Međuredni razmak

Farmer II je napisao(la):
Dobra tema :D Verujem da je svako razmisljao o smanjenju sa 70 na 50 cm, makar da proba.
Mogu da napisem da smo pre par godina na njivi sa suncokretom(dakle na 70cm) namerno posejali jednu vrstu između, to bi došlo na 35 cm, eto da probamo. Kad se skidao suncokret veličina glava sa te vrste je bila ista kao i ostale glave suncokreta, i nisam primetio nikakve loše efekte ove vrste na susedne dve.
:cao:

Prinos, prinosss??
 
toshiba je napisao(la):
Farmer II je napisao(la):
Dobra tema :D Verujem da je svako razmisljao o smanjenju sa 70 na 50 cm, makar da proba.
Mogu da napisem da smo pre par godina na njivi sa suncokretom(dakle na 70cm) namerno posejali jednu vrstu između, to bi došlo na 35 cm, eto da probamo. Kad se skidao suncokret veličina glava sa te vrste je bila ista kao i ostale glave suncokreta, i nisam primetio nikakve loše efekte ove vrste na susedne dve.
:cao:

Prinos, prinosss??
Ne sećam se prinosa suncokreta pre 2-3 godine, pitaj me nešto lakše :haha:
Poenta je da je ta vrsta dala rod kao i ostale vrste na 70cm. ::namigivanje::
 
Kurkela je napisao(la):
Razmisljam da ove godine dupliram redove u setvi soje.
Tj, da sejem i medjuredni razmak i svedem na 35 cm.
Do sada smo sejali na razmak od 70 cm.
Kod nas mnogi seju na zitni sejac i iskljucuju svaku drugu
lulu. Dok neko seje na kukuruzni i duplira redove.
Moram se raspitati za kolicinu pinosa iz takve setve.

Ja sam pretprošle godine (2009) kosio soju jednom čoveku koji je posejao na 70, pa mu se učinilo da je malo potrošio semena, pa je posejao još jednom izmedju svakog reda, znači redovi su mu bili na 35. Problem je što ne može precizno da se poseje, (ili on ima lošu mašinu), negde su mu se skoro poklopili redovi, a negde su na dobrom rastojanju. Tamo gde su redovi bili suviše blizu je bila jako loša i mala soja, a malo bolja je bila tamo gde su redovi na dobrom rastojanju. Zalivao je tu njivu tifonom iz kanala i jako je kasno sazrela sa velikom vlagom(svi su već odavno parkirali kombajne), a prinos NIKAKAV. Kosio sam i jednu njivu (odmah pored ove) koja nije zalivana, a sejana je na 70 i imala je daleko veći prinos (bar 3 puta više).
 
Ja sam postavljao slike kumove soje od prošle godine, gde je sejano na razmak 38cm, sa potrošnjom semena od preko 70kg/kj.
Rod je bio ispod 2000kg/kj, dakle ne valja kad je soja previše gusta.
 
Kurkela je napisao(la):
I ja sejem na staru OLT- ovu.
Bacam od 80 - 90 kg / ha.
Stavljam ploce za pasulj, sa duguljastim rupama.
Topalovicu, dali sejes vrste izmedju ili spartas?
Tj, na 35 cm.
nikad ne dupliram redove,ne znam jel koristis olt sa metalnim plocama ili plasticnim :sta:
 
Farmer II je napisao(la):
toshiba je napisao(la):
Farmer II je napisao(la):
Dobra tema :D Verujem da je svako razmisljao o smanjenju sa 70 na 50 cm, makar da proba.
Mogu da napisem da smo pre par godina na njivi sa suncokretom(dakle na 70cm) namerno posejali jednu vrstu između, to bi došlo na 35 cm, eto da probamo. Kad se skidao suncokret veličina glava sa te vrste je bila ista kao i ostale glave suncokreta, i nisam primetio nikakve loše efekte ove vrste na susedne dve.
:cao:

Prinos, prinosss??
Ne sećam se prinosa suncokreta pre 2-3 godine, pitaj me nešto lakše :haha:
Poenta je da je ta vrsta dala rod kao i ostale vrste na 70cm. ::namigivanje::

Pa ako je prinos isti, dzaba si trosio seme :haha:
 
Moj kolega je sejao soju na medjuredni razmak 35 cm i imao je odlican rod.
Ja bolju soju nisam do sada video.(javice se on kad vidi ovu temu)
A sto se tice razmaka 50 i 70 cm :nono: nemoze biti isti prinos samo niste dobro izmerili.
 
Soja da bi bila u vrhunskom prinosu MORA da bude u odredjenoj gustini (a to može samo na 25-40cm redovi) zato što je ona totalno iz druge grupe biljka od kukuruza (monokotiledone i dikotiledone) , objašnjavanje traje malo duže neda mi se . U stvari nisam dovoljno stručan da na pravi način objasnim razlike u razvoju stabla ,možda neko drugi ko je jači u biologiji.
 
toshiba je napisao(la):
Farmer II je napisao(la):
toshiba je napisao(la):
Farmer II je napisao(la):
Dobra tema :D Verujem da je svako razmisljao o smanjenju sa 70 na 50 cm, makar da proba.
Mogu da napisem da smo pre par godina na njivi sa suncokretom(dakle na 70cm) namerno posejali jednu vrstu između, to bi došlo na 35 cm, eto da probamo. Kad se skidao suncokret veličina glava sa te vrste je bila ista kao i ostale glave suncokreta, i nisam primetio nikakve loše efekte ove vrste na susedne dve.
:cao:

Prinos, prinosss??
Ne sećam se prinosa suncokreta pre 2-3 godine, pitaj me nešto lakše :haha:
Poenta je da je ta vrsta dala rod kao i ostale vrste na 70cm. ::namigivanje::

Pa ako je prinos isti, dzaba si trosio seme :haha:
Ne čitaš kolega do kraja očigledno. Cela njiva je posejana na 70cm, a onda je ubačena samo JEDNA vrsta između 2 standardne, probe radi. I nije prinos isti bio u tom slučaju, jer je i ta vrsta rodila kao i ove dve susedne :cao:
 
Svaka godina je priča za sebe.Mi sejemo uvek na 70 jer nam je takva sejalica a rađalo je i 25 po jutru pa i više na pojedinim parcelama.
 
@ Topalovic

Sejalica sa plasticnim plocama.
Ipak cu zadrzati 70 cm, medjuredni razmak.
Do sada smo tako sejali i necu menjati. :cao:
 
Nije to nista na 50 razmak soja bude kao paucina upletena sitna tako sam ja jednom skidao soju vec 2 godine forsirao na 50 soja izgledala ekstra ja pomislio sad ce biti roda kad sam uleteo sa kombajnom kad ono sitno seme 17 meteri po jutru samo je semena vise utrosio u setvi kad sam otisao taj dan na svoju soju na 70 skoro 5 meteri vise imao a losija klasa zemljista a ona krupna sa jakom stabljikom.Mozda bi moglo da se eksperimentise da se cesce poseje u redove ali da se smanji na sejalici da bude broj biljaka manji pa da podnese tako guste razmake.
 
ja sam sejao sa zitnom na 25cm rodila je kao i ona na 50cm,samo sto ova na 25 se ne starta
 
Ja sejem na 50cmX4.6 u redu to je 435000 biljaka po hektaru. Svasta smo probali manje djubriva, vise, ovako, onako, jedino jos analizu zemljista pred soju nismo probali.
Rezultati su saroliki. Zanimljivo je da od naseg atara uvek bolje soje imaju Vajska, Bac, Bezdan a imaju daleko losiju zemlju. Fora je sto su blizu Dunava, pa su im jutarnje rose velike. Dakle za dobar rod soje samo je bitna voda i naravno kao sekundarno da se ispostuje broj biljaka po ha.
 
bojcetic je napisao(la):
Ja sejem na 50cmX4.6 u redu to je 435000 biljaka po hektaru. Svasta smo probali manje djubriva, vise, ovako, onako, jedino jos analizu zemljista pred soju nismo probali.
Rezultati su saroliki. Zanimljivo je da od naseg atara uvek bolje soje imaju Vajska, Bac, Bezdan a imaju daleko losiju zemlju. Fora je sto su blizu Dunava, pa su im jutarnje rose velike. Dakle za dobar rod soje samo je bitna voda i naravno kao sekundarno da se ispostuje broj biljaka po ha.
Apsolutno tačno, br biljaka/ha. :ppozdrav:
 
Godinama smo soju sejali na 70 cm i bili smo prezadovoljni sa prinosom i sa lakocom medjuredne obrade. Presli smo na 50 cm jer smo se opekli pre 2-3 godine kada je bila prilicno susna godina. U godini kada je raspored padavina normalan nema razlike u prinosu izmedju 50 i 70 cm ali u susnoj hoce na 70 cm da podbaci. Ona koja je na 50 cm mnogo ranije sklopi redove i suncevi zraci ne prodiru toliko do zemlje i usporava se susenje zemlje.
 
vajska je napisao(la):
ja sam sejao sa zitnom na 25cm rodila je kao i ona na 50cm,samo sto ova na 25 se ne starta
ja spremam da probam tu metodu,i jasno mi je da nema spartanja, ali sta se desava sa prskanjem herbicidima? jasno mi je da na CRNO uradis a sta se desava ako treba korektivno prskanje da se obavi?Gazis je, sta se desava sa pogazenim redovima?i kad je poslednji momenat za gazenje a da se podigne soja
Pozdrav
 
bojcetic je napisao(la):
Ja sejem na 50cmX4.6 u redu to je 435000 biljaka po hektaru. Svasta smo probali manje djubriva, vise, ovako, onako, jedino jos analizu zemljista pred soju nismo probali.
Rezultati su saroliki. Zanimljivo je da od naseg atara uvek bolje soje imaju Vajska, Bac, Bezdan a imaju daleko losiju zemlju. Fora je sto su blizu Dunava, pa su im jutarnje rose velike. Dakle za dobar rod soje samo je bitna voda i naravno kao sekundarno da se ispostuje broj biljaka po ha.
Bac i nije blizu Dunava,sto je nasa zemlja losija od vase u Staparu?
 
Nazad
Vrh