MALINA-berba i cena 2016

Dragi prijatelji citam sve vase komentare i u svakom ima istine i realnosti, ali se morate sloziti da je najveca sreca za sve nase proizvodjace sto 95% nase maline ide preko. A to je donekle nasa sigurnost jer drzava nema racuna da to pokvari. Jer je malina jedan od glavnih izvoznih proizvoda gde drzava pri izvozu ostvaruje ozbiljan priliv novca.. I slozio bih se sa (djadjo 74) gde treba jedni drugima da pomognemo tako sto cemo se na vreme ZAJEDNO izboriti za bolju cenu. Nikako ne smemo jedni drugima biti konkurencija, NIKAKO! Veliki PozZdrav za sve!
 
ove 2016 godine cena maline ide minimum 0,20 eur vise nego prosle godine,sa proslogodisnje cene od 1,75 eura ide na 1,95 eura,proslogodisnji vremenski uslovi uticali su mnogo da dodje do drasticnog smanjenja maline u svetu ,susa je unistila kod poljaka 40% roda ( oko 50 000 tona),amerika 30% (oko 25 000 tona),a mi smo u odnosu na njih imali vise za 6.9%(oko 7000 tona).manjak u amerika trenutno popunjava bebrom iz cilea ,eu je u velikom problemu zbog deficita poljske maline i cene su veoma jake tako da ce i ova sezona nastaviti rast traznje a sa tim i rast cene za ovu 2016 godinu. izvor koji mi je 2015 god( cena maline 2015, 3 strana post od 7.2.2015) projektovao cenu za ovu 2016 godinu 1,95 eura, a s obzirom da su izvoznici odlicno prosli mozda bude i nesto vise odrese kesu
 
Realno je sve o cemu pises i ja se iskreno nadam da ce tako i biti,kao i svi prozvodjaci. Ali,nazalost,realno je da ce se neko pojaviti i da pokvari tu racunicu...
 
",proslogodisnji vremenski uslovi uticali su mnogo da dodje do drasticnog smanjenja maline u svetu ,susa je unistila kod poljaka 40% roda ( oko 50 000 tona),amerika 30% (oko 25 000 tona)".
A sta ako to ne bude ove godine.
 
",proslogodisnji vremenski uslovi uticali su mnogo da dodje do drasticnog smanjenja maline u svetu ,susa je unistila kod poljaka 40% roda ( oko 50 000 tona),amerika 30% (oko 25 000 tona)".
A sta ako to ne bude ove godine.
Ako su izgoreli u 2015,nema njima veceg prinosa ni ove godine.Bar je kod nas tako bilo sa 2012 na 2013 daj mi nasu da obradimo valjano i da se pomolimo za normalno vreme cene mora biti,s obzirom da slobodne maline ima oko4000t po mom saznanju dresice kesu ove god.Kakva je trenutna situacija u Cileu molio bih nekog da nam kaze.Pozdrav
 
crnjevo kod njih su mahom jesenje sorte zastupljene,pa kad je susna godina ispasta samo rod te godine,dok kod nas i rod i lastar za sledecu godinu.
Moje misljenje je da ako dodje do prevelike ponude na trzistu,prolazice samo kvalitetna roba,a da se drobez nece otkupljivati ili po nekoj maloj ceni.
 
crnjevo kod njih su mahom jesenje sorte zastupljene,pa kad je susna godina ispasta samo rod te godine,dok kod nas i rod i lastar za sledecu godinu.
Moje misljenje je da ako dodje do prevelike ponude na trzistu,prolazice samo kvalitetna roba,a da se drobez nece otkupljivati ili po nekoj maloj ceni.
Slazem se kolega,ali zna i koren da boluje.Sto se tice kvalitete krivo mi je zasto ne kazu kako su prosli sa berbom 2015,koliko robe je otislo u rolend bar tu da nam se zahvale na trudu i radu.Kazu da je rod za 2015 bio 70000t,a nekoliko dana sam slusao kako je rod bio 105000t to su izjave iz ministarstva,a ja zakljucujem da je nas kvalitet bio ful kada su mogli da ubace tih 35000t sa nasom toliko o kvalitetu,a sta ce biti sa prinosom videcemo nisam optimista.Krajnje je vreme da pocnu da klasiraju robu u otkupu a ne samo u izvozu,tada bi dobri proizvodjaci hvatali cenu u proseku 2.20e .Pozdrav
 
Ono što je sasvim sigurno za ovu godinu u mome kraju je akcenat kod svih hladnjačara potražnja proizvodjača koji hoće sklopiti ugovor o uzgoju i otkupu maline sorte Vilamet sa kontrolisanim oblikom zaštite.Zabranjena je upotreba herbicida sem motikana a zaštita do pred cvetanje je sasvim standardna ali pred i u cvetanju preporučuju MycoSin ili Vegard AS plus Slavol dva tretmana u 15 dana. Uz naglašenu higijenu berača i ambalaže tako kontrolisana malina bit će plaćena 25 do 50 dinara više od standardne tržišne. Moje mišljenje je da će Vilamet imati odličnu cenu a za ostale sorte zavisi od više faktora na tržištu. U zdravlje pa srećan nam pošetak.
 
Ono što je sasvim sigurno za ovu godinu u mome kraju je akcenat kod svih hladnjačara potražnja proizvodjača koji hoće sklopiti ugovor o uzgoju i otkupu maline sorte Vilamet sa kontrolisanim oblikom zaštite.Zabranjena je upotreba herbicida sem motikana a zaštita do pred cvetanje je sasvim standardna ali pred i u cvetanju preporučuju MycoSin ili Vegard AS plus Slavol dva tretmana u 15 dana. Uz naglašenu higijenu berača i ambalaže tako kontrolisana malina bit će plaćena 25 do 50 dinara više od standardne tržišne. Moje mišljenje je da će Vilamet imati odličnu cenu a za ostale sorte zavisi od više faktora na tržištu. U zdravlje pa srećan nam pošetak.


Moje misljenje je da od toga nema nista... ma kakvih 25 dinara po kilu vise-price za malu decu! Prosle godine je jedan hladnjacar ovde iz Rasine *(Lacko) u martu mesecu nudio 40 dinara vise za organsku malinu, ljudi se isprimali, nisu bacali djubrivo, nisu prskali i na kraju normalno-rod smanjen za 40%, a cena ista kao za sve. Odgovor je bio KAKO JA DA ZNAM DA JE TI NISI PRSKAO, TE ANALIZE SU MNOGO SKUPE I NE ISPLATE SE!!!
Toliko o tome
 
Miloše ovde nije reč o organskoj proizvodnji već o kontrolisanoj. Nije šarena laža već je prošle godine prilično funkcionisalo.
 
Miloše ovde nije reč o organskoj proizvodnji već o kontrolisanoj. Nije šarena laža već je prošle godine prilično funkcionisalo.

Da me ne shvatis pogresno, ja prvi dizem ruku za takve odluke, samo znajuci nas narod (hladnjacare)- to ce ici mnog tesko, pa mislim da nije moguce. A najvise bih od svega voleo takav neki sistem, da se zna sta se, kada i cime moze tretirati. Uz naravno placanje malina po klasama... Ali mnogo ce vode proteci ovom mojom Rasinom dok to ne dodje na svoje mesto...
 
sto se tice cene za ovu godinu,po svim kriterijumima bi trebala biti dobra.uskoru cu imati i opipljive informacije.
u narednim godinama najveci problem moze prestavljati radna snaga...
 
Cujem da Osecina/Pecka,negde taj kraj pricaju da se nudi 250.000 din. ZA tonu maline ko hoce da potpise unapred ugovor,,,Ako ima neko informaciju iz tih krajeva neka javi...pozdrav
 
Prijatelju Kupinar nisam čuo tako nešto ali ima smisla jer ima hladnjača koje su plaćale prošle godine gore navedenu kontrolisanu proizvodnju Vilameta 250 do 280 dinara. Hoću reći nije isključena čak je i vrlo verovatna ta ista cena i ove godine jer takva malina na EU tržištu ide kao alva. To ima smisla i iz drugog razloga pisalo se i ovde na forumu o tretiranju maline u berbi sa zaštitnim maskama........ Ipak mi proizvodimo robu za ljudsku upotrebu a ne samo radi novca.
 
Kolega Boyla ,hvala na odgovoru.Ako bude nesto konkretno javi...

Sto se tice kontrolisane proizvdnje nemam nista protiv,normalno je prati ruke u toku berbe,koristiti dozvoljene preparate,klasirati robu isl................................. a takodje je normalno da se to i isprati sa cenom...
 
Kako da se utvrdi da je malina iz kontrolisane proizvodnje? Šta je dokaz i da li hladnjačari veruju tim dokazima. Da li je potrebno priložiti neki sertifikat o kvalitetu maline sa nekog instituta i kog?
 
Kako da se utvrdi da je malina iz kontrolisane proizvodnje? Šta je dokaz i da li hladnjačari veruju tim dokazima. Da li je potrebno priložiti neki sertifikat o kvalitetu maline sa nekog instituta i kog?
To ti je u prevodu,rezervisana malina ako im bude odgovarala cena,a ako ne, onda nece proci analizu i icice jeftinije ili je nece ni kupovati.
 
Kako da se utvrdi da je malina iz kontrolisane proizvodnje? Šta je dokaz i da li hladnjačari veruju tim dokazima. Da li je potrebno priložiti neki sertifikat o kvalitetu maline sa nekog instituta i kog?

Kontrolisanu proizvodnju rade ovde kod nas nekoliko hladnjača. To znači preparate kupovati samo kod njih i to koje ti oni kažu. Isto tako važi i za djubrivo. Vreme tretiranja takodje oni odredjuju nama. Da li je sve ispoštovano pokazuju analize u toku berbe. Uzorkovanje i slanje na analizu vrše hladnjačari. Šalje se na analizu u akreditovane laboratorije. Sa tako dobijenim papirom oni prodaju tu našu robu. Tako to funkcijoniše. U savremenim laboratorijama otkrivaju na malini i ako niste oprali ruke tokom berbe. Na žalost tako kontrolisana malina nama uglavnom nije više plaćena osim kod pojedinih diskreditovanih hladnjačara.
 
U mom kraju nisam cuo da iko nudi unapred ugovorenu cenu do sada a ni za ovu godinu nece se promeniti sigurno.malinu prskam preparatima koje kupujem od hladnjacara kome predajem maline.svake godine vrsi uzorkovanje i kontrolu kvaliteta maline ali meni rezultate nikada nije rekao niti je cena drugacija u odnosu na druge proizvodjace.zaista nije ok da svaka malina ide po istoj ceni a neko ulaze ogromna sredstva da bi dosao do kvaliteta a vecinu boli uvo za to vec samo kvantitet mu je bitan.ja sam iskreno jako zainteresovan za tu kontrolisanu proizvodnju maline.
 
Dobićeš veću cenu kao što i rezultate ispitivanja! Nažalost! Neka oni objave šta je to što malina treba da ima i koje su akreditivane lab. pa ćemo mi doći sa analizom kod njih a oni neka proveravaju ali uz naše prisustvo. Zarade na preparatima,đubrivu i na malini boljeg kvaliteta. Tako je i sa mlekom,š.repom,stokom i ostalim poljuprivrednim proizvodima ili poluproizvodima. Dok se ne uvede sistem kontrole na drževnom nivou poljuprivreda neće ići napred.
 
Nazad
Vrh