Leska - opšta tema

Ne znam da li je u pitanju neko oboljenje ili ostecenje od vjetra. Na visini od oko pola metra ramena grana se pocne povijati, kao da je slomljena. Na tom mjestu se kora lako odvoji i ispod su ove bjelicaste naslage, a grana se pod rukom lako povija i ne vraca nazad. Na samom presjeku se ne vidi nista cudno, drvo izgleda zdravo. Vjetra je bilo, i to prilicno jakog u nekoliko navrata, a ovo se desilo na tri zbuna, na razlicitim krajevima parcele.
32867f1d46486ac834d9078be8e8b289.jpg


Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Fantom_s da li si skidao pupove na tim mjestima? Isti problem smo i mi imali i ispada da je bolest usla na ostecenjima. Skidanje pupova, rezidba i sl.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne mogu tvrditi, ali vjerojatno je to. Ja ih vise ne uklanjam. Zimska/rano proljetna rezidba malo jaca i nakon toga bakar.

Meni je propalo jako puno, velike grane (4 godina) postanu gumene i na jacem vetru se polome.

Dio sam na savet spasio switchom ali vise ne mislim tako trgati pupove i rezati. Bakar obavezan nakon rezanja. Moje iskustvo, nemora biti tocno sve napisano.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod mene je jedan zbun izgleda napala plamenjača ili se koren udavio zbog puno kiše. Tu je malo podvodno ali sam uradio drenažu tako da voda nije stajala ispod žbuna. Ove godine sam samo radio tretmane bakrom u jesen i proleće. Listovi na mladarima su uvenuli , dosta starog lista je uvenulo , ali nije sve , videću šta će biti na kraju. Starost žbuna je 3 godine

Posle nešto manje od mesec dana kreće da izbija novi list. Prethodno se sav stari list osušio i otpao.
 
Pozdrav kolege.
Imam oko 200 sadnica na 40ari u trecoj vegetaciji, vodeca sorta mi je Langa.
Jel moze neko da mi kaze na osnovu slika da li je u pitanju neka bolest?
9c732a0fcd7a1aff51a8fa2841138748.jpg
2fc313f01ed07595a876c3682793b0cc.jpg


Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
To je to. Cime sada to suzbiti?
Tretirao sam bakrom u jesen i u prolece ali opet se taj problem pojavljuje, prosle godine je bio mnogo veci, cak u ovo vreme je počelo lisce drasticno da opada, a sada se opet pojavilo ali u znatno manjem obliku i ne na svim sadnicama
 
Pozdrav dobri ljudi.

Komplimenti za trud ulozen u medjusobno savetovanje na ovom forumu. Krenuo sam od pocetka prosle nedelje, i sada sam na strani 25. (od ovih 250).

Predstavio sam se vec na onom delu za upoznavanje, al nije zgoreg ni ovde. Kum i ja od 2017. imamo zasad lesnika od 0.5 ha kod Sremske Mitrovice. Veoma lepo napreduje, ucimo u hodu. Stabla jako lepo izgledaju, ali smo malo nestrpljivi oko ploda, ne toliko zbog povrata investicije, koliko zbog spokoja da sve radimo kako treba. Planiram da budem aktivniji na forumu, mozete me pitati sve sto vas interesuje, a ja za pocetak imam jedno pitanje - da li je ovo na slikama dole Monilija? Samo od nje nismo prskali ove godine (cist previd), i izgleda da se nas to kostati polovine (simbolicnog) roda. Odgovara opisu, pobraoni plod negde pocetkom jula vec, ima ove tackice po omotacu, omotac krece da se susi, pa za njim i plod, i opadne do kraja jula/pocetka avgusta, dakle mesec dana pre vremena. Takodje, sta koristite za Moniliju?

 
Koliko se ja razumem jeste monilija.
Ja prskam signum u decembru, januaru par puta kad je preko 5 stepeni
Mada imao sam i ove godine opalo desetak, dvadeset posto

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Pozdrav dobri ljudi.

Komplimenti za trud ulozen u medjusobno savetovanje na ovom forumu. Krenuo sam od pocetka prosle nedelje, i sada sam na strani 25. (od ovih 250).

Predstavio sam se vec na onom delu za upoznavanje, al nije zgoreg ni ovde. Kum i ja od 2017. imamo zasad lesnika od 0.5 ha kod Sremske Mitrovice. Veoma lepo napreduje, ucimo u hodu. Stabla jako lepo izgledaju, ali smo malo nestrpljivi oko ploda, ne toliko zbog povrata investicije, koliko zbog spokoja da sve radimo kako treba. Planiram da budem aktivniji na forumu, mozete me pitati sve sto vas interesuje, a ja za pocetak imam jedno pitanje - da li je ovo na slikama dole Monilija? Samo od nje nismo prskali ove godine (cist previd), i izgleda da se nas to kostati polovine (simbolicnog) roda. Odgovara opisu, pobraoni plod negde pocetkom jula vec, ima ove tackice po omotacu, omotac krece da se susi, pa za njim i plod, i opadne do kraja jula/pocetka avgusta, dakle mesec dana pre vremena. Takodje, sta koristite za Moniliju?


Ovo sto se vidi na slikama je bakterioza,monilija se manifestuje praznim plodovima koji opadaju prerano,o posto vi nemate mnogo ploda to i netreba mnogo da vas brine trenutno,naravno da sledece godine morate tretirati i protiv nje.Inace za bakteriozu preparati na bazi bakra,ja koristim Nordoks i Everest i to u jesen dva puta da se dobro okupaju a onda na prolece posle cvetanja sa smanjenom dozom opet blok tretman u roku od dve nedelje i redovna primena fungicida tokom vegetaciue.Inace kada je ovako vrljava godina uz svu primenu zastite bice problema,tako da nema nerviranja i samo polako.
 
Pozdrav svima, planiram zasad od 0.5ha, zanima me misljenje (a mozda je neko to i radio) da li da izmedju redova posijem detelinu? Smatram da ce poboljsati kvalitet zemljista a izbjeci cu i probleme sa korovom. Sa korovom vec imam problem jer sam posadio jedan zasad od 100 sadnica u jesen 2019. koji kosim bukvalno kao dvoriste, ali je parcela ipak prekrivena korovom i razmisljam da ga poprskam totalnim herbicidom.
 
I ja mucim muku sa korovom,narucio sam tarup za motokultivator imt 507, posto je nemoguce trimerom to pokositi bukvalno ceo dan traje i to sa dva trinera, a traktor nemam. Razmisljao sam o totalu ali sam odustao zbog njegovih stetnosti po biljke itd ,pogotovo sto mucim muku sa prijemom sadnica 50/50%je otprilike kod mene... Tarup narucio kod nekog prevaranta u okolini novog sada ,necu ga imenovati ali prodaje i kosilice i druge poljo masine... koji me vozao 32dana sa uplacenom kaparom, da bi mi na kraju rekao da nmz to da mi napravi a dogovor je bio za 5 dana da ce biti gotov i pri svakom mom pozivu imao je neki novi izgovor i neku novu laz, a za to vreme mi crko trimer korov 2m vislji od leske.. tako da nmg da verujem sta mi se sve izdesavalo ,na kraju mi je vracena kapara i nasao sam coveka drugog za 7 dana ce ga napraviti ,sad u subotu idem po njega... Cuvajte se prevaranata leskari... Od losih sadnica, do prevaranata u savetodavnoj sluzbi ,prodaji pomocnih masina itd..

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Ovo sto se vidi na slikama je bakterioza,monilija se manifestuje praznim plodovima koji opadaju prerano,o posto vi nemate mnogo ploda to i netreba mnogo da vas brine trenutno,naravno da sledece godine morate tretirati i protiv nje.Inace za bakteriozu preparati na bazi bakra,ja koristim Nordoks i Everest i to u jesen dva puta da se dobro okupaju a onda na prolece posle cvetanja sa smanjenom dozom opet blok tretman u roku od dve nedelje i redovna primena fungicida tokom vegetaciue.Inace kada je ovako vrljava godina uz svu primenu zastite bice problema,tako da nema nerviranja i samo polako.

Hvala na ohrabrenju. Zimus smo tretirali zasad bakrom, i u prolece plavim uljem, ali nismo prskali nista BAS iskljucivo za Moniliju.
 
Nazad
Vrh