Međuredni razmak

kod mene nikad prinos na 70 cm nije bio kao na 50 tako da vec godinama ne praktikujem setvu na medjuredni razmak od 70 cm. Ne treba preterivati sa brojem biljaka po ha jer svaka sorta ima svoje karakteristike i treba se toga pridrzavati,ako smanjis medjuredni razmak onda povecaj razmak u redu jer biljka pati za nedostatkom vlage (pogotovo soja) i hraniva. evo par slicica moje soje rod 2010,prinos 3.2t/kj. Sorte su domace nije zalivano (ove god nije ni trebalo) 2 puta folijarna prihrana. Predkultura crni luk,predhodne dve kulture takodje povrce pa je zemljiste bogato hranivom.
w7zh5l.jpg

95u5qq.jpg

124eqg7.jpg
 
vajska je napisao(la):
bojcetic je napisao(la):
Ja sejem na 50cmX4.6 u redu to je 435000 biljaka po hektaru. Svasta smo probali manje djubriva, vise, ovako, onako, jedino jos analizu zemljista pred soju nismo probali.
Rezultati su saroliki. Zanimljivo je da od naseg atara uvek bolje soje imaju Vajska, Bac, Bezdan a imaju daleko losiju zemlju. Fora je sto su blizu Dunava, pa su im jutarnje rose velike. Dakle za dobar rod soje samo je bitna voda i naravno kao sekundarno da se ispostuje broj biljaka po ha.
Bac i nije blizu Dunava,sto je nasa zemlja losija od vase u Staparu?
Losija je, bar ono sto sam ja video.
 
Opstina Bac je inace najveci proizvodjac soje u vojvodini jer soji pogoduje klima koja je ovde zastupljena a i blizina Dunava
 
Mozete da kazete sta hocete ali u celom svet se soja gaji na 45 ili 50cm samo mi pametujemo da nema razlike u prinosu. Ja sam sejao na 45cm zitnom amazonkom 110kg semena Dukat sorta i rodilo 5280kg po hektaru. a neki su kod nas sejali kukuruznim na 70cm i nisu prebacili 3500kg a neke njive nisu ni skidali zbog korova. To je racunica, a mi nismo kraj najbolji za soju. :nono: :nono: :nono:
 
soju smo sejali na 70cm i 3cm između zrna
bez đubriva
prinos nikad bolji 2100-2400 po jutru
 
Pa kada je rec o soi na 45 cm sam ja sejao iz razloga sirine traga traktora ,ferguson mi je icao tik sredinom reda tako a kada je na 50 cm hoce malo da cepa redove isto tako s repu seju neki i kada je na 45 ond moze traktor govorim o 542 imt i da ulazi na 70 cm to je cisto iz prakticnih razloga
Post je spojen: [time]1296107525[/time]
_________________________________________________
a imao sam soju i na 70 cm i na 35 cm ,Pa kada sejem na 35 samo sam duplirao sa cetvororednom nodetkom redove ali onda nema spartanja to je bas za ne zakorovljene nive i da ides sa ful hemijom
 
Ove godine bi soja rodila i da je posejana sa rastorivacem za vestak, jer je bila izuzetno pogodna godina za nju.
 
Ne da je neko probo nego sam čitao cijelu studiju ispitivanja nekog instituta, u USA doduše,razni razmaci i dupli redovi.Uglavnom na kraju se ispostavilo da nema razlike u prinosu.
Plus je brže sklapanje redova,i čuvanje od korova i gubljenja vlage.
Minus je manja prozračnost te veća mogućnost bolesti,neprilagodjena mehanizacija ,još veći problem kod neujednačenog nicanja.
Zašto mijenjati?
 
Ja sam vršio kod čovjeka koji je sijao sa žitnom sijačicom, al doslovno bez razmaka tako da nije išao kultivirati i kaže da je isti prinos kao na 50cm, samo se ne zajebava sa špartanjem nego samo pošprica od trave i folijarno.
 
Dugo nije otvorena tema.... Jel netko pravi pokuse sa određenim kulturama, da proširuje ili smanjuje međuredni razmak?
 
Dugo nije otvorena tema.... Jel netko pravi pokuse sa određenim kulturama, da proširuje ili smanjuje međuredni razmak?
Meni je bio ludak iz susednog mesta i tražio da mu uslužno obrađujem njivu od 45 ari koju bi on podelio na 6 kultura po 4 metra širine. Soja, lucerka, bundeve, kukuruz, ječam i pšenica. Oterao sam ga u materinu...
 
Za bundeve sam imao upita, i dao izraditi 10tak komada, ta olt-nodet....... 9 rupa i promjer rupe 5 ili 5,5mm......mislim da mi čovjek rekao, da je međuredni razmak 140cm,svaki drugi red sije..... Pa mu je trebalo samo dvije ploče, a ove za suncokret od 18 rupa su na knap sa razmakom, kad se stavi na najrjeđe......

Nekako planiram, imam uz njivu što sam kupip 1000m2 što je bilo zapušteno, pa sam očistio i povadio panjeve, sad mi ostalo neposijano, jer na jesen je posijana repica, i tu bi probao posijati suncokret na međuredni od 44cm a razmak u redu 32 ili 34cm.......da vidim kako će se to pokazati.....
 
Nazad
Vrh