Lucerka

jel moze neko da mi pomogne , posejao sam ove godine lucerku na 50 ar i sad na nekih 15 cm je cela njiva pozutela i ostala je samo stabljika list je pozutio i otpao a nema bubica, ne znam sta moze da bude??
 
da li je čime prskano i šta je bila pretkultura (za bubu da li si 100% siguran)
 
bila je i kod mene slicna situacija, ali sam poprskao sa perfekthionom+ folijarno djubrivo i za dva dana se oporavila. nema sta da cekas nego kupi insekticid i prskaj.
 
Pozdrav...

Imam par pitanja...

p030612184201.jpg

p0306121842.jpg

p0306121841.jpg

p0306121840.jpg

p0306121839.jpg


2. njiva
p0306121849.jpg

p0306121846.jpg


Posijana je ovo proljeće, prvu njivu je obuzela divlja uljana repica, zanima me kako i kada kositi, da li trebam cekat da procvijeta, ili se moze i sada kositi, i da li da se kosi rotacionom kosom ? Jer ne znam kako bi drukcije poksoio a govori se da prva kosnja treba da ide sa traktorskom, ona bocna kosa, ne znam kako se kaze


Za drugu njivu me isto zanima kada pokositi i da li je kositi rotacionom kosom ili ovom "traktorskom" ?

Hvala, LP
 
prvo pogriješio si što nisi prsko makar minimalnom dozom da zaustaviš korove .poželjno je da se sačeka da prvi rod mlade lucerke dočeka cvijet jel joj to produžuje vijek trajanja.a što se tiče košnje može i rotaciona ali se potrudi da noževi budu oštri i ne kosi je ispod 5 cmm
 
Ako je pokosis ovako mladu upropastices je za ubuduce , oprsci ovo nekim preparatom na bazi bentazona malo ce oprljiti lucerku al ce brzo da se povrati ,slacicu ce da unisti.
 
Chlas isti sam problem imao prosle godine,samo sto je meni umesto repice nikla ona trava "hocu-necu" ne znam kako se tacno zove.Pokosio sam je krajem juna i posle je u drugoj travi krenula samo detelina.
 
CHlas,kada se počne kositi druga onda kosi mladu.Kada je budeš drugi put kosio neće biti repice.Komotno kosi rotacionom.
 
Ako je pokosis ovako mladu upropastices je za ubuduce , oprsci ovo nekim preparatom na bazi bentazona malo ce oprljiti lucerku al ce brzo da se povrati ,slacicu ce da unisti.
nemoj pogrešno da ga savjetuješ , ne smije više da prska zbog karence pošto bentazon mora da čeka 42 dana a pulsar 35 dana a to mu je sad predugo da čeka
 
Divlja uljana repica.Kod nas se zove gorušica.Slobodno je kosite rotacionom kosačicom.Ja sam moju mladu lucerku sinoć pokosio.Cvetala je po negde,ne sva a morao sam da je rušim jer je Ambrozija preterala sve granice.
 
Mi smo nasu mladu detelinu pokosili pre nedelju dana,ima oaza sa travom,koristimo je za hranjenje u zeleno,odavno se kosi sa rotacionom kosilicom,mada do sad smo sisali jako nisko a sad se malo pravi vislji rez.
Zbog ceg ne valja da se kosi prije cvetanja prvi put? Prvi put cujem da ima veze sa duzinom trajanja lucerke,nije mi logicno da ima veze s tim.
 
Poslednja izmena:
Za lucernu (sedmakinju, njemačku djetelinu) zbog njene visoke kvalitete, kažemo da je kraljica krmnih kultura. Da bismo iskoristili tu njenu krmnu vrijednost, trebamo voditi računa o vremenu košnje, te o načinu korištenja, tj. spremanja krme.


Lucerna sijana u proljetnom roku sjetve, ovisno o datumu sjetve i tipu tla, uglavnom je sada u fazi cvatnje. Prvi otkos lucerne treba pokositi u punoj cvatnji lucerne (kako bi mlade biljke uspjele sintetizirati dovoljno rezervnih organskih tvari u korijenu i kruni korijena). Drugi, i ostale otkose treba pokositi u punom pupanju pa do početka cvatnje.






Krtičnjaci


Prerana košnja lucerne nepovoljno se odražava na vitalnost, odnosno na učestalost budućih košnji, kao i na duljinu korištenja lucerišta. Lucerna ima dubok korijen, a u prvoj godini njegov razvoj, naročito u dubinu, također je usporen zbog prerane košnje. Usporeno je i obnavljanje novih grana za buduće otkose, a time je smanjena i kvaliteta. Prinos mase je također manji, visok je sadržaj vode, a nizak sadržaj suhe tvari.


Prekasnom košnjom, pak, dobijemo nešto viši prinos, ali grublju, stariju i kvalitetom lošiju hranu koju stoka nerado jede. U takovoj je krmi snižen sadržaj proteina, a povećan sadržaj celuloze.


Između pojedinih otkosa mora proći dovoljno vremena da se sintetiziraju dovoljne količine organske tvari za obnavljanje lucerne i ishranu korijena. Ovaj razmak između otkosa ne bi smio biti kraći od 35 dana.






Pred pupanjem


Visina košnje ovisi o pupovima na glavi korijena, a najčešće je 4-6 cm. Posljednji otkos, pred zimu kosimo nešto više (na 10-12 cm), a za prezimljavanje i uspješno kretanje vegetacije nakon zime trebalo bi između posljednjeg otkosa ujesen do prvog mraza proći 50-tak dana.


Lucernu treba kositi predvečer.


Tradicionalno se lucerna sušila i koristila kao sijeno. Gubici su pri ovakvom načinu spremanja vrlo veliki, jer tijekom prekretanja i sakupljanja, uglavnom dolazi do otpadanja lista. Korištenjem modernih strojeva, gdje se pri košnji koriste kose s gnječilicama ili kondicionerima zelene mase, ubrzava se prosušivanje (za 1-2 dana) i smanjuju gubici. Pokošenu masu trebalo bi okrenuti odmah nakon košnje. Pri korištenju modernih strojeva, vrlo je važno da visinu košnje povećamo na 6-8 cm. Osim toga, lucernu prilikom zasnivanja lucerišta moramo posijati na dobro pripremljenoj parceli
ostatak možete pročitati ovdje http://www.komora.hr/?page=savjeti,13,109
 
U pravu si Matiču,nauka je jedno a praksa drugo.Nikad ne kosim pre isteka 6 nedelja i kosim je do dupeta.I čovek kad se ošiša na ćelavo još mu brže raste kosa.
 
I pre sto godina se lucerka prva kosila oko đurđevdana i posle toga svakih 6 nedelja,samo što nisu onda bile rotacione a neki tvrde da se prva (mlada) kosi sa travaricom a to je vraćanje u prošlost.Od kada imam rotacionu podigao sam 3 mlade deteline i svaku prvu sam kosio rotacionom i nije bilo problema.A o karakteristikama same lucerke,tu se slažem da treba nešto i znati ači je ovde bilo reči o samom košenju.
 
Nazad
Vrh