Motorna prskalica / Atomizer

Alexb

Novajlija
Učlanjen(a)
9 Mar 2010
Poruka
1
Da se predstavim, ja sam novi clan iz Zajecara. Bavim se vocarstvom (mali posed 1ha) u ovom momentu. Dali neko od vas moze da preporuci motrnu prskalicu / atomizer (nosivi) koji je dobar za vocarstvo i ima dobar verticalni domet.
Hvala i pozdrav
:cool:
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Pozdrav svima na forumu!

Ja sam pre par dana kupio Villager DM14 motornu prskalicu - atomizer i za sada je probao samo sa vodom , pa imam par nedoumica, a vrlo malo vremena da uradim zimsko prskanje kućnog voćnjaka!

Pošto je uputstvo dobijeno uz prskalicu veoma šturo, ostalo mi je nejasno par detalja:

1. Na vrhu cevi raspršivača, na mestu gde gumeno crevo sa hemikalijama ulazi u cev, otvor je bez poklopca (nema ga medju delovima) ? Da li to tako treba da bude ?
DM14.jpg

otvor.jpg




2.U uputsvu za pripremu (sklapanje) piše da filter (na dnu rezervoara) za zaprašivanje, treba zameniti sa filterom za tečnost. Samo nisu napisali koji je koji! Jedan ima neke rupe po sebi a drugi samo cevcice na koje idu creva!
(pretpostavljam da je ovaj perforirani sa rupama, za prašak?)
sito.jpg


3. Da li postoji neko uputsvo kako podešavati ručice za gas i doziranje preparata kod prskanja? Meni je onih 4-5 litara vode za probu, izletelo čas posla?!?
Ima li ko iskustva kojim tempom (gas i doziranje ) prskati zimsko prskanje (crveno ulje je u pitanju - 40 litara)

4. Ćale nabavio vojničku gas-masku! :) Sme li se to koristiti kao zaštita pri prskanju crvenim uljem?

Post je spojen: [time]1269270488[/time]
_________________________________________________
U medjuvremenu sam rešio 1. problem.
Posle tel. razgovora sa serviserom, koji mi je rekao da tu mora biti ventil za protok ( od 1 do4 ), otišao do prodavca koji mi je (posle tel.konsultacija sa gazdom) dao drugi, kompletan, vrh cevi, a da mu ja donesem sutra moj, falicni deo!

Takodje mi rekoše da je prskalica (filteri) podešena za tečno prskanje. Ona plastika sa rupama je za pršak.

Ostaju nedoumice, kako podesiti Gas+ručicu za doziranje+ventil za protok (ovaj na vrhu cevi) za prskanje voćaka do 3-4 m visine, crvenim uljem?
Ako neko ima iskustva, bio bi mi od velike pomoći!
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

E bas sam danas imao diskusiju sa prijateljima vocarima koji atomizer, koliko para sta je bolje, i bas je bilo reci o Villageru ovaj modej DM 14 i model DM 25 i naravno Stihl SR420.

Jedan je je kupio ovaj kao tvoj Villager DM14 i isti ga dan vratio, sta mu je mana kako on rece, ovaj ledji atomizer DM 14 ima prirodan pad iz rezervoara kroz ta creva koja si pominjao do izduvne cevi-topa,kada podignes cev u vis oko 45 stepeni nemoze da prska, jer nema pad iz rezervoara, sto je mana ko ima velika stabla.Ja sam imao iskustva sa slicnim atomizerom druge marke neka leva, nikako nisam mogao resiti brzinu pustanja vode iz rezervoara, ili zarvnem skoz nema nista ako malo pustim nema ode sve ko metak za 2 minuta 15l ode, i vratio sam je odmah...tako da probaj to sto pre da vidis moze li se ikako regulisati da polako voda izlazi u top inace nema ekonomicnosti nigdje treba ti vode i preparata tona...

Ako ne resis problem moj ti je predlog vrati ako ikako moze i zameni i doplati malo je skuplja isto Villager ako ima kod tog gdje si kupio DM25 model pogledaj ovde http://www.villager.rs/index.php?id=44

Taj moj prijatelj vocar je vratio taj DM14 doplatio i kupio prosle godine DM25 platio 200e,i ne da je kaze zadovoljan nego prezadovoljan, ima jako mali motor, tiho radi necije se snage 0.8KW jako malo trosi, rezervoar 6Deci, 0.6l, ima klip koji gura vodu napolje gas sa finim podesavanjem, rezervoar 25 litara, stap sa 3 i sa 1 mlaznicom, sobziro da ti stabla nisu visoka kako rece 3-4m za to idealno kao i kod njega, on bas prskao sa crvenim uljem kaze sa tri mlaznice pravi takvu maglu da on uopste nevidi stablo pred sobom kroz maglu, obidje samo u krug oko stabla i okupana....potrosio je na nekih 100 stabala starosti 6 godina oko 80 l vode....

Dok je ovaj drugi radio sa Stihl atomizerom i kaze ne da duva otkida, on ima radni pritisak u rezervoaru i zato moze da duva i u visinu dok villager DM14 ne moze, za stihl kataloski pise u visinu 10m u horizontali do 12m, on je idealan za velika stabla kao i za intezivne zasade-spalir i slicno, vinova loza itd.

Dakel nas zakljucak je bio za manja stabla Villager DM25, za veca i vece povrsine Stihl Sr 420, cena ovde Vilagera kao sto reko 200e, a Stihl 450-500e...

Ja kazem za te pare ovaj villager DM25 ako izdrzi 5 godina on je jako povoljan,i ako nesto na motoru ode da ga jednom popravis jos i opet par godina i kuces vise, ustedece vise preparata od svakog atomizera sa topom-cevi kao sto je ovaj tvoj, i sto je glavno za sada servis njihov ima sve delove za ove prskalice.

Pozdrav
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Ja sam pre par meseci kupio istu prskalicu, a proteklog vikenda je prvi put koristio i isprskao svoje vocke (oko 160 stabala sljive). Imao sam odgovore na pitanja br.1 i 2 ali si sam sebi odgovorio :D
Sto se tice ostalih pitanja, nisam strucan, cak mi niko nije nista ni pokazivao vec sam sam probao pa kako bude, bude... I ja sam primetio da rezervoar sa sredstvom za prskanje izduva cas posla. Jos sam ja na ventilu (koji tebi nedostaje) stavio na 1., pored toga na onom ventilu gde se sastavljaju dva gumena creva malo smanjio protok i bez obzira na to 10 lit je otislo na jedva 15-ak vocaka (mada sam ih bas okupao). E onda sam malo ubrzao ritam, nisam obilazio skroz u krug oko vocke, nisam prskao stablo. Znaci idem polako i prskam krosnju bez stajanja pored drveta, pa sta padne, padne. Rukvodio sam se time da i kada ide traktor sa onim velikim atomizerom se ne zadrzava pored svake vocke, vec ide polako i prska... Mozda gresim, mozda treba bas dobro okupati svaku sadnicu. Sigurno ce ti reci neko strucniji. I meni bi taj odgovor i pojasnjenje znacilo.
Sto se tice gasa, mislim da tu ne mozes nista uticati na kolicinu utrosene tecnosti, cak mislim da sa manjim gasom (kada ne pravi bas onako lepu maglu) ce ti trebati vise tecnosti, nego kada ides pod vecim gasom i bacas lepu maglu.... ja sam crnu rucicu stavio negde na sredinu (ili jedan podeok manje), a crvenom sam dodavao i oduzimao gas u zavisnosti koliko visoko sam trebao da "bacim".... Mislim da ces se brzo uigrati sta i kako. Masku obavezno stavi... Neko ce se smejati vojnickoj, ali brate nema bolje zastite. Ja sam koristio samo onu belu preko usta i nosa i naocare (poput onih za trimer koje ti bas lepo zastite oce). Obavezno stavi neki kacket, obuci dugacke rukave i nogavice i udri.... Naravno kao i kod svakog prksnja, vetar zna zezati (sto je meni bas pravilo probleme jer odmah pored vocnajka komsija ima kucu pa smo se malo onako preko ograde "objasnjavali". Ali sta da radim, voce moram poprskati, a i od tog prvog reda do njegovog dvorista uglavnom on i ima najvise vajde...
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

acca, reci mi da lis ti imao problem sa vertikalinim prskanjem sa ovim villagerom Dm14 kako sam ja gore opisao kada podignes top u vis da li ide voda iz rezervoara, ako mi kolega rece kada opadne nivo vode i rezervoaru onda naravno nema ni na cevi da izlazi, posto ide prirodnim padom kako on rece.

pozdrav :D
Post je spojen: [time]понедељак, 22. март 2010. 08:31:32 MST[/time]
_________________________________________________
Villager DM 25 u akciji

15.jpg


14.jpg

Post je spojen: [time]понедељак, 22. март 2010. 16:33:16 MST[/time]
_________________________________________________
Villager DM 14 u akciji

111.jpg


112.jpg

Post je spojen: [time]понедељак, 22. март 2010. 16:46:30 MST[/time]
_________________________________________________
STIHL SR 420

stihlmister2.jpg


Stihl u akciji

stihlmister.jpg


Prateci delovi za Stihl SR 420

stihlmister3.jpg
stihlmister4.jpg


Mlaznice
stihlmisternozzles.jpg
stihl_noz_spray3_s.JPG
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Dragojlo, nisam imao problema. Doduse, primetio sam da ima taj problem kada se cev malo vise podigne u vis, ali ja nisam imao za time velike potrebe pa sam u sustini radio bez problema. Generalno gledano to jeste problem kod ovog modela. Ali koliko para, toliko i muzike. Nije Stihl bez razlog skuplji 3 puta
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

I ja sam u dilemi koju prskalicu da kupim :sta:!Mislio sam da je Villager DM 14 ok i da ce mi raditi posao ali kada citam sta pisete nesvidjami se.
Nije mi jasno ova DM 14 izgleda ozbiljnije od DM 25.I Stihl SR 420 radi na principu DM 14.

Jel moze neko da pojasni jos malo razlike ovih prskalica.Jel jedina razlika u pritisku u rezervoaru ili ima jos razlika?
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Kako rekoh, do sada sam ovu Villager DM 14 probao samo sa vodom i to bez ventila za doziranje ne vrhu cevi, i sem sto je brzo potrosio 4-5 litara vode, nisam primetio da ima problema sa prskanjem u vis
slika:
Atomizer.jpg

Nisam smeo da forsiram pun gas jer sam prvi put startovao motor, a verovatno bi sa ventilom za doziranje pravio i lepshu maglu!
Sto se tice toga da preparat ide slobodnim padom u cev, nisi u pravu! Polugom za doziranje ( pored crvene poluge za gas) se regulishe otvor za ulazak (pritisak) vazduha u rezervoar tako da je ceo preparat pod pritiskom (u zavisnosti koliko se otvori). Tom rucicom se u stvari deo vazduha namenjen za cev pusta u rezervoar i regulishe pritisak koji gura hemikalije kroz crevo. Gasom se regulishe samo broj obrtaja ventilatora za vazduh!
Sada cekam da prodje kisha. pa cu vam preneti dalje utiske!
Do kakda je zadnji rok da se zavrshi ovo prskanje crvenim uljem. Imam oko 150 vocaka (vecih) i preparat za 80 l rastvora!
Post je spojen: [time]1269334394[/time]
_________________________________________________
E, da:
koliko je bitno da okachim onaj lanchic za uzemljenje (i gde sve da ga zakachim)? :sta:
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Pexus, napravi molim te jos koju fotuku ali podigni cev pod 90 stepeni i probaj jeli izbacuje vodu, ovaj mi kolega rece da nije mogao da resi taj problem , verovatno je ta rucka bila caka, ali cudi me da to nije video i probao...

I postavi taj ventil za doziranje i podesi finu maglu, naspi 10L vode sa sanajmanjim upustanjem vode i sa nekim manjim gasom samo kakao moze da pravi maglu dobu, pa to meri vremenski za koliko to isprazni pa nam javi, jer kvalitet ovih atomizera je u tome da pravi sto finje magle i da sto sporije to izbacuje, jer inace ce se morati trcati po vocnjaku kako neko ovde rece, a jos ako te zadesi kakakv vetar pa dodje do zanosenja sredstva za zastitu, a to je skupo, treba da bude dosta ekonomican.

Za ovaj Villager DM25 covek rece da je odlican, on covek penzioner ide kao paucak, ja to kaze podesim malo ide vode, mali gas, magla odlicna, polako sa tri mlaznice u krug obidjem stablo i ono je kaze okupano, a moze kaze i da se pojaca a valja kaze trcati a bogami i sipati u rezervoar a to mi se kaze ne isplati. :haha:

Za prskanje nije kasno ovo zimsko ca mineralnim uljima i bakrovima slobodno do faze misijih usiju- novi pupoljak je otvoren i izrastao 5mm iznad ljuspice u kojoj je mirovao, pisao sam ovo u zimskom prskanju cini mi se.

pozdrav
Post je spojen: [time]1269343467[/time]
_________________________________________________
E taj lanac vidim sto visi sa atomizera, ako je dobro zasrafljen za sasiju atmizera onda je ok, nema gdje da se kaci, ako je rec o zastiti od elektricnog praznjenja ne daj boze groma :nono:, on treba da se vuce tako po zemlji, inace kako bi drugacije funkcionisao, elekticitet mora da ide u zemlju tj linijom manjeg otpora
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Ja imam 14-ticu i prezadovoljan samJedna ručica služi za brzinu motora odn, br. obrtaja ventilatora a druga za protok vazduha u vent.U rezervoaru nema pritisak nego radi na principu slobodnog pada .S obziirom da kada duva na cevi gde se nalazi izlaz sreddstva dolazi do stvarnja vakuma faktički taj protok vazduha izvlači iz cevi tečnost koja je ionako pod pritiskom slobodnog pada.Ja sa mojim mogu da prskam i pod uglom od 90 stepeni.Ima ručica kojom se šteluje protok tako da zavisi šta prskam tako podešavam inače sam prve godine i ja trčao ko sumanut voćnjakom jer se za čas ispraznio.Učite sa vodom i protok podešavajte prema vašem načinu prskanja i brzini a nemojte vi njemu da služite nego on vama.
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Znaci ipak je prirodan pad iz rezervoara, a reci mi od prilike za koliko vremenski ispraznis 10l kada je podesis da je dobra magla manji gas i da ne trcis :D
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Ja podesim što manje vode i što veća brzina da budu kapljice sitnije ,ne mora komšija da vidi oblak iz mog atomizera meni je bitno da lepo okupa voćku a ne da zaliva!
Dragojlo ja nisam merio ali oko 15 min mi se čini tura.
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Pa ti je onda odlicno sasvim dovoljno vremena da se lepo 10l tecnosti ugradi na stabla, a da pri tome ne srljas :D

Pozdrav i hvala za info
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

STIHL, STIHL, i opet STIHL. Sami ste pisali da je Villager 200 eura a Stihl 500 eura.O cemu diskutovati? Ja imam tu stihlovu sr 420 sa dodatnom pumpom koja je 150 eura i pomocu koje se sredstvo mijesa u rezervoaru. Uz tu pumpu idu i dodatne dizne od 0.5 do 2mm. Nema sta pricati dalje, Stihl je zakon, na kraju krajeva, koliko para toliko muzike.
Post je spojen: [time]1269374550[/time]
_________________________________________________
Hipija je napisao(la):
I ja sam u dilemi koju prskalicu da kupim :sta:!Mislio sam da je Villager DM 14 ok i da ce mi raditi posao ali kada citam sta pisete nesvidjami se.
Nije mi jasno ova DM 14 izgleda ozbiljnije od DM 25.I Stihl SR 420 radi na principu DM 14.

Jel moze neko da pojasni jos malo razlike ovih prskalica.Jel jedina razlika u pritisku u rezervoaru ili ima jos razlika?

Hipija ne razmisljaj vec kupi stihl, neces se pokajati.
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Malo da se nadovezem na temu inace nemam vocnjak i ne bavim se vocarstvom ali samo sam ovako laicki moogao da predlozim,jeste da se gubi garancija ali da li bi bilo pametno iseci crevo za dovod tecnosti i ubaciti plasticni ventil primer kao za regulisanje protoka plina za auto ili kao ventil za sistem kap po kap itd.Pa tako regulisati protok :ppozdrav:.Pozdrav
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Conferans je napisao(la):
STIHL, STIHL, i opet STIHL. Sami ste pisali da je Villager 200 eura a Stihl 500 eura.O cemu diskutovati? Ja imam tu stihlovu sr 420 sa dodatnom pumpom koja je 150 eura i pomocu koje se sredstvo mijesa u rezervoaru. Uz tu pumpu idu i dodatne dizne od 0.5 do 2mm. Nema sta pricati dalje, Stihl je zakon, na kraju krajeva, koliko para toliko muzike.
Post je spojen: [time]1269316950[/time]
_________________________________________________
Hipija je napisao(la):
I ja sam u dilemi koju prskalicu da kupim :sta:!Mislio sam da je Villager DM 14 ok i da ce mi raditi posao ali kada citam sta pisete nesvidjami se.
Nije mi jasno ova DM 14 izgleda ozbiljnije od DM 25.I Stihl SR 420 radi na principu DM 14.

Jel moze neko da pojasni jos malo razlike ovih prskalica.Jel jedina razlika u pritisku u rezervoaru ili ima jos razlika?

Hipija ne razmisljaj vec kupi stihl, neces se pokajati.

Ma znam prijatelju, ali nema svako da izdvoji 500e, i ne kazem da je Villager bolji od Stihl-a daleko od toga, inace i ja u aprilu planiram poruciti Stihl SR 420 pa da se odmorim od pumpanja odose ledja...

Ne znam kakva je ta pumpa o kojoj pricas od 150e, ima li neki link na netu i sl. ili da okacis koji foto ovde da svi vidimo... :D
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Ne mogu naci nikakav link, ali kad odes u prodavnicu pitaj za tu dodatnu pumpu, i ako ti trgovci kazu da ti to ne treba, ne vjeruj im jer trgovci uglavnom o tome nemaju pojma. Sa tom pumpom bolje rasprsujes sredstvo i stalno mijesa u rezervoaru tako da ne moze da se slegne sto je naravno problem kod ovih praskastih sredstava.
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

moracu svratiti prve prilike do radnje da se raspitam za tu pumpu, meni ovaj stihl atomizer ledjni treba ne samo u vocu, kukuruz, povrce,jecam i ostalo, prihrana preko lista, herbicidi ma za sve, vrede ove masine nema sta, pogotovo u kukuruz kada traktor nemoze vise da udje a imas po neki zaostao korov ovim ga oduvas i cista njiva.

pozdrav :ppozdrav:
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

conferans je u pravu za stihl to je mercedes ali za manji obim rada sasvim zadovoljava potrebe i vilager.
Dragojlo ako ti treba za sve onda nema dileme samo stihl.
Ja moj vilager koristim tamo gde nemogu sa traktorskim atomizerom da uđem. Tako da nema puno posla za njega
 
Odg: MOTORNA PRSKALICA /ATOMIZER

Ma naravno Stihl SR 420 moze da odradjuje lagano do 1ha vocnjaka,jos kod intezivnih zasada-spalir samo prodjes jednom stranom pa drugom, prosetas se i gotovo, sve preko toga je za veliki atomizer za traktor.

Za manje povrsine Villager, ovaj moj kolega ima vocnjak 100 komada cisto hoby, penzionerski, i njemu stvarno netreba nista vise od VIllagera DM25...

Stihl je Stihl svi to znamo, njihovi motori su vijecni ko zna da ih odrzava i da sipa kvalitetno gorivo, ja u svoju 044 Stihl motornu testeru i FS 220 motornu kosu iskljucivo bezolovni+Stihl ulje za dvotaktne motore 1:50, i rade kao singerice :D... ujak mi ima Stihl 070 iz 1972, koja i dan danas otkida, da ne odem u off ali to govori kada nesto ima kvalitet to i traje :D
 
Nazad
Vrh