Motokultivatori - opšta tema

d.jutro,kako nastelovati ventile na lombardini 6ld 360 motor dizel,ako ima kakav video,hvala
 
okrenes remenicu da ti je klip na paljenju i stelujes oba ventila.imas napred na remenici zarez i na kucistu ventilatora i tu ti je klip u gornjem polozaju .kad okreces osetices kad se tesko okrece , tj sabija kompresiju i doteras do markacije priblizno i stelujes. skines deklo ventila i imas dve klackalice. pogledaj koja je ka usisu a koja prema izduvu. izmedju ventila i klackalice stavis spijun a gore otpusti kontra maticu i srafcigerom zakreci dok malo teze spijun neprolazi. za usis spijun 0,20 izduv 0,25. dotegnes kontra matice po stelovanju i okrenes par krugova i ponovis postupak radi kontrole. spijun mora teze da ide ali mora da klizi izmedju
 
okrenes remenicu da ti je klip na paljenju i stelujes oba ventila.imas napred na remenici zarez i na kucistu ventilatora i tu ti je klip u gornjem polozaju .kad okreces osetices kad se tesko okrece , tj sabija kompresiju i doteras do markacije priblizno i stelujes. skines deklo ventila i imas dve klackalice. pogledaj koja je ka usisu a koja prema izduvu. izmedju ventila i klackalice stavis spijun a gore otpusti kontra maticu i srafcigerom zakreci dok malo teze spijun neprolazi. za usis spijun 0,20 izduv 0,25. dotegnes kontra matice po stelovanju i okrenes par krugova i ponovis postupak radi kontrole. spijun mora teze da ide ali mora da klizi izmedju
mene rekli da skinem diznu i da okrecem dok dodje klip u gornji polozaj,ali onda oba ventila dodju u gornji polozaj i ima lufta izmedju ventila i klackalice otprilike 0.15,a kad okrenem ponovo krug isto dodju u gornji polozaj ali nema lufta
 
mozes da skines diznu ali to nema potrebe. klip bi po pravilu trebao biti gore ali on pravi 2 kruga za 1 ciklus .tebi treba kad okreces remenicu i klip pravi kompresiju i tesko se tad okrene.kad dodje tad na vrh u fazi je paljenja i to nam treba. da ti bude jos lakse otpusti holender na dizni i videces tad da ce kanuti nafta. ostavi ga u tom polozaju i steluj jer tu su rastereceni ventili. u sledecem krugu ide remenica na prazno i bregasta pocinje naizmenicno da gura ventile i zato nema lufta. znaci samo priblizno nateraj klip da je na paljenju i gore i videces i markacije na remenici i deklu.nije bitno da bude potpuno tacan polozaj. eto to ti je najprostije receno ili okreci remenicu i prati ventile. teraj dok izduvni ventil nepocne ici dole. kad se podigne krece usisni dole. od tog polozaja okreni za jedan krug i steluj. proveri za zazor ventila podatak jer nisam najsigurniji dal je 0,15-0,20 ili je 0,20-0,25. ako je i malo veci zazor bolje nego da je manji.
 
mislim da je 0.10 - 0.15 za ld 360 ali provjeri ipak u onom priručniku koji sam zalijepio, "vica022" ::svaka cast:: lijepo objašnjenje, zlata vrijedno

nego, imam jedan dizel 12ks, elektrostart, svi moji dizeli kresnu odjednom, nisi ni okrenuo ključ kako treba a oni puknu, ovaj nekakav tvrdoglav, vergla 100 godina, dva-tri puta ga zalijećem, kad sastavi sve je ok, šta mislite vi
 
mozes da skines diznu ali to nema potrebe. klip bi po pravilu trebao biti gore ali on pravi 2 kruga za 1 ciklus .tebi treba kad okreces remenicu i klip pravi kompresiju i tesko se tad okrene.kad dodje tad na vrh u fazi je paljenja i to nam treba. da ti bude jos lakse otpusti holender na dizni i videces tad da ce kanuti nafta. ostavi ga u tom polozaju i steluj jer tu su rastereceni ventili. u sledecem krugu ide remenica na prazno i bregasta pocinje naizmenicno da gura ventile i zato nema lufta. znaci samo priblizno nateraj klip da je na paljenju i gore i videces i markacije na remenici i deklu.nije bitno da bude potpuno tacan polozaj. eto to ti je najprostije receno ili okreci remenicu i prati ventile. teraj dok izduvni ventil nepocne ici dole. kad se podigne krece usisni dole. od tog polozaja okreni za jedan krug i steluj. proveri za zazor ventila podatak jer nisam najsigurniji dal je 0,15-0,20 ili je 0,20-0,25. ako je i malo veci zazor bolje nego da je manji.
kako znati koji je izduvni a koji usisni kad su isti,i da primijetio sam da svaki 2 krug na cijev za diznu baci naftu samo kad baci naftu oba ventila su u isti polozaj i imaju taj luft oko 0,15.Kad te vec matletiram jos nijesam rijesio problem sa paljenjem to jest nekad nemoze da se povuce konop nego oce ruke da polomi,najprije 1 put ali izgleda nema veze juce nije htio ni vruc,povuce se lako 10 puta a 11 oce ruku da okine,pa sam zato mislio da nije do ventila,a diznu sam provjerio,i 2 stvar kad stisnem naglo gas pojavi se dim crni i malcice roz njega bijelog,ili kad se optereti u oranje sam primijetio,a ovako nista,kad stiskas gas polako i kad nije pod velikim opterecenjem onda je sve u redu,ulje ne trosi nijednu kap,barem do sad.
UGLAVNOM SVE SAM SHVATIO STO SE TICE STELOVANJA OSIM KOJI JE IZDUVNI A KOJI USISNI
- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

da nema dje ovo na srpski :ppozdrav:
 
nemozes ni stelovati ventile ako neznas koji je koji. na glavi motora sa leve strane je filter vazduha a sa desne auspuh. ako nemozes spram rupa oceniti po pravcu koji je koji skini filter ili auspuh pa pogledaj koji bi to bio. nisam odavno ga radio da bih tacno mogao sad objasniti koji je koji.ili slikaj odozgo motor sa skinutim poklopcem pa cu ti reci. a objasnio sam ti i kad okreces koji prvo otvara. kad dodjes na paljenje i klip je gore oba su zatvorena ventila. onda klip ide ka dole jer sagoreva smesa .kad se pocne ponovo okretanjem kretati klip ka gore otvara se polako izduvni prvo ventil, i zatvori se kad klip bude gore .ponovnim kretanjem klipa ka dole otvara se ovog puta usisni ventil i to traje do priblizno dok klip nebude ponovo u donjem polozaju i penjanjem gore ponovo sabija kompresiju do paljenja u gornjoj tacki. eto ti ceo ciklus pa ces lako naci koji je koji.bio je jedan post ovde sa prikazom rada motora da ti bude lakse videti.
 
E je..ga ako covek ne kapira koji je usisni a koji izduvni, onda netreba ni da pocinje stelovanje ventila.
Nek nasteluje oba 0.2 i bez previse nauke..
Cim je covek ovde znaci da je na internetu, a ako na internetu nema onda neznam kako bih pomogao..
 
gorstak misliti na daljinu je tesko. vazda stvari moze zezati a ni fabricki novi nepale isto. prvo kompresija je ta koja pali i ako je oslabila to je onda dosta tesko. drugo pumpa i dizne su srce motora. ako su one dobre nebi trebalo biti vecih problema. e sad sta od toga moze biti se mora ispitati. sto se tice kompresije to je bar dosta lako i posao bih prvo odatle. ako ko ima merac kompresije znatno ti je ubrzao proces, a ako nemas skini glavu i proveri zaptivanje ventila prvenstveno. ocima se moze primetiti ako je stublina pohabana ili ima parnica vecih. klimanjem klipa mozes proceniti ugrubo i stanje karika. dizne su veciti problem zadnjih godina i elementi pumpe ako se menjaju.treba kvalitetan bosista da to odradi ili proveri. bar diznu mozes proveriti kako baca i nastelovati pritisak ako moze jos da posluzi. zaptivanje glave na stublinu proveri dal ti i tu nemanjka kompresija. to je dobar motor ali jednocilindras i mora sve biti perfektno da bi kresnuo. ako je pumpa stara ona vec malo smanjuje pritisak i dolazi do slucaja da nemoze probiti diznu. na starijim delovima zato trazim da steluje diznu na malo manji pritisak za 3-5 bar. lakse je probije i bolje rasprsi naftu.ali to je u krajnjem slucaju. vecinom se dizna rasteluje sa pritiskom ili nebaca kako treba i najcesci je uzrok.skini i filter vazduha pa probaj dal nije do njega. kod dizela je zeznuto ako posle nekoliko pokusaja neupali jer jako presisa i gotovo je nemoguce ga posle upaliti bez luftiranja ili baklje
 
gorstak misliti na daljinu je tesko. vazda stvari moze zezati a ni fabricki novi nepale isto.

prvo kompresija je ta koja pali i ako je oslabila to je onda dosta tesko.
drugo pumpa i dizne su srce motora. ako su one dobre nebi trebalo biti vecih problema.

e sad sta od toga moze biti se mora ispitati. sto se tice kompresije to je bar dosta lako i posao bih prvo odatle.
ako ko ima merac kompresije znatno ti je ubrzao proces,
a ako nemas skini glavu i proveri zaptivanje ventila prvenstveno.
ocima se moze primetiti ako je stublina pohabana ili ima parnica vecih.
klimanjem klipa mozes proceniti ugrubo i stanje karika.
dizne su veciti problem zadnjih godina i elementi pumpe ako se menjaju.treba kvalitetan bosista da to odradi ili proveri.
bar diznu mozes proveriti kako baca i nastelovati pritisak ako moze jos da posluzi.
zaptivanje glave na stublinu proveri dal ti i tu nemanjka kompresija.
to je dobar motor ali jednocilindras i mora sve biti perfektno da bi kresnuo.
ako je pumpa stara ona vec malo smanjuje pritisak i dolazi do slucaja da nemoze probiti diznu. na starijim delovima zato trazim da steluje diznu na malo manji pritisak za 3-5 bar.
lakse je probije i bolje rasprsi naftu.ali to je u krajnjem slucaju. vecinom se dizna rasteluje sa pritiskom ili nebaca kako treba i najcesci je uzrok.
skini i filter vazduha pa probaj dal nije do njega.
kod dizela je zeznuto ako posle nekoliko pokusaja neupali jer jako presisa i gotovo je nemoguce ga posle upaliti bez luftiranja ili baklje


malo sam posložio tvoje upute, mislim, dobar vodić za svakoga :osmeh:

kod mene jemotor Yanmar L100AE Made in Italy, 2007god.

u pravu si, teško na daljinu, motor je živahan, radi dobro, snažan, sve je dobro, samo kad starta nekako mu dugo treba, za moj ukus, da, probao sam ga startati ručno, to baš nikako nije išlo, ni da se javi, mašina je dugo stajala, treba joj pregled

- - - - - - - - - -

E je..ga ako covek ne kapira koji je usisni a koji izduvni, onda netreba ni da pocinje stelovanje ventila.
Nek nasteluje oba 0.2 i bez previse nauke..
Cim je covek ovde znaci da je na internetu, a ako na internetu nema onda neznam kako bih pomogao..

baš si nekakav - čoče, nije prs u vatru - polako :haha:
 
nemozes ni stelovati ventile ako neznas koji je koji. na glavi motora sa leve strane je filter vazduha a sa desne auspuh. ako nemozes spram rupa oceniti po pravcu koji je koji skini filter ili auspuh pa pogledaj koji bi to bio. nisam odavno ga radio da bih tacno mogao sad objasniti koji je koji.ili slikaj odozgo motor sa skinutim poklopcem pa cu ti reci. a objasnio sam ti i kad okreces koji prvo otvara. kad dodjes na paljenje i klip je gore oba su zatvorena ventila. onda klip ide ka dole jer sagoreva smesa .kad se pocne ponovo okretanjem kretati klip ka gore otvara se polako izduvni prvo ventil, i zatvori se kad klip bude gore .ponovnim kretanjem klipa ka dole otvara se ovog puta usisni ventil i to traje do priblizno dok klip nebude ponovo u donjem polozaju i penjanjem gore ponovo sabija kompresiju do paljenja u gornjoj tacki. eto ti ceo ciklus pa ces lako naci koji je koji.bio je jedan post ovde sa prikazom rada motora da ti bude lakse videti.
izduvni se steluje manje ako sam shvatio i mene je auspuh sa lijeve strane ako gledam od pravca remenice,i nece da mi izbaci sliku
 
Lose si shvatio, izduvni se steluje na vise...
to sam i mislio,no sam pogresno napisao,e sad koliko ih nastelovati 0.20 0.25 ili 0.10 0.15 kao sto pise u ove karakteristike sto je ostavio gorstak,i jedan majstor mi odje rece izduvni je na stranu auspuha a usisni dje je filter,ja jos malo postacu glavni majstor u grad zahvaljujuci vama
 
gorstak motor koji odstoji duze je uvek problem i to je najbolje otvoriti i pregledati. dizna hoce da zapece treba je ocistiti i proveriti na pritisak. ventili hoce zasmercati uvek kad duze odstoji i uvek treba skinuti i oslajfati pastom i ponovo proveriti dal nema dubljih ostecenja na delu gde naseda [dihtuje] a isto tako i na sicu glave. karike hoce zalepiti za klip pa najcesce upotrebom motora takvog dolazi do loma karika i ostecenja kanala klipa , i brazdi po hilzni.precackaj to prvo sve pa onda vidi kako ce raditi. to su jako dobri motori jer ja imam kopiju [ kipor] pa znam kako pali. na mrazu iz drugog puta gruva na rucni starter.

- - - - - - - - - -

veliki nisam siguran u zazor tog motora pa nemogu sa sigurnoscu reci ali uvek bolje za zeru veci zazor nego manji. na manjem zazoru za kratko vreme mogu pregoreti sedista ventila i sicevi i eto veceg troska. na malo vecem zazoru samo ce se cuti sitno caktanje koje nemoze napraviti nikakve probleme.vecinu motora i stelujem za zeru vecim zazorima zbog samog kvaliteta goriva i bolje se ponasaju.tako da neces nista pogresiti i sa 0-15-0,20 zazorom.manja mera zazora se uvek odnosi na usisni ventil jer se manje zagreva od izduvnog i time manje isteze. nesto mi se zeza komjuter jedva pisem poruke. ako bude reci istumbanih znajte sta je problem. ako vec imas karakteristike zazora tako i steluj samo da zgodno spijun prolazi, nikako nepretezi
 
da, hvala i ja sam pomišljao da se na dizni zapekao tanak film usljed stajanja, nisam se usudio tako nešto dijagosticinirati, sada smo u fazi teorije, ako dobijem priliku u decembru ću odletiti malo u moje planine pa ću to probati da dotjeram u top stanje

----------------------------------

veliki, to je biblija za lombardini motore, uradi kako ti piše u servisnoj knjizi - ne komplikuj
 
treba proveriti i ventile jer najcesce i oni zezaju sa propustanjem kompresije. dovedi radilicu u fazu paljenja kao kad stelujes ventile jer tad su sigurno zatvoreni skroz. skini sa glave auspuh i filter vazduha pa na neku cevcicu ili spric ubrizgaj kroz rupe na ventile malo nafte. koliko da se samo vidi pa vidi dal ce nestati. po tome ces znati koliko dihtuju da neskidas glavu jer ti motori imaju neke cudne dihttunge glave koliko mi se cini [kao gumica]
 
Jel pravio neko rotacioni plug ili frezu za motokultivator? Razmišljam da napravim nešto takvo, posebno mi je zanimljiv rotacioni plug jer omogućava dublju obradu. Najveći problem mi je reduktor, jedini koji mogu da nabavim je diferencijal od Mercedes 123 ili nekog sličnog auta no brine me da neće biti previse spor. Šta mislite o tome?
 
ima toga od mute 150-200e,zavisi kakav ti smer treba,on treba da bude 2:1 a tarup obrnuto,za to ti je udealna sajbna od univerzala.
 
nemozes ni stelovati ventile ako neznas koji je koji. na glavi motora sa leve strane je filter vazduha a sa desne auspuh. ako nemozes spram rupa oceniti po pravcu koji je koji skini filter ili auspuh pa pogledaj koji bi to bio. nisam odavno ga radio da bih tacno mogao sad objasniti koji je koji.ili slikaj odozgo motor sa skinutim poklopcem pa cu ti reci. a objasnio sam ti i kad okreces koji prvo otvara. kad dodjes na paljenje i klip je gore oba su zatvorena ventila. onda klip ide ka dole jer sagoreva smesa .kad se pocne ponovo okretanjem kretati klip ka gore otvara se polako izduvni prvo ventil, i zatvori se kad klip bude gore .ponovnim kretanjem klipa ka dole otvara se ovog puta usisni ventil i to traje do priblizno dok klip nebude ponovo u donjem polozaju i penjanjem gore ponovo sabija kompresiju do paljenja u gornjoj tacki. eto ti ceo ciklus pa ces lako naci koji je koji.bio je jedan post ovde sa prikazom rada motora da ti bude lakse videti.
http://www.dodaj.rs/f/y/sB/2P7dxyqc/dsc0083.jpg - ovo je slika ventila
 
Nazad
Vrh