Morke

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.092
Lokacija
Zemun / Novo Selo
Hteo sam da otvorim novu temu ali je možda bolje to reći u ovoj. Po mom, skromnom, mišljenju, najbolja varijanta su morke/biserke. Spadaju i u ukrasnu živinu a kod nas su poznate po čvrstini svojih jaja kao i odličnom mesu za supu. Inače, morčije meso se u EU prodaje kao meso divljači, zajedno sa fazanskim i sl.

Jedna rečenica iz iskustva. Kada je pokojni deda držao kokoške, uvek je piliće morke (morčiće), kupljene na sajmu u Ns, dodavao u jato malih pilića, da odrastaju zajedno, tako odgajane, nikad nisu preskakale ogradu ni od pola metra niti spavale na drveću, kud svi pilići tu i male morke i nema problema. :ppozdrav:
 
i ja se slazem da su morke najbolje za biznis jer ih nece kupovati samo ljudi koji drze zivinu nego i ljudi koji drze i ostale zivotinje jer one su dobre za otklanjanja opasnosti od drugih zivotinja kao npr ja sam imao ranije jedan par morki i drzao sam ih iskljuciivo zbog toga shto mi je dolazila lasica i klala i golubove od kad sam njih kupio vishe nije dolazila jer one ako mogu reci cvrkucu kada je opasnost u blizini i onda tako opasnost tjera od zivotinja ali ja sam ih morao maci zbog komsiluka jer su se zalili kako cvrkucu oni to rade bash jako i dobre su samo za dvorish jer tjeraju zmije :cao: :cao:
 
Ima jedna na prvoj strani a evo i još:

nwxwxw.jpg




x0pn47.jpg
 
nabavio sam prije tri mjeseca ove dvije biserke, zanimame da li mi ko može pomoć u određivanju spola, još nisu počele nosit jaja


!
 
Pol se može prepoznati po glavi tj. po izraslini (rogu ) na glavi kod muzjaka je veći rog nego kod zenke,a može i po podbradnjacima zenka ima manje, a muzjak jače i veće.... Kad se uporedi muzjak i zenka videće te razilu u polu sigurno.... :D
 
Ja bih da dodam da sam na jednom stranom sajtu nasla da je jedini pouzdani nacin raspoznavanja pola kod morki njihov glas. Naime, muzjaci su sposobni da se oglase samo na jedan nacin, dok zenke imaju njima svojstveni zov, ali mogu imitirati i zov muzjaka. Traba malo vise posmatranja i pazljivog slusanja da bi se razaznalo koji su muzjaci a koje zenke.

muzjaci : CHI-CHI-Chi-chi
zenke: buck-wheat, buck-wheat (ali i CHI-CHI-Chi-chi, kad javljaju opasnost)


Glas razviji oko 8 nedelja starosti,a pre toga je gotovo nemoguce razlikovati pol pilica.

Inace.... bas sam se iznenadila kad sam na prodajnim sajtovima u Americi videla da su morcici oko 3-3,5$, a kod nas u Pancevu na izlozbi su se prodvali po 500din/kom.

evo, da podelim adresu sajta sa vama (ako ne znate za ovaj sajt) http://www.guineafowl.com/fritsfarm/guineas/#pictures
 
I mi drzimo morke. Kazu da njihovo deranje rasteruje pacove. A supa od njih je lekovita. Nisam ni znao da su tako skupe, ovde moze kupiti male morcice malo skuplje od pilica...
 
Na onom sajtu ciju sam adresu gore postavila, pominje se neka knjiga o "bastovanstvu sa morkama", ustvari, one su navodno jako korisne u dvoristu, jer jedu stetne bube i krpelje (!!!) Ovo poslednje je meni veoma znacajno, jer krpelja stalno ima sve vise i vise. Pre par godina sam imala 3 morke i zaista se nesecam da sam celog leta videla i jednog krpelja... a ovog leta sam cak i na mackama nasla 2 krpelja.

Sad zelim da opet nabavim nekoliko morki, nadam se da cu u februaru na izlozbi u Pancevu naci neke lepe...
A sto se cene tice.... pa valjda ih je bilo malo pa su odlucili da bude 500din, mada nisam videla da su ih nesto kupovali.
 
Na ovoj slici se ne poznaje da li je muzijak ili zenka , mozda bi slika iz profila vise pomogla (mislim na profil glave )
 
Zdravo svima,

imam jedno pitanje,
gde se mogu nabaviti jaja morki.

Trebaju mi radi izleganja u inkubatoru.
 
Pozz svima, imam dve morke muzijaka i zenku, prosle godine je zenka pocela da nosi ali nijedno jaje za celu godinu nije bilo oplodjeno. Jel to znaci da mi je muzijak neplodan ili mozda letos nije bio polno zreo ili nesto trece ??
 
Nekada sam čitao o upotrebi morki za proizvodnju zdrave hrane.
Evo na primer za krompir, pokupe sve zlatice kako odrasle tako i ličinke.
Kako to rade? morke drže u kavezima na točkovima, kaveze svako jutro pomeraju za onoliko koliko su predhodnog dana očistile, puste ih iz kaveza one pokupe štetočine uveče se vrate na legalo, i tako redom.
A zašto morke? morke za razliku od kokoški ne čeprkaju, nego samo kljucaju.
 
Gde mogu da se kupe morke i koja je cena (ovde sam videla da se pominje izlozba u Pancevu ali je ona bila u februaru)
 
Nazad
Vrh