MALINA-berba i cena 2016

Pa zato sam i napisao da je vozena direktno u hladnjacu, a za prevoz mislim da je 5din/kg uracunato.
 
Kod njih gore krece borba za trziste zato ce da nabijaju cenu. Ista stvar kao I sa zapadnom Srbijom mnogo kupaca nedovoljno robe.
Kod mene je placeno za sad 210 da li ce biti neke doplate videcemo.
 
https://www.youtube.com/watch?v=CEmpwYuxE1w evo vec 3dana pratim chileance,nasao sam uz pomoc prijatelja koji je proveo 2meseca kod njih,i sve ovo sto sam pogledao shvatam da njih treba da izbrisemo kao konkurente.Ko ima vremena neka pogleda video,ovo nisam video nigde...pozdrav
ovaj link je iz drzave meksiko ,nisu cileanci ,a tacno je da nam oni nisu konkurencija jer se bave iskljucivo proizvodjnom maline za svezu upotrebu (spanski model),cile prvenstveno ima ulogu da popunjava manjak na trzistu SAD pa tek onda dolazi EU
nama su glavni konkurenti poljaci ,inace unazad su nase hladnjace uvozile maline(polka,polana) iz poljske po jako pristupacnim cenama i miksale sa nasim malinama,ove godine toga nece biti jer su poljaci 40,50% izgubili roda zbog suse prosle godine sa placenom sirovinom od oko 2 eur imace za posledicu odlicnu cenu za srpsku malinu,a tu ide u prilog i cinjenica da 95 % povrsina koje se neneavodnjavaju imace za posledicu manji rod zbog suse ,tako da ove godine ja ocekujem da se ponovi 2008 godina koja je imala max cenu od 2,5 eur
 
Od septembra 2015 svaki deseti kamion izvezen iz Srbije sa zamrznutom malinom se zaustavlja na granici sa EU i kontrolise na Norovirus i uskoro na preteranu upotrebu pesticida. Za sada nijedan kamion nije detektovan sa Norovirusom, ali moracemo se svi u lancu (od beraca, proizvodjaca, nakupaca i hladnjaca) baviti ovim problemom, jer ukoliko se problemi sa Norovirusom ili nedozvoljenom kolicinom pesticida detektuju, analize budu pozitivne, srpska malina moze biti jednostavno zabranjena za izvoz u Evropsku unij, onda o ceni necemo ni pricati jer je nece ni biti.... zato svi pamet u glavu pred ovu 2016 berbu......
Od Ministarstva brosura o higijeni...
- - - - - - - - - -

 
Poslednja izmena:
Ovakve brošure i nama dele uz uputstvo za proizvodnju maline sa kontrolisanom primenom fungicida i insekticida a bez herbicida.
 
Cunami
Ako se tvoja očekivanja obistine, ima po Vojvodini da nikne malina više nego kukuruza :haha:
Šalim se, ipak malina nije za svakoga i ipak će dugoročno imati prođu jer su preradni kapaciteti širom europe ozbiljni.
Kad kažem nije za svakoga, mislim na to da u Vojvodini sorte koje se gaje a to je Polana i Polka, koje zahtevaju fertigaciju i konstantno zalivanje neće privlačiti tako velik broj ljudi u poljoprivredi ali je to ipak šansa za one sa malim parcelama a koji se ne plaše rada.
Ono što sam ja iz brošure shvatio da i nas u Srbiji čeka jeste manjak radne snage, odnosno u jednom momentu će kombajni postati konkurencija ručnom branju, barem za neke sorte maline.
 
Светско тржиште за смрзнуте малине: Доња понуде и високе цене
Аутор: Банка БГЗ БНП Парибас фебруар 2, 2016 16:17
004582_620.jpg

Текућој сезони 2015/16 глобално тржиште за смрзнуте малине је обележен мању понуду и високих цена ових производа - даје Ана Китала аналитичара пољопривредних тржишта, БГЗ БНП Парибас.


Он је истакао стручњак, светска производња малине у текућој сезони 2015/16 процењује на нивоу много мање него у претходној сезони. Према Међународној Распберри организације, она ће износити мање од 377 хиљада. Т, што значи смањење 8 одсто у односу на претходну сезону (око 31 хиљада. т) и смањење 1 одсто у односу на просек у последњих 3 године (око 2 хиљаде. т).


- Највећи утицај на смањење светске бербе малине имају ниже приносе у Пољској, светски лидер у производњи уз учешће око 20-30 процената.. тржиште. Према проценама Међународне организације Распберри, производња у Пољској, у сезони 2015/16 износио је око. 60 хиљада. т и био је око 40 процената. нижи (40 хиљада. т) него у 2014. години, а истовремено за 38 одсто. (37 хиљада. Т.) мањи од три године просека. Добијена јаз на тржишту покушавају да испуне Србију. Ипак, не могу да избегну значајно повећање цена смрзнутог воћа на европском тржишту. Неки од купаца (увозници) је одлучио да се уздрже од куповине у очекивању малине из Чилеа - објашњава Ана Китала.
Он додаје да је релативно ниске температуре у Чилеу крајем прошле године Међутим, застој је проузроковао све већи многе врсте воћа, укључујући и малине. Иако тренутно још увек сувише рано да се процени жетву, учесници на тржишту страхују да чилеански производња малине у текућој сезони може бити сличан прошле сезоне, када се наплати само 38 хиљада. т до 45 хиљада. Т у 2013/14 сезоне и 50 хиљада. Т раније у сезони.


Према Фоодневс, цене чилеански произвођачи малине у средином јануара. били су 10 одсто. више него месец дана раније. - То је могуће даље расте ако се снабдевање малина касније у сезони бити мањи од очекиваног, што ће свакако утицати на извозне цене замрзнутих малина - каже ексертка БГЗ БНП Парибас.


Такође, подсећа да је Чиле је један од највећих произвођача малине у јужној хемисфери. У последње три сезоне, до услед мањег снабдевања малина за потребе глобалног тржишта, вредност Чилеу извоза смрзнуте малине су у сталном порасту.
 
:haha:
Napisao sam im komentar: hvala, barem imamo cemu da se smejemo na forumu.
Zalosno je ipak sto je tolika nemastina da ljudima moraju pricati bajke. Prosle nedelje bio tekst za bravare u frankfurtu koji zaradjuju 2.500 eu. A rodjaci iz frankfurta nam kod nas i pitam ja odma...i kazu ovako: ni bruto a kamoli neto.
Samo cekam kad krenu price o Marku koji cedi suvu drenovinu. I to je imalo svoju svrhu u ono vreme
 
Nismo mi uredjena zemla kao recimo Nemačka pa da proizvodjača poštuje i društvo i država. Ovo ti je sve mućni i prospi pa se snalazi kako znaš i umeš.
 
Imamo pomoć države. Obećano je 12 000 din po hektaru poplavljenih parcela. Tako na primer kome je voda odnela 20ari maline dobiće oko 2400din. Ukupno.
 
Imamo pomoć države. Obećano je 12 000 din po hektaru poplavljenih parcela. Tako na primer kome je voda odnela 20ari maline dobiće oko 2400din. Ukupno.
Napredno nema sta.sta vredi sto je meni pre 2 godine procenjena steta od klizista na imanju(od toga oko 10 ari pod malinom) od 724 000 dinara.samo je procenjeno a od para nista niti ce kada biti to sam i znao onda kada su dosli kao da procenjuju ja im kazem ma pusti to kakva procena nema od toga nista a oni me uveravaju kao bice sigurno ma daj prazne price kao i za sve u ovoj nasoj drzavi.

Послато са Lenovo A6000 уз помоћ Тапатока
 
Ево да и ја мало нешто напишем. Мислим да је претходна сезона била јако позитивна и за хладњаче а и за произвођаче што је и разлог да се значајно подижу како нови капацитети тако и нови засади и то иде упоредо. Оно што ме плаши је што нема нових идеја, нема новох производа, већ се све ради по шаблону који постоји већ 30-40 година. Има ту неких помака али генерално јако слабо, сами расхладни капацитети неће нам пуно помоћи, треба нам нови производ на бази малине, требају нам нова тржишта. Добар пример је ово око контролисане производње, колико је мени познато та малина завршава на америчком тржишту и то постају полако већ уходане дестинације за нашу малину. Волео бих да у будућности тога буде још више.

Шта очекивати од ове сезоне, јако тешко питање, тим пре што је цена по завршетку откупа била прво јако ниска где су сви пожурили да робу што пре уговоре и продају а онда је после информације из Пољске почела нагло да скаче да би почетком године почела да пада и у овом тренутку цена за роленд је нижа него по завршетку откупа 2015 године. Наравно ово говорим о слободним количинама а не о роби која је уговорима унапред продата по фиксним ценама које у једном тренутку нису биле толико атрактивне али у овој ситуацији када роба отежано излази, када цена уз то пада ти уговори су се показали јако добри.

Површине под малином се нагло повећавају и то у будћности може значити само мању цену, јер не можемо очекивати да сваке године Пољска подбаци са родом. Србија је 2015те имала по процени производњу од можда чак и преко 100.000тона. Сви крајеви повећавају производњу почев од Војводине који углавном раде са полком и поланом, преко Пријепоља, Лесковца, делова око дрине и традиционално великих произвођача из Златиборског краја Ивањица, Ариље, Пожега и шира околина... То ће у неком наредном периоду сигурно довести до пада цене и великих проблема за обе стране, јер неко лепо овде написа, тражња за малином је мење више иста, само се понуда мења у зависности од низа фактора, код нас је то увек стихијски. Доста људи се укључује у посао, појединци у томе виде борбу за личну егзистенцију, појединци улажу новац подстакнути добрим ценама задњих пар година. Свако има легитимно право да производи а на крају остаће они најупорнији и најбољи. Појављују се и потпуно нове хладњаче, људи улажу озбиљан новац у подизање расхладних капацитета а неки од њих су почетници у овој бранши а новац су зарадили кроз неке друге послове и сада желе на што бољи начин да уложе свој капитал. Ово је за саме произвођаче позитивно јер већи број хладњача значи и већу конкуренцију а самим тим и веће цене, а хладњаче опет морају добро ослушкивати тржиште да се не деси да претплате робу и себе доведу у проблем.

И да резимирам, као што нико није мислио да ће цена робе пасти, јер сви су мислили да ће цена роленда ићи непрестано нагоре до нове бербе, десило се супротно, тако и ја мислим да цена за ову сезону веома лако може бити пуно мања него што то многи очекују. Све зависи од временских прилика-неприлика...
 
ooo evo ga drug poznavalac nesto obasnio,onako ima tu dosta obektivnih cinjenica pogoovo oko pada cena maline u narednim godinama,a sto se tice ove godine cena ce biti odlicna ,cileanci placaju 1500 pesosa (naveca ikad cena je bila 1300),prodajna cena je 3,40 dolara,o poljaci su u proseku platili proizvodjacima 6.5 poljski zlota ,ameri u minusu 30% roda 2015, sa ocekivanim manjim rodom(srbija) u sezoni 2016 i sa ovim gore navedenim cinjenicama nije moguce da i cena pada
 
Vremenske prilike i ne prilike ce direktno uticati. A sta je sa kontrolom proizvodjaca na pesticide i noro virus? Hoce li i to zaziveti? Krajnje je vreme da se takvi odstrane jer direktno urusavaju sve ostale.
 
To za cenu ste verovatno u pravu,ali ce biti izrazenije ovde u Vojvodini. To se desavalo prosle godine kada je pala u jednom momentu na 160 dinara sto je na polani granica rentabilnosti a ove godine su povrsine udesetostrucene...
 
Nazad
Vrh