Lucerka

U ne pokošenu hoće miševi i ostala gadija.Pokosiš je i ako je uhvatiš,uhvatiš ako ne istruliće do proleća.Imam i ja 7 k.j ljudski lepe za košenje.
 
Obavezno skloniti misevi ispod otkosa kolo vode, elem danas dosao baja poorao mi lucerku i komsiji posto su spojene 2x1 kj ,jebi ga zajebao se sad ce gazda da mu najebe ili da plati od prilike 500 bala po kj jel to u redu?
 
Mišovkinja hoće da se pojavi samo u tek zasnovanim lucerištima ne bitno da li je u pitanju jesenja ili prolećna setva.Pošto je lepo nikla a predstoji još lepog vremena širokolisni korovi ima da bujaju samo tako.Uraditi tretman Bentazonom i mirna Bačka.
Naprotiv Maticu, misakinja je karakteristican korov u starijim luceristima. U tek zasnovanim se pojavljuje sirak, stir i sl.
 
Ja moju pokosio u nedelju, stoji i danas ista takva zelena, ne može ni trunke da se osuši jer je jako hladno. Ne znam šta da radim sa nje, mislio da je sameljem ali nema ko to da mi odradi, nijedan silo-kombajn (kukuruzni) u selu ne može da melje travu, svi su već probali i jednostavno nemaju vjetra da je bacaju i zaguše se za par minuta. Parcela od 0.7ha (7 duluma) a lucerka nikad bolja. Vjerovatno ću morati da je skupim i istresem negdje na gomilu da trune...šteta tolike hrane.
Stavi na gomilu,izgazi dobro i pokri folijom...............jednostavno
 
Posejao sam detelinu 8. Septembra, evo kako danas izgleda, odlično i jednako nikla, valjda svako zrno, posle mesec dana, prezadovoljan sam...
Predusev je bila Sudanska trava, površina je 8 ari (plac pored kuće)...
Samo oranje, spremanje drljačom i odmah setva bez valjanja, ili dodatnog drljanja posle setve...

30_10_15_0838.jpg
Sada posle već skoro 2 meseca je visine između 30cm i 40cm, negde i preko toga...
Nikada nisam sejao lucerku između dve Gospojine, tj. u jesenjem periodu, i nemam uopšte predstavu šta sad da radim?
Da li da je pokosim ručno deo po deo i na'ranim konja, ili da ostavim ovako?
Ni moji suseljani nisu pametni da me savetuju šta da radim, jedni ovo prvo a drugi da ne diram ništa....
Ne znam šta je uzrok pa je ovoliko narasla, kod drugih je kudikamo manja, a kod nekih se jedva redovi naziru, da nije ova moja možda radioaktivna?...:sta:
Šalu na stranu,najozbiljnije, šta mi je činiti?
 
Moja je pokošena pre 7 dana, danas okupljena na otkose i čeka nedelju da je izbaliram. Sreća pa je bilo vetra pa se solidno osušila :)
 
Ova moja lucerka sejana 17 septembra slabo nesto iynapredovala, a vegetativno je stala od ovih jutarnjih slana (samonikli suncokreti klonuli )
Nesto mi ne uliva poverenje da ce preziveti zimu!
 
Pao danas prvi otkos, a po savetu član(a)ova, Lucerka sejana ove Jeseni, između dve Gospojine, gre'ota da je ostavim nepokošenu, imam konja, pa ću po'raniti ovako zelenu...

06_11_15_1259.jpg
 
Kod nas su uvek govorili da je bolje sejati detelinu u jesen nego u prolece,zbog jakih kisa u prolece i zato sto vec imas na prolece pravu detelinu za otkos.
 
Bolje je u jesen sejati ako se pogode uslovi i nikne lepo.Ko je sejao prošle godine u jesen imao je redovno 5 košenja ove godine kao i na matorim lucerkama.
 
Maticu, ovo sto kazes je potpuni fakat! Septembra prosle godine sam posejao 1ha lucerke. Zanimljivo je da je nakon setve usledio susan period, posle svih onih kisa, i da je seme dugo tavorilo. Bojao sam se da se nece pripremiti za zimu. Medjutim, cim je doslo do malo vlage, proklijalo je, i... Ove godine, dakle prve, sam kosio 4 otkosa,(prvi sa dosta mesavine, oblika, malo korova, drugi i treci cisti, cetvrti slab jer ju je Sunce sprzilo totalno. I peti je stigao bolji nego cetvrti, ali nisam stigao posto sam sve radim, a sad je slana odradila svoje. Prskalica u to luceriste nije usla!
Po meni je rizik sejati lucerku u jesen. Prolece je dosta sigurnije. Planiram 1.5ha u prolece da posejem
A na susnim godinama kao sto je ova? Lucerka koja se poseje u jesen se bolje pripremi za leto, formira dublji i razgranatiji korenov sistem.
 
Nazad
Vrh