Lucerka

Praksa je pokazala da upotreba rotacionih kosačica prilikom košenja leguminoza smanjuje vek iskorišćavanja i prinos krme u zadnjim godinama iskorišćavanja. E sad to smanjenje nije veliko kao na primer usled zakorovljenosti, šteta od insekata ili bolesti pa se zato većina opredelila da kosi lucerku rotacionim kosama, ali je uvek bolja ona druga varijanta. Visina košenja je jako bitna, trebaloo bi da bude oko 5 cm, jer se košenjem ispod te visine odstranjuje čvor iz kojeg se ona regeneriše, što usporava porast, a postoji veća sanša sa nižom košnjom da zahvate krtičnjaci i druge neravnine pa da se masa uprlja zemljom što je jako nepoželjno prilikom pripremanja senaže.
 
Ja ni ne mogu da štelujem visinu,jedino mogu da skratim toplink ili produžim ili da je držim u vis što nije preporučljivo.Detelina ladno može trajati 4 god. a ako baciš i malo veštaka i duže,zar to nije dovoljno.A kvalitet semena i sama priprema zemljišta za setvu lucerke daje prinos.
 
4 godine je za lucerku veoma , veoma kratak vek trajanja , ja sam prosle jeseni razorao luceriste koje je zasnovano 2003 u prolece, sada imam jednu koju kosim 4-ta godina i jednu zasnovanu prosle godine.
 
Na ravno da ne , posle prvog otkosa svake godine 200 kg/ha KAN-a,zastita od korova i miseva se podrazumeva.
 
Jedno pitanje za poznavaoce ove kulture , detelinu sam posejao u proleće ove godine prvu kosu sam pokosio pre 10 dana , bilo je korova i širokolisnih i nešto muharika, sada primećujem samo muharike , pitanje glasi ;da li treba prskati i sa čim?
 
Muhar u lucerki obavezno suzbijaj jer moze za veoma kratko vreme da je ugusi , a sto se tice preparata za povrsinsko prskanje moze Fjuzilejd,Azil ...
 
Praksa je pokazala da upotreba rotacionih kosačica prilikom košenja leguminoza smanjuje vek iskorišćavanja i prinos krme u zadnjim godinama iskorišćavanja. E sad to smanjenje nije veliko kao na primer usled zakorovljenosti, šteta od insekata ili bolesti pa se zato većina opredelila da kosi lucerku rotacionim kosama, ali je uvek bolja ona druga varijanta. Visina košenja je jako bitna, trebaloo bi da bude oko 5 cm, jer se košenjem ispod te visine odstranjuje čvor iz kojeg se ona regeneriše, što usporava porast, a postoji veća sanša sa nižom košnjom da zahvate krtičnjaci i druge neravnine pa da se masa uprlja zemljom što je jako nepoželjno prilikom pripremanja senaže.

Nisam pisao u ovoj temi,ali pratim vasa misljenja i iskustva.Samo da kazem,ne bih kosio sa onim bocnim ili zadnjim kosacicama(Dubrava ili kojih vec proizvodjaca ima),pa makar mi lucerka trajala 2 godine krace.Ono je strasno koliko se ljudi muce sa njima.Bas sam jednog danas posmatrao koji je kosio pored moje njive.Moj burazer koji je imao takvu kosacicu, zadnju,kaze - ko sa njom radi pet godina,mora bolest da dobije!
 
Na većini rotacionih kosačica postoji mogućnost štelovanja visine košenja.Na prošloj se to obavljalo odvrtanjem i zavrtanjem navojnog vretena sa spoljašnje strane a na sadašnjoj je malo komplikovaniji poduhvat.Skine se donji tanjir i tu se nalazi jedna bakelitna ploča koja reguliše visinu.Skidanjem nje ili nameštanjem deblje,tanje kako kome odgovara šteluje se visina košenja.
 
Kod mene na sip 165 sa 4 diska, visina se podesava jednostavno,na topling koji je u njenom sastavu
 
Ako bi neko ko ima sa 2 diska mogao da mi uslika gde i kako se podešava visina košenja.
 
p2903121241.jpg


Je li se na njoj moze podesavati kako visina, ili toplink preostaje ?
 
chlas kod tebe ako želiš malo veću visinu i da ti kosa ne gura zemlju jel sa tim kosama u mladoj lucerki kad kosiš pošto je velika površina naleganja onda gura pred sobom zemlju i to bude problem .ubaciš na oba kraja po jednu skiju i onda te ne zeza ni gušenje a imaš i pravu visinu.
 
сад нешто размишљам, раније је семе луцерке било скупље чини ми се, сада како се препоручује ниска норма сетве и цена семена пала испада да је најјефтиније засновати луцериште у старту, још кад се распореди према броју година коришћења онда је то убедљиво најјефтинија култура

ја бих сваком препоручио да је коси са ротационом јер ко са задњом олтовом или неком другом косачицом тог типа није косио у мало влажнијим условима, кртичњаци, мравињаци исл , боље да тако нешто не препоручује, ја такву работу ником не бих пожелео, па макар луцерка трајала и три године

а и ако пропадне после 4 године, лепо разореш и посејеш на друго место, а на тој парцели - разораном луцеришту шта год да се посеје добро ће бити
 
Tačno,Čika Jovo,pa još kada polegne.Pa kada pukne kosa a ne nosiš rezervnu.Isto ona traje,to su sve priče koje nisu dokazane.Od kada kosim sa rotacionom nikad se kući nisam vratio da nisam pokosio a dok sam kosio sa zadnjom,bilo je svašta.Ko nije radio sa travaricama bolje je da i ne proba.
 
Nazad
Vrh