Lucerka

Butoxon je fitotoksičan za mlad usev lucerke a i nije ništa specijalan bar iz mog iskustva.Bolja varijanta je Bentazon a najbolja solucija je Sencor(Metribuzin) primenjen dok vegetacija miruje a opet nije preporučljiv za mlad usev.
 
Pa,u jesenas zasnivanoj ne vidim da ima korova.bilo je malo gorusice to smo pocupali taki da je ne moram trovati bez veze.a za ove starije parcele moram dobru hemiju uzeti.
 
Za starije parcele idi Sencor u Februaru dok ne krene vegetacija.Jeste možda skuplje rešenje ali bude ekstra čista cele godine.Ja ću sve sa Sencorom da tretiram i trenutno tražim gde ga ima najpovoljnije.
 
Sale u pravu si.Ja sam se skroz prebacio na Butoxon a on je ne skida.Bentazon sam koristio isključivo za uništavanje gorušice u lucerki i to eksperimentisao u rano proleće i kasnu jesen leđnim špricem u full dozi od 4l/ha i uvek je odlično delovao.Moguće da je i do samog doziranja jer nije isto prskanje traktorom i leđnim špricem a eksperimentisao sam samo zbog toga što preporučuju da se čeka uzrast lucerke od 15-20 cm a tada su i korovi uveliko pobegli a ja sam gledao uzrast korova a lucerku zanemario i nije joj ništa falilo.
 
Na delu lucerke od 1kj ima gorusice koja je sad poprilicno omatorila irazgranala se , izgleda da ce morati cupazon . U ledjnu kantu sam stavio bentazona i prosao jedan deo u novembru al je izgleda nije ni dotakao . Kanda ce morati cupazon . Inace valda na ovoj me je strefilo skoro sve negativno sto moze od miseve preko komsija koji okrecu po njoj cak i sa spustenim kembridzom pa do razne trave . Al ako valda cu prec osnovnu skolu u jednoj godini .
 
Pa sta znam,to je bilo s proleca u mladoj lucerki gde je i usev i korov bio poveliki,posle mesec dana sam.je kosio traktorom i gorusice vise nema..e da,prolecna setva je u pitanju...ovo s jeseni ne znam kako bi se gorusica ponasala al daje opletes i dvaput opet je lakse neg saginjati se i klecati
 
Ja cu mojoj mladoj dati nesto azota pre kretanja vegetacije.to me savetovao covek od koga sam kupio seme.50 kg uree po jutru,cisto da joj da malo zaleta.
 
Do kad bi valjalo cekati sa prskanjem Bentazonom ?? Nesto sam cini mi se procitao na nekom uputstvu do visine 20 cm, ali me interesuje u praksi da li je bolje sacekati ili prskati dok je manja (pre svega zbog karence i eventualnih posledica na lucerku ako se zakasni).
I sta je bolje razbacati februara-marta u lucerku zasnovanu prosle godine NPK ili nesto od azota. Nisam siguran kako je podnela ovu susu, deluje mi zbog kao da mi je ovo najslabije zasnovana lucerka u poslednjih 5-6 godina pa bih joj dao malo zaleta ako je moguce.
 
Mene su nekad učili da joj azot skodi i da treba ici sa bezazotnim djubrivima...doduse to je stara garda mozda je nauka sad napredovala pa se to misljenje promenilo...
 
Bentazonom se prska kada krene detelina(oko 15cm) i kada je T u plusu,do tada ima vremena,sa njim se radi ako imas zelja(Rumex),ostalo skida a i bolji je preparat Pulsar,Pasat ili Listego 1lit/h.
 
A ambrozija? Jel nesto od tih preparata nju unistava?
Hocu ove godine sve deteline da vrsim u seme,a jedna mi njiva ima ambrozije,vec je starija pa je lucerka malo redja,da kosim i baliram ne bi mi bio problem,a posto ostavljam ne znam kako ce to liciti,a ne bih bas da je vrsim i da ambrozija zagadi seme..
 
Nazad
Vrh