LTZ

nikt sve pohvale za odrzavanje svaka cast,jesil mu radio motor il mjenjac .
Урадио све 2011 године
23j04mh.jpg
 
Traktor od kad je kupljen umao je velikih problema sa volanom i hidraulikom, posle par sati rada nije mogao da dize setvospremac ili tanjiraču ako mu se ne da gas od maksimuma, nosece masine su mu stalno padale u transportu, a da bi uopste mogao da se vozi ugradjen mu je hidraulicni volan. Pritom moram da napomenem da je traktor bio uvek garaziran i uvek besprekorno odrzavan. Ja sam ga vozio zadnje tri godine a pre toga ga je vozio deda, i mogu da vam kažem da sam se u 60% posto slučajeva vraćao u kvaru sa njive a par puta su me i dovlačili. Majstori nam iz dvorista nisu izlazili i dan kada sam ga prodao slavim kao drugi rođendan. Kad god sam kretao na njivu, prvo što mi je prolazili kroz glavu je bilo: "Šta će danas da mi se pokvari"? Dobio sam fobiju od njega. A da ga drzim u dvorištu kao izlozbeni primerak stvarno nisam imao nameru, jer kao što rekoh nisam smeo da se usudim sa njim na njivu da krenem a i za te pare koje sam dobio za njega planiram da kupim vučnu tanjiraču. Generalno gledajući za te pare taj traktor i nije loš, ali opet ponavljam ovaj moj bivši je verovatno bio iz neke baksuzne serije. E sad ako mu izuzmemo te kvarove u kojima je bio šampion, treba reći da na kardanu i nije bas nesto preterano brz, sto se pogotovu oseti u branju kukuruza, slbao je okretan, sto se pogotovu oseti u povrsinskim radovima a preglednost kabine i udobnost, blago rečeno, katastrofalne. Naravno imao je on i dobrih osobina. Odličan je orač, može dosta da povuče, jeftini delovi, jeftin je i on sam (ako planira neko da ga kupi), posebno kvačilo za kardan, automatsko paljenje prednje vuče, "mrtva" blokada diferencijala i univerzalnost, tj. mogućnost da radi gotovo sve operacije (slikovito rečeno, znao je sto zanata a nijednog nije bio majstor). E sad sto se tice te kalse traktora osim njega nism imao prilike da vozim ni jedan drugi tako da nemogu da ga uporedim sa ostalim traktorima priblizne snage i težine. Nadam se da su ostali članovi foruma imali dosta bolje iskustvo sa pomenutim modelom i želim im svima da ih lepo služe.
 
Lepo si to sve napisao,iskreno i opsirno.....postavlja se krucijalno pitanje a zasto sve to sto si naveo sada lepo nisi napisao u oglasu?,,,Pisalo je da je u ekstra stanju i da je pocetna cena ako se ne varam 3350 ili 3500 e.Prema tvojim dozivljajima sa njim realna cena bi bila 1400-1500 evra.
Cesto prelistam oglase,i zapadne mi za oko koji je bas lep na izgled ,i ovaj tvoj sam primetio,reko bas lep traktor ocuvan al jaka cena...ima u slicnom stanju al za 1000 jeftiniji....a ima i onih kao da su leteli pred gradom....kod svakog pise da je u ekstra stanju(mada ne znam sta ta rec ekstra znaci,klinci je cesto koriste kad se prave vazni),da je sve remontovano tad i tad,sve radi.......sve moze dok se prodaje a kad se proda covek otvori dusu.
:ppozdrav:
 
Sad si me malo i nasmejao da tolke godine nemozete da resite problem sa hidraulikom na njemu a ona je pa mnogo komplikovana,ima 3 moguca kvara koja preve problem a u 99% slucajeva je jedan jedini..

Sa volanim se slazem taj stub volana nije sjajan ali ugradnjom klipa resavaju se svi problemi...
Kod mene u selu su T-40 traktori jako SLABO zastupljeni jer su "komplikovani" i ljudi ih izbegavaju...
Ima 2-3 samo stoga se samo jedan "cepa" svaki dan i u razgovoru sa vlasnikom (on ga kupio kad i moj deda Vladimirca odprilike tad) i kvarove moze da nabroji zacas koji su bili na njemu.... A doslovno RADI bio je do skora jedini traktor u domacinstvu i radio je SVE orao UVEK sa trobraznim plugom,vukao kaminke prikolice i radio lake poslove...
I od kad sam poceo da pratim rad tog traktora poceo sam da imam postovanja prema tim traktorima koliko rade sa MINIMALNIM odrzavanjem (ulje menjaju svake prestupne godine) u motoru a o ostalim uljima da i ne govorim dal su zamenjena nekad...

Ostala T-40 iz mog sela ne bi nabrajao jer malo vlasnici sa njima rade jer imaju jako malo zemlje pa ni ne stigne da se umori...
 
Ono sto sam napisao u oglasu je i bila istina. Generalna jeste rađena pre četiri godine, kvarovi koje je imao o kojima sam i pisao bili su, koliko sam shvatio kroz priču sa drugim vlasnicima tog modela, vrlo uobičajeni za taj tip. Evo i da navedem pojedinosti: alnaser ( kupljen nov češki ), neki aluminijumski deo u motoru , na klipu čini mi se da je majstor rekao,pa je onda i generalna urađena, mada nije bilo potrebe, stalno su mu pregorevali osigurači ( kad ti u sred noći pregori osigurač, pa onda i rezervni, prava je mala avantura vratiti se kući, srećom pa je kod mene ravnica), pa je i instalacija gotovo komplet urađenja, hudraulična pumpa je kupljena nova pre dve godine a volan je prerađen na servo i ventili preštelovani. On jeste bio 100%( ne eksta nego 100% sam naveo u oglasima) ispravan kada sam ga prodao. Jednostavno koliko je para dato za njega u zadnje 3,4 godine mogao sam još jedan takav kupiti, ali držao sam ga zbog dede koji je tvrdio da je to najbolji traktor na svetu sve do ove godine kada sam ga prodao jer mi je bio potreban jači.Pri tome je i imao 2 godine stare akumulatore i relativno nove gume i izuzetno je bio očuvan. Pošto je traktor vazdušar pran je svaki put kad sam dolazio sa njive i stvarno nikada se nije grejao a imo sam običaj da u njemu provedem i po 16 sati bez pauze. A što se cene tiče tih 3350 stavio sam iz razloga da me ne bi zvali neozbiljni i u startu sam je spuštao na 3000. I još da kažem da su za ove traktore velika mana delovu jer je uglavom teško naviti kvalitetne jer se više ne proizvode. Te kvarove koje sam navodio bili su ispravljeni i prošle godine osim tog alnasera nisam imao kvarova. A živce mi je tanjio upravo zbog mana konstrukciskih, kao što su bučnost, spor kardan, neokretnost, uskost i niskost kabine. Ja sam visok 1,85 i pri tanjiranju par puta sam zamalo ostao bez glave. Dešavalo mi se par puta da udarim glavom u one proklete cevi u kabini i veruj mi to nije ni malo prijatno iskustvo( zvoni ti glava ko crkveno zvono). A da ne pričam o pedali gasa koja je tako napravljena da možes samo vrhovima prstiju da je stiskaš, a pri tom je i kruta a posle određenog vremena krivljenja stopala moraš da pređeš da ručni gas, kad odmoriš nogu onda nožni, pa opet u krug. Ima mali prostor između zadnjih guma i blatobrana pa kad je kaljvo i dođeš kući, čišćenje od blata zna da traje i po sat vremena. Govorili su mi da ga ne prodajem posle svega što je rađeno na njemu da nema šta više da se pokvari, al meni ga je bilo dosta. Kap koja je prelila čašu svakao je bio taj alnaser letos koji me je koštao nešto preko 100e i poslušao sam savet mog mehaničara i prodao a umesto njega sam kupio belarus 552 i IMT 542. Sto se tiče same prodajne cene traktora s obzirom na izgled i sve stvari koje su mu urađene smatram da je realna. Uzmi pa saberi koliko izađe generalana, hidraulična pumpa, klip za servo, nova instalacija, alnaser pa plus još majstori, pogotovu ovi za hidrauliku ( jer to nije mogao da odrati lik koji popravlja traktore po selu, nego je ćale doveo neke iz neke firme iz Stare Pazove, činimi se, koji rade po "Jevropskim" standardima, a bogami i naplaćuju po istim), doći ćeš do cifre od preko 1500e. A to što je skoro rađeno na njemu neće se kvariti uskoro a dal će nešto drugo, e to već nek gleda novi vlasnik. Kad sam ga prodavao svako koje dolazio imao je priliku da proba sa njim šta god je hteo. Ipak je to polovni traktor a ne nov. To najbolje znam jer sam sad kao što rekoh uzeo dva polovna i majstor ih je mesec ipo dana rasklapao pregledao izmenjo sumljivo i ponovo sklopio. E sad da se vratim na cemu mog bivšeg još jednom, 1500e za sve što sam naveo ne dolazi u obzir, ne kod mene nego kod bilo koga.:ppozdrav:
 
Ne znam za druge ali ja za mog bivšeg T40 nemam mnogo primedbi.
2ljncat.jpg
[/IMG] To jeste traktor star 41 godinu i održavanje svih mehaničkih sklopova, agregata i nešto malo struje je neminovno. Delovi definitivno jesu veliki problem i potrebno je sve više energije i vremena da se pronadje kvalitetan deo. Doduše traktor kod nas nije radio mnogo i bio je u stvarno dobrom stanju. Bilo bi lepo napraviti malu šupu samo za njega ali kada bi imao gde. U dvorištu se jedva okrećemo pošto smo opasani objektima za smeštaj robe i mehanizacija tako da ni kućica za pse ne bi imala mesta. U svakom slučaju mi je žao ako imate uslova ostavite prvi traktor koji je generacijama u porodici.
 
Iznenadio sam se juce kada sam nakon duzeg vremena otisao na sajt polovniautomobili i izbrojao 29 T-40tki u oglasima, nikad ga nije bilo toliko u oglasima, a cene stvarno jake drze... Ja nemam uopste nameru da prodam svoju T-40tku, jedinom mi je u planu u naredne dve godine da uzmem jos jednom, ali sa prednjom vucom, posto je ipak potrebna.

Sto se tice volana i hidraulike iz proslih poruka, imao sam problema i to dosta sa tim, nije hteo da dize cim se zagreje, a o volanu ni da nepricam, nema teorije da se okrene, dok je hladan jos nekako... Problem je bila hidraulicna pumpa, sada radi samo tako, dize bez problema i volan je dosta lagan...
 
Da slika je sa oglasa, samo mislim da vlasnik rece da uz njega idu druge gume. Inace prvi put vidim T40 sa 16" gumama.
 
Da li moze neko da postavi sliku sklopnog crteza od kompresora koji se montira na t40, ukoliko postoji u katalogu ?
 
Jel vukao neko sa T-40 cetvorokrilnu drljacu sa valjcima? Imam u ponudi jednu, ali se razmisljam da li bi mu to bio "velik zalogaj". Sada vucem sa njim spremac 2.6m to nosi dosta dobro, ali neznam kako da uporedim sa tom drljacom, da li ce mu biti tesko ili ne.
 
Nazad
Vrh