Lucerka

Usevi lucerke zasnovani ovog proleća će se oporaviti sa prvom kišom.Možda vam zvuči kao moje lupetanje ali i ja sam jedan koji je posejao i isključivo seje u proleće.Ima 3 k.j mlade lucerke koja je odlično nikla,porasla do prvog košenja i od onda je stala sa rastom jer je zasušilo.Eksperimentisao sam sa cisternom vode koju sam ispraznio na mesto gde vizuelno gledano nema ni struka lucerke.Nakom nekoliko dana otišao sam da pogledam i na tom mestu u prečniku od nekoliko metara koliko je voda uspela da natopi pojavila se lucerka,lepa zelena i uredna.Nisam pametan uopšte po tom pitanju ali mi se čini da je ona u nekoj hibernaciji dok ne dobije neku ozbiljniju količinu vlage. :sta:
U martu sam posejao 75 ari crvene deteline (kravarica ), zajedno sa ovsem koji smo ovrli u julu. Detelina je odlično nikla, gusto kao četka milina je bilo pogledati ali je kasnije bukvalno "nestala". Postoji li mogućnost da će se regenerisati ili da preoravam ? Šta mislite?
 
Sa crvenom nemam iskustva pa neću ništa da pišem.Danas sam prošao pored lucerišta posejanih proletos.Super su,lepo se vide redovi,zelena a do pre 2 nedelje nije se videlo da je tu lucerka.Na onim mestima gde sam ispustio cisterne sa vodom lucerka je do kolena,ne verovatno.
 
Moze se regenerisati i crevena samo se ne pojavi svugdje negdje je nema negdje je ima tako je ovde na mojim parcelama. Kod komsije ljetos crvene nije nista bilo kad je ovrsio zob on mislio preoravati kad sad potjerala.
 
Moze se regenerisati i crevena samo se ne pojavi svugdje negdje je nema negdje je ima tako je ovde na mojim parcelama. Kod komsije ljetos crvene nije nista bilo kad je ovrsio zob on mislio preoravati kad sad potjerala.
Pojavljuje se polako posle ovih kiša ali ipak mislim da je zbog suše stradalo 60 %. Na proleće ću nasejati ručno gde je fali i zadrljati pa šta bude.
 
Ma tako ti je najbolje na proljece vidis koliko je niklo i gdje nije niklo nabacis i malo zadrljas i dobro.Ja sam neke dosijavo sa sijacicom i bas je sad potjerala bas se vide redovi kud je sijaca isla.
 
Pošto mi u temi http://poljoinfo.com/showthread.php?101-Analiza-zemljišta niko nije odgovorio, odlučio sam da pitanje postavim ovde.

"Danas sam dobio rezultate analize, prvi put sam radio analizu od kada sam počeo da radim porodičnu zemlju. Kako vam se čini i zanima me da li je sve što treba od veštačkog đubriva 400 kg 5:16:24, da li je to količina potrebna za period od 4~5 godina ili samo za ovu godinu, godinu zasnivanja ?"

img.jpg


img0001.jpg
 
Zato sto u prolece kad izvede mlade unisti i isprlja pet ari oko rupe, a i kad kosis i pogodis tockom na rupu ume da bude vrlo nezgodno.
Ne mora on nju da ubije (osim ako atar nije prenaseljen) , u dzak pa u drugi deo atara, a tu gde je kopano i izvadjena nece da se vrati.
 
Farmer Bob druze zasto so posle bacanja djubriva morao sa tim da je predjes?al neses ostetiti bokor deteline?
 
Da budem iskren,video sam da sam posekao po koji bokor,ali znam ljude koji to rade godinama.Neki u prolece,a neki u jesen.Pazi,to je lucerka u 4oj i drugi deo njive u 5oj godini,tako da nece joj nista biti.Malo se unisti korov,razbije se taj povrsinski ugazeni sloj itd.ma,postala mi neravna njiva,kad grabimo da poludis od truckanja.Planiram i na prolece malo da predjem drljacom i nadam se bice dobro.A i vestak nikad nisam bacao u jesen,eto sad sam to uradio na preporuku jednog agronoma.
A sto se tice jazavca ili lisice,pa neznam kako ih uhvatiti,kad neznam kad su tu u rupi?Imamo 2 njive koje se oru,seju itd.a oni su uvek tu.Ne pravi se velika steta oko rupe,ali eto ta jama i ta gomila zemlje oko nje,pa onda moras da pazis da ne uletis tu.Jbg...
 
Nece joj nista biti cudna je to biljka, pre ce "pojesti" drljacu i setvospremac nego sto ce njoj nesto da se desi. Posle kosenja i baliranja radi drljaca uglavnom i nismo primetili da joj nesto fali, a bilo je situacija kad joj ni varta ne moze nista posle kosidbe semenske licerke desavalo se da palimo otkose i opet nista joj ne bude...
 
Nazad
Vrh