MALINA-berba i cena 2016

Cini mi se da smo poneti trenutnom cenom u velikoj zabludi o ceni maline posmatrano malo dugorocnije.Ovde je konstatovano da je u osnovi trenutna cena rezultat podbacaja roda maline u Poljskoj.I obrnuto,Poljaci ce imati dobru cenu kad neka prirodna katastrofa ili nesto drugo dovede do pada proizvodnje kod nas.Kljucni momenat jesu velika kolebanja na strani ponude.Traznja je na nekom konstantnom nivou sa neznatnim fluktuacijama ,ali bez veceg uticaja na cenu.Nadprosecna cena bilo koje robe nije dugorocno odrziva.Cim se ponuda i traznja ujednacavaju ona se vraca na prirodni nivo.To je trzisna zkonitost za bilo koju robu.Prosecan prinos u Poljskoj i kod nas ce znatno vratiti cenu nazad.To ce se dogoditi i da nasi otkupljivaci imaju i najkorektniji odnos prema proizvodjacima ,a pogotovu u prilicno deformisanim odnosima.Nije cena informacija kojom neko rapolaze i nas obavestava kolika ce ona biti.Nju niko ne zna,ili bolje receno,moze da je naslucuje sa manjim ili vecim stepenom verovatnoce.Cenu ce odrediti rod maline,a on je sada nepoznat.Drugo,nekontrolisana sadnja kod nas ce takodje relativno brzo povuci cenu nanize.Ovde ce stradati pravi proizvodjaci koji se malinom bave dugorocno_Oni koji u trci za brzim bogacenjem sade malinu brzo ce iz ovog posla i izaci.Kako ulaze tako i izlaze.Da ne budem pogresno shvacen ne mislim ja da neko ima tapiju na malinu.Ali samo isticem da su pravi proizvodjaci ti koji su najvece zrtve nekontrolisane sadnje.Malo sam i oduzio.Vreme ce biti najbolji sudija.Bicu srecan ako gresim.
 
Drugo,nekontrolisana sadnja kod nas ce takodje relativno brzo povuci cenu nanize.Ovde ce stradati pravi proizvodjaci koji se malinom bave dugorocno_Oni koji u trci za brzim bogacenjem sade malinu brzo ce iz ovog posla i izaci.Kako ulaze tako i izlaze.
Šta je to po vama "nekontrolisana sadnja" i ko ju je do sada kontrolisao .?
Zašto generalizujete trenutnu situaciju, pa nekoga ko traži egzistenciju nazivate "onima" koji se žele brzo obogatiti .?
Da li sebe smatrate "pravim proizvođačem" koji se malinom bavi "dugoročno" i zašto mislite da to drugi ne mogu biti .?
I na kraju, koliko ste "sadnog materijala" (kako to sada popularno nazivate a do pre par godina ste ga uglavnom bacali), prodali ove jeseni i po kojoj ceni .?

Variranje cene prisutno je od kako je zabeležena proizvodnja i uvek će postojati. Ove godine je to u najvišoj meri bio slabiji rod u Poljskoj (što znaju i ptice na grani) ali i u Čileu, kao i izvoz njihove maline u Ameriku (a ne u Evropu), zbog odnosa dolar-evro u jednom periodu i još mnogo nekih činilaca. U budućnosti na cenu hoće uticati i količina maline, ali ne treba lukavo gledati kao konkurenciju svoj narod u svojoj državi. Malina se uveliko sadi u većini nama susednih zemalja i uz već jake zemlje proizvođače, oni će nam činiti konkurenciju, te bi na toj relaciji trebalo razmišljati kako i na koji način biti konkurentniji od njih na tržištu i ponuditi bolje.
Svi znaju da je za sigurnost u poslovanju najbitnija predispozicija ispoštovati tri stvari. Prvu ćemo eto imati, a to je kvantitet. Dajte da se zajednički potrudimo i za druge dve ...
 
Poslednja izmena:
Šta je to po vama "nekontrolisana sadnja" i ko ju je do sada kontrolisao .?
Zašto generalizujete trenutnu situaciju, pa nekoga ko traži egzistenciju nazivate "onima" koji se žele brzo obogatiti .?
Da li sebe smatrate "pravim proizvođačem" koji se malinom bavi "dugoročno" i zašto mislite da to drugi ne mogu biti .?
I na kraju, koliko ste "sadnog materijala" (kako to sada popularno nazivate a do pre par godina ste ga uglavnom bacali), prodali ove jeseni i po kojoj ceni .?
-Variranje cene prisutno je od kako je zabeležena proizvodnja i uvek će postojati. Ove godine je to u najvišoj meri bio slabiji rod u Poljskoj (što ste jedino bili u pravu), ali i izvoz Čileanske maline u Ameriku (a ne u Evropu), zbog odnosa dolar-evro u jednom periodu. U budućnosti na cenu hoće uticati i količina maline, ali ne treba lukavo gledati kao konkurenciju svoj narod u svojoj državi. Malina se uveliko sadi u većini nama susednih zemalja i uz već jake zemlje proizvođače, oni će nam činiti konkurenciju, te na toj relaciji treba razmišljati kako i na koji način biti konkurentniji od njih na tržištu i ponuditi bolje.

Zasto ti generalizujes da svi koji sade malinu imaju problem sa egzistencijom?
Ovde kod mene povrsine od hektar i vise sade uglavnom oni koji ne znaju koja strana motike radi zemlju.Ima i onih koji su zaglibili ,pa bi da se brzo izvade na malini.Dobro Ibrkic kaze,brzo su usli,brzo ce i izaci,da li ce zaraditi videcemo,a ja mislim da nece ni priblizno koliko su sanjali,samo ce izbiti zaradu nekom ko se stvarno bavi time,a godine prolaze.
Evo ima primer sa svinjama ,koja je euforija bila kad su tovljenici bili preko 200 ,a prasici 300.Knez petrol pravi svinjac za 50 000 tovljenika ,nista manje,ministar mu dolazi na otvaranje i sta je sad?On ce se vratiti svom poslu da vara drzavu za porez i akcizu na gorivu,a sta cemo mi koji smo ziveli od toga? Da cekamo da se sredi trziste,a svi ti koji su sanjali milione ulozili mnogo ,verovatno i na kredit,ne smeju da prekinu,cekaju da se izvade.Zbog svega toga i jeste ovoliki pritisak na malinu.Najjaci su oni koji rade malinu da bi imali da drze svinje,a veruj mi ovde ima dosta takvih.Narod je sludjen kafanskim pricama i novinskim napisima tako da ne zna gde bije,zapocinju istovremeno gde god sta cuju da kao moze da se zaradi, i rade sto stvari odjednom,a u malinama ,ako joj se zaista ne posvetis neces nista zaraditi i da je cena 3 eura.
Sto se tice pada cene zbog hiperprodukcije,pre ce kod nas pad cene biti zbog pada kvaliteta ,a sto se tice svetskog trzista ,ostaje da se nadamo da ce nam ici na ruku
 
Ovde kod mene dva biznismena zasadili prosle godine 5ha maline *(ni jedan do tad nije video malinjak, samo pricu o zaradi), sa namerom da godisnje budu dobri 80-100000 evra. Bilans godinu dana kasnije: od 5ha primilo se 1.5, i to su maline visine uglavnom 1m, stanje u kasi -20000 evra. Idemo dalje...
Da me ne shvatite pogresno,ne radujem se... ali, ljudi, ovde mora da se RADI!!! Nije malina jul mesec, berba i cao...to ove navajlije od po par ha nikako da shvate.
 
[h=1]đađo74[/h]Moram da odgovorim,pa cu malo izaci iz okvira teme.
Niste me razumeli pa ste zato i pogresno reagovali.Ja se bavim proizvodnjom maline negde od sedamdesetih godina.Znaci oko cetrdeset.U nekom periodu to je radio moj otac ,a ja pripomagao.Kasnije nastavio i radim sam.Iskreno,nisam proizvodjac kome je to osnovno zanimanje ali radim bez prekida u navedenom periodu kao i da jeste.Ja sam prisutan na ovom forumu od 2010 godine i mozete pogledati ,ako je to vama bitno,sve moje tekstove i nacin na koji su oni primljeni od ucesnika ovog foruma kao i slike moje maline.Nikada nisam napisao nijednu rec protiv ljudi koji se bave ovom proizvodnjom i od toga zive.Sasvim suprotno uvek sam bio na njihovoj strani.Nikad nisam prodavao sadnicu iz mog malinjaka.Cak sam za jedan deo kupio sadnicu ,navodno elitnu,tako se to tad zvalo a imao svoju bolju.Normalno u trenutku kupovine to nisam znao.Da vam se dalje ne pravdam.Vreme u kome sam ja prisutan ,ne samo u proizvodnji,nego u svemu sto se oko maline desava,meni se tako ucinilo, mi je mozda dalo za pravo da napisam jedan svoj pogled o aktuelnoj ceni maline i svemu ostalom sto to prati.
Ja nisam napisao nista protiv bilo koga.Cak sam se ogradio protiv komentara vaseg tipa,i rekao da niko nema tapiju na proizvodnju maline.To je slobodan izbor.Svoj sud nikom ne namecem.Pozvao sam se na vreme kao najboljeg sudiju i cak rekao da cu biti srecan ako gresim.Ako ste vi proizvodjac koji ,kako vi kazete trazi egzistenciju u proizvodnji maline,pa ja sam na neki nacin u korist takvih i poslao poruku.Ja kazem da oni koji brzo ulaze i izlaze u proizvodnju upravo nanose stetu onima koji se ovom proizvodnjom bave iz egzisencijalnih razloga.Ali i to je legitimno.Vi na bilo kom trzistu imate prave investitore koji su dugorocno u proizvodnji i imate spekulativne oblike ponasanje.
Predpostavljam da ste od mene mnogo mladji i vi cete biti u prilici i da o ovome sto sam ja napisao sudite i sa neke druge vremenske distance.Iskreno ja vam zelim sve najbolje u proizvodnji i visoke prinose i dobru cenu.
 
Kolege moje svi mi koji pisemo ovde smo donekle u pravu,sto vise ima razlicitih stavova bice i napredka...Ne treba odmah padati u vatru...Jedna velika firma koja se bavi turizmom i proizvodnjom hrane kupila je u mom kraju par stotina h zemlje da sade krompir i malinu,od maline su odustali jer im je studija pokazala da kg maline kosta oko 130din sta reci nego OZBILJNI LJUDI nece da rade sa nikakvom zaradom,moje misljenje treba biti UPORAN,precistice se sve ovo.A ovih mega biznismena koji sade ima puno,ni oni nece uticati na rod maline vec ce nam ubijati kvalitet koji je na lepom nivou,e toga se ja plasim...pozdrav
 
Ja i dalje ostajem pri stavu,manja povrsina i da porodica ucestvuje u radu... Ko ce brati te povrsine i po kojoj ceni,mnogi ce se uveriti vec ove godine, narocito kod jesenjih sorti gde je trosak radnika ogroman,ubere do 3 kg na sat..
 
Ne pričam ja ovo slučajno, napamet, niti generalizujem ovaj slobodno mogu reći fenomen koji se dešava. Pričam o konkretno svom kraju i ljudima koji ulaze u proizvodnju maline.
Prijepolje je bio industrijski grad, sa nekoliko velikih fabrika i kombinata koji su zapošljavali a samim tim i hranili 80 procenata stanovništva. S obzirom da je u pitanju brdskoplaninski kraj, narod je u manjem broju mogao živeti od poljoprivrede, uglavnom od stočarstva. Padom industije dešava se neka vrsta vanrednog stanja i velika većina ostaje bez rešenja za dalje. Osluškujući šta se dešava u okolini, ali i ograničenošću sa kvalitetom, nadmorskom visinom i količinom zemlje koju imaju, ljudi se sasvim logično okreću onome što je u tom trenutku jedino i logično i moguće, a to je malina. Nema se ovde izbora kao u nekim krajevima naše zemlje, može malina i krompir, sve ostalo je diskutabilno. Velika većina je godinama zaredom odlazila u malinarske krajeve u nadnicu za vreme branja. Neki nalazili čestite i dobre domaćine koji su ih za to vreme radova gledali kao svoje ukućane i pošteno plaćali taj rad, nažalost bilo je i drugačijih ali ne bih o tome. Bilo kako bilo, steklo se i neko iskustvo ako ništa drugo, koje je kasnije bilo korisno za početak. Niko od ovih običnih ljudi ne zasađuje velike površine kako zbog novčanih nemogućnosti, tako ni zbog neke prevelike sigurnosti u malinu. Uglavnom su to površine od 10-30 ari. Ono što me lično raduje je i velika posećenost stručnim predavanjima koja su u poslednje vreme sve češća, kao i otvaranje savremenih poljoprivrednih službi sa besplatnim stručnim savetovanjem.
Tačno je to da se pojavljuju i oni koji kreću na veliko gledajući na ovo kao biznis, ali u svim poslovima takvih ima i oni nisu predmet moje diskusije. Ako ne budu uspeli znači da nisu dobro procenili ili se nisu dovoljno potrudili, ako ipak budu eto možda posla za one koji ga nemaju.
Nisam ja ovde da bih nekoga pogrešno ili ispravno razumeo, već da čitam kako je taj neko nešto napisao, ali i da napišem neko svoje mišljenje. Ova tema je inače komentarskog tipa, pa možemo malo i diskutovati zašto da ne. Kako reče kolega, svi smo mi donekle u pravu ali gledamo na stvari sa različitih perspektiva, pa otuda i neke različitosti. A cena, već sam rekao, neću se ponavljati ...
 
Poslednja izmena:
Dobro je u svemu ovome da smo ove godine prvi u svetu po proizvodnji malina. Zar nije divno biti svetski prvak u bilo čemu. Nije ova ekspanzija u sadnji malina prva bilo ih je i pre koliko se ja sećam.Jednostavno neka ide život, manja ulaganja manja dobit , veće ulaganje veća dobit ali tako je i sa gubitkom. Kada dodju dve loše godine bit će krčenja i tako dalje. Da razjasnimo neke stvari oko kontrolisane proizvodnje malina. Nije toništa novo kod mene su sve veće hladnjače i prošle godine odradile lepe količine te maline . Kada se hoće jednostavno je. Hladnjača ugovori sa mojih desetak komšija takav i takav tretman i otkup maline i ona snosi troškove analize. svako veče njihova malina se odvaja i beleži na paleti. Ustanovi se sutradan da malina nije zahtevanih osobina , izlazi se na teren i traži se uljez koji je poprskao malinu nedozvoljenim sredstvom. Vrlo brzo se ustanovi ko je i čime tretirao i on ispada iz tog programa.
 
Slazem se sa kolegom
ibrkic

Osim u pogledu cene maline...Cena se sa vrlo malim odstupanjima zna unapred jer velike i ozbiljne hladnjace uglavnom imaju dugorocne ugovore sa nekim kupcem preko...Ako ne dugorocne... bar JA ZNAM za ugovornu obavezu od pre par godina jedne hladnjace u Zapadnoj Srbiji na 5.godina...Takodje jedna osiguravajuca kuca kod nas osigurava kupinu zadnjih par godina negde u aprilu/maju na odredjenu cenu i zamislite ta cena i bude.Prosle godine su samo pogresili,predhodnih ne.
user-offline.png
Ove male buranija hladnjace ne racunam...
 
Ne razumem se u berzansku robu samo znam da mi drugar iz Amerike kaze da njegova deca ubijaju malinu i da pored svih vocki tropskih klinci ubijaju malinu.
Iskreno ja malinu nisam konzumirao preterano,daj mi banana i ja zadovoljan.
Da neodlutam od teme on vec duzi period placa 200 gr maline po 5$ sto znaci za kilo 25$ nekako osecam logiku da proizvodjac zasluzuje vise od 1.9$ po kilu koliko je kod nas.
 
Dobro je u svemu ovome da smo ove godine prvi u svetu po proizvodnji malina. Zar nije divno biti svetski prvak u bilo čemu. Nije ova ekspanzija u sadnji malina prva bilo ih je i pre koliko se ja sećam.Jednostavno neka ide život, manja ulaganja manja dobit , veće ulaganje veća dobit ali tako je i sa gubitkom. Kada dodju dve loše godine bit će krčenja i tako dalje. Da razjasnimo neke stvari oko kontrolisane proizvodnje malina. Nije toništa novo kod mene su sve veće hladnjače i prošle godine odradile lepe količine te maline . Kada se hoće jednostavno je. Hladnjača ugovori sa mojih desetak komšija takav i takav tretman i otkup maline i ona snosi troškove analize. svako veče njihova malina se odvaja i beleži na paleti. Ustanovi se sutradan da malina nije zahtevanih osobina , izlazi se na teren i traži se uljez koji je poprskao malinu nedozvoljenim sredstvom. Vrlo brzo se ustanovi ko je i čime tretirao i on ispada iz tog programa.

Kolega, kakva su bila iskustva ljudi koji su učestvovali u tom sistemu, u smislu da li su dobili neke benefite, veću cenu, nešto zbog čega bi im se taj način isplatio ..?
I da li su bili zadovoljni preparatima koje su smeli koristiti, odnosno da li su možda primetili razliku u recimo eventualno manjoj količini ili kvalitetu zbog ograničenosti tretmanima ..?
 
Poslednja izmena:
Kolega ljudi su zadovoljni cenom jer cena je 25 do 50 dinara bila viša od klasične proizvodnje.Recimo Zadrugar je plaćao 25 din preko a hladnjača Frigo voce 50 din. preko klasične. Pravo da ti kažem nisam baš detaljisao oko razlike u količini prinosa kod ovakve proizvodnje jer ja lično nisam bio u tom programu zbog nekih aktivnosti sa zadrugom Eko voće iz Arilja koje su pčele pre nego li mi je stigla ponuda za kontrolisanu proizvodnju. Ključni akcenat je da se korovi moraju motikati kontrolisana primena fungicida u cvetanju i zrenju. Ispravljam gore navedeno ime hladnjačenije Frigo voce već FRIKOS i vlasnik je Djordje koji je najavio ovih dana cenu za ovu vrstu maline 290 dinara.

- - - - - - - - - -

Jutros sam dobio informaciju da je malina roda 2015 isplaćena za Arilje i Ivanjicu 230 din. pa bi molio kolege ako imate te inf. da javite.
 
Poslednja izmena:
boyla,nije mi poznata ta informacija,ali koliko sutra javljam.Zadnja informacija koju imam -211din-isplacena kod STANICA....Za Djordja cemo proveriti jer znam coveka koji radi za njega i mene interesuje integralna proizvodnja,a cena solidna.Pozdrav
 
Boyla

Jutros sam dobio informaciju da je malina roda 2015 isplaćena za Arilje i Ivanjicu 230 din. pa bi molio kolege ako imate te inf. da javite

U Arilju Stanić 211, Des Kur 209 bez vođenja evidencije prskanja i 214 uz praćenje proizvodnje i plus 2 din ko dogna pre podne. Nektar 209. Manji hladnjačari otprilike po 214 a ima i onih po 206 itd....
 
Pretpostavio sam da je to tako ali jedan pametnjaković u kafani zapeo i tvrdi da su maline kod vas isplaćene po 230 te sam zbog toga molio da se javite. Hvala. Pa srećno nam bilo. Počelo je prilično naopako kod mene Otem blis već lista , pupak se svaki razvio a ima ga i od 5 cm.
 
Nazad
Vrh