Motorne testere

Marko, i 350 dinara je mnogo za to parče lima ali hajde. Za naše testere (zavisi od koraka lanca) treba šablon za dubinu od 0,65mm. Nemoj obraćati pažnju na to meko-tvrdo drvo. I za 3/8 je 0,65mm, za 1/4P je 0,45mm (ima tabela u uputstvu).

Ono što sam ja primetio je da kad god da stavim ovaj šablon, gotovo nikad ne treba da skidam vrhove kaljaka.

Marko69, mislim da, kad je u pitanju smeša za testere je zanemarljiva ta razlika. Na 1l sipaj 40ml i to je 4%.
 
Ono što sam ja primetio je da kad god da stavim ovaj šablon, gotovo nikad ne treba da skidam vrhove kaljaka.
Kad nam valjaju najgoru robu, pa se obruse sami kroz drvo. :osmeh:

Šalu na stranu, na lancima koje mi kum donosio iz Austrije uvijek trebam skidati čistače. Ovi naši žnj kvaliteta su izgleda "samoskidajući" jer zub oštrenjem obrusim tri milimetra, a čistač uvijek "na mjeru".
 
Na svakoj kutiji od lanca ima uputstvo...o uglovima ostrenja i koliko je zub "stariji" od kaljka...
knjiga kaze
picco micro 0.45mm
3/8picco,325,3/8...0.65mm
404...0.80mm

markokg-uglavnom trgovci svi imaju 0.65 jer se najvise koristi jer zauzima 3 grupe lanaca...3/8picco,325 i 3/8....404 se slabije koristi za njega je isao 0.80(kao moj na slici)...

3/8 i 325 u mekom drvetu slobodno stavite na 0.75-0.8 i pazite na noge :osmeh: ...
 
Marko, i 350 dinara je mnogo za to parče lima ali hajde. Za naše testere (zavisi od koraka lanca) treba šablon za dubinu od 0,65mm. I za 3/8 je 0,65mm. Ono što sam ja primetio je da kad god da stavim ovaj šablon, gotovo nikad ne treba da skidam vrhove kaljaka.

Opet je jako jeftino jer znam da sam jednom prilikom nosio lanac na ostrenje jer "nisam" mogao da naostrim 3/8 koji obicno odlicno naostrim, i u servisu mi rekose zasto i pokazase mi na kaljke. Ne mogu zbog 350 din da gledam u pasulj da li sam kupio kvalitetan lanac ili neki koji sam trosi kaljke, zar ne?

knjiga kaze
picco micro 0.45mm
3/8picco,325,3/8...0.65mm
404...0.80mm

markokg-uglavnom trgovci svi imaju 0.65 jer se najvise koristi jer zauzima 3 grupe lanaca...3/8picco,325 i 3/8....404 se slabije koristi za njega je isao 0.80(kao moj na slici)...
To mi savrseno odgovara. Drago mi je sto ne moram dva da kupujem :osmeh:
 
To znaci da 100ml ulja ide u 4 litre goriva.

Ja pitah za omjer 1:25 a to bi trebalo u "prevodu" ovako da izgleda 1 dio ulja naspram 25 dijelova benzina ili 100 ml ulja u 2,5 l goriva, da li sam u pravu?
Zanima me ako u upustvu pise da ide ovaj omjer(1:25) da li takav omjer vazi i za stihl ulje koje najcesce kupujemo i na cijoj flasici od 100 ml pise 1:50 tj.flasica na 5l benzina ili napraviti mjesavinu onako kako pise u upustvu za rukovanje i odrzavanje?
Sad sam stvarno u nedoumici a kao sto sam vec pisao za moj problem da mi je vec treca svecica izgorela(ne baca varnicu) a ovde na forumu su mi sugerisali da je to zbog jace mesavine a opet ja uradih onako kako pise,mozda ovo ulje "Stihl" treba mesati u omjeru koje pise na flasici, kako da znam
 
Ja pitah za omjer 1:25 a to bi trebalo u "prevodu" ovako da izgleda 1 dio ulja naspram 25 dijelova benzina ili 100 ml ulja u 2,5 l goriva, da li sam u pravu?
Zanima me ako u upustvu pise da ide ovaj omjer(1:25) da li takav omjer vazi i za stihl ulje koje najcesce kupujemo i na cijoj flasici od 100 ml pise 1:50 tj.flasica na 5l benzina ili napraviti mjesavinu onako kako pise u upustvu za rukovanje i odrzavanje?
Sad sam stvarno u nedoumici a kao sto sam vec pisao za moj problem da mi je vec treca svecica izgorela(ne baca varnicu) a ovde na forumu su mi sugerisali da je to zbog jace mesavine a opet ja uradih onako kako pise,mozda ovo ulje "Stihl" treba mesati u omjeru koje pise na flasici, kako da znam

Kada je 1:20 = 0.05 x 100 = 5 litara
1:25 = 0.04 x 100 = 4 litre

Znaci kada ti na trimeru pise odnost mesavine 1:25 znaci da bocicu od 100ml sipas u 4 litre benzina
A primer od 1:20 je 100ml na 5 litara benzina.
Trudi se da uvek napravis onoliko mesavine koliko ti je potrebno za rad. tj sada znas da je recimo za trimer potrebno 25ml za 1L benzina. Poneses spric sa sobom i tacno znas na cemu si.
 
Kada je 1:20 = 0.05 x 100 = 5 litara
1:25 = 0.04 x 100 = 4 litre
A koliko onda po toj tvojoj računici sipa ulja kada mu piše 1:50 i 1:40? 100ml na 2 litra?

KOliko sam ja upoznat ovo nije podeljeno nego se čita "prema" znači jedna mera ulja pomešano sa 50 mera benzina recimo kod 1:50. E sad da li vam je mera litar ili mililitar to zavisi koliko mešavine pravite. Kod 1:20 na litar ulja ide 20 litara benzina, za manje količine sračunati proporciju

A evo i neke tablice da ne lupam bezveze. malo ste pobrkali pojmove vas dvojica što rekoste da je prosto

Au01wGq.jpg
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
I ja sam tako nekako mislio ali me bas zbunise bio sam i ja nasao tabelu ali me kolega preduhitrio,rekose prosto a na kraju se iskomplikova bas


 
Poslednja izmena:
Procenat ulja se vecinom radi po preporuci proizvodjaca masine ali i novije generacije ulja se koriste sa mnogo manjim procentom pa dolazi do zabuna cestih. Cak sam nalazio da za istovetne masine samo naziv drugi bude raspon preporuke od 2,5% do 4%. Neko je pisao za sinteticka a neko za mineralna ulja
 
Pogresio sam. U pravu ste i izvinjavam se. Navikao sam samo na mere za motornu testeru i tirmer pa sam na brz i pogresan nacin dosao do pogresnog resenja.
Znam da 100ml ide u 5L i to jeste 1:50
1000ml u 50000ml (1L u 50L)
100ml u 5000ml ( tj 100ml u 5L)

Izvinjavam se jos jednom.
 
Imam Villager VGS30 testeru.
Kada sipam mešavinu, ispod curi ,prosipa se..
Šta može da bude?
Ako nije rezervoar negde pukao, šta može da bude još uzrok tome?
Neko crevo spalo,ili se probusilo pa curi?

Pokušao sam da odšrafim testeru,ali sam došao do nivoa gde ne vidim kako da rasklopim testeru na dva dela, jer ako mora da se skida auspuh, cilindar,karburator..onda bih nosio kod majstora.
Inače, skidao sam auspuh, karburator i cilindar, vadio sam i klip iz cilindra, ..jer u početku je samo gubila kompresiju, mislio sam da su karike propale,ali sve je u cilindru u dobrom stanju,pa sam vratio.
Kasnije je krenulo da curi negde u predelu ispod rezervoara/karburatora..pa sam shvatio da je to razlog zbog čega gubi kompresiju.
Sada testera i ne moze da struze,zaleti se i čim je zasečem u drvo, izgasi se ili blokira.
 
Ponovo(jos samo sad) cu ja da pitam mozda jos nekom pomogne,na upustvu od moje motorke lepo pise da se mesa ulje i gorivo u srazmeri 1:25 i to sam pravilno odradio medjutim imam osecaj da mi puno cadi-dimi kao da je previse ulja u gorivu te pitam da li treba praviti mesvinu onako kako je proizvodjac motora preporucio ili ipak onako kako pise na bocici ulja tj. 1:50?
Koristio sam ulje "stihl" na kome pise da je njemackog proizvodjaca u sto i neverujem ali isto takodje pise "mesavina se priprema sa 2% ulja" nema na bocici nikakve oznake tipa hp,hp ultra,hp super i sl. znaci nikakve oznake takvog tipa.

Edit:pitam iz razloga sto sam za kratko vreme spalio-pregorele vec tri svecice pa mozda je i zbog jake smese
 
Ja bih ti preporucio da pravis mesavinu onako kako je proizvodjac testere preporucio jer i ja tako radim u vecini slucajeva. Medjutim posto kazes da si vec tri svecice "spalio" bolje bi bilo da smanjis mesavinu. Ja cak verujem da su ti svecice dobre samo su zalepile od ulja. Imao sam taj slucaj sa APN 6 kad sam mu pravio mesavinu sa 3 litra benzina i 100 ml ulja. Samo svecica otkaze i ja je bacim i stavim novu. Kad sam mu smanjio mesavinu sve je bilo u redu. Verovatno je tako i kod tebe. Probaj da pravis mesavinu sa recimo 4 l benzina i 100 ml ulja pa prati sta se desava. Od par rezervoara nece nista da hvali masini, a znaces kako stvari stoje.

Sad se setih da napisem jedno zapazanje. Juce u sumi da odostrim lanac koji sam nov kupio i pre toga samo jednom onako vise procistio nego odostrio i primetim da je jedan zub izrzito kraci od ostalih. Znaci nov lanac da ne pisem vise od kog izvikanog proizvodjaca i eto zub kraci kao da je ostren ko zna koliko puta. Da neko ne pomisli da je mozda puko jer nije, ima dobar ugao i ostrinu. Ja sam ga tad prvi put stvarno ostrio i odmah primetio pa nije ni do mene.
 
Treba da menjamo lanac na nasoj Stihlki 4500, stihl oilomatic mi je lako dostupan, kakav je oregon po kvalitetu u odnosu na stihl? Oni imaju neke hromirane koji su kao nesto bolji?
 
Nazad
Vrh