualno "operu" i skinu odgovornost sa sebe ako i slučajno-možda dođe do kakvog defekta...
I pored toga što testera ima "ime", ipak je samo mašina (ne)sklona kvarovima...
 
Ma tako je, nemoj odmah u šumu, pa obaranje drva, kresanje, sečenje na metrice, i sve to uz potrošnju 3-4 rezervoara bez prestanka, osim za dolivanje goriva i ulja...
Novu i nerazrađenu, nikako!!!
Stalno zaboravljamo, da je ovaj model testere ovoga proizvođača predviđen i namenjen samo, i samo hobi korisnicima, što i piše u svim brošurama i reklamama, a mi je koristimo kao jedinu, crkvenu i mrtvenu, za sve što može i nemože, jadna da obavi...
Kad se samo setim koliko je samo stara dobra prethodna 018-ka jedne godine izobarala drva po kanalima, vrbe prečnika i metar, pa zasečem jedan kraj i izvadim deo, pa tako isto s druge strane, da bih mu smanjio obim i mogao da je odsečem mačem od 30cm i sa 22 zuba lancem...
 
Po meni, idealna testera, za šta je namenjena (a i za šta NIJE) mala, lagana, kompaktna, prosto leti u rukama, cena (uslovno) prihvatljiva u odnosu šta dobiješ, delova (raznih proizvođača, od P.R.C Kina pa do ORIGINAL) sve više i više u ponudi (za šta se ranije nije moglo reći)...
Ima dosta povoljnijih i (možda) boljih, kad si spomenuo, prodavac mi nahvali neku OleoMac ko sumanut, gledim ga, i kad prestade "rafalna paljba" govorancije s njegove strane, rekoh mu, hvala ti druže, al daj mi Stihl-ovku k'o Boga te molim, dobitna (proverena) kombinacija se ne menja...
Pokunji se, ode u magacin, donese kutiju, namontira, platih, razradiše je, odoh (sretan) kući...
Dal' je i on, nemam pojma, a i što ću mu ja...
Siguran sam u jedno, verovatno nikada nije bio (ponosni) vlasnik jedne Stihl-ovke...
Budite iskreni, pa recite, kad se kaže motorna testera, na šta prvo pomislite?
Na Stihl-ovku, naravno...:cool:
 
Poslednja izmena:
Upišite i mene u klub, mada sam ja moju kupio čim je počela akcija. Moram da kažem da jedino nisam zadovoljan sa paljenjem kada malo duže stoji. Bio sam i u servisu, kao tako treba.
 
I ova je u penziji....sredjena,servisirana,ostalo jos mac novi uzeti i ko bombona.....nekada smo sa njom sekli od 10cm do 1m u precniku...drugo se nije imalo...sad stoji..dosle su druge,mladje,lakse. a i nema posla za nju vise...ova se pali koji puta godisnje i to je to

ms290 je druga po redu najprodavanijih testera kod nas...prvo mesto je ms180.
 
Nazad
Vrh