Međuredni razmak

pidikanac

Član
Učlanjen(a)
13 Jan 2010
Poruka
5.869
Lokacija
Bavanište
Jeste li razmišljali o smanjivanju međurednog razmaka a povečati razmak u redu primer:

međuredni razmak 70cm razmak u redu 22cm =64935 biljaka po ha ili

međuredni razmak 60cm razmak u redu 24cm =69444 biljaka po ha koliko bi i da li bi smanjivanje međurednog

rastojanja uticalo na prinos imate li neka iskustva u vezi sa ovim mislim da bi razlika od 4509 biljaka po ha nadoknadila

eventualno manji klip.
 
U nekim zemljama seju na 80cm a na 60 mislim da nebi bilo dobro a i sama obrada bila problematicna :ppozdrav:
 
nekad se kukuruz sejao na 50cm što je najbolja varijanta ,zato što je kvadrat najpribližniiji kružnom kretanju koje je idealno Međutim kad seješ na 50cm međuredno broj biljaka po ha ti je limitiran na 40000s samo i ništa više,tako da sa 70cm se dobija veći br.blljaka i pogodnost rada većeg br.mehanizcaije.niste ovo znali jel da? :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1268008174[/time]
_________________________________________________
a idealno je zbog ugla svetlosti,jer znamo da je fotosinteza zaslužna za stvaranje org.mat. a svetlost je odlučujući faktor fotosinteze :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
nekad se kukuruz sejao na 50cm što je najbolja varijanta ,zato što je kvadrat najpribližniiji kružnom kretanju koje je idealno Međutim kad seješ na 50cm međuredno broj biljaka po ha ti je limitiran na 40000s samo i ništa više,tako da sa 70cm se dobija veći br.blljaka i pogodnost rada većeg br.mehanizcaije.niste ovo znali jel da? :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1267982974[/time]
_________________________________________________
a idealno je zbog ugla svetlosti,jer znamo da je fotosinteza zaslužna za stvaranje org.mat. a svetlost je odlučujući faktor fotosinteze :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Možeš li ovo malo da nam pojasniš (ili neko drugi).Zbog čega kažeš da je na medjurednom razmaku npr 50cm maksimalan br biljaka 40000 , ako bi htjeli u tom slučaju npr 70000biljaka trebalo bi biti u redu na 28.5cm pa ?
Konkretno razmišljao sam da sijem kukuruz na 62cm redove zbog nekih 8rednih kultivatora koje imam u planu i razmaka točkova .Dali je pametno :sta: :sta:.
 
Probali su kod nas 80tih godina setvu na 60cm i na 65cm. Rezultati su bili losiju nego njive gde je sejano na 70cm. ::lose:: Zasto je to tako, verovatno ce moci da objasni neko strucan.
Mislim da je daleko bolja varijanta ici na veci razmak izmedju redova, a manji razmak u redu. To upravo i ameri forsiraju. Kod njih je ako se ne varam razmak izmedju redova 75cm, dok u redu u zavisnosti od kvaliteta zemlje prave razmak.
 
Moje licno misljenje je ako se smanjuje medjuredni prostor da se gubi na prinosu jer tako je nesto slicno i u vocarstvu sto veci razmak izmedju redova a sto cesce sadnja u redu
 
Licno nisam probao na 62cm, zbog masina, ali sam uveren da nema gubitka ni dobitka kada se ispostuje br. biljaka po hektaru i ista agrotehnika.
 
Sta kazete za ovakvu setvu ....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PkTVRpMOOow&feature=related[/youtube]
 
dicki je napisao(la):
Licno nisam probao na 62cm, zbog masina, ali sam uveren da nema gubitka ni dobitka kada se ispostuje br. biljaka po hektaru i ista agrotehnika.
Ja se slažem sa tobom da nebi trebalo biti neke razlike u prinosu pa ću vjerovatno pokušati na 62cm jer mi bolje odgovara zbog mehanizacije , a Ameri oduvjek siju na 76cm ali u zadnje vrijeme prelaze na 20" (oko 50cm) pa čak i na 15"(oko 38cm da bi koristili istu meh i za soju i za kukuruz) , i po njihovim istraživanjima nema razlike u prinosu.
reference: http://www.agronext.iastate.edu/corn/production/management/planting/row.html

Probavaju i sa duplim redovima ali navodno i to ne mijenja urod:
http://www.agronext.iastate.edu/corn/gallery/index.php?album=cropping-systems&image=261_orig.jpg
 
Sa sojom je provereno da nema razlike u prinosu ako se seje na 50cm, ili na 70cm.
Pošto nemam kultivator za repu, već samo za kukuruz, onda soju sejem na 70cm.
Probali su ovde kod mene prošle godine da seju suncokret na 50cm, ali ne znam kakvi su im bili rezultati u prinosu, osim što tu nikakv korov ne može ni da prismrdi... :haha:
 
Tako je sa sojom. Ja idem na 70 i nema razlike u prinosu, ali bi sejao da mogu na 50. Na 50 zemla bude cistija nego na 70 uz istu hemiju i masinsku obradu , a to je VRLO vazno.
 
Naravno, zato sam ove godine odlučio da jedno paranje zamenim sa prskanjem zemljišnim herbicidima.
 
Na zapadu seju na 80 a na istoku (Kina) na 60 tako da smo mi zlatna sredina, a Danci su 70-ih dolazili u SFRJ da uce o gajenju kukuruza!
 
kod nas je jedan covek posejao soju ciklonom kao psenicu i svi su se cudili a znate da je imao ekstra soju,a poprskao je na crno gvardijanom i galbenonom kad je imala 2-3 troliska
 
To je slučaj i sa graškom, kada se gusto seje. Korovi jednostavno ne mogu da niknu, ali soju treba onda ranije posejati.
 
Razmisljam da ove godine dupliram redove u setvi soje.
Tj, da sejem i medjuredni razmak i svedem na 35 cm.
Do sada smo sejali na razmak od 70 cm.
Kod nas mnogi seju na zitni sejac i iskljucuju svaku drugu
lulu. Dok neko seje na kukuruzni i duplira redove.
Moram se raspitati za kolicinu pinosa iz takve setve.
 
ma ja sejem soju na staru mehanicku sejalicu i to veliki zupcanik na pogoskim tockovima a mali na setvenom aparatu ,stavim 14-ploce i sejem izbacuje tacno 100kg na 1ha +-5%.
 
I ja sejem na staru OLT- ovu.
Bacam od 80 - 90 kg / ha.
Stavljam ploce za pasulj, sa duguljastim rupama.
Topalovicu, dali sejes vrste izmedju ili spartas?
Tj, na 35 cm.
 
Branko je napisao(la):
Naravno, zato sam ove godine odlučio da jedno paranje zamenim sa prskanjem zemljišnim herbicidima.
Ne slazem se za oduzimanje broja paranja :cao: pre bi povecao ili ostao na istom: uvek min. 2x
 
Dobra tema :D Verujem da je svako razmisljao o smanjenju sa 70 na 50 cm, makar da proba.
Mogu da napisem da smo pre par godina na njivi sa suncokretom(dakle na 70cm) namerno posejali jednu vrstu između, to bi došlo na 35 cm, eto da probamo. Kad se skidao suncokret veličina glava sa te vrste je bila ista kao i ostale glave suncokreta, i nisam primetio nikakve loše efekte ove vrste na susedne dve.
:cao:
 
Nazad
Vrh