Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

problem sa jagnjenjem nastaje kad ovca ima jedno krupno jagnje i sitna je i tesna(omanja dviska npr),licno iskustvo,zato ako se pusta na dviske mora se paziti u jagnjenju,kod odraslih ovaca problemi su retki,isto kao i s dr ovnovima.ja teksela pustam na sjenicke
Sa saroleom nema problema sa jagnjenjem al ima sa hladnocom
:ppozdrav:
Post je spojen: [time]1286193267[/time]
_________________________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=wje-7BtDpLA
Snimani juce moji dvizci kako prekracuju vreme:)
 
to je tacno,ja imam sarole,teksela i nemacka bergamo,iz svojih iskustva sarole je bolja opcija i u melezenju i cistoj rasi,prvestveno su ovce otpornije netrebas da vodis toliko racuna o njima dok kod teksela moras biti pazljiv,u mesu male razlike sem sto se teksel tesko dere a sarole lakse,doduse sarole se jagnji bez vune ali meni odgovara jer su u stali za vreme jagnjenja.teksel moras da sisas 2 puta godisnje,sto se tice melezenja zavisi od ovaca desava se da povuce puno osobina na ovna,
 
Avasi Mediteran Farma – Repro centar:

Na putu ka regionalnoj selekcijskoj stanici za ovčarstvo
Marjan Gievski



Avasi Mediteran Farma (dalje AMF) osnovana je 1997 godine. Njeni počeci usko su vezani za njenog „idejnog projektanta”, vedetu makedonskog ovčarstva, danas pokojnog prof.dr. Nikolu Todorovskog koji je 30 godina svog akademskog života posvetio avasi rasi, verujući u njenu superiornost u odnosu na druge mlečne rase i snažno se perom, faktima, borio za njenu afirmaciju i uključenje u tokove ovčarstva Makedonije i regiona.

Prof.dr. Todorovski bio je angažovan od osnivača i vlasnika AMF farme da u svojstvu savetnika napravi kompletnu fizibiliti studiju, formatira i projektuje farmu koja će raditi kao repro centar, u početku Nacionalni a kasnije Regionalni. Njemu je bila poverena nabavka stada elitnih životinja, njihova aklimatizacija i akomodacija koja je protekla bez ikakvih problema.



Iskreno rečeno, u početku smo i mi sa farme sa rezervom prihvatali hrabre tvrdnje i ubeđivanja uvaženog profesora koji je tvrdio, bez ikakvog kompromisa u glasu: „da ovce navedene rase (izraelska unapređena avasi) daju, u proseku, 6 puta više mleka nego naše domaće rase”. Tada nam se to činilo malo preterano i mi smo intimno, u podsvesti, bili zadovoljni da to bude samo 2-3 a ne 6 puta, ali naša dilema je trajala dok nisu stigle prve životinje. Već u prvoj nedelji smo shvatili da je njihova mlečnost iznad svih naših očekivanja, da su naši strahovi bili neosnovani, a da je profesor Todorovski majstor svog zanata (izuzetno precizni proračuni) i da je bio ispred svog vremena u svojoj razvojnoj viziji.

Njegovo ubeđenje, potkrepljeno ozbiljnim agroekonomskim predračunima, da Makedonija uključujući avasi rasu u svoje ovčarstvo (postepeno pretapanje) može da proizvodi više mleka nego Južna Francuska, nije bez osnova i aktuelno je i danas kao naučni i organizacioni izazov. Naime, Makedonija sa avasi rasom ima pozitivna iskustva, prva je u Evropi još daleke 1969. godine, kada je prvi put u organizaciji navedenog profesora direktno iz Izraela (sa kojim tadašnja SFRJ kao zemlja 3-ećeg sveta, nije imala nikakve diplomatske odnose) uvezen izvestan broj avasi ovaca i ovnova, zahvaljujući pre svega ličnim prijateljskim kontaktima dotičnog profesora sa kolegama iz Izraela. Kasnije je bilo više ovakvih uvoza.



Tako je to krenulo, skromno kao i svaki normalan početak, ali u našem slučaju stručno, sa vizijom, planom, ali i sa zavidno organizovanom matičnom evidencijom (okosnicom svega) na samom početku.



Danas je AMF savremena ovčarska farma, poznata stručnoj i naučnoj javnosti i stočarima.

Locirana je u selu Gradište (1309) kod Kumanova, tačnije, na pola puta regionalnog puta Kumanovo–Sveti Nikole, na 800 m nadmorske visine (Gradištanske planine) gde su zime do -28°C a leta pakleno vruća od 30-45°C, padavine male i loše raspoređenje (blizina Ovče Polja).

AMF radi kao jedini licencirani repro centar za avasi rasu (Licenca br.08-2688/2 MZSHV i Rešenje br.03/102 Instituta za Stočarstvo u Skoplju) i za potrebe države Makedonije proizvodi visoko vredan genetski materijal (muška jagnjad) koju Ministarstvo poljoprivrede subvencionira u visini 1/2 od cene 250 € (drugu polovinu plaća farmer) i posredstvom Agencije za razvoj individualne poljoprivrede distribuira pedigriranu čistorasnu mušku jagnjad drugim ovčarskim farmama koji avasi rasu koriste kao melioratora. Naime, avasi rasa je u prethodnoj praktičnoj proveri na terenu, uspešno prošavši test, ušla u Nacionalnu Dugoročnu Strategiju razvoja ovčarstva Republike Makedonije (2000-2013.) kao rasa meliorator sa kojom se vrši ukrštanje naših nisko produktivnih rasa i sojeva (avasi ovnovi x domaće pramenke) i na taj način, brzo i jeftino, već u F1 generaciji (prvo koleno ukrštanja ) dobijaju se visoko mlečni melezi sa povećanjem mlečnosti od 250-330%.



AMF se profesionalno bavi uzgojem i selekcijom čistorasnih avasi ovaca kao i prodajom pedigriranog rasplodnog materijala (podmladak).

AMF stado je nukleus stado odakle počinje unapređenje celog mlečnog ovčarstva Makedonije (od nukleusa, preko reproduktivnih, do komercijalnih farmi). Tu se vrše sva potrebna merenja i pravi se potrebna datoteka matičnog knjigovodstva, za koju je razvijen poseban softver (kompjuterski program) koji omogućava praćenje oko 300 parametara za jedno grlo, analogno tome i toliko pregleda za jedno grlo, uključujući i genetsku mrežu za svako grlo posebno, gde smo u mogućnosti da pratimo grlo 4 kolena unazad sa dve strane (majčine i očeve) tj. oko 28 poznatih roditelja.

Osim standarnih parametara, kao što je individualna dnevna mlečnost, laktacijska mlečnost, laktacijska kriva, dužina laktacije, broj legla, kompozicija mleka (mlečna mast, proteini i bezmasni suvi ostatak), stadni i stajni prosek, softver nam omogućava da kvalitetno pratimo i selekcionišemo vimena za mašinsku mužu. To radimo u kombinaciji sa 13 faktografskih i 15 numeričkih vrednosti.

Softver koji je po svojoj funkciji kombinovan (selekcijsko-organizacioni) omogućava nam da osim sistematske selekcije organizujemo i kompletno upravljavamo farmom, da koristimo pregonska napasivanja t.j. da naizmenično koristimo raspoložive pašnjake (u programu koristimo CD snimak - izvod iz katastarskih snimanja koji je podeljen na 2 pašne zone, od kojih svaka ima po 7 pašnjaka).

Selekcija se vrši saglasno najnovijim svetskim metodama, znači ogroman broj informacija (oko 300 za jedno grlo) služe kao baza za upotrebu raznih metoda ocenjivanja vrednosti grla (grupnih indexa, LSM, AM, BLUP, BLUM… i td.).

Pripreme za progeno testiranje ovnova su u završnoj fazi i sa tim krećemo uskoro, prvi u regionu.



Awassi Mediterranean Farma-Repro centar je pod kompletnom desetogodišnjom kontrolom i monitoringom Instituta za Stočarstvo u Skoplju koji u kontroli primenjuje ICAR-ov A4 metod kontrole mlečnosti, sa kojim imamo izvanrednu saradnju i nesebičnu pomoć (na AMF–u i avasi rasi je uspešno iz ISS magistrirao jedan magistar a sredinom aprila 2008. doktorsku disertaciju o avasiju treba da brani još jedan kandidat).

Isto se odnosi i na Katedru za stočarstvo Fakulteta za agrar i hranu iz Skoplja i Agro Bio Institut (Bio Informatic group) iz Sofije odakle dolazi naš glavni savetnik za selekciju i genetiku, uvaženi dr Georgi Dimov.

Mnogo je instituta i katedri sa kojima AMF tesno sarađuje i razmenjuje iskustva i znanja stečena u napornom odgajivačko-selekcijskom radu.



AMF je na početku transformacije od Nacionalnog repro centra u veliku Selekcijsku Regionalnu Stanicu.

Ideja je da se na jednom mestu ekipira čitav korpus elitnog znanja regiona i stavi u funkciju proučavanja jedne rase i njenih mogućnosti, kao i komparativne studije sa drugim mlečnim rasama i sintetskim populacijama koje će iz nje proizaći.

Aplikaciju i podršku tog procesa dosad su dala 26 doktora nauka iz Makedonije, Bugarske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Rumunije, Kipra, raznih proviniencija i naučnih interesa koji će raditi timski u 4 sekcije:



1-Selekcija i genetika

2-Veterina i oplodnja

3-Primena novih tehnika i tehnologija i savremeni menadžment na farmi

4-Mlekarstvo i sirarstvo.



Uspeh tog velikog dugogodišnjeg posla nije neizvestan zbog činjenice da u programu transformacije AMF učestvuju eminentni stručnjaci, specijalisti iz raznih oblasti: selekcija, genetika, populaciona genetika, bioinformatika, ishrana, fiziologija, reprodukcija i td., kao i da je AMF stado zbog heterogenosti izvanredan materijal za proučavanje i dalju selekciju zbog postojeće 10 godišnje sveobuhvatne datoteke matičnog knjigovodstva u štampanoj i elektronskoj formi, sveobuhvatnog softvera i novih selekcijskih programa iz USA i EU koji su nam dostupni.



AMF stado ima oko 200 čistorasnih ovaca, za par godina treba da ima oko 500 fertilnih ovaca da bi uspešno moglo da odgovori na velike zahteve regiona za rasplodnim materijalom koji su sve veći iz razumljivih razloga, kao što su:

- izuzetno visoka mlečnost avasi rase

- neprikosnovenost na paši

- izdržljivost i prilagodljivost na razne sisteme odgajivanja, od intenzivnog do polunomadskog.



Osim ovih razloga, koji spadaju u oblast aklimatizacije i akomodacije, na ogroman broj zahteva za rasplodnim materijalom koji nam dolaze iz susedstva, osim blizine i mogućnosti nabavke manjeg broja rasplodnih grla, utiču i naše izuzetno povoljne-deprimirane cene priplodnog materijala (komercijalni razlozi) u komparaciji sa cenama repro materijala zemalja EU i USA gde se rasplodno jagnje prodaje od 600-2500 € na paritetu EX WORK (dvorište farme dobavljača) a specijalizovane elitne linije u okviru rase prodaju se i za nekoliko hiljada eura po grlu. Na ovu cifru obično se dodaje još bar toliki quantum troškova za skup i dug transport, osiguranja i td.



Najnovi zvanični rezultati Instituta za stočarstvo iz Skoplja koji se odnose na AMF za 2007. godinu:

- prosečna laktacijska mlečnost je 384,6 litara mleka po grlu

- rekordna mlečnost od 724 litara mleka

- rekordna dnevna mlečnost od 4,2 litra mleka po grlu

- laktacija 257,7 dana.



Ono što nas provocira i potiče na rad je heterogenost stada. Na AMF u ovom momentu oko 45% stada ima veću mlečnost od 400 lit.mleka, a izvestan broj grla su sa 500, 600 i 700 litara mleka. To je taj kriterijum koji nam daje za pravo da kažemo da zaista imamo stado izvanrednog genetskog potencijala.

Sa povećanjem broja grla kojem težimo, moćićemo sve više i više da povećavamo selekcijski pritisak i selekcijske kriterijume dižemo prema gore. Ovim, u kombinaciji sa progenim testiranjem ovnova, kontinuiranim osvežavanjem krvi elitnog materijala, profilaksom koju sprovodimo i primenom naučnog resursa koji nam je dostupan, AMF u kontinuitetu ide napred.



Ono što je potrebno da se ovde naglasi jeste činjenica da su ovo rezultati koji se odnose na pašni sistem proizvodnje (sa oko 280-300 dana ispaše) uz dodatak koncentrata (znači: jeftinija proizvodnja), a ne u zatvorenom štalskom sistemu, iako je rasa pogodna i za takav sistem odgajivanja koji je svakako skuplji, što govori o visokim genetskim predispozicijama ove rase koja u matičnoj zemlji, Izraelu, u proseku daje oko 400 lit.mleka sa rekordom od 1300 lit.mleka.



Organizovanim, planskim radom, stalnim usavršavanjem i uz veliku ličnu i institucionalnu podršku nauke i struke, uspeli smo za ovih 10 godina da se rezultatima rada pozicioniramo na zavidan nivo i budemo naučno i komercijalno aktuelni.

Ta nas činjenica svakako ohrabruje i raduje, ali nas ne čini samozadovoljnim jer smo svesni fakta da je mnogo teže sačuvati određene pozicije na duži rok nego doći do njih. Tako da smo svesni da nam ozbiljan rad i iskušenja tek predstoje.

Zato je mali AMF tim kao svoj moto rada notirao moto:



„Nema velikih i malih poslova – ima ih završenih i nezavršenih...”



Avasi Mediteran Farma - Kumanovo







Panorama sela Gradište i AMF





Ulaz u AMF





Avasi ovca Ana – AMF stado





Avasi ovca Lujza - AMF stado





Avasi jagnjad – AMF stado, ’04.





Avasi ovca sa lepim vimenom – Gan. Awassi, novembar ’05.





Vime avasi ovce – Gan. Awassi, februar ’07.





Mašinska muža avasi meleza F3





Eho pregled sjagnjenosti avasi ovce na AMF





AWASSI MEDITERRANEAN FARM - REPRO CENTAR

Marjan Gievski, direktor

Ul. Ivana Milutinovića br.6, Kumanovo 1300

Republika Makedonija

Telefoni: 389 31 423 200, 389 31 464 666

Fax: 389 31 418 919

Mobil: 389 71 900 898

E-mail: amf-carlo@mt.net.mk

Skype ID: marjan-kumanovo
 
nema potrebe na 2 mesta kopirati istu stvar,nego druze ovo je tema o melezenju daj ti nama neke primere i iskustva i Avasiju
:ppozdrav:
 
U Španiji /Welham/ izveštava o mlečnosti od 180-348 litara mleka kod meleza raznih kombinacija i generacija.

U Bugarskoj /Hinkovski/ dobija 134-432 litara mleka.

U Makedoniji /Todorovski i saradnici/ dolaze do proseka od 193,31 litara mleka u F1 generaciji -prvo koleno ukrštanja na velikom broju meleza. Rekordna mlečnost F1 meleza u Makedoniji je 503 litara mleka za laktaciju, što je svakako poželjan izuzetak a ne pravilo. Naša iskustva govore da se od jednog meleza godišnje u normalnim odgajivačkim uslovima, ispaša sa dodatnom hranom, preko zime od jednog Awassi meleza dobije bez nekih velikih poteškoća oko 40 kg /3 kante/ belog ovčijeg sira-feta tip.



Navedeni podaci su rezultat dugogodišnjih ispitivanja renomiranih stručnjaka oficijalno objavljivani u knjigama, časopisima, simpozijumima i svetskim kongresima ovčarstva. Oni su dovoljno ubedljiv argument za opravdanost izbora Awassi rase i kurs prema mlečnom ovčarstvu kao znatno profitabilnijem od ostalih pravaca odgajivanja ovaca. Svakako da u određenim socijalnoekonomskim prilikama i najprimitivnije rase sa malim proizvodnim mogućnostima imaju svoje potpuno opravdanje ali u vremenu razvijenije tržišne ekonomije gde tržište određuje i ocenjuje naš rad izuzetno je bitan rasni sastav /svakako i drugi faktori paragenetske prirode/ za uspešno profitabilno poslovanje /opstanak/ ovčarskih farmi kao i genetske mogućnosti ovnova.

Ovnovi koji potiču od roditelja sa visokim proizvodnim rezultatima su svakako mnogo poželjniji za ukupno genetsko unapređenje stada ovaca. Smatra se da u ukupnom proizvodnom unapređenju ovaca samo 10-20% zavisi od ovce-majke a 80-90 % od ovna /Korneev i saradnici/. Nije slučajno da se progeno testirani ovnovi rekordnih proizvodnih potencijala, najboljih linija i rodova /sa iznad 1000 litara mleka od ovnovskih majki/, u Izraelu prodaju i po neto ceni-EX works od 12.500 Eura. Ukrštanje sa takvim ovnovima može da poveća mlečnost novodobijenih F1 meleza za 5-6 puta, a oni se obično eksploatišu u veštačkoj oplodnji gde se od jednog ovna osemenjavaju na hiljade ovaca. Koliki je to genetski napredak, da li je isplatljivo na kratke i duge staze, farmerima će možda pomoći i dole navedena formula za brzu, orijentacionu procenu mlečnosti.



Proizvodni rezultati koji se dobijaju samo u prvoj generaciji ukrštanja /F1/ domaćih pramenki sa Awassi ovnovima, znači mlečnost od oko 190 litara mleka u laktaciji, izdržljivost, lakomuznost i dobra mesnatost /konformacija/ kod novih meleza. U Francuskoj na takvom projektu pod nazivom FSL unapređenja rade Flamant i Barillet od 1982. godine koristeći složeno trorasno 5–to stepeno ukrštanje između Istočno-frizijske, Sardinijske i Lakon ovce koje je znatno rizičnije, komplikovanije, duže i skuplje.




Post je spojen: [time]1286253382[/time]
_________________________________________________
155m0p2.jpg

Post je spojen: [time]1286278721[/time]
_________________________________________________
n3lzq8.jpg

Post je spojen: [time]1286304005[/time]
_________________________________________________
2w39ncg.jpg
 
Sika je napisao(la):
ja sinoc kada sam legao nesto razmisljao...da se bergamo ovce ukrste sa romanov ovnom...i tako ce se dobiti ovce koje ce imati dobru mlecnost,plodnost,policiklicnos i mesnatost...a onda na te mesance bergama i romana da se pusta texel ili IDF ovan...i tako ce ovce radjati dosta jagnjadi,imace dovoljno mleka da ih odhrane,jagnjad ce biti vrlo mesnata i mislim da ce imati odlican prirast...

sta vi mislite? :ppozdrav:

Ova kombinacija mi se baš dopala a imam 2 pitanja kad već tražimo dobitnu (skoro pa loto 7):

ne bi li možda bilo bolje romanov ovce x bergamo ovan i kojeg ovna onda pustiti na te F1, da budu idealna jagnjad za proizvodnju mesa? :cao:
 
Ja drage kolege,iskreno kad me vec pitate - ne mislim da je predlozena kombinacija bas Loto 7-mica,naprotiv ali pokusajte ,mozda i budete zadovoljni rezultatom....
Desava se puno puta da praxa demantuje teoriju ...
Pozdrav
 
Furgo, ja sam tanak i sa znanjem i sa iskustom pa ne smem mnogo da se javljam, i koristim već napisano, a svaki savet, predlog i korekcija od strane iskusnih odgajivača je više nego dobrodošao. :ppozdrav:
 
Futerefarming kad znas da ne znas nije strasno,strasno je kad mislis da znas a ne znas i krenis da pravis rasu....
Ne postoje idealne rase koje daju sve,te koje daju od svega po malo na kraju ispadne da ne daju nista dovoljno,zato je bitno da se opredelis sta zelis da proizvodis;
1-Mleko
2-Meso
3-Mleko-primarno, meso sekundarno
4-Meso primarno -mleko sekundarno
-o vuni ne govorimo,definitivno takva prozivodnja nema smisla

Bitno je ako ste pocetnik a koliko vidim jeste ,koji su resursi ,vasa mogucnost da nabavite soodvetne rase ( iz vase zemlje,uvoza....
Iskreno sam ubedjen da je proizvodnja mleka( jos bolje u preradjevine,sir,urda i sl) APSOLUTNO NAJISPLATLIVIJI PRAVAC PROIZVODNJE i da je najizdrzanija odluka krenuti tim putem ,traziti uspesnu mlecnu populaciju ovaca .
Odluke su svakako vase a ja sam svakako voljan u okvirima mojih mogucnosti da vam pomognem onoliko koliko mogu i znam....
Pozdrav uz najlepse zelje
 
Da ne bih bio pogrešno shvaćen, veoma sam svestan da ne znam kao i toga da još ni početnik nisam, imam još mnogo čitanja i učenja pre nego što zaradim i "P" od početnika ali trudim se da prvo čitam postove pa onda tek da pitam ako mi nešto nije jasno. Nemam nikakvu nameru da pravim novu rasu ali rado bih se nadovezao na postove iskusnih kozara i ovčara o tome koja bi bila najbolja kombinacija rasa, svakako ne idealna jer, kao što su mnogi već pisali, takve i nema. O mojim ličnim namerama ću svakako pisati na ovom forumu ali ne u ovoj temi, jer tome tu i nije mesto, a verujem da ću naići na podršku kolega kad za to dođe vreme.
Uzvraćam na lepim željama a bilo bi dobro da se ova tema osveži predlozima i idejama vas, sa znanjem i iskustvom, time biste nama zelenima u mnogome olakšali start. :ppozdrav:
 
samo se opusti i pitaj sve sto te zanima,sto se melezenja tice znam ponesto(citaj sta god te zanima za uslove u srbiji ::namigivanje::,bez lazne skromnosti),a najveca prednost ovog fruma je sto je ekipa odlicna u svim disciplinama i teorijskim i prakticnim i svi zele pomoci nesebicno :D
Samo polako bez zurbe i zaletanja tako je najjeftinije
Sto se tice kombinacije Bergam x Romanov odlicna je kao majcinska linija(a u srbiji imas dobrog i romanova i bergama jeftino relativno) na to mozes pustit bilo kog terminalca(preporucujem W,texel,safolk ili mesanca W x safolk-ove mesance mozes naci na par mesta,ako te zanima pisi na pp)
:ppozdrav:
 
futurefarming je napisao(la):
Sika je napisao(la):
ja sinoc kada sam legao nesto razmisljao...da se bergamo ovce ukrste sa romanov ovnom...i tako ce se dobiti ovce koje ce imati dobru mlecnost,plodnost,policiklicnos i mesnatost...a onda na te mesance bergama i romana da se pusta texel ili IDF ovan...i tako ce ovce radjati dosta jagnjadi,imace dovoljno mleka da ih odhrane,jagnjad ce biti vrlo mesnata i mislim da ce imati odlican prirast...

sta vi mislite? :ppozdrav:

Ova kombinacija mi se baš dopala a imam 2 pitanja kad već tražimo dobitnu (skoro pa loto 7):

ne bi li možda bilo bolje romanov ovce x bergamo ovan i kojeg ovna onda pustiti na te F1, da budu idealna jagnjad za proizvodnju mesa? :cao:

Evo ova kombinacija mi je zapala za oko, po onome što sam do sada pročitao na forumu čini mi se da je bergamo bolji od w ukoliko se pravi stado koje bi u ovčarniku bilo što je moguće manje meseci u godini. Samo sad ne znam šta je tu najbolje, ko na koga da skače? :D Računam, romanov ovce zbog plodnosti koja, kažete, zavisi od majke. Ne znam koliko će to biti ostvarivo ali teško da bez uvoza može da se kreno ozbiljno u ovu priču.
 
rom ovan na berg ovce obavezno,dobijas krupniej ovce iste plodnosti a i isplativija je nabavka tog stada
berg je plodniji i mlecniji od W i za ovaj posao bolji
moze i bez uvoza ovo da se resi veruj mi,ako ti trebaju br telefona tu sam,ustedet cu ti dosta novca i vremena
velicina zavisi od majke daleko vise nego plodnost,plodnost daje i otac podjednako
 
Hvala na objašnjenju, sad mi je već jasnije. Rano mi je za kontakte, još sam u fazi priprema i planova ali čim dođem i do toga, javljam se sa molbom. :ppozdrav:

Kažu da je dobar izbor rase pola puta do uspeha pa sam evo poranio da se informišem o svemu. Mene, od koza i ovaca, najviše interesuje njihov stajnjak ali već kad mi je to neophodno onda moram da računam i na ostale stvari koje daju.
 
Zanimljiva diskusija pa bih se i ja ukljucio.
Ja bih stvar pogledao iz drugog ugla a to je sa jedne strane trziste a sa druge prakticno ukrstanje na farmi. Trziste iz mog a takodje i iz iskustva mnogih drugih koleg lose prihvata bergamo rasu pa je cesto prica i kod W da je mozda mesa sa bergamom i da niko to nece ni da pogleda, drugi problem begrama je vime, koje pogotovu u kasnijim laktacijama dosta nisko stoji. Sto se romanosvke tice, ne mogu puno da pricam jer je ne poznajem ali se dobro treba razmisliti o proizvodnji F1 a potom F2, to je jako komplikovan proces i za veca stada a kamo li za neko manje stado. Terminalac ovaj ili onaj ne moze se mnogo pogresiti. W ima u dobrim uslovima gajenja (obilna ispasa, silaza) dobru plodnost i u odnosu na vecinu rasa dobru mlecnost. Na tu rasu se moze pripustiti bilo koji terminalac i da se na kraju sa mnogo manje komplikacija dobije dobar rezultat. Treba se razmisljati i o remontu i odgoju tih F1 i koliko godina treba da prodje da se dodje do krajnjeg proizvoda trorasnim ukrstanjem. :cao:
 
Posto imam malo iskustva s F1 melezima romanove,oni stasavaju jako brzo,pare se sa 7-8 meseci uvek i sa god dana imate meleze koji uglavnom jagnje dvojke,brze od toga tesko da moze ni jedno ukrstanje a ni cista rasa
Romanov ovan(u srbiji od 120 do 200 eura ce vas to kostati max) i bilo kakve ovce i vec od te komb imate ozbiljno plodna F1 grla
imaju podignuto vime pa ukrstanjem sa sjenickom npr,koja uglavnom ima spusteno vime to resava lepo(vime je bolje vezano)
bergam je policiklican u 35-50 posto slucajeva ,romanova u 90 posto,W u 25 posto,matematika je jasna
I naravno da je @ Miljko u pravu kad kaze da W x bilo koji terminalac ima najbolji prirast ali niej tu sve tako jednostavno,imamo manju plodnost i veci utrosak hrane,W bez ozbiljne hrane ne moze,a neke manje rase mogu da se provuku i kad je npr pasa losija,manje im treba da zadovolje svoje potrebe
 
Nisam pristalica prevelikog melezenja (mislim na veliki broj rasa ), vise sam za to da se odgajivac opredeli za jednu eventualno dve rase u zavisnosti od zelja i mogunosti i da se iz toga izvuce maksimum
Previse kombinatorike u potrazi za "idealnom" kombinacijom je ipak posao za strucne institucije i strucne kadrove
Znam za jedan takav institut u Franuskoj gde su sve gore navedene kombinacije (i jos mnogo drugih) davno probane
Kad procitam ovu temu, uvek se setim jednog prijatelja koji voli da kombinuje i kada se jednom prilikom raspitivao o nekim kombinacijama zbog zelje da eksperimentise, dobio je odgovor da eksperimente prepusti strucnjacima jer oni to rade trosku drzave a on o vlastitom
 
Drage kolege
Melezenje ili ukrstanje kako ga god nazvali je jedna od najeksploatisanih mera uopste u napredku stocartva pa i ovcarstva,sasvim logicno i sasvim opravdano jer se njime "popravljaju'' mnogo osobine nekih rasa i sojeva( slozili smo se da ne postoje idalne rase za sve).
Ukrstanjem se selekciski intervali znatno umanjuju,heterozis efekat(genetski vigor) dolazi do izrazaja ,jednostavno se njima mn.brze,jeftinije i efikasnije dolazi do rezultate koji bi bili postignuti u sporedbi za klasicnom selekcijom unutar rase ( pr. Francuzi u cuvenoj INRI svog Lakona (koj u sebi ima krvi dosta drugih rasa) selekcioniraju skoro 90 god,napravili su stabilnu rasu sa malim varijetetima i dva tipa; za mleko i meso).
Rezultai koji su postignuti svakako nisu za pocenjivanje,velik je to i uporan rad,za pozdravljivanje (od pocetnih 60-etak litara po grlu sada su u sirom proseku kom.stada oko 150-180 lit.mleka,veoma respektabilan rezultat) ali sporedjen recimo sa ukrstanjem bilo koje rase ili populacije i rase koja nije u tipu za proizvodnju mesa taj se rezultat moze dobiti mn.
lako ako je materinjska osnova u mogucnosti da proizvodi svega 60-80 lit.mleka pokrivena(oplodjena) avasi ovnovima.
Znaci pricamo samo o jednokratnom ,dvorasnog ukrstanja s kojim samo posle 5 meseci (koliko nosi ovca) dobijamo F1 generaciju koja daje mleka kao Lakon ( i nesto vise).
Znaci ukrstanjem smo period od 90 god ( i progres prozivodnju mleka od 280-330%) sveli na 5 meseci-vreme potrebno da se rodi F1 generacija.
Jos bolji bi se rezultai dobili sa ukrstanjem cigaje (mlecni tip-somborska) x avasi ovnovni; mn.mleka,mn.mesa, brzorastuce jagnje prihvatljiva plodnost.

Skoro i da nema nesto sto se ukrstanjem moze uraditi,ali to treba da rade ljudi koji to znaju,koji znaju da postave ciljeve i da znaju sta od koje rase mogu ocekivati i dobiti( ne nasledjuju se sve osobine pojednako,naprotiv,zato postoje hertibiliteti,repitabiliteti,korelacije i regresije,inbriding depresije,inbriding pragovi,AA i AAR genomi,metode postavke samog ukrstanja,validnost dobivenih informacija(odeliti genetske od paragenetske i uvaziti samo genetske)odabrati metode procena odgajivackih vrednosti (AM,LSM,BLUM,BLUP ...i td.)
Sve to nije tako ni naivno ni lako.

Ideja mi je bila reci da ljudi iz struke,koji to znaju odraditi ce odraditi mn.kvalitenije bez lutanja i skupih i preskupih,ponekad nepopravljivih gresaka.

Sklon sam da to uporedim sa laikom koji zida kucu i za armiranje iste kuci potrosi 20 000 kg gvozdja jer ne zna slozene racune nosivosti, antiseizmoloska vezivanja i sl.a gradezni izninjer ce to izvesti sa 5000 kg gvozdja ,sa mn.manje radne snage i potroska drugog materijala,brze i jeftinije a ucinovitije( gvozdje moze i da optereti konstrukcju ako nije soodvetno rasporedjeno pa konstrukcija i padne-isto kao i konstrukcija kod melezenja).
To je poenta drage kolege.
Niko nikom ne brani da us svom stadu radi sta mu volja ,nek ukrsta sta i s kim mu volja ,pitanje je ; kome to sluzi i kome treba.
Pazar je neumoljiva kategorija koja je involvirana u sve nase svere rada,ukljucujuci i ovu,zato zeim samo da predupredim postovane kolege farmere da imaju to na umu kad donose takve zaklucke i izvode zakljucke sta bi se hipoteticki dobilo ako se ukrsta to s tim pa jos i terminalne rase.
Sve je dozvoljeno,masta radi svasta ali u praxi ,u konkurenciiji se gine dok kazes britva.
Lepo je i zabavno je igrati se ukrstanjem,slazem se potpuno,al to je jako skup "sport' koji na kraju mi,obicni farmeri mozemo ili ne mozemo da platimo...najcesce platimo preskupo nase"ego" koj emisli da zna i moze sve .
UBEDJEN SAM-IPAK JE NAJEFTINIJE KAD PLATIS STRUKU.
BILO KOJU.
 
DA MILADINOVICU U PRAVU SI.....
Svi su budale;inzinjeri agronomi-stocari,specijalizanti ,magistri,doktori,profesori....
Naravno isti su neupotrebljivi i bezvredni,sve sami laici i improvizatori,smesni kako kazes....los materijal (g....) za dobru pitu.
Samo ti nastavi da si u tom filmu i snimaj serijale,vidim lepo ti je tamo pa necu da te razubedjujem da ti ne kvarim zadovoljstvo.
Preterujes i vredjas .
Procitaj sta si napisao gore,to se odnosi na ljude,,na struku,na felu....
Pisaj ti na tvoju diplomu(ako je imas) koliko te volja ,ali na nase ti nece biti bash dozvoljeno tek da znash,jer su nashe,krvavo smo ih sticali ,velikim odricanjima ,zato digni rucnu....
 
Digao rucnu obrisao post,al i dalje ta fela kako kazes ostaje ista,cast izuzecima kako sam vec rekao
Diplomu imam osnovnu,uskoro ce i magistarska sa faxa malo kompleksnijeg od svih tih navedenih ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh