Motorne testere

Ma radi ko besna zasad, samo sto je teska,al to sto meni treba 2-3 debla da isecem taman dosta,imam pored nje tomos husqvarnu
 
Tako je,evo citirracu svoj post od 30.okttobra prosle godine u temi "Trimeri"
Primera radi, taj trimer je u rangu Stihl FS 120 koji sad na akciji kosta 49 400,00,treba biti strpljiv i birati za svoje pare
Oleo mac poznajem jako dobro. Bolji je bio izbor kupiti OM380 (1,8kS) nego FS120, koji se sad proizvodi u Kini. Svaka čast Kinezima... ali. hmmm!

- - - - - - - - - -

Rekla bih da je Stihl070, što znači da je korak lanca .404 . Na mač koji nema zvezdu idu svi lanci, ali pogonski lančanik (zvezda, zvono) određuje korak lanca. Nezahvalno je ovako reći, ali po katalogu na nju ide lanac od 36 zuba, a rekla bih i po dužini mača (meri se dužina mača na testeri, a ne od početka do kraja).
 
Tako je,duzina maca se meri na testeri,od dekle maca do vrha,ali slike (slika maca i slika testere) koje je postavio gabricin nisu iste,tj.mac.Gledano sa prve slike (slika samo maca) to je duzina od 25 " na koji ide lanac od 80 clanaka,46 reznih zuba,debljine 1,6mm POD USLOVOM DA JE KORAK .404
 
Ok,da bi bio siguran koja je duzina (mada se vidi na prvoj slici gde dekla pritiska mac),namontiraj mac za koji trazis lanac na testeru i izmeri ga od dekle (znaci ne od odbojnika,kandze,šiljka) do vrha,ostale podatke sam ti napisao iz kataloga.
 
Bice da je tako :ppozdrav:,naravno moja greska (ne vidi se lepo,katalog je star i ti brojevi su mali),ali broj clanaka je 80.Kad smo vec kod toga,postoje agresivni lanci (uglavnom za vece maceve,preko 24") gde na jedan rezni zub dodje 3 pogonska clanka,onda takav lanac ima 27 reznih zuba,a ne 40 (full skip) .
 
Poslednja izmena:
Ima lanaca malih milion. Od oblika , preko broja zuba, velicina pa sve do nacina ostrenja. Bolje je u to ne ulaziti u raspravu jer kod nas se malo takvih lanaca koriste i slabo ko ima iskustva sa njima. Postoje ljudi koji su perfekcionisti u svom poslu ali takvih je kod nas malo ili ih nema. Vecina je zadovoljna onim sto mu daju u obliznjoj prodavnici. Full skip, ripping ili millingili cuda , ...... uglova i svega drugog ima u izobilju.:osmeh:

 
Ovaj video pokazuje Full skip,dakle na jedan rezni dodje 3 pogonska clanka,to jeste za velike maceve i masine
 
Nakon 5 godina korištenja Stilovka 0.56 je otišla u vječna lovišta-radilica,ležajevi radilice-neisplativo popravljati,a još k tome nema nigde novih djelova kod nas u Koprivnici,..,ostala mi Husqvarna 142 i Fieldmann fzp 3001-b(češka zvijerka :)






 
Poslednja izmena:
Ja bih ti preporucio vilager vgs 30 jer ga imam vec 8 godina. Jedino sto mi se nesvidja jeste previse dugacka vodilica i lanac. To joj je opasna mana i nema dobro podmazivanje lanca zbog duzine. Cesto hoce zvezda zakovati zato. Moja je preporuka da odmah ako se moze zamenis taj mac i lanac za od 35cm mah ili 40 ako nema druge. Njen je originalni 45cm..Inace od cele testere je najskuplja fakticki stavka upravo vodilica [mac] 4000din. sve ostalo je takoreci smesna cifra i nekvari se ako se iole cuva. Filter vazduha je na mojoj prvoj seriji lose resen i lose dihtovao pa sam to gumicom resio
 
Imam mali problem sa motornom testerom Husqvarna 236. Koristi se sezonski, obično u jesen i proleće, po desetak dana. Posle korišćenja se izduva sva piljevina i prljavština, dospe ulje, istoči gorivo, naoštri lanac... ali prilikom prvog startovanja posle 5-6 meseci ima problem sa "gubljenjem snage", kao da se "rašteluje". Serviser je podesi za 2-3 minuta i posle sve radi ok. Da li je ovo problem manjih husq. modela ili je neki drugi problem ?
Pitam zbog toga što je ispred mene u servisu bio dečko koji je imao isti problem sa istim modelom.
 
nemoguće da je samo vodilica sa zvezdom za Villager 4.000, bez obzira da li je 40 ili 45cm, kineske su oko 2.000, oregon do 3.000, a bude i onih akcija "mač i lanac", pa se može i još povoljnije pazariti. kod kupovine nove testere, hoće trgovci (ako imaju) da zamene vodilicu i lanac za manje
 
Matkee, ti generalno i nemas nikakav problem. Ako je nastelujes jednom u 6 meseci i posle super radi, onda uzivaj jer, kao sto rekoh, nemas problema :)
 
Napisah "mali problem", jer do ove 236 nisam imao iskustva sa novim testerama, uglavnom do tada sa raskantanim masinama. Nisam je ja stelovao, eventualno malo podesavanje gasa, opet ce morati u servis. Znaci to je normalno i da ne brinem? :ppozdrav:
 
Ja mislim da to nikako nije normalno ali istovremeno nemam pojma šta bi to moglo da se poremeti zbog par meseci stajanja. Mešavinu koristiš uvek svežu a ne ono što je ostalo od prethodne "sezone"?
 
Nazad
Vrh